ملاک پیروزی نامزد ریاست جمهوری چیست؟اخذ50درصدکل آرای ماخوذه یاآرای صحیح؟/نظر امیری​، انصاری و هاشمی

بر اساس ماده 12 قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ریاست جمهوری با اکثریت مطلق آرا می​باشد.

نسرین وزیری: «اکثریت مطلق  آرا» در فرهنگ حقوقی کشور به «50 درصد بعلاوه یک آراء» تلقی می شود. اما درباره اینکه منظور از «آ‌راء»، کل آرای ماخذه است یا فقط آرای صحیح را شامل می​شود، بین حقوق دانان اختلاف نظر هست.

مجید انصاری معاون پارلمانی سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات، در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین، تاکید کرد که منظور از 50 درصد کل آرا، «کل آرای ماخوذه» شامل آرای صحیح و آرای باطله است.

اما محمد هاشمی حقوق دان قانون اساسی، 50 درصد آرای صحیح را ملاک رای آوری نامزد پیروز خواند و به خبرآنلاین گفت: از آنجا که ممکن است بخشی از آرای باطله مربوط به نامزد پیروزهم باشد، باید آرای ماخوذه صحیح را ملاک قرار داد. وی به استناد اصل 114 قانون اساسی مبنی بر اینکه « رییس جمهور برای مدت چهار سال با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود»، ادامه داد: «رای مستقیم» رایی است که منجر به اثرگذاری در انتخابات می شود. از این رو آرای سفید یا مواردی که به غلط در صندوق​ها ریخته می​شود، را نمی توان از آرای مورد نظر برای بررسی نصاب رای آوری نامزد پیروز به شمار آورد.

وی به استناد قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز ادامه داد: در این قانون آمده است «رئیس جمهور با آرای اکثریت آرا مطلق شرکت کنندگان انتخاب می​شود». «شرکت کننده» به کسانی تلقی می​شود که به نامزدها رای داده​اند. نه کسانی که آرای باطله به صندوق انداخته اند. «شرکت در انتخابات» ملاک است که به یکی از  شش نامزد موجود رای داده باشد.

اما حسینعلی امیری​ عضو حقوق دان شورای نگهبان در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین، با بیان اینکه دو نوع آرای باطله داریم که در تعیین حد نصاب رای آوری نامزدهای ریاست جمهوری به طور متفاوتی موثرند، از پاسخ​گویی بیشتر خودداری کرد و پاسخ به اینکه «ملاک کل آرای ماخوذه است یا آرای صحیح» را به بررسی قانون انتخابات ارجاع داد.

مواد منظور وی مواد 25 و 26 قانون انتخابات ریاست جمهوری است که در ذیل آمده است:

ماده 25 ـ در موارد ذیل با تأیید هیأت نظارت یا نماینده وی برگهای رأی باطل ولی جزء آرای مأخوذه محسوب و مراتب در صورت جلسه قید و آرای مذکور ضمیمه صورت جلسه خواهد شد :

آرای غیر قابل خواندن .

آرایی که از طریق خرید و فروش به دست آمده باشد .

آرایی که سفید به صندوق ریخته شده باشد .

ماده 26 ـ در موارد ذیل با تأیید هیأت نظارت یا نماینده وی برگهای رأی باطل و جزء آرای مأخوذه محسوب نشده و مراتب در صورت جلسه قید و آرای مذکور ضمیمه صورت جلسه خواهد شد :

1- صندوق فاقد لاک و مهر انتخاباتی باشد .

2- آرا زائد بر تعداد تعرفه باشد .

3- آرای کسانی که به سن قانونی رأی دادن نرسیده باشند .

4- آرایی که با شناسنامه افراد فوت شده یا غیرایرانی داده شده باشد .

5- آرایی که با تقلب و تزویر ( در تعرفه ها ، آرا ، صورت جلسات ، شمارش ) به دست آمده باشد .

6- آرایی که با شناسنامه غیر یا جعلی اخذ شده باشد .

7- آرای تکراری .

8- آرایی که با شناسنامه کسانی که حضور ندارند اخذ شده باشد .

9-آرایی که از طریق تهدید به دست آمده باشد .

10- آرایی که روی ورقه غیر از برگ رأی نوشته شده باشد .

تبصره 1 ـ کل آرای مندرج در صورت جلسه ای که صندوق اخذ رأی آن فاقد اوراق رأی یا برگهای تعرفه باشد ، باطل و جزء آرای مأخوذه محسوب نخواهد شد .

*تبصره 2 ـ به تعداد آرای زائد مذکور در بند 2 به قید قرعه از کل برگهای رأی کسر می شود .

*ماده 28 ـ در صورتی که در برگ رأی نام بیش از یک نفر نامزد نوشته و یا علامت گذاری شده باشد ، برگ رأی باطل است ولی جزء آرای مأخوذه محسوب خواهد شد .

/2929

 

کد خبر 298657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 20
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    آقا آخرش چی ؟ بالاخره کی حرفش درسته ؟ کل آراء یا فقط آراء صحیح . مردیم از دلشوره
    • بی نام IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
      اقا اینا هر کدوم به نفعشون شد اونا مد نظر قرار میدن
    • میثم IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
      51 3
      طبق هر دونظر هم آقای روحانی رأیش بالای 50 درصده... نگران نباش!
  • بی نام IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    238 9
    ملت جون به لب شدن!
  • مجتبي A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    272 5
    خب چرا قانون رو شفاف ننوشتن كه حالا هر كس يه چيزي بگه!!!!
    • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
      8 2
      دست رو باز گذاشتن ديگه، نگرفتي؟
    • بی نام IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
      12 0
      تا حالا هیچ وقت این طوری نشده بود خدایی این قده حساس
  • امید A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    45 7
    کل آرای ماخوذه در این دوره اشتباهه. توی شعبه ای که من بودم بیش از نیمی از آرای باطله رای شورای شهر بود که اشتباها ریخته بودند. اگر دقت کنید تعداد آرای باطله در انتخابات قبل 400 هزار تا و درصد آن 1 درصد بود ولی الان تا اینجا که کمتر از نصف آرا شمرده شده تعداد آرا باطله بیش از 600 هزار تاست.(درصد آرا باطله بیش از 3 درصد است) لطفا اطلاع رسانی کنید.
    • بی نام EU ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
      6 1
      متاسفانه بعضی از ما ایرانیا عادت داریم بدون اطلاع در مورد موضوعی دربارش اظهار نظر کنیم. این آرایی که شما گفتید اصلا شمارش نمیشه ولی رای سفید شمارش میشه
  • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    37 4
    از نظر عقل آرایی درست است که در نتیجه انتخابات تاثیر داشته باشد و به یکی از نامزدها رای داده شده باشد یعنی کسی که رای نداده یعنی ممتنع وباطل یعنی نظری نداشته پس جزو این آمار ها نمیباشد ونباید به حساب آید
  • امید A1 ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    45 4
    ملاک چه ماخوذه باشه چه صحیح روحانی پیروزه
  • فاطمه A1 ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    54 2
    روحانی در هر صورت برندست
  • بی نام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    59 2
    لطفاً از همان سيستم شمارش كه در دوره قبل مورد استفاده قرار گرفت استفاده كنيد چون در دوره قبل 3ساعت بعد از پايان انتخابات همه چيز مشخص بود
  • علی EU ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    34 1
    این نمایندگان عزیز، این قانون‌گذاران باسواد و متعهد، این همه حقوق‌دان خبره این همه مدت نشد بیان سرش بحث کنن یه قاون صریح و شفاف در بیارن!!!! مگه غزل حافظه که هرکی یه چیز میگه!
  • بی نام A1 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    21 11
    مجید انصاری معاون پارلمانی سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات، در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین، تاکید کرد که منظور از 50 درصد کل آرا، «کل آرای ماخوذه» شامل آرای صحیح و آرای باطله است
  • بی نام IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    39 3
    50 % + 1 رای صحیح تمام
  • بی نام A1 ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    24 2
    نترسید ! هر کدومش رو که بگیرید روحانی پیروز قطعی انتخابات هست . درود بر روحانی ...
  • علی A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    11 0
    ستاد انتخابات گفت آرای کل
  • سید احمد RS ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    10 1
    هرکدومش که نفع روحانی است اعمال شود :v
  • بی نام IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۵
    15 2
    چرا تا ساعت 3 نسبت به آرا صحیح محاسبه میشد از 3 به بعد نسبت به کل آرا ؟ ؟ قانون عوض میشه؟