فارس نوشت:

محمد حسنین هیکل، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته مصری از رئیس جمهوری مصری به دلیل رویکردش در پرونده‌های داخلی و خارجی انتقاد کرد.

اهم سخنان این روزنامه نگار برجسته مصری در ادامه می آید:

  • قطع رابطه مصر با سوریه تصمیمی است که توسط شخص مرسی و براساس خواسته‌های وی گرفته نشده، بلکه ملاحظات امنیت ملی مصر در این امر دخیل بوده‌اند. این اقدام رئیس جمهوری مصر به معنای خروج این کشور از آسیا است، این درحالی است که مصر هم اکنون حتی در قاره آفریقا نیز با چالش‌های سختی مواجه شده است.
  • ماه ژوئن، ماه سرنوشت ساز و خطرناکی در تاریخ مصر و نظام حاکم بر آن به شمار می‌آید و در این خصوص باید به رویداد‌های مهمی اشاره کرد که سه هفته به صورت مستمر و پشت سرهم روی داد و هریک از این رویدادها برای براندازی یک نظام کافی است.
  • امنیت ملی مصر به حضور در سوریه استناد و تکیه می‌کند و رابطه‌ای که بین این دو وجود دارد، قابل بحث و مناقشه نیست و اگر این خصوص مصر از سوریه خارج شود و تاثیرگذاری بر اوضاع جاری در این کشور را از دست بدهد، به این معناست که مصر در عمل و به طور کامل از آسیا خارج شده و خود را به آفریقا محدود کرده است، این درحالی است که دست و پای مصر در قاره آفریقا نیز بسته است و این کشور با مشکلات بی‌حد و حصری در آفریقا مواجه است.
  • درباره اقدام مرسی به دعوت مردم مصر به جهاد در سوریه، این موضوعی غیر قابل تصور است. من می‌خواهم این سخن رئیس جمهوری آمریکا را به یاد مرسی بیاورم که در این اواخر گفته بود که آمریکا نمی‌خواهد خود را در بطن نزاع و درگیری موجود بین اهل سنت و شیعیان در جهان اسلام ببیند.
  • ایران قدرتی در منطقه است که باید برای آن حساب جداگانه‌ای باز کرد، حال چه بخواهید با این کشور دوست باشید، چه دشمن و در این راه شما باید سیاست مورد نظر خود را ترسیم کنید و در این راه برخی مسائل و امور را مد نظر قرار دهید.
  • من از حمله محمد مرسی به «حزب الله» تعجب می‌کنم، چون همه ما می‌دانیم که هدف واقعی نهفته در پس آنچه که در سوریه روی می‌دهد و در جریان است، چیست؟
  • ارتش آخرین دیوار دفاع و حفظ امنیت مصر است. او را به حال خود رها کنید تا به وظایف خود عمل کند و سعی کنید که مشکلات خود را تا جای ممکن به دور از نیروهای مسلح و ارتش حل کنید، چه در غیر این صورت ممکن است، کشور را به سرنوشت نامعلومی سوق دهیم.
  • در کشور توطئه‌هایی وجود دارد که درست نیست به اجرا گذاشته شوند و من از آنچه مصر به سمت آن سوق داده می‌شود و هرج و مرج آشوب و بلواست، بیم دارم.

/27295

 

کد خبر 299956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =