واحد مرکزی خبر نوشت:

نامزدهای کرد در انتخابات استانی عراق با به دست آوردن بیشترین شمار کرسی ها در منطقه نینوا موجب شگفتی شدند.
استان نینوا یکی از دو استان عراق بود که انتخابات استانی با تاخیر در آن برگزار شد.
بر اساس نتایج این انتخابات که روز چهارشنبه منتشر شد، فهرست ائتلاف طرفدار کردها در این انتخابات که بیستم ژوئن برگزار شد، 11 کرسی از مجموع 39 کرسی را به دست آورد. فهرست «متحدون» وابسته به استاندار سنی نینوا نیز در این انتخابات هشت کرسی به دست آورد.
اکثریت ساکنان استان نینوا که توسط عطیه النجیفی، برادر عثمان النجیفی رئیس پارلمان فدرال عراق اداره می شود ، سنی مذهب هستند اما یک اقلیت بزرگ کردتبار نیز در آن زندگی می کند.
در استان الانبار نیز که یک منطقه سنی نشین در غرب عراق است انتخابات استانی برگزار شد. در این منطقه فهرست متحدون بیشترین شمار کرسی ها را به دست آورد. این فهرست از مجموع 30 کرسی شورای استانی الانبار هشت کرسی را از آن خود کرد.
انتخابات استانی در نینوا و الانبار دو ماه پس از انتخابات 12 استان دیگر مرکز و جنوب عراق برگزار شد. انتخابات در استان نینوا و الانبار به دلایل امنیتی با تاخیر برگزار شد.
مقامات دولت عراق علت تعویق برگزاری این انتخابات را در نینوا و الانبار مسایل امنیتی عنوان کرده اند اما منتقدان دولت عراق می گویند تعویق برگزاری انتخابات در این دو استان پیش از هر چیز انگیزه های سیاسی داشته است و منابع دیپلماتیک نیز از این مسئله به شدت انتقاد کرده اند.
کارشناسان و تحلیلگران سیاسی نتایج این انتخابات را آزمونی برای محبوبیت و اعتبار نوری المالکی نخست وزیر عراق می دانند. جامعه سنی عراق نوری المالکی را به انحصار قدرت متهم می کند. انتخابات پارلمانی عراق نیز که قرار است در سال 2014 برگزار شود برای دولت نوری المالکی از اهمیت زیادی برخوردار است.
از آغاز سال کنونی میلادی عراق شاهد بازگشت خشونت و درگیریهای مرگبار است همزمان با تشدید خشونت ها سنی های عراق نیز فشارهای خود را بر ضد دولت نوری المالکی افزایش داده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، از آغاز ژوئن امسال بیش از 350 نفر در خشونت های عراق کشته شده اند . در ماه مه نیز بیش از یک هزار نفر در انفجارها و درگیریهای این کشور کشته شدند به طوری که سازمان ملل متحد این ماه را خونین ترین ماه از سال 2008 در عراق توصیف کرده است.
5252 

کد خبر 300740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =