تهران امروز نوشت:

احتمال آلوده بودن ریزگردها به «اورانیوم»، عباس پاپی‌زاده سخنگوی کمیسیون کشاورزی را به اعتراض واداشت. شائبه وجود اورانیوم در ریزگردها را پیش از این مردم استان‌های مرزی از جمله ایلام، خوزستان و کرمانشاه به مسئولان یادآوری کرده بودند اما همانطور که پاپی‌زاده می‌گوید با بی‌تفاوتی مسئولان به نفوذ ریزگردها به 22 استان کشور رو به‌رو شد. او همچنین از تهیه پیش نویس طرحی حمایتی برای استانهای مورد هجوم این پدیده خبر داد. به گفته او منشا ایجاد ریزگردها از کشورهای همسایه از جمله عراق، کویت و عربستان است و احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم وجود دارد. البته عدم مدیریت مطلوب آب و سدسازی بسیاری در کشور هم به گفتة بسیاری از کارشناسان حوزه محیط زیست باعث به‌وجود آمدن ریزگردها با منشا داخلی شده است. این درحالی است که کشور درتهدید ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه هم قرار دارد.

پاپی با بیان اینکه آزمایش دقیقی از وجود اورانیوم در ریزگردها به دست نیامده است، می‌گوید:« البته وجود اورانیوم بر اساس اسناد قابل قبول اثبات نشده است.» البته سازمان حفاظت از محیط زیست کشور پیش از این وجود اورانیوم غنی شده در ریزگردهای عربی که از سمت کشورهای چون عراق و سوریه به ایران وارد می شوند را تکذیب کرده بود.

 

پیگیر موضوع ریزگردها از مراجع بین المللی باشیم

پاپی‌زاده می گوید که ایران باید از طریق مراجع بین المللی پیگیر موضوع ریزگردها باشد. از سوی دیگر در چند سال گذشته ایران فعالیت های بسیار زیادی در عراق از جمله ساختن مدرسه و بیمارستان کرد اما هماره مذاکره آن برای حل معضل ریزگردها به جایی نرسید. بعد ازآن هم دولت دبیرخانه‌ای برای حل معضل ریزگردها تشکیل داد و اعتبار آن را در اختیار سازمان محیط زیست قرار داد. همین مسئله باعث عقب نشینی اعتراضی سازمان جنگل ها شد. مدیران سطوح مختلف این سازمان بارها اعلام کردند که مبارزه با بیابان‌زایی، تخصص اصلی این سازمان است اما دولت اعتبار حل معضل ریزگردها را در اختیار سازمان محیط زیست قرار داده است بنابراین عملیات اجرایی آن را هم باید از این سازمان بخواهد. این سازمان هم از پس حل ریزگردها بر نمی‌آید و نه گفت‌گوهایش با طرف عراقی به جایی رسید و نه هشدارهایش در مجامع بین المللی. با این وجود پاپی زاده می گوید:«متاسفانه کشورهای همسایه برای حل این بحران زیست محیطی مدیریت درستی ندارند و ایران حق دارد که پیگیر موضوع از طریق مراجع بین المللی باشد.»به گفته پاپی زاده، در راستای حل این پدیده دو موضوع مطرح است، اول اینکه می بایست مناطق که بحران زا هستند مدیریت شوند و هنگامی که برطرف شد، خسارت‌هایی که به ایران وارد شده توسط کشورهای درگیر پدیده جبران شود.

 

معضل ریزگردها، در پایتخت جدی شد

این نماینده مجلس با بیان اینکه برای حل ریزگردها در داخل کشور دارای امکانات محدودی هستیم و در حال حاضر 18 استان کشور به شدت با این معضل درگیر هستند می گوید: شهر تهران نیز سه سالی است که با این موضوع درگیر شده اما شهرهایی مانند خوزستان، ایلام و بوشهر نزدیک به دو دهه است که با این پدیده دست و پنجه نرم می کنند ولی متاسفانه ریزگردها دیر به تهران رسیدند تا مسئولان تحت تاثیر قرار بگیرند و زمانی تب حل این معضل جدی شد که پایتخت تحت تاثیر قرار گرفت. او درحالی تعداد استان‌های درگیر را 18 استان معرفی می‌کند که مسئولان محیط زیست و سازمان جنگل ها سال گذشته تعداد آنها را 22 استان معرفی کردند. همچنین پاپی زاده با انتقاد شدید از بی توجهی مسئولان دولتی نسبت به حل این پدیده می گوید: کنسل شدن پروازهای خوزستان به امری عادی برای مردم تبدیل شده است. مردم این منطقه گاهی اوقات به مدت 48 ساعت در فرودگاه معطل می شوند حال اگر کسی بخواهد بیماری را منتقل کند و ساعتها معطل شود، چه کسی پاسخگوست؟ سوالی که البته پیش از او بارها پرسیده شده اما هرگز جز تعطیلی شهر پاسخی به دنبال نداشته است. تعطیلی که البته به صورت رسمی اعلام نمی شد بلکه ریزگردها آنقدر هجوم می‌آوردند که مردم خانه نشین می شدند. پاپی زاده با بیان اینکه گاهی اوقات در اثر بروز پدیده ریزگرد، دید افقی به 500 متر هم نمی رسد و مردم در مواجهه با این معضل در آزار هستند، تصریح کرد: لازم است که مسئولان به خودشان بیایند تا این مشکل برطرف شود.

اختصاص 55 میلیاردتومان کم است

این نماینده مجلس در خصوص اختصاص اعتبار 55 میلیارد تومانی برای مقابله با ریزگردها می‌گوید: این اعتبار در حد خرید چند دستگاه برای انجام فرآیند پایش است. البته پیش از این سازمان هواشناسی درخواست استفاده از تعدادی دستگاه جدید را برای پایش ریزگردها ارائه داد اما در کمیسیون تلفیق مورد توجه قرار نگرفت؛ هرچند خرید دستگاه برای سنجش دید و غبار لازم است اما به این بحث توجه نشد و این اعتبار اندک را برای مقابله با ریزگردها قرار دادند.

 

حل پدیده ریزگردها سالانه به 10 الی 15 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

پاپی زاده در ادامه با بیان اینکه اگر اعتبارات لازم تامین شود در پروسه ای 10 ساله این موضوع مرتفع می شود، می گوید: اگر وارد حوزه مبارزه با ریزگردها و حل این بحران شویم حداقل سالانه 10 الی 15 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم اما برای حل این معضل می بایست عزم بین المللی شکل بگیرد و سازمان ملل و کشورهای منطقه خود را ملزم بدانند که این مسئله را پیگیری کنند. سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به پیگیری این موضوع در مجلس نیز می گوید: در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی پیگیر موضوعی برای حل این معضل هستیم که اگر نتوانستیم در کوتاه مدت این موضوع را حل کنیم اما بتوانیم مشکلاتی که در پی آن به وجود آمده است را حل کنیم.

 

دولت موظف به حل معضل ریزگردها شود

مجلسی ها چاره را در نوشتن پیش نویس دیده اند. پاپی‌زاده می گوید:« لذا پیش نویسی برای این موضوع تهیه شده است که در نهایت بتوانیم آن را به قانون تبدیل کنیم و دولت را موظف کنیم استان های مورد هجوم ریزگردها را حمایت کند. البته این طرح با طرح ملی مبارزه با ریزگردهاکه در آن عوامل ایجاد ریزگردها کنترل می شود متفاوت است و طرحی که پیش نویس آن توسط کمیسیون کشاورزی آماده می شود سیاست حمایتی از مردم مناطق مورد هجوم ریزگردها را در پی دارد به طوری که جنبه های بهداشت و درمان، بیمه های خاص و تامین داروهای مردم مورد توجه قرار گیرد.» این نماینده مجلس در پایان ضمن ابراز امیدواری از حل این بحران می گوید: اگر از همان زمانی که پدیده ریزگرد‌ها به استان‌هایی از جمله خوزستان، ایلام و بوشهر وارد شد. مسئولان به فکر اقدامات بازدارنده بودند. هم اکنون دامنه این پدیده تا این حد گسترده نمی‌ شد. حال باید ماند و دید که دولت یازدهم به راهکاری برای حل ریزگردهایی که سلامت هزاران ایرانی را نشانه رفته است می اندیشد.

47301

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 298785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =