ماجرای پیدا شدن هیولادر خلیج فارس چه بود؟

سرنخ نوشت:

هفته گذشته لاشه جانوری در آب‌های خلیج‌فارس پیدا شد که خیلی از اهالی این منطقه را شگفت‌زده کرد، لاشه این حیوان به هیچ حیوان شناخته‌ شده‌ای شبیه نبود و برای همین خیلی زود شایع شد که این جانور، یک موجود افسانه‌ای است. بازار شایعات درباره این حیوان که برخی معتقد بودند اژدهای دریایی است. خیلی زود داغ شد اما خیلی زود مشخص شد که این بار هم شایعه‌ها نادرست بوده‌ اند.

اژدها در خلیج فارس
«هیولای دریایی»، «موجودی از ماقبل تاریخ»، «اژدهای خلیج‌فارس»... تنها چند ساعت از کشف لاشه در منطقه پارس جنوبی گذشته بود که بازار شایعات درباره آن داغ داغ شد محلی‌ها نمی‌دانند که این حیوان چیست و بنابراین خیلی زود پای افسانه‌ها به میان کشیده شد. شایعات وقتی داغ‌تر شد که خبر کشف این لاشه روی سایت‌های اینترنتی و خبرگزاری‌ها قرار گرفت و آن وقت بود که مردم از مناطق مختلف کشور کامنت گذاشتند و درباره هویت این حیوان اظهارنظر کردند، اظهارنظرهایی که بیشترشان به شوخی‌های بامزه شبیه بود تا واقعیت. «ماجرا مربوط می‌شود به همین هفته گذشته، زمانی که یکی از شناورها در نزدیک سکوهای گازی در حال حرکت بود. کارکنان در روی عرشه با دیدن جسمی شناور روی آب کنجکاو می‌شوند و به سمت جسم شناور می‌روند تا ببینند جریان از چه قرار است. آنها در ابتدا تصور می‌کردند این شی قایقی است که واژگون شده اما وقتی نزدیک‌تر می‌روند لاشه جانوری را مشاهده می‌کنند که بسیار وحشتناک و غول‌پیکر بود. با دیدن این لاشه ترسناک ابتدا همه وحشت‌زده می‌شوند و تصور می‌کنند که با لاشه یک هیولا روبه‌رو شده‌اند اما سرانجام دل به دریا می‌زنند و سعی می‌کنند بیش از پیش خودشان را به جسم سیاه رنگ نزدیک کنند»
این حرف‌ها را محمدامین طلاب - کارشناس محیط دریایی محیط زیست استان بوشهر- به زبان می‌آورد و ادامه می‌دهد: «گروه به علت فاصله زیادی که این لاشه از ساحل داشت متأسفانه موفق نشدند آن را به ساحل بکشانند. اما توانسته بودند چندین عکس از لاشه این حیوان غول‌پیکر و به کارشناسان ما نشان بدهند.

داستان‌سازی درباره یک هیولا
طولی نکشید که تصاویر لاشه این حیوان عجیب و غریب روی سایت قرار گرفت و عکس‌های آن در میان مردم بلوتوث شد و این‌طوری بود که بیشتر اهالی منطقه، از این جانور ناشناخته حرف می‌زدند. «تعدادی از افراد خرافاتی با دیدن عکس‌ها معتقد بودند این جانور، یک «اژدهای دریایی» است. موجودی که تا به حال موجودیتش به اثبات نرسیده، اما در مقابل کسانی که وجود اژدهای دریایی را خرافات می‌دانستند، احتمال می‌دادند که این لاشه متعلق به یک کروکودیل غول‌پیکر باشد که سوار بر کشتی‌های بازرگانی از آفریقا به خلیج‌فارس آمده و احتمالاً بر اثر گرسنگی یا هر عامل دیگری، خود را به داخل دریا انداخته اما به خاطر اب‌های شور خلیج‌فارس خفه شده و نتوانسته به موقع خود به به ساحل برساند» به گفته آقای طلاب در این میان کم نبودند افرادی متعلق به قاچاقیان حیوان بوده که در بین راه تلف شده و در نهایت قاچاقیان بیندازند» اما این نظریه هم منطقی نبود. بنابراین از سوی کارشناسان تکذیب شد چرا که به گفته آنها، کروکودیل در رودخانه‌ها منتهی به خلیج‌فارس زندگی نمی‌کنند و درآب‌های شور خلیج‌فارس به خاطر گرمای شدید هوا و شوری اب نمی‌توانند دوام بیاورند. پس قاچاقیان نمی‌توانستند این حیوان را از آب‌های خلیج‌فارس یا مسیرهای منتهی به ان پیدا کرده و قاچاق کرده باشند.» در واقع این‌ها تنها گوشه‌ای از داستان‌هایی است که مردم در این مدت کم و درباره این جانور ناشناخته ساخته و پرداخته‌اند.

اژدها واقعاً چه بود؟
اما به راستی این حیوان چه بود؟ «تمام این حرف و حدیث‌های زمانی به گوش می‌رسید که بررسی‌های ما هنوز در مورد این جانور تمام نشده بود و به نتیجه‌ای نرسیده بودیم، متأسفانه عکس‌های لاشه این جانور قبل از اینکه به دست ما برسد به دست خبرنگارها رسیده بود و افراد زیادی از روی عکس‌ها، بدون آنکه اطلاعی درباره جانوراندریایی داشته باشند حدس هایی می‌زدند و با حدت از فرضیه خود دفاع می‌کردند. اما چیزی که در نهایت کارشناسان ما از روی عکس‌های این حیوان تشخیص داده بودند این بود که این لاشه متعلق به یک نهنگ عظیم‌الجثه بوده. نه یک هیولا، اژدها یا حتی کرودکودیل» به گفته آقای طلاب، آنها احتمال می‌دهند این جانور به خاطر برخورد به پروانه کشتی از بین رفته باشد و لاشه‌ای مدتی روی اب شناور بوده است و آفتاب سوختگی و حمله پرندگان دریایی به لاشه، باعث شده تا چهره واقعی حیوان از بین برود و نشود به راحتی آن را شناسایی کرد. «ا از روی اسکلت این لاشه توانستیم شناسایی‌اش کنیم و نظر قطعی‌مان را در این باره بدهیم.» شاید این شایعه در مدت کوتاهی با تلاش‌های کارشناسان به آخر رسید اما آیا این جانور تنها حیوان عجیب‌الخلقه از نظر مردم بوده است؟

30145

کد خبر 306825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هموطن A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  42 3
  بنده البته کارشناس محیط زیست و جانوری نیستم ولی قسمتی که تداعی دم حیوان را می کند کنگره ایی شبیه دم کرودیل است البته در مقیاس بزرگتر . در کل به نظر شبیه هر چی می تونه باشه الا نهنگ !!
  • karim-borazjan IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
   29 9
   آقا قشنگ نگاه کن مثه محیط زیسها نگاه کن خیلی نهنگه !!
 • بی نام A1 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  35 4
  یعنی کارشناسهای ما اینقدر ماهر شدن که از روی عکس این همه تشخیص دادن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  24 11
  نمونه برداری کنند و تست دی ان آ بگیرن
 • بی نام IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  20 11
  ای نویسنده !!! چرا این همه داستان سرایی. به این میگن هنر ژورنالیستی!!!
 • بی نام A1 ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  26 3
  اگر عکسا رو با دقت نگاه کنید میبینید که هیچ شباهتی به نهنگ نداره توی عکسا دم خار دارش قشنگ معلومه
 • مرکوری IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  33 2
  این کارشناسا هم ته مغلطه کردن هستن چند سال پیش تو اردبیل هم یه لاشه بچه دایناسور پیدا شده بود که اخر سر کارشناسا گفتن لاشه سگ بوده که این نظر ته خنده بود ....چون تا حالا هیچ سگی رو ندیدم که بال داشته باشه
 • بی نام IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
  32 2
  آقا این که معلومه نهنگ نیست !!! دمشو ببینید چه شکلیه !
 • ر.ع A1 ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵
  8 18
  حالا چه فرقی میکنه چی باشه؟؟؟؟؟
 • شریف زندیه A1 ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
  20 1
  نه مسلمه که نهنگ نیست من نمیدونم چرابعضی هافکرمیکنن همه چیوبگن میدونیم آقایک کلمه بگین شواهدبراتشخیص کم بودنمیدونیم.اقراربه جهل خودش یه جورعلمه ولی به مردم دروغ نگین
 • taro IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
  13 3
  آخه به نظر شما کجای این حیوون به نهنگ میخوره؟!!جک جدیده واقعا خندیدیم چه قدر مسخره این که معلومه یه چیز دیگس
 • یه دختربچه A1 ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
  28 2
  آخه بچه هم می تونه تشخیص بده که این یک نهنگ نیست شبیه به یک تمساح غول پیکر می مونه ولی واقا معلوم هست که نمی دونن چیه!؟! وهمه ی دانش مندان دارن یه چیز بزرگ رو از ما پنهان می کنند !!!!!
 • ررررررر IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۹
  11 7
  بابا اژدها اولا که بال داره اینجوری مثل مرغ سوخاری سوخته شده اینجوری نی که نه کروکدیلل نه نهنگ یه عروسک الکی