با گرامیداشت روز پزشک و برای تکریم پرشک والاقدر مرحوم دکتر مرتضی شیخ که اسطوره ای در خدمات پزشکی و زبانزد خیلی هاست. این نوشته تقدیم می شود به همه همکارانی که قصد و توفیقشان خدمت به خلق خداست و افتخارشان محرمیت با دردهای مردم و مرهم گذاردن بر زخم آنها... درود برهمه پزشکان خدوم این میهن بل همه جهان اعم زنده و درگذشته... روز پزشک برهمه بخصوص پزشکان عزیز و خدوم مبارک باد. برخی عزیزان در کامنتهای مطلب دیروزم مطالب تند و توهین آمیزی نوشتند که انصافا روا نبود ولی نشانه ای آسیب شناسانه از اوضاع فعلی جامعه و سلامت اجتماعی ماست. به یقین پزشکان ما از کم تخلف ترین و باشرف ترین اقشار این مرز و بوم هستند و با جان و ناموس مردم بازی نمی کنند. البته اندک "پزشک نما" یانی بین ما هستند و این جامعه خدوم از وجود آنها پیراسته باد. بفرموده امام صادق (ع)"طبیب بصیر ثقه" یکی از سه رکن حیات و جامعه بشری است

*******************************************************
دکتر مرتضی شیخ ، پزشک انسان دوستی است که در دوران کودکی من در مشهد مشغول طبابت بود و کسی از اهالی مشهد نیست که نامی از او یا خاطرهای از او نداشته باشد یا نشنیده باشد.

دکتر شیخ از مردم پولی نمی گرفت و هر کس هرچه می خواست توی صندوقی که کنار میز دکتر بود می‌انداخت و چون حق ویزیت دکتر 5 ریال تعیین شده بود ( خیلی کمتر از حق ویزیت سایر پزشکان آنزمان)، اکثر مواقع، سر فلزی نوشابه به جای پنج ریالی داخل صندوق انداخته میشد و صدایی شبیه انداختن پول شنیده می‌شد.

محله ما در مشهد نزدیک کوچه دکتر شیخ است. مادرم از قول دختر دکتر شیخ تعریف می کرد که روزی متوجه شدم، پدر مشغول شستن و ضد عفونی کردن انبوه سر نوشابه های فلزی است!

با تعجب گفتم: پدر بازیتان گرفته است؟ چرا سر نوشابه ها را می شویید؟

و پدر جوابی داد که اشکم را در آورد.

او گفت:

دخترم، مردمی که مراجعه می کنند باید از سر نوشابه‌های تمیز استفاده کنند تا آلودگی را از جاهای دیگر به مطب نیاورند، این سر نوشابه‌های تمیز را آخر شب در اطراف مطب می‌ریزم تا مردمی که مراجعه می کنند از اینها که تمیز است استفاده کنند. آخر بعضی‌ها‌ خجالت می‌کشند که چیزی داخل صندوق مطب نیندازند.

خاطراتی از دکتر شیخ

- نقل از یک سبزی فروش: ابتدا که دکتر در محله سرشور مطب بازکرده بود و من هنوز ایشان را نمی شناختم. هر روز قبل از رفتن به مطب نزد من می آمد و قیمت سبزیها را یادداشت می کرد اما خرید نمی کرد ، پس از چند روز حوصله ام سر رفت و با کمی پرخاش به او گفتم : مگر تو بازرسی که هر روز می آیی و وقت مرا می گیری ؟ وی گفت : خیر، من دکتر شیخ هستم و قیمت سبزیجات را برای آن می پرسم تا ارزانترین آنها را برای بیماران خودم تجویز کنم .

- از دکتر حسین خدیوجم نقل است: روزی در مطب دکتر بودم و او برای بیمارانش آب پاچه تجویز می کرد. از ایشان پرسیدم چرا بجای سوپ جوجه ، آب پاچه تجویز می کنید ؟ ایشان گفتند : چون برای جبران ضعف بدن بیمار مانند سوپ جوجه موثر است و مهمتر آنکه پاچه گوسفند ارزان است .

- روزی در اواخر عمر که دکتر در بستر بیماری بود و همانجا هم بیمار می دید، یکی از فرزندان وی به ایشان پیشنهاد کرد حداقل ویزیت را 5 تومان کنید ، دکتر در جواب گفت : عزیزم من یا دیوانه ام یا پیغمبرم ، اگر دیوانه ام که با دیوانه کاری نمی توانید بکنید و اگر پیغمبرم بیخود می کنید به پیغمبر خدا دستور می دهید .

- روزی مردی از دکتر سؤال می کند: شما چرا با این سن و خستگی ناشی از کار از موتور سیکلت استفاده می کنید؟ دکتر در جواب می گوید :منزل مریضهایی که من به عیادتشان می روم آنقدر پیچ در پیچ است و کوچه های تنگ دارد که هیچ ماشینی از آن نمی تواند عبور کند، بنابراین مجبورم با موتور به عیادتشان بروم .

و آری این اوج عزت انسانی است ، طوری زندگی کند که حتی نام خود را هم به فراموشی بسپارد و بحدی در خدمت مردم و البته برای رضای خالق غرق باشد و پس از مرگ احسان و عظمت کارش آشکار گردد. دکتر شیخ بیش از اینکه دکتر باشد معلمی بود که اخلاق همراه با مهربانی و صفا را به شاگردان و مریدان مکتبش آموزش داد.
برای آمرزش و شادی روحش صلوات و فاتحه ای هدیه کنیم.

کد خبر 304334

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  27 2
  دقیقا مشابه این حرفا رو مادرم همیشه در مورد دکتر شیخ می گفت، من موندم یک آدم چقدر می تونه از خود گذشتگی داشته باشه، خدا روحشو شاد وبازماندگانشو حفظ کنه انشا ا...
 • مهربان توسی A1 ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  19 2
  روحش شاد
 • بی نام IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  17 2
  روحش شاد و راهش پررهرو.
 • حسين A1 ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  19 1
  من مشهدي ام . درسته هيچكس نيست ايشان را درمشهد نشناسد.خداوند ايشان را قرين رحمت كند. انشاالله الگوئي باشد براي ساير پزشكان عزيز
 • بی نام A1 ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  18 0
  اسطوره ها هرگز نمی میرند. خدا بیامرزدشون
 • علی عباسی A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  17 1
  خدارحمتت کند ای مردبزرگ
 • احمد IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  14 1
  از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
 • وطن دوست IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  7 0
  بی شک مرد بزرکی بود در همان زمان در شهر من تربت جام هم زنده یاد مرحوم دکتر کوثری بود که تمام عمر خود را صرف خدمت به مردم کرد با همین منش دکتر شیخ . جای چنین اشخاصی واقعا خالی مانده.
 • محمد A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  9 0
  هنوزم که هنوزه وصف خوبیهاش رو مردم شهر من نقل میکنن
 • حسین تهرانی IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۲
  7 0
  یاد خوبان ترویج خوبی است .آقای دکتر شیخ مطب های دیگری هم در تقاط مختلف شهر داشت ،که رویه های ذکر شده را انجام می داد.در حال حاضر اقای دکتر ع-ن متخصص اعصاب در مشهد شباهت کاری زیادی به مرحوم دکتر شیخ دارد
 • بی نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  9 0
  خداوند رحمتش کند
 • پوريا IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
  6 0
  خدا بيامرزدشان . خوب است در كنار ياد ايشان از فرزند بزرگوارشان مرحوم دكتر رضا شيخ نيز ياد كنيم . در عمرم فردي با انسانيت و بزرگواري آن بزرگ نديدم .
 • دال IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
  5 0
  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز خداوند به همه ی نیک نام ها علو درجه عنایت بفرماید.
 • صفری A1 ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
  7 0
  خدا این پزشک بزرگ را رحمت کند. در شهر قم هم آقای دکتر مرتضی رضوانی کاشانی از افراد بی بضاعت حق ویزیت دریافت نمی کند. من خودم شاهدم حق ویزیتی که منشی او از یک بیمار گرفته بود دکتر تا از وضع او آگاه شد بازگرداند.ایشان با داروخانه کنار مطب خود قرارداد دارد تا نسخه افراد بی بضاعت را به حساب او بنویسند. برای این پزشک که چندین ساعت تا نیمه های شب به بیماران میرسد و بسیار دلسوز است جنین دعا می کنم :خدایا از روزهای عمر من کم کن و به عمر چنین افراد دلسوز بیفزا آمین
 • جمشید قشنگ IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  3 5
  با درود و احترام برای این اطوره پزشکی. پس از پاکسازی از دانشگاه فردوسی متوجه شدم که برای ماموریتی بزرگ اخراج شده ام که همانه نوشتن کتاب زندگینامه دکتر شیخ است. اکنون پس از چند سال در حال تکمیل کردن این ماموریت هستم. در کنار نوشتن این کتاب دو هدف دیگر را هم دنبال می کنم: 1 تاسیس موزه جهانی دکتر شیخ 2 ب.