بهار امسال ؛تهرانی ها و مشهدی ها و اصفهانی ها بیشتر از همه دعوا کردند

در بهار امسال 161 هزار و 555 نفر به دنبال وقوع نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد مراجعین نزاع 167 هزار و 454 نفر بودند، 3.5 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان پزشکی قانونی کشور، ‌از کل مراجعین نزاع در بهار امسال 112 هزار و 858 نفر مرد و 48 هزار و 697 نفر دیگر زن بودند.
در سه ماهه نخست سال جاری استان های تهران با 27 هزار و 94 نفر، خراسان رضوی با 14 هزار و 897 نفر و اصفهان با 11 هزار و 828 نفر بیشترین و استان های خراسان جنوبی با 876 نفر، ایلام با یکهزار و 41 نفر و سمنان با یکهزار و 267 نفر کمترین آمار مراجعین نزاع را داشتند.
در بهار امسال، ماه خرداد ماه با 57 هزار و 851 مورد مراجعه بیشترین آمار مراجعین نزاع را در مقایسه با ماه های دیگر داشت. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2.7 درصد کمتر شده است.
نزاع از جمله مهم ترین دلایل مراجعات پزشکی قانونی است که پرونده های مربوط به آن، سالانه حدود 40 درصد از کل مراجعات این سازمان را به خود اختصاص داده است.
در ده سال گذشته به طور متوسط هر سال 593 هزار و 941 پرونده نزاع به پزشکی قانونی ارجاع شده است که سال 1391 با 631 هزار و 381 نفر بالاترین و سال 1386 با 547 هزار و 621 نفر کمترین میزان مراجعه را داشته است.
مراجعین نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی باید به خاطر داشته باشند که:
1- ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.
2- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
3- برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.
4- در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.
5- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
6- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه "که مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز "دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تآثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند." لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.
28245

 

کد خبر 307711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  26 8
  دعوي در ميان مردم عقلي يا عاقل و محاسبه گر زياد و در ميان مردمان عشقي كم است من تبريزيم و مردمان شيراز را انسانهاي اهل عشق ميدانم كاش ميشد امار شيراز رو هم ميدادين.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  25 23
  دعوا خوبه خاصیت داره
 • بی نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  19 6
  خبر آنلاین معمولا آمار را به نسبت میدهند . یعنی در شهر تهران که نزدیک به 14.000.000 نفر جمعیت روز دارد باید 27.094 نزاع صورت گرفته رو در 14.000.000 ضرب میکردی درصدش رو اعلام میکردی با توجه به جمعیت 75 میلیونی ایران من فکر میکنم رتبه تهران خیلی پایین میاد قطعا اول نیست .
  • محمد IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   9 4
   کاملاً موافقم! با یک نگاه ساده می توان دید که شهرهای پرجمعیت درصدر قرار دارند. درصورتی که من در حال حاضر در شهری زندگی می کنم که فکر می کنم به نسبت خشونت بیشتری وجود داشته باشد. ولی وقتی آمار کل ارائه شود، قابل مقایسه نیستند و فقط حدس و گمان خواهند بود.
 • شیرازی A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  38 5
  یعنی از شیراز بدتره؟! اینجا هر کسی همراه خود چاقو و قمه و حتی اسپری فلفلی دارد! علنی شده دیگه! دیگه یک شیرازی اصیل پیدا نمیکنید. همه از دهات های اطراف هستند و شیراز پر شده از قره قونی!
  • کورش A1 ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   7 9
   از لحن کلامتون بر میاد که خود شما یااز اون افرادی هستی که چاقو و قمه و حتی اسپری فلفلی حمل میکنی یا اساسا شیرازی نیستی دوست عزیز، اتفاقا شیراز همیشه مردم صاحب دل مهمان نواز و خوش قلبی داشته وداره، بالاخره آدم شر همه جا هست و شیراز هم مستثنی نیست،لطفا در مورد شیرازی ها سیاه نمایی نکنید
 • یسنا A1 ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  3 7
  دعوااااااااااااا؟ خجالت نکشیدید؟ واه واه
 • mohammad IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  5 2
  بابا با این تورم کی میتونه دیگه دوا کنه.