سیاست ایران در قبال تحولات مصر مشخص شد/آغاز تحرک دیپلماتیک تهران با تماس به قاهره و سفر به آنکارا

وزیر امورخارجه روز جمعه اولین سفر دیپلماتیک رمضانی اش را به مقصد ترکیه انجام می دهد.

به گزارش خبرآنلاین، این سفر پس از مکالمه تلفنی عصر روز پنجشنبه علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و محمدکامل عمرو وزیر خارجه مصر انجام می شود.
صالحی در این گفت‌وگو با تأکید بر تعیین سرنوشت مصر توسط مردم آن کشور، اظهار کرد: هر تصمیمی که مردم مصر بگیرند، مورد احترام همگان می‌باشد.
وی افزود: روند دمکراسی که در مصر شروع شده، روندی پایدار خواهد بود و روز به روز مستحکم‌تر خواهد شد.
وی گفت: نخبگان و همه طرف‌های سیاسی مصر باید دست به دست هم بدهند و هرچه زودتر وحدت و انسجام ملی را تحکیم بخشند.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان بهترین روابط با مصر بوده و می‌باشد.
وزیر خارجه مصر نیز در این تماس تلفنی گفت: ما خواهان بهترین روابط با جمهوری جمهوری اسلامی ایران هستیم.
محمد کامل عمرو همچنین نسبت به استمرار تماس با وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر امروز -جمعه- علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه به کشور ترکیه برای رایزنی در مورد تحولات مصر خبر داد.
سیدعباس عراقچی در مورد سفر روز جمعه وزیر امور خارجه به کشور ترکیه گفت: آقای صالحی روز جمعه سفری چند ساعته به ترکیه خواهد داشت.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این سفر وزیر امور خارجه در خصوص مسایل منطقه به ویژه تحولات مصر با مقامات ترکیه‌ای گفت‌وگو و رایزنی خواهد داشت.

موضع ایران درباره مصر
غضنفر رکن‌آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ملاقات با کمال شاتیلا رییس کنگره مردمی ناصری لبنان با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران مواضع ایران در خصوص تحولات مصر را مطرح کرد و با اشاره به تحولات مصر، به مواضع ثابت و اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مسایل عادلانه و حق طلبانه تأکید ورزید و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از حقوق همه ملت‌ها به ویژه مردم مصر در دستیابی به آزادی و کرامت و استقلال حمایت کرده و همواره مخالفت خود را با دخالت کشورهای خارجی در تعیین سرنوشت ملت‌ها اعلام کرده است.

/2727

کد خبر 303079

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
  79 7
  ببینیم چه می کنی آقای صالحی. امیدوارم موفق باشید.
 • بی نام A1 ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
  3 3
  2 شنبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ریاض؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شک نکنید اوباما درخواست ملاقات با روحانی خواهد داد.
 • احمد قزوینی A1 ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
  7 6
  آمریکایی ها هرکجا با چراغ سبز خودشان کودتا شود آن حرکت دیگر کودتا نامیده نمیشود بقول خودشان تعریف اش میشود حرکت بسوی دموکراسی و عمال آنها هم پول هایشان سرازیر میشود . آخه این مرسی بیچاره که هرچی آمریکا و اسرائیل خواست کوتا آمد . بنده خدا مرسی از همون روز اول که بر کرسی ریاست تکیه زد کلید سرنگونی اش کلید خورد فقط آمریکا خواست در این مدت بگذارد حرکتی کنند تا دیگر نتوانند ادعایی برای حکومت بکنند . واقعا مسخرست سه روز قبل از کودتا قاضی قانون اساسی تعیین میشه بعد زن ژنرال سیسی محجبه روی برنامه آمریکاست همه نقشه ها کاملا سنجید و در تاریخ معین مرسی برکنار میشه . حالا متوجه شدم چرا دولتمردان ایران هراز گاهی تو دهن آمریکا میزنند واقعا اگر به این شیطان بزرگ مهلت بدیم ریشه ایران اسلامی را خواهد کند .
 • بی نام A1 ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
  4 2
  من ميكم تا زمان دولت جديد سياستي در قبال مصر و ساير جاها نشون نديم!! كافيه همينقدر!