مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: بودجه سالانه دولت افغانستان در سال 88 در حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارزی که توسط اتباع افغانی از ایران خارج می شود درحدود 2 و نیم میلیون دلار یعنی تقریبا برابر با بودجه سالانه افغانستان است.

سید تقی قائمی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیتی درحدود5/3میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران حضور دارند، گفت: از این تعداد بالغ بر یک میلیون نفر به صورت قانونی و 2 تا5/2 میلیون نفر به صورت غیر قانونی در کشور زندگی می کنند.

وی تصریح کرد: 16 درصد افرادی که به صورت قانونی در کشور حضور دارند به کارهای کشاورزی مشغول هستند و 12 درصد کارگر ساده هستند و مابقی نیز صاحبان سرمایه و افراد ماهر و متخصص هستند.

مدیر کل امور اتباع خارجی وزارت کشور با بیان اینکه اتباع افغانی که به صورت غیر قانونی در کشور هستند عمدتا کارگر ساده هستند گفت: این افراد به صورت فصلی وارد کشور می شوند و درزمانیکه در کشور به سر می برند در مراکز و شهرهای مختلف کارگری می کنند و مجددا به افغانستان باز می گردند.

قائمی با بیان به اینکه حضور غیرقانونی اتباع افغانی در کشور جرم محسوب می شود ،افزود: نیروی انتظامی با افرادی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند و یا به اشتغال و فعالیت غیر قانونی در کشور مشغول هستند ،برخورد خواهد کرد و آنها از کشور طرد خواهند شد.

وی وجود اتباع افغانی در ایران رابه نفع دولت افغانستان دانست و تصریح کرد: بودجه سال 88 افغانستان حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است که طبق تحقیقی که در افغانستان صورت گرفته ارزی که توسط اتباع افغانی در کشور ما خارج می شود در حدود دو و نیم میلیارد دلار است که در واقع میزان ارزی که از ایران توسط اتباع افغانی خارج می شود با بودجه سالانه دولت افغانستان برابری می کند.

کد خبر 30074

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
  0 0
  هيچكس به يه افغاني پول مفت نميده.ازشون كار ميكشن.درمقابل ارزي كه خارج شده حسابي كار كردن.مشكلات جاهاي ديگه است.
 • بدون نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
  0 0
  afarin bar japon eslami
 • بدون نام IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
  0 0
  شما که این چیزها رو می دونید پس چرا اقدامی نمی کنید. اخه تا کی باید حق مردم ما تو جیب عربها و افغان ها بره.
 • azadi DE ۱۴:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
  0 0
  salam hesabeton ghalat ast chon 2,88 milyard dolar koja va 2,nim melyon koja....kami baraton sharmavara aval hesab yad begirid badan khabar pakhsh konid
 • حسينعلي IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۳
  0 0
  در سايت بي بي سي مطلب به گونه اي ديگر نقل شده بود. قايمي گفته بود هر نفر 250 هزار تومان ارز خارج مي كند كه مجموع آن 250 ميليون دلار مي شود نه 2 ميليارد و 500 بد نيست كمي حساب كتاب كنيد و بعد خبر را نقل كنيد. مطئن باشيد اگر نياز به نيروي كار ارزان و بي مدعا نداشتند همه را مانند آشغال آنطرف مرز خالي مي كردند. انسانيت و رحم كه در دنياي امروز معنا ندارد.