سکوت بانک مرکزی و افزایش درگوشی سود بانکها

در حالی که شورای پول و اعتبار تصمیم به تثبیت نرخ سود بانکی در سال جاری دارد، برخی بانکها به شکل غیر رسمی نرخ سود را افزایش داده اند.

علی پاکزاد: در اردیبهشت ماه شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرد شورای پول و اعتبار تصمیمی برای افزایش نرخ سود ندارد. البته قبل از این در روزهای پایانی فروردین اخباری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر نظر مثبت رئیس کل بانک مرکزی در باره افزایش نرخ سود بانکی.

البته در نهایت بانک مرکزی نیز بنا بر تصمیم شورای پول و اعتبار تغییری در نرخ سودهای بانکی اعمال نکرد ولی به نظر می رسد با توجه به فاصله شدید ایجاد شده بین نرخ سود بانکها  ونرخ تورم، بانکها بدون اعلام رسمی برای جذب سپرده اقدام به تبلیغات چهره به چهره و پیامکی کرده اند.

در حالی که سقف نرخ سود سپرده براساس مصوبات شورای پول و اعتبار 20 درصد برای سپرده های بلند مدت است، تبلیغات بانکی که در پیامکها دست به دست می شود برای سپرده کوتاه مدت پیشنهاد سود 20 درصدی را مطرح می کند.

نکته جالب در این میان نحوه عملکرد سایتهای رسمی برخی از بانکهاست که هیچ جدولی از نرخ سود خود منتشر نکرده و به مشتریان توصیه می کنند برای خبردار شدن از نرخ سود سپرده ها به شعب مراجعه و به صورت شفاهی جویای نرخ شوند.

این وضعیت البته از سوی بانک مرکزی بدون واکنش بوده است و سکوت بانک مرکزی در این میان می تواند ناشی از بی اطلاعی هم باشد.

نحوه عملکرد بانکها در شرایطی که تغییر و تحولات دولتی و تغییر دولت دهم به یازدهم در جریان است، بسیار هوشمندانه به نظر می رسد. زیرا در چنین فضایی کمتر توجه ها به چنین نکاتی جلب می شود.

آخرین جدول نرخ سودی بانکی منتشر شده توسط بانک مرکزی مربوط به نرخ سود سال 90 که در سال 91 هم اعمال شده است

نرخ سود بانکها

برای دیدن جدول در ابعاد بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

39222

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 301016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =