وزارت بهداشت جدیدترین آمار مبتلاین به HIV/ایدز را اعلام کرد؛ ۲۶۵۵۶ نفر.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اداره ایدز وزارت بهداشت آخرین آمار مبتلاین به HIV/ایدز را ۲۶۵۵۶ نفر اعلام کرده است. این آمار تا پایان بهار ۹۲ است. 

آمار پیشین که در اوایل اردیبهشت ۹۲ اعلام شد، ۲۶۱۲۶ نفر بود. امار گذشته مربوط به پایان سال ۹۲ بود. یعنی در بهار ۹۲ دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توانسته اند فقط ۴۳۰ مورد ناقل ویروس ‌HIV شناسایی کنند.

شناسایی تعداد بیشتری از مبتلایان از این جهت اهمیت دارد که وزارت بهداشت می تواند اقدامات حمایتی، درمانی و پیشگیری مناسبتری را نسبت به آنها داشته باشد. چه اینکه اکنون گفته می شود حدود ۴ برابر تعداد مبتلایان شناخته شده، ناشناس هستند و این خطری برای نظام سلامت ایران است. 

اما طبق اعلام وزارت بهداشت همچنان عمده بیماران مبتلا را مردان تشکیل می دهند؛ 89.6 درصد و 10.4 درصد مبتلایان شناخته شده از زنان هستند.

اما از تعداد ۲۶۵۵۶ ناقل ویروس ایدز، تاکنون ۴۷۹۶ نفر به مرحله بیماری ایدز وارد شده اند. همچنین ویروس ایدز تاکنون ۵۳۴۵ نفر را قربانی کرده است؛ انها فوت شده اند.

حدود نیمی از مبتلایان هم از جمعیت جوان و مولد جامعه هستند؛ درواقع 46.1 درصد در گروه سنی 34_25 سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروه های سنی را به خود اختصاص می دهند.

همچنان و مانند گذشته علت عمده ابتلا بهHIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تا کنون در کشور به ثبت رسیده است، تزریق با وسایل مشترک در معتادان است؛ 68.4 درصد. پس از این رابطه جنسی 12.3 درصد، دریافت خون و فرآورده های خونی 0.9 درصد و انتقال از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است. همچنین راه انتقال در 17.1 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

در مقایسه با آمار پیشین کم کم ابتلا از رابطه جنسی، ۰.۳ درصد افزایش داشته است. در پایان سال ۹۱ از مجموع همه مبتلایان تنها ۱۲ درصد از طریق رابطه جنسی ناقل ویروس ایدز شده بودند. همچنین ابتلای نامشخص هم ۰.۲ درصد کاهش داشته است. 

اما مقایسه محدوده های زمانی با هم، چنین نشان می دهد؛ در مقایسه آمار بهار ۹۲ با موارد مشابه که در سال 1391 گزارش شده است،اعتیاد تزریقی 52.2 درصد، برقراری روابط جنسی 33.2 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.3 را تشکیل داده است. در 11.3 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون وفرآورده های خونی گزارش نشده است.

۴۷۴۷

 

کد خبر 307261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام JP ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  41 4
  آمار خیلی بیشتر از این حرفهاست. خیلی ها خودشون خبر ندارند که ایدز دارند !
 • سارا JP ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
  30 4
  واسه اینها هم شناسنامه درست میکنید مثل زنان خیابانی ؟!!!!!
 • بی نام AE ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
  18 0
  انشاءالله ، داروش پیدا بشه ،، خیلیها بی تقصیر گرفتار میشن ،، یا شافی
  • بی نام A1 ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
   11 2
   آفرین