۰ نفر
۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ۰۴:۳۶
بحران در بازار برنج‌های تایلندی

برنج‌های تایلندی با بحران مشتری روبرو شدند.

دو هفته پس از اعلام کاهش سوبسیدهای دولت بر محصولات تولیدکنندگان برنج که خشم کشاورزان تایلندی را به همراه داشت، تایلند (ششمین کشور تولیدکنندۀ برنج)، برای هر تن برنج قیمت 485 دلار را در نظر گرفته است؛ قیمتی که می‌تواند رتبۀ تایلند به عنوان مهمترین کشور صادرکنندۀ غلات را نیز تحت الشعاع قرار دهد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لوموند، دولت یینگ لاک شیناواترا که بیشتر رأی خود را از میان مناطق فقیر شمال و شمال شرقی کشور بدست آورده، در اواخر سال 2011 تصمیم گرفت برنج کشاورزان را به مبلغ 50% بالاتر از بازارهای جهانی خریداری کند، تا هم درآمد کشاورزان را افزایش دهد و هم به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کرده باشد.
بانکوک که امسال جمعاً 22 میلیون تن برنج خریداری خواهد کرد، با توجه به حضور رقبای هندی و ویتنامی مشکلات زیادی در فروش آنها نیز دارد. از این رو خسارات دولت نزدیک به 137 میلیارد بت (3.3 میلیارد یورو) در سال برآورد شده است.
در پایان ماه ژوئن، دولت کاهش 20 درصدی در قیمت هر تن برنج را اعلام کرده که در نهایت با رسیدن به 388 دلار خشم کشاورزان را برانگیخته بود؛ کشاورزانی که غالباً از رأی دهندگان سنتی به قدرت و حاکمیت هستند.
از این رو در اول ماه جاری دولت تصمیم گرفت تا همان قیمت اصلی را برای این دور از برداشت محصول در نظر گیرد و دوباره در تابستان آن را مورد تجدیدنظر قرار دهد. تصمیمی که در نهایت باید با تصویب رسمی دولت اجرایی شود. کیتیرات نارانونگ، وزیر دارایی تایلند در این باره می‌گوید: متوجه شدیم که نزدیک به 200.000 کشاورز و روستایی با تولید 2.9 میلیون تن پیش دولت ثبت نام کرده اند، در حالیکه کمیتۀ مسئول تصمیم گرفته است که قیمت برنج را در 15000 بت نگه دارد.
اما دولت با چالش دیگری نیز روبروست. اگر تهدید کشاورزان در برابر دولت و به راه افتادن تظاهرات‌های کشاورزی برداشته شده، اما در مقابل صادرکنندگان برنج با مشکل مواجه هستند. رییس انجمن صادرکنندگان برنج تایلندی در این باره می‌گوید: "جهان به دولت تایلند را می‌خندد" وی با یادآوری این مسئله که در انبارها نزدیک به 17 تا 18 میلیون برنج فروخته نشده، وجود دارد، می‌گوید: کاهش 12000 بتی قیمت برنج- که همچنان بالاتر از قیمت جهانی است-علامت خوبی است اما با این سیاست دوباره به نقطۀ اول بازگشتیم.
تایلند در سال 2012 با صادرات 6.9 میلیون تن برنج بعد از هند(با 9.5 میلیون تن) و ویتنام(با 7.8 میلیون تن) قرار گرفت. طبق اعلام موسسۀ صادرکنندگان برنج، تایلند کاهش 35 درصدی را در مقایسه با 10.6 میلیون تن برنج فروخته شده در سال 2011 تجربه کرده است.
3152

کد خبر 301646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  35 6
  خدا به دادمون برسه. حتما قراره این برنج هایی که رو دست شون باد کرده بیاد ایران.
  • بی نام GB ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
   17 9
   بهتر از هندیه که باز هم
 • بی نام A1 ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  28 8
  این همه خودمون برنج درجه یک داریم اونوقت باید برنج های آشغال این ور و اون ور را بخوریم
  • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
   13 25
   اتفاقا برنج هندی کیفیتش بهتر از ایرانیه. بهتر دم میکشه. دانه بلنده و ارزونتره! تحت عناوین ایرانی هم وارد بازار میشه اما برنج ایرانی مثل شله میمونه ! کیلیویی 8500 تومان !
  • بی نام IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۳
   7 2
   پخت برنج ایرانی باید آشپز باشی نه شفته پز
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  11 4
  خوانندۀ محترم خوب دم میکشه ولی پر از آرسنیک است و مقامات به شدت توصیه کردند که به کودکان داده نشود حالا کدومش بهتره دم کشیدن؟ شما داری از محصول خارجی دفاع میکنی در حالی که خودمون بهترین ها رو داریم. چرا نباید از کشاورز داخلی حمایت کنیم تا محصول به قیمت مناسب تر به دست مون برسه؟ تا کی واردات؟ اونهم وارداتی که بهش مطمئن نیستیم. کلاه تون رو قاضی کنید
  • بی نام A1 ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
   0 4
   شما نفست از جای گرم بلند میشه ! شما پولداری برو کیلو 8500 تومان بخر ! در ضمن. بنده نزدیک به 40 ساله برنج هندی می خورم ! تا حالا هم چیزیم نشده !!!! هیچی برنج هندی نمیشه
 • بی نام IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  9 3
  قیمت این برنج وقتی وارده ایران میشود تقریبا 612 تومان است ولی در بازار تهران بالای 3000 تومان میفروشند ببینید با ارز 1226 چه کسانی پولدار شدند
 • محمد IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
  3 0
  485 دلار برای هر 1000 کیلو یعنی بر اساس دلار 3400 تومانی، 1649000 تومان و هر کیلو می شود 1649 تومان حالا بور همین برنج تایلندی آشغال رو قیمت کن از مغازه ها.