سخنگوی وزارت امورخارجه گفت که منتظر اقدام عملی و تغییر جدی در سیاست های آمریکا هستیم.

سید عباس عراقچی در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در رابطه با اظهارات مقامات آمریکا در خصوص برقراری رابطه با جمهوری اسلامی ایران در دوره ریاست جمهوری روحانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده مذاکره با همه کشورها غیر از استثنائاتی که مطلع هستید، بوده است. کار ما و آمریکا از چراغ سبز گذشته، منتظر اقدام عملی و تغییری جدی در سیاست های و اتخاذ رویکردهای جدید هستیم، حرف و کلمات زیبا در این خصوص کفایت نمی کند.

عراقچی در پاسخ به سئوالی در رابطه با مذاکرات ایران در رابطه با تحولات سوریه و مصر گفت: آقای صالحی همان طور که خبرش منتشر شده رایزنی های مستقیمی با سرپرست وزارت خارجه مصر انجام داد که مفید بود و گفتگو با آقای البرادعی معاون رئیس جمهور مصر از دیگر اقدامات بود و با بازیگران منطقه ای نیز ابتکاراتی صورت گرفت که سفر چند ساعته به ترکیه از این اقدامات بود.

اهم سخنان سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه می آید:

  • برخی کشورهای عضو شورای امنیت تلاش کردند برنامه موشکی ایران که ماهیت دفاعی دارد را به عنوان نقض تحریم مطرح کنند که با مخالفت برخی دیگر مواجه شد ما این تحرکات را سازنده نمی دانیم و فکر نمی کنیم اگر مقصودشان فشار به ایران باشد این اقدامات کارساز باشد.
  • در تماس تلفنی آقای صالحی با وزیر خارجه امارات نگرانی جدی ما اعلام شد و وزیر خارجه امارات پاسخ داد تلاش می کند در این خصوص تجدید نظر صورت بگیرد.
  • ایران همچنان معتقد است فقط راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه باید جستجو شود. در خصوص اجلاس ژنو هنوز تصمیم گیری درباره زمان، دستور کار و شرکت کنندگان آن صورت نگرفته و اگر از ایران دعوت شود نقش سازنده خود را ایفا خواهد کرد. در رابطه با آتش بس معارضین سوری درخواستی را داشته اند که نفس آن مطلوب است هر چند ما توصیه می کنیم که به طور کامل اسلحه کنار گذاشته شود و آنان وارد گفتگو با سوریه شوند.
  • بیش از یک سال قبل دعوتنامه ای از آقای طالبانی رئیس جمهور عراق دریافت شد تا سفر رسمی از طرف آقای احمدی نژاد به کشور عراق صورت بگیرد که به دلیل بیماری آقای طالبانی این سفر به تاخیر افتاد. دوستان عراقی اصرار داشتند که پیش از پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد این سفر به میزبانی معاون رئیس جمهور عراق و کفیل ریاست جمهوری انجام شود و برنامه ریزی برای آخر هفته صورت گرفته است.
  • اینکه این خبر (تشکیل ارتش آزاد مصر) چقدر صحت داشته باشد مشخص نیست اما هیچ اقدامی که منجر به تشدید درگیری و درگیری مصری- مصری شود را نمی پذیریم و آن رد می کنیم و هر حرکتی که منجر به تنش شود محکوم است و از همه طرف ها درخواست می کنیم روال آشتی ملی را پیگیری کنند. رهبران اخوان المسلمین از بلوغ کافی و هوشمندی و درایت برخوردار هستند و اجازه نمی دهند مصر به سمت جنگ داخلی سوق یابد.
  • (در رابطه با اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر انجام 300 سفر خارجی توسط مشایی و انتقادات نسبت به تعداد همراهان احمدی نژاد) سفرهای آقای مشایی به عنوان هیات همراه رئیس جمهور صورت گرفته. نهاد ریاست جمهوری و شخص رئیس جمهور باید در این رابطه توضیحات خود را بدهند چون وزارت خارجه در این رابطه دخیل نیست اما درک می کنیم که نمایندگان مجلس سئوالات خود را از وزارت خارجه بپرسند. در خصوص سفر رئیس جمهور به مسکو نیز نهاد ریاست جمهوری تعاملی را که باید داشته باشد خواهد داشت، اطلاعات نزد آنهاست.

27219

 

 

کد خبر 303824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =