به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر دفتر توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در زمینه فعالیتهایی که این مرکز در زمینه پیشگیری مواد مخدر انجام داده است گزارشهایی را در جمع خبرنگاران ارائه داد.

زهرا تالانی:در ابتدای این برنامه، کاظم نظم ده معاون مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: سال گذشته 10 میلیون نفر از خدمات پیشگیرانه در بخشهای مختلف برخوردار شدند که نسبت به سال قبل آن حدود 40 درصد افزایش داشته است که از این تعداد 9 میلیون نفر از آموزش های پیشگیرانه در مناطق شهری و روستایی و مابقی نیز در محیط های کار وی آموزشی از این اقدامات پیشگیرانه بهره مند شده اند.
وی افزود: در سال گذشته 900 هزار نفر از خدمات درمانی کمپها، مراکز اقامتی، مراکز گذری ترک اعتیاد و... برخوردار شدند که نسبت به سال 90 از افزایش 30 درصدی برخوردار بوده ایم.
وی ادامه داد: سازمان بهزیستی در بحث درمان و کاهش آسیب متنوع ترین برنامه ها را دارد و 9 مدل درمانی برای ارایه خدمات به افراد درگیر در بخش اعتیاد در نظر گرفته شده است.
نظم ده درباره تعرفه های درمانی مراکز اقامتی اعتیاد گفت: تعرفه های درمانی مراکز اقامتی و مراکز اجتماع درمان محور ترک اعتیاد تدوین شده است که به زودی به استان ها ابلاغ می شود.
وی گفت: تعرفه مراکز اقامتی و کمپها در سال جاری ماهانه 400 هزار تومان و مراکز اجتماعی درمان محور تعرفه هر سه ماه آنها 800 هزار تومان در نظر گرفته شده است که البته برای رفع مشکلات مردم قرار است تا 350 هزار تومان یارانه به آنها تعلق گیرد.
وی تاکید کرد: تعرفه های تدوین شده برای اعلام نظر نهایی به ستاد مبارزه با مواد مخدر ارسال شده و قرار بوده تا نیمه خردادماه پاسخ داده شود اما تا کنون هیچ اظهار نظری از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به سازمان بهزیستی اعلام نشده است.
وی به اعتبارات سازمان بهزیستی در بخش پیشگیری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته اعتبارات ما 170 درصد رشد داشته که با همین توصیف توانستیم اقدامات مناسب و حمایتهای ویژه ای در بخشهای پیشگیری و درمان و کاهش آسیب اعتیاد داشته باشیم و در سال جاری نیز با حمایت رئیس سازمان بودجه بخش پیشگیری و درمان اعتیاد از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود.
روزانه 11 معتاد در کشور می میرند
در ادامه این مراسم، فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی درباره پلمپ و تخریب مرکز DIC دروازه غار از سوی شهرداری گفت:با شکایت اهالی محل،دادگستری قرار منع تعقیب داد،اما شهرداری نامه ای داد که در 24 ساعت باید این مرکز تخلیه شود اما شهرداری بدون حکم این مرکز را تخریب کرد.
وی درباره اینکه گفته می شود اهالی نسبت به نحوه فعالیت این مرکز شکایت داشتند گفت:اگر در مراکز DIC زن و مرد به طور همزمان خدمات بگیرند مشکلی وجود ندارد و شهرداری نمی تواند در مورد یک مرکز تخصصی نظر دهد اما متاسفانه در روزهای انتخابات شهرداری بدون حکم قضائی اقدام به تخریب و پلمپ این مرکز کرده است وما انتظار داریم دستگاههای مختلف با ما همکاری کنند نه اینکه جلوی کار را بگیرند،چون الان 250 معتاد این مرکز در خیابانها سرگردان شده و مشخص نیست کجا هستند.
موضوع دیگری که براتی درباره آن صحبت کرد افزایش مصرف الکل و مراکز ترک آن بود.
وی گفت: گزارشات و تحقیقات انجام شده و پایان نامه های دانشجویان نشان می دهد که مصرف الکل در کشور زیاد شده است و از سوی دیگر بیشترین ماده مصرف روانگردانها نیز الکل است و بر همین اساس با مصوبه شورای اجتماعی وزارت کشور مراکز اقامتی ترک الکل از سوی سازمان راه اندازی خواهد شد.
وی تاکید کرد: بر اساس مصوبه قرار است مراکز اقامتی کوتاه مدت بستری و میان مدت راه اندازی شود ،اما در سال جاری ما قصد داریم مراکز اقامتی کوتاه مدت را زیر نظر متخصصان و تیم روان شناسان و ... در چند استان کشور راه اندازی کنیم که البته تمامی این موارد در صورت تخصیص منابع کافی اتفاق می افتد و ممکن است اسم این مرکز در آینده تغییر کند.
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی تاکید کرد: این مراکز به صورت منطقه ای مثلاً دو مرکز در غرب، دو مرکز در جنوب و یک مرکز نیز در تهران راه اندازی شود و همچنین گروه های الکلی های ناشناس نیز هستند که خودگردان نسبت به ترک این اعتیاد فعالیت می ک نند که نمونه ای از آنها در خراسان رضوی فعال هستند.
به گفته وی برای رفع معضل الکل در کشور باید سازمان های مختلف با ما همکاری کنند و حتی حوزه علمیه نیز در این باره وارد شود و به تدریج کمیته ملی مبارزه مصرف الکل در کشور فعال شود.
براتی به آمار مصرف کنندگان مواد مخدر اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر ماده اصلی مصرفی کشور تریاک و سپس شیشه است و بر اساس آمار پزشکی قانونی روزانه 11 معتاد در کشور می میرند و مراکز اقامتی و کمپ های بهزیستی نشان می دهد که در سال 91 از میان 158 هزار نفر موجود در مراکز 39 نفر فوت کرده اند که این آمار در سال 90، 40 نفر بوده است و این در حالی است که در سال 90 تعداد مراکز اقامتی و کمپ ها نصف آمار سال 91 بوده است.
وی به تحقیق انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران درباره مصرف شیشه اشاره کرد و گفت: این تحقیق درباره افرادی است که حداقل یک بار مصرف شیشه را تجربه کرده اند و به معنای تعداد معتادان شیشه نیست.
براتی افزود: تحقیق انجام شده نشان می دهد 8.2 درصد افراد 15 تا 45 سال شهر تهران حداقل یک بار مصرف شیشه را تجربه کردند که 13.4 درصد مصرف کنندگان زن بودند و همچنین 71.7 درصد این آمار نیز مربوط به مصرف کنندگان شیشه 15 تا 25 سال بوده است.
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی با انتقاد از ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص عدم تخصیص تمامی اعتبارات بخش پیشگیری و درمان بهزیستی گفت: سال گذشته قرار بود از سوی ستاد 13.5 میلیارد تومان بودجه به ما اختصاص داده شود اما این گونه نشد و فقط 7.5 میلیارد تومان تخصیص داده شد.
براتی ادامه داد: چنانچه ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال های گذاشته در بخش پیشگیری از اعتیاد اعتبارات قابل توجهی تخصیص می داد در این صورت کاری که دو سال قبل باید شروع می کردیم را الان آغاز نمی شد و مشکلات ناشی از مصرف شیشه در میان خانواده ها کمتر مشاهده می شد.
وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی درمان اعتیاد نبود واحدهای حمایت اجتماعی است گفت: حلق مفقوده ای به نام مرکز و یا واحدی به نام حمایت اجتماعی در درمان معتادان کم داریم به طوری که سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم خانه های میان راهی را که به منظور حمایت اجتماعی از بهبود یافتگان راه اندازی کنیم.
براتی از تخصیص 300 میلیون تومان برای راه اندازی خانه های نیمه راهی در 4 استان کشور خبر داد و گفت: در سال جاری در استان های فارس، اصفهان، خراسان رضوی و تهران خانه های نیمه راهی برای اقامت شبانه و حمایت اجتماعی از معتادان بهبود یافته راه اندازی خواهد شد.
مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی به آمار 3 ماهه اخیر خط ملی اعتیاد اشاره کرد و گفت: در این سه ماه بیشترین تماس های برقرار شده با خط ملی اعتیاد در مورد هروئین بوده و این نشان می دهد که در سطح جامعه اتفاقی رخ داده است و همچنین مصرف تریاک پایین آمده و مصرف کراک نیز خیلی کم شده است اما شیشه همچنان ثابت است و در صدر قرار دارد.

45232

 

 

کد خبر 300464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نیما IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  39 10
  حلاا بازم میخواین قلیونو ممنوع کنید ؟؟؟؟ از فردا بریم سراغ هرویین و دبل بلک خوری
  • بی نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
   16 29
   واقعا آدم از دست شما جوونا حرص میخوره..یعنی چی قلیون!هی به برادرم میگم داداش این حرارت پدر مری و ریتو در میاره..بابا پول و انرژی زیادی دارید بگیرید آتیش بزنید برید تفریح کوه ورزش.سرتون درد میکنه بزنید به دیوار..اینا آرامشش مثل پفکه کاذبه,آرامش حقیقی تو اینا نیست..
  • مصاحب IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
   6 16
   از همین قلیون و قلیون کش خانه ها بستری برای پرورش فضانوردها فراهم می شه دوست عزیز والا هیچ کس بدون سیگار و قلیون سمت مواد سطح بالاتر نمی ره
 • ابراهیم IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  30 17
  خیلی هم علنی شده من خودم اهل کرج و منطقه جاده چالوس هستم در دوره ای خاطرم هست که بعضی مسافران برای حمل مشروبات از مخزن اب شیشه شور ماشین استفاده میکردند اما در حال حاضر به صورت علنی توسط دستفروشان فروخته میشود و کسی هم از این اعمال جلوگیری نمیکند
 • بی نام A1 ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  32 5
  عكس بالا رو شطرنجي كنين!!!!!! :)))))))))