۰ نفر
۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ۰۰:۴۶
دوره تازه شورای نگهبان/ پرونده

انتخابات هیچ خاصیتی نداشته باشد، یک فایده دارد و آن، تغییرات در بدنه مدیریتی قوا است. تغییراتی که این دوره شورای نگهبان را هم بی نصیب نگذاشته است.

محمود عزیزی:دو تغییر در میان حقوقدانان شورای نگهبان، اضافه شدن یک عضو جدید به فقهای این شورا و حذف شدن مرد شماره 2 شورای نگهبان - عباسعلی کدخدایی- مهمترین تغییرات شورای نگهبان در آستانه سالروز تاسیسش است.

خداحافظی با حقوقدان معتمد آیت الله

عباسعلی کدخدایی که 12 سالی است رسانه ها او را به عنوان سخنگوی شورای نگهبان می شناسند، در واقع شخص معتمد آیت الله جنتی و مرد دوم این شورا در 12 سال گذشته بوده است و شاید به همین دلیل بود که تاکید کرد که « از اعضای شورای نگهبان که 12 سال در خدمت‌شان بوده‌ام درس‌های زیادی گرفته‌ام به ویژه از آیت‌الله احمد جنتی.»

مسئولیت هایی چون معاونت اجرایی و امورانتخابات شورای نگهبان همزمان با سخنگویی این شورا و حضور در خود شورا به عنوان عضو حقوقدان در میان اعضای این شورا چهره ای مورد اعتماد از کدخدایی ترسیم کرد. حتی چهره ای چون غلامحسین الهام که عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود و از چهره های مورد اعتماد آیت الله بود، به اندازه کدخدایی در این شورا تداوم نداشت و حداکثر نقش یک سخنگو را ایفا می کرد. سوابق اعضای شورای نگهبان را اینجا ببینید. 

اظهارات کدخدایی قبل از حضور در صحن مجلس

 کدخدایی یک روز قبل از انتخابات مجدد در مجلس در گفت وگویی در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید مجلس به شما رای می‌دهد؟، گفت:«نمی‌دانم. باید منتظر نظر آنها بود. مجلس از میان افرادی که معرفی شدند، انتخاب خواهد کرد.»

 حقوقدانهایی که هم که تغییر کردند

در آستانه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان، آیت الله املی لاریجانی دست به تغییراتی در معرفی حقوقدانان شورای نگهبان زد  و در نامه خود به نمایندگان مجلس نامی از حسینعلی امیری نیاورد و به جای او  نام  عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی (از قضات دادسرای دیوان عالی کشور)، نجات الله پورابراهیمی (از قضات دادسرای انتظامی قضات) و صادقی (از اساتید دانشگاه حقوق اصفهان) را به عنوان پنج حقوقدان برای اخذ رأی به مجلس معرفی کرد تا نمایندگان از میان  این 5 نفر ، 3 نفر را به عنوان اعضای حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کنند.

عباسعلی کدخدایی یک رای از نصاب لازم کمتر آورد و در نهایت هم توسط مجلس نهم انتخاب نشد. خودش بعد از این اتفاق گفت«که خوشحالم که مجلس این بار  را از روی دوش من برداشت.» و بعد از آن نیز برخی  از نمایندگان مجلس از انتخاب نشدن او ابراز گلایه کردند و او را ستودند. احمد توکلی، روح الله حسینیان و  اسماعیل کوثری برخی از  مجلسیانی بودند که درباره عملکرد کدخدایی به صورت مثبت اظهار نظر کردند.

اضافه شدن یک عضو جدید به فقهای شورای نگهبان

یک روز بعد از این انتخاب هم رهبرانقلاب به استناد اصل نود و یکم قانون اساسی، حضرات آیات آقایان حاج شیخ محمّد مومن، حاج شیخ محمّد یزدی و حاج سیّد محمود هاشمی شاهرودی را در عضویت فقهای شورای نگهبان ابقا و همچنین در حکم جداگانه ای، جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ مهدی شب زنده دار را بعنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.  حکم رهبر معظم انقلاب را اینجا ببینید.

شب زنده دار که به دلیل فقدان مرحوم آیت الله رضوانی به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب شده است، عضو شورای عالی حوزه علمیه و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نماینده شورای عالی در هیأت امنای مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه خارج از کشور و مدیر طرح نوین آموزش دروس خارج حوزه علمیه قم در مؤسسه آموزشی-‌ تحقیقاتی بقیة‌‌الله‌الاعظم(عج)  است. سوابق  شب زنده دار و دیگر  فقهای شورای نگهبان را اینجا ببینید. 

شاگردی که همکار استادانش شد

این روحانی 60 ساله با شورای نگهبان بیگانه نیست چرا که تا قبل از عضویت در این شورا از«اعضای مجمع مشورتی‌ـ ‌فقهی شورای نگهبان» بوده است و حتی دو تن از فقهای همکار او در این شورا-حضرت آیات مومن و جنتی- جزو استادان او بوده اند. استادانی که این بار در کنار شاگردشان قرار گرفته اند.

 سوابق عضو جدید شورای فقها

حجت الاسلام شب زنده دار که متولد داراب است ،از 13 سالگی وارد حوزه شده بوده و فرزند آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی از شاگردان حضرت امام خمینی (ره) و نوه مرحوم آیت الله حاج شیخ غلامحسین شرعی شیرازی است. 

وی دروس فلسفه و کلام را از محضر حضرات آیات و حجج اسلام مرحوم سیدرضا صدر، جوادی آملی، حسن زاده آملی، ابراهیم امینی و انصاری شیرازی بهره برده و از چهره هایی چون آیت الله علی مشکینی جعفر سبحانی، مرحوم مصلحی اراکی و مرحوم ستوده فرا گرفته است.آیت الله شب زنده دار 10 سالی است به تدریس خارج فقه و اصول در قم مشغول است،

اساتید برجسته او در دروس خارج فقه و اصول، آیات عظام مرحوم شیخ کاظم قاروبی تبریزی، مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی، حاج شیخ حسین وحید خراسانی، میرزا جواد تبریزی و حاج آقاموسی شبیری زنجانی بوده اند. حجت الاسلام والمسلمین شب زنده دار سال های متمادی دروس سطح و مقدمات حوزه علمیه قم را تدریس کرده اند و بیش از 10 سال است که دوره 10 جلدی کتاب «ذبایح» از مجموعه الموسوعه الفقیهه را تالیف کرده است.
شرح بخش هایی از تحریرالوسیله، الجامع فی الاصول و تقریرات آیات عظام شیخ کاظم تبریزی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی از جمله دیگرفعالیت های تالیفی و پژوهشی اوست.

انتخاب مجدد محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان نشان دهنده تمایل تمایل بهارستان به بررسی حقوقی و فقهی مصوباتشان در شورای نگهبان است.

تغییرات جدید در شورای نگهبان به طور مستقیم با دولت یازدهم ارتباطی پیدا نمی کند ، اما می تواند در زمان بررسی لوایح دولت که مجلس بر آن اصرار دارد و حامی دولت است، به کار دولتی بیاید که می خواهد قفلها را باز کند.

/27212

 

 

کد خبر 304002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۷
  2 1
  خیلی حیف شد دکتر محمد هادی صادقی در مجلس رای لازم را نیاورد خیلی دکتر دوستداشتنی هست حتی اگر طرفداران دیگر نامزدهای حقوقدان شورای نگهبان به ایشون رای ندهند
  • فردوس توسی A1 ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
   3 0
   انشاا... در دوره جدید شورای محترم نگهبان مشی اعتدالگرا داشته باشه
 • بی نام A1 ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
  0 0
  سام سوادکوهی و نجات الله پورابراهیمی را بیشتر معرفی بفرمایید.
 • بی نام A1 ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
  0 0
  دکتر صادقی استاد دانشگاه اصفهان نیست از اساتید دانشگاه شیراز است که شاگردان ش هم خیلی دوست ش دارند. ولی خوب انتظاری نیست از نماینده ها که اصلا ایشون را نمی شناسند به صرف یک سخنرانی چند دقیقه ایی به ایشان رای دهند .
 • بی نام A1 ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
  0 0
  سوابق اعضاء حقوقدان شورای نگهبان را هم بفرمایید.