علی لاریجانی به تشریح سوابق مبارزاتی پدر و خانواده اش پرداخت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برنامه تلویزیونی «شناسنامه» این هفته همزمان با سالروز رحلت حضرت امام(ره) از شبکه سه سیما پخش شد، به مصاحبه دکتر علی لاریجانی، نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی اختصاص داشت.
علی لاریجانی در ابتدای این برنامه در مورد فعالیت های انقلابی و مبارزاتی پدرش گفت:« مرحوم پدر ما (آیت الله آملی) توجه کامل خود را روی مسائل علمی معطوف داشتند و همیشه هم به ما در این مورد توصیه و سفارش می کردند. بعد از اینکه ایشان بحث های فقهی و فلسفی را در سنین جوانی در تهران و قم گذراندند و به درجه اجتهاد رسیدند، به شهر نجف مهاجرت کردند. آن زمان نجف مرکزیت علمی- فقهی بود، ایشان چهل سال در این شهر اقامت داشتند و همان جا هم ازدواج کردند و به همین دلیل هم هست که ما متولد نجف هستیم.»
وی ادامه داد:«ایشان در آن برهه زمانی شاگرد اساتید بزرگ و مبرزی چون مرحوم آیت الله نائینی، مرحوم آقا ضیاء عراقی و مرحوم سید ابولحسن اصفهانی بودند. ایشان دوباره به ایران و شهر قم بازگشتند و کار تدریس را در قم پیگیری کردند. لذا تحصیلات ما هم در قم شروع شد.»
لاریجانی افزود:«مرحوم پدر در جریان انقلاب هم همیشه از امام و اهداف ایشان حمایت می کردند. از طرفی با مرحوم آیت الله طباطبایی خیلی مانوس بودند و همینطور به شهید مطهری علاقمند بودند. این اواخر که شهید مطهری به قم آمده بودند و تدریس می کردند، برای مرحوم پدر جاذب بود و شخصیت ایشان را دوست داشتند.»
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه انتخاب رشته ریاضی و کامپیوتر برای ادامه تحصیل اظهار داشت:«مرحوم پدر علاقمند بودند که ما هم مسیر ایشان را در روحانیت طی کنیم اما همه بچه ها را آزاد گذاشته بودند تا هر کس به هر شاخه ای از علم که علاقه دارد و استعداد آن را در خود می بینید، مشغول شود.البته پدر ما به صورت جدی به ملا شدن و درس خواندن پایبند بودند. اواخر که در قم بودم و در کلاس یازده مشغول تحصیل بودم، به دلیل شلوغی که در منزل وجود داشت و رفت و آمدهایی که بود، ایشان فرمودند در غربت درس بخوانید. به همین دلیل من به تهران آمدم و کلاس دوازدهم را در تهران گذراندم.»
وی افزود:«علاقه من به رشته ریاضی بود و به همین دلیل در رشته ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شریف خیلی خوب رشد کردم. چون رشته را دوست داشتم خیلی خوب پیش می رفتم و با معدل 18 به عنوان شاگرد اول دانشکده مطرح بودم اما به مرور و با توجه مطالعات جانبی که در مورد مباحث فلسفی داشتم، کشیده شدم به رشته فلسفه...»
لاریجانی گفت:« فضای دانشگاه در آن ایام به نوعی چند قطبی شده بود. یک جریان بود که با روحانیت و شهید مطهری ارتباط داشت و یک جریان هم بود که با جریان روشنفکری آن زمان مثل دکتر شریعتی در ارتباط بود که گاهی هم به منافقین و... کشیده می شد. ما جزو جریان نزدیک به شهید مطهری بودیم. آن زمان تفاوت های ایشان زیاد مشخص نبود و بعد از انقلاب این موارد مشخص شد اما کسانی که بیشتر به مبانی فکری توجه داشتند، از همان زمان اختلافات را کاملاً درک می کردند.»
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا همه برادران لاریجانی دارای یک تفکر و گرایش سیاسی هستند یا خیر، گفت:«عموماً پایه های فکری ما چندان متفاوت از هم نیست. ممکن است یکی ما در زمینه سیاسی سابقه و تلاش بیشتری داشته باشیم، دیگری در زمینه پزشکی و... در هر صورت پایه های فکری ما یکی است.»
وی ادامه داد:« ما خیلی کم فرصت می کنیم دور هم جمع شویم. به دلیل کثرت کار و اشتغالات زیادی که داریم کمتر فرصت می شود یکدیگر را ببینیم. البته شاید یکدیگر را به صورت جداگانه ملاقات کنیم اما خیلی کم پیش می آید همگی دور هم جمع بشویم.»
لاریجانی در پاسخ به این سوال که وقتی دور هم جمع می شوید، غالب صبحت هایتان در چه موردی است هم اظهار داشت:«مباحث ما متفاوت است و گاهی مباحث مختلف خانوادگی هم بین ما مطرح می شود.»
لاریجانی در بخش دیگری از برنامه در پاسخ به این سوال که دو قوه کشور در اختیار برادران لاریجانی است، چه نظری دارید، گفت:«نظر خاصی ندارم. دو قوه با دو ملاک جداگانه دارند کار می کنند. اخوی ما وقتی می خواستند حکم ریاست قوه قضاییه را از مقام معظم رهبری دریافت کنند، به رهبری هم عرض کرده بودند که ممکن است در بیرون تلقی های خاصی به وجود بیاید و شاید به مصلحت نباشد اما رهبری فرموده بودند این دو قوه متفاوت از هم است که هر کدام شرایط خاص خود را دارد و ارتباطی با یکدیگر ندارد.»

/2727

کد خبر 296759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =