عصر ایران نوشت:

آژانس بین المللی انرژی هسته ای اذعان کرده است که مجبور است در زمینه برنامه های هسته ای ایران به گزارشهای اطلاعاتی کشورهایی چون آمریکا ، اسراییل ، فرانسه ، بریتانیا و آلمان تکیه و استناد کند.

 دو مقام ارشد آژانس که نخواسته اند نامشان فاش شود ضمن اعلام این مطلب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که به دلیل عدم همکاری ایران در زمینه بازرسی ها از مراکز هسته ای و نظامی این کشور، آژانس در تهیه گزارش های فصلی خود از برنامه هسته ای ایران تا میزان 80 درصد به ارزیابی ها و شواهد دستگاه های اطلاعاتی کشورهای مخالف برنامه هسته ای ایران از جمله آمریکا و اسراییل وابسته است.

بنا به گفته این دو مقام آژانس علاوه بر این 5 کشور مخالف ایران، سازمان های اطلاعاتی کشورهایی چون چین ، روسیه و پاکستان هم از برنامه های هسته ای ایران اطلاعات جمع آوری می کنند اما این 3 کشور در ارایه اطلاعات به آژانس محتاط هستند چرا که ممکن است اطلاعات آنها به افشای برخی زمینه های همکاری برخی شهروندان و دولت هایشان با برنامه های هسته ای ایران بینجامد.

از سوی دیگر بنا به گفته این دو مقام آژانس، مسکو و پکن برخلاف کشورهای غربی که برای آژانس نقش "دیدبانی منع اشاعه سلاح های هسته ای سازمان ملل" قایل هستند ؛ این سازمان بین المللی را تنها در نقش یک ناظر برای ارزیابی های فنی برنامه هسته ای کشورها می دانند و از این رو گزارش ها و ارزیابی های اطلاعاتی خود درباره برنامه هسته ای ایران را به این سازمان ارایه نمی دهند.

جمهوری اسلامی ایران همواره آژانس بین المللی انرژی هسته ای را به دنباله روی از کشورهای غربی مخالف برنامه هسته ای ایران و تبادل اطلاعات حساس هسته ای ایران با کشورهای غربی متهم کرده است.

هانس بلیکس بازرس ارشد سابق آژانس درباره استناد بیش از حد این سازمان به گزارش های اطلاعاتی کشورهای غربی از جمله آمریکا می گوید: ظاهرا جنگ عراق و رو دست خوردن آژانس در زمینه وجود سلاح های هسته ای مورد ادعای آمریکا در این کشور ،درس لازم را به آژانس برای عدم تکرار این خطا در مورد ایران نداده است.
/17220

کد خبر 295288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =