۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۴

محمود فاضلی

در روزهای اخیر سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، پارلمان اروپا، دبیرکل شورای اروپا، عفو بین‌الملل،احزاب اروپایی، چند تن از رهبران اروپا وسفرای کشورهای اروپایی در آنکارادر چند نوبت نگرانی خود را از حوادث ترکیه اعلام داشتند که با انتقاد مقامات عالی‌رتبه ترکیه روبرو بود.رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه واکنش‌های اروپا به حوادث ترکیه را بزرگنمایی و انعکاس غیر‌واقعی رویدادهای ترکیه توسط رسانه‌های غرب عنوان کرد و مدعی شد این شیوه برخورد، در واقع بخشی از توطئه برای ساقط کردن حزب حاکم ترکیه است.
در این میان بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از حوادث ترکیه ابراز نگرانی کرد و خواستار حفظ آرامش در ترکیه و حل مشکلات از طریق گفتگو شد.وی تاکید دارداعتراضات باید مسالمت‌آمیز باشد و به حق آزادی بیان و تجمعات هم باید احترام گذاشته شود.به گفته «ادواردو دل بوی» سخنگوی سازمان ملل «شخص دبیر کل در خصوص درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی ترکیه نگران است به همین جهت از دو طرف می‌خواهد که شدیدا خویشتنداری کنند و برای حل اختلافات و جلوگیری از درگیری‌های خشونت‌آمیز بیشتر، به گفت‌وگوهای سازنده بپردازند. بان کی مون، به دلیل کشته و زخمی شدن مردم در درگیری‌ میان پلیس و معترضان نگران و ناراحت است».
به گفتهکمیسیونر سازمان ملل، دولت ترکیه باید در زمان‌های خشم گسترده عمومی و اعتراضات در ابعاد گسترده، همه تدابیر لازم را اتخاذ کند و تضمین شود نیروهای پلیس به استفاده افراطی از زور و به نقض‌ حقوق‌بشر در حال انجام وظیفشان متوسل نشوند وهدف این باشد که آسیب‌ها و خسارات به کمترین میزان رسیدن و به زندگی انسانی و حفظ آن احترام گذاشته شود.من به شدت نسبت به استفاده افراطی از زور توسط پلیس ترکیه علیه گروه‌های صلح‌آمیز و معترضان نگران هستم چرا که چنین اقدامی ممکن است منجر به آسیب جدی به سلامت انسان‌ها شود. وی که تضمین پاسخگو بودن نهادهای اعمال کننده قانون در قبال اقداماتشان در زمان‌های ناآرامی‌های اجتماعی را ضروری می‌داند، مدعی است رسیدگی به وضعیت کنونی ترکیه در یک چارچوب حقوق‌بشری می‌تواند این چالش‌های بزرگ را به فرصت تبدیل کند و طی آن صحنه برای حل برخی مشکلات نظام‌مند موجود در رویکرد کشور به حاکمیت قانون آماده می‌شود.
به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل،دولت ترکیه باید در مواقع برگزاری تظاهرات و نارضایتی عمومی و گسترده تدابیر لازم برای جلوگیری از برخورد خشونت بار پلیس با معترضان را فراهم آورد. میزان خسارات وجراحت باید به حداقل برسد تا کرامت انسانی افراد حفظ شود و به آنها آسیبی نرسد. در هنگام برگزاری تظاهرات مقامات دولتی باید امنیت لازم برای برگزاری این تجمعات را فراهم آورند.آنها همچنین باید از هرگونه اقدام خودسرانه افراد برای ایجاد خشونت جلوگیری کنند و مقصرین را به مراجع قانونی معرفی کنند و اقدام این افراد نباید دیگر افراد جامعه را در رسیدن به حقوق‌شان دچار مشکل کند.وی درباره نحوه نگهداری بازداشت شدگان اعتراضات اخیر ابراز نگرانی کرد و خواستار تحقیقات درباره این موضوع و معرفی خاطیان به مراجع قضایی شد.
کمیسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل تاکید دارد«مقام‌های ترکیه باید درک کنند سرکوب شدیدی که در ابتدا توسط پلیس علیه معترضان انجام شد و مجروحان بسیاری بر جای گذاشت، هنوز به عنوان یک مشکل بزرگ باقی مانده است. زمانی که خشم عمومی گسترده است، پلیس باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از کاربرد خشونت علیه معترضان به کار ببندد. از گزارش‌های موجود در کاربرد گسترده خشونت علیه راهپیمایان معترض نگران هستیم. وی از دستگیری روزنامه‌نگاران و وکلای ترکیه در شهرهای مختلف ابراز نگرانی کرد و خواستار پایان این رفتار دولت ترکیه با معترضان شد.کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل از دولت ترکیه خواست تا با اقدام سریع مانع از تشدید خشونت‌ها در میدان تقسیم شود.
همچنیندر بیانیه‌ای که در وب سایت «ناوی پیلای» کمیسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل انتشار یافت وی از تصمیم دولت ترکیه به منظور تعلیق اقدامات بیشتر برای تخریب پارک گزی در استانبول تا زمانی که دادگاه در این باره تصمیم بگیرد و به دنبال آن این مساله به همه پرسی محلی گذاشته شود، استقبال کرد. به گفته وی فضای موجود همچنان شدیدا پرتنش است و این اهمیت دارد که مقامات ترکیه بپذیرند پاسخ به شدت خشونت‌آمیز اولیه به اعتراض‌ها که باعث زخمی شدن افراد زیادی شد، همچنان یکی از بخش‌های اصلی مشکل است.
روپرت کولوایل سخنگوی ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در کنفرانسی خبری خود در ژنو سوئیس اعلام داشت:«او (ناوی پیلای)از دولت ترکیه و جامعه مدنی ترکیه می‌خواهد برای کاهش تنش در این کشور اقداماتی سازنده انجام دهند.اوضاع ترکیه هنوز هم به شدت تحریک‌پذیر است و مقامات این کشور باید این موضوع را تشخیص دهند که هرگونه پاسخ شدید و تحریک‌آمیز به اعتراضات که مجروح شدن شمار زیادی از افراد را به همراه داشت، مشکل ساز خواهد بود».
به گفته «دل بوئه»سخنگوی دبیرکل سازمان ملل،شخص دبیر کل خواستار حداکثر خویشتنداری و گفت وگوی سازنده برای حل اختلاف نظرها و جلوگیری از درگیری‌های خشونت‌آمیز جدید در ترکیه است. بان کی مون عقیده دارد بهترین راهکار برای تامین ثبات در ترکیه این است که گفت وگوها ادامه پیدا کند و حقوق مردم برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز و آزادی بیان رعایت شود. باید به آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت آمیز احترام گذاشت».مارتین نسیرکی دیگر سخنگوی بان کی مون نیز اعلام کرد دبیرکل سازمان ملل معترضان را به پرهیز از خشونت فراخوانده و از دولت ترکیه می‌خواهد تا به حق شهروندان در تجمع و ابراز عقیده احترام بگذارد.
سخنگوی کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق‌بشر نگرانی خود را از گزارش های مربوط به اعمال زور و خشونت بیش از حد توسط ماموران امنیتی علیه تظاهرکنندگان ترکیه اعلام و مدعی شد:«سرکوب اعتراضات مردمی در تناقض با معیارها و استانداردهای بین‌المللی حقوق‌بشر است. این تحقیقات باید سریع، کامل، مستقل و بی‌طرفانه انجام شود و مجرمان باید به دست عدالت سپرده شوند.گزارش‌هایی نیز در خصوص زخمی‌شدن ده‌ها نفر و دستگیری صدها نفر در جریان اعتراضات مردم ترکیه به دست ما رسیده است. همه آسیب دیدگان در این حوادث باید امکان دسترسی به درمان و مراقبت‌های پزشکی را داشته باشند».
یادآوری می‌شود کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل دارای مسئولیت اصلی برای فعالیت‌های سازمان ملل در زمینه حقوق بشر است. کمیساریای عالی که برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شود وظایفی بسیاری را برعهده دارد از جمله: ترویج و حمایت از برخورداری موثر همگان از کلیه حقوق بشر، ترویج و ارتقای همکاری بین‌المللی برای حقوق‌بشر، ترغیب و هماهنگ کردن اقدام درباره حقوق‌بشر در نظام ملل متحد، کمک به ایجاد معیارهای جدید حقوق‌بشر و حمایت از تصویب معاهده‌های حقوق‌بشر را برعهده دارد. کمیساریای عالی همچنین ماموریت دارد به موارد نقض شدید حقوق‌بشر واکنش نشان داده و اقدام پیشگیرانه انجام دهد.کمیساریای عالی تحت هدایت و رهبری دبیرکل به کمیسیون حقوق‌بشر، و از طریق شورای اقتصادی و اجتماعی به مجمع عمومی گزارش می‌دهد. کمیساری عالی به منظور تضمین احترام به حقوق‌بشر و پیشگیری از نقض آن با دولت‌ها به گفتگو می‌پردازد. کمیساریای عالی در داخل نظام ملل متحد تلاش می‌کند تا نهادهای حقوق‌بشر سازمان ملل را تقویت نموده تا کارآمدتر و موثرتر شوند.

4949

کد خبر 299759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۰
  6 6
  فقط اردوغان پاشا
 • چاقو دست خودشو نمیبره A1 ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۱
  5 4
  با توجه به فشار مداوم وکم نظیر دول غرب خصوصا سازمان های حقوقی وضد بشری مبنی اطاعت ودخالت دولت اتاتورک در جنگ سوریه واز طرفی افت عظیم ووحشتناک وجهه مردمی روسای کشور ترکیه طرح کم خطری در آن کشور پیداه شد وآن طرح انفجار بمب در یک شهر مرزی و به تبع آن اعتراضات کنترل شده در آن کشور است که نمونه آنرا در مصر نیز میبینید همه اینها فرار مسئولین این کشور ها خصوصا ترکیه برای عدم دخالت مستقیم در جنگ سوریه است ولو تلفات جانی هم داخل اینگونه انفجارات ویا اعتراضات باشد خب از این به بعد باید به نقش کثیف رییس کره ای سازمان ملل که میترسد موضوع لو بره باید توجه کرد که اولین قربانی اش افکار عمومی سازمان ملل خواهد بودوباید گفت ترس از رسوایی چه کارهایی که نمیکنه!!!؟
 • علی رضا A1 ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
  1 0
  مطلب بسیار خوبی بود. لطفا در رابطه با تحولات ترکیه و سیاست خارجی این کشور مقالات بیشتری منتشر کنید.