ایسنا نوشت:

وزارت خارجه سوریه با ارسال سه نامه به شورای امنیت، سازمان ملل و کمیته مسئول مبارزه با تروریسم در شورای امنیت، از اقدامات خصمانه مصر علیه ملت سوریه شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت خارجه سوریه در سه نامه‌ به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل و کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت، دولت مصر را به مشارکت در اقدامات تروریستی و داشتن در ریختن خون مردم سوریه تهم کرد.

در این نامه‌ها، وزارت خارجه سوریه اعلام کرده است که دعوت اتحادیه جهانی علمای مسلمین مصر در نشست اخیر قاهره مبنی بر "لزوم رفتن مسلمانان به جهاد در سوریه" و صدور مجوز از سوی دولت مصر برای مفتی‌های این کشور جهت صدور فتوی و اظهارات تحریک آمیز در زمینه انجام اقدامات تروریستی و کشتار مردم سوریه، در حقیقت دلیلی محکم بر این است که دولت قاهره در جنایت‌های تروریستی و ریختن خون مرم سوریه شریک است.

پیشتر در نشستی که روز دوازدهم ژوئیه در قاهره برگزار شد اتحادیه جهانی علمای مسلمین "جهاد" در سوریه را امری ضروری و واجب خوانده و مدعی شد: آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد جنگ علیه اسلام است.

وزارت خارجه سوریه در این سه نامه اعلام کرد: از آغاز بحران سوریه تاکنون و در دو سال و نیم گذشته یوسف القرضاوی، رئیس به اصطلاح "اتحادیه جهانی علمای مسلمین" دائما علیه سوریه فتواهای تحریک آمیز صادر می‌کند و کسانی چون عبدالعزیز عبدالله آل شیخ و محمد العریفی، علمای عربستانی نیز با وی در این کار مشارکت کرده و به صدور فتواها و بیانیه‌های تکفیری تحریک آمیز برای انجام اقدامات تروریستی در سوریه اقدام کرده و از کسانی که اصول اسلامی را زیر پا نهاده و به طور مستقیم منافع القاعده را تامین می‌کنند، حمایت به عمل می‌آورند و در واقع این فتواهای سیاسی، پوششی دینی برای اقدامات تحریک آمیز و خصمانه‌ای است که قطر، عربستان، ترکیه و برخی کشورهای غربی در پشت آن قرار دارند.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: قرضاوی و برخی دیگر از علمای فتنه برای تکمیل اقدامات تحریک آمیزشان نشستی را در قاهره به نام "یاری مردم سوریه" برگزار کردند و شروع به تغذیه افراطی‌ها و تندروهای تروریست کردند.

وزارتخارجه سوریه تاکید کرد: انجمن بین‌المللی علمای مسلمین امروز به دلیل وجود برخی از سران فتنه به منبع اصلی تحریک برای اقدامات ترویستی، فتنه، تعصب و تندروی و همچنین مکانی برای آموزش و حمایت مالی از گروه‌های تروریستی و مسلح کردن آنها به شکل علنی از جمله گروه القاعده تبدیل شده است.

وزارت خارجه سوریه ادامه داد: اقداماتی که برخی از کشورها برای گسترش اقدامات تروریستی و حمایت از تروریست‌ها به شکل مستقیم یا آموزش نیروهای تروریستی و تامین پناهگاه‌های امن برای آنها انجام می‌دهند، هدفی جز نابود کردن کشور سوریه و تغییر دولت آن با استفاده از زور و بدون توجه به اراده و خواست مردم ندارد. چیزی که در حقیقت دخالت آشکار در امور داخلی سوریه به شمار رفته و با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های صادر شده از سوی شورای امنیت تناقض دارد.

وزارتخارجه سوریه از جامعه جهانی، سازمان ملل و شورای امنیت خواست تا به مسئولیت‌های خود در این خصوص و در عرصه مبارزه با تروریسم عمل کرده و از کشورهایی که در حمایت از تروریست‌ها علیه سوریه دست دارند به ویژه قطر، عربستان، ترکیه و فرانسه بخواهند تا از اقدامات خود دست بکشند.

در پایان نامه‌های وزارتخارجه سوریه تاکید شده که سوریه بارها نسبت به خطرات تندروی و اقدامات تروریستی و تحریک برای انجام این اقدامات و همچنین حمایت از گروه‌های تکفیری وابسته به القاعده از جمله جبهه النصرة و ارتش آزاد هشدار داده است.

5252

کد خبر 299778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۳/۳۱
  7 6
  اسد خوابنما شده است.
 • ن IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
  2 2
  اگه عرضه و شرف دارن برای جهاد در اسرائیل فراماسون شیطان پرست مسلمان کش حکم جهاد بدن، کج فهمای بی خرد