۴ نفر
۳ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۵

حوزه نیوز نوشت:

آیت‌الله جوادی‌آملی به سوالی پیرامون فلسفه عدم وجود زنان در میان پیامبران الهی، پاسخ داده است. متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

چرا در بین ١٢٤ هزار پیامبر و ١٤ معصوم، تنها یک نفر زن است؟‏

جواب: این طور نیست که فقط یک زن معصومه داشته باشیم آن هم وجود زهرای مرضیه ‏سلام اللّه علیها باشد. ما دلیلی بر عدم عصمت بعضی از زن های دیگر نظیر زینب کبری و ‏حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه علیهما نداریم. این‌که ١٢٤ هزار پیامبر همه مرد ‏هستند برای این است که نبوّت و رسالت، کارهای اجرایی دارد و خصوصیات بدنی و ‏جسمی مردها به گونه‌ای است که کارهای اجرایی وظیفه مردهاست. از طرف دیگر ‏پشتوانه نبوت و رسالت، مقام ولایت است. کمال انسان در آن است که بشود ولی اللّه ‏و این مقام اختصاصی به مرد یا زن ندارد. زنان بزرگی نظیر آسیه، مریم، حضرت زهرا، ‏زینب کبری و حضرت معصومه در عالم بوده‌اند و این‌ها هرکدام با حفظ مرتبه و درجه ‏خاص خود می‌توانند به ولایت رسیده باشند.

نبوت و رسالت امر اجرایی است، این‌که ‏زنی پیامبر نشده است برای این است که پیامبر باید با همه افراد جامعه تماس بگیرد، در ‏جنگ و صلح فرماندهی جنگ را به عهده بگیرد. این کار اجرایی برای زنان دشوار است ‏این‌چنین نیست که اگر پیامبران همه از جنس مرد بودند معنایش این است که کمال ‏معنوی مخصوص مرد است، بلکه کمال معنوی مربوط به ولایت است و در ولایت الهی ‏بین زن و مرد تفاوتی نیست، زن و مرد هر دو می‌توانند ولی اللّه بشوند.‏

/6262

کد خبر 309982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  0 0
  مگر ما اسامی همه پیامبران را میدانیم؟؟؟!!!!
  • بی نام A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
   1 1
   چه ربطی داره؟! تعداد پیامبران از حدیثه
  • رضا IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
   3 0
   ربطش اینه که از رو تعداد نمیشه جنسیت رو تشخیص داد دوست عزیز
  • به رضا و بی نام A1 ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   5 1
   ولی از روی این آیه میشه «ما ارسلنا من قبلک الارجالاً نوحي اليهم فاسألوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون». داره میگه پیامبران همه مرد بودند.
 • بی نام A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  3 1
  شاید اون موقع چون خیلی جامعه مرد سالار بوده و زن ها واقعا نقشی در جامعه نداشتن اگه از بینشون کسی هم حرفی میزد کسی توجه نمیکرد اما پیامبران رو خدا نه فقط از بین مردان بلکه افراد با نفوذش انتخاب کرد! حضرت یوسف موسی خود حضرت محمد! اگر جامعه بالفرض برعکس بود ممکن بود 124هزار پیامبر زن داشتیم!
  • بی نام A1 ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   2 4
   عزیز دلیلش این نیست ، زن برای این کار مناسب نیست و اگر هم در این زمان مسئولیت های سنگین به زن میدن از جهل است. مسئولیت سنگینی چون پیامبری تنها نابود گر زن است.
  • بی نام A1 ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   1 3
   الان در این جهنم برابری ، چی شد؟ چقدر فساد به پا شد؟ ببنید خدا اگر میخواست پیامبر زن بفرسته میفرستاد و جو جامعه مانعی برای کار خدا نبود زیرا خدا سنت شکنی های فراتر از این کار را انجام داده ، اوضاع امروز خودش بد و جاهلانه است شما نباید اوضاع امروز رو ملاک کار خدا قرار بدید.
  • بی نام A1 ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   2 2
   خدا مردان را در هر کتاب اسمانی قوام زنان دانسته ، دلیلش اینه و لفظ مردسالاری و برابری و ... هم خلاف ادیان هست. مرد وقتی قوامه پس باید مسئولیت سنگین پیامبری هم او به عهده بگیره.
  • بی نام A1 ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   2 2
   ما پادشاه زن در ان زمان داشتیم مثل بلقیس ، استدلال شما قابل قبول نیست و حتی در زمانی خدایان از زنان بوده در چین اما پیامبر زن نداریم چون در قران به آن اشاره شده.
  • بی نام A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
   1 2
   زنان همیشه در تاریخ به طور غیر مستقیم در جوامع نقش داشتند و همین تاثیر گذاری غیر مستقیم بدون حضور فیزیکی زیاد در جامعه خیلی بهتر از اثر گذاری مستقیم و حضور فیزیکی زن در جامعه امروز است که عوارض و مشکلات آن کاملا مشهود هست.
 • بی نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  0 1
  پس بقعه پیغمبران سمنان چی توش مگه پیغمبر زن نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   0 0
   نه
 • بی نام A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  2 1
  ممنون از آیت الله جوادی آملی از تشریح بسیار عالیشون
 • ناصر DE ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  1 2
  در کتاب مقدس نام پیامبران زن هم امده است، تورات کتاب خروج باب 15 ایه 20 مریم نبیه، حُلدَه نبیه در دوم پادشاهان باب 22 ایه14. لوقا باب 2 ایه 36 حنای نبی دختر فنوییل و غیره.
  • بی نام A1 ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   0 1
   اینا الهام گرفته بودن و نه پیامبر ، در کتاب مقصودش الهام گرفته ها از خدایند که امروز هم خیلی ها میگیرن.
  • بی نام A1 ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   0 1
   خدا مردان را در هر کتاب اسمانی قوام زنان دانسته ، دلیلش اینه و لفظ مردسالاری و برابری و ... هم خلاف ادیان هست. مرد وقتی قوامه پس باید مسئولیت سنگین پیامبری هم او به عهده بگیره. اینایی هم که شما میگید پیامبر نیستند ، اینها مومن و الهام گیرنده از سوی خدا هستند که البته ممکنه مقام معنوی بالایی در حد پیامبران هم داشته بودند.
  • بی نام A1 ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   0 1
   «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ إِلاَّ رِجالاً نُوحی‏ إِلَیْهِمْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ‏» ‏و (برای تحکیم روابط خود با خلق) پیش از تو نیز نفرستادیم جز مردانی را که به آنها وحی می‏کردیم (نه فرشتگان و نه زنان و نه اجنّه را)، پس از اهل ذکر (از متخصّصین دینی عصرتان) بپرسید اگر نمی‏دانید (تا بدانید که ارسال پیامبر اسلام تعجب‏آور نیست) سوره نحل آیه 43
  • بی نام A1 ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   1 1
   طبق سوره نحل و آیه 43 و بسیاری از روایات اسلامی حرف شما غلط است و یا منقصود از پیامبری در کتاب مقدس درست بیان نشده و احتمالا مقصود رسالت نبوده و یا تحریف است.
  • بی نام A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
   0 0
   ما 114 کتاب مقدس داریم و البته خیلی هاشون به شدت تحریف شده اند اما در کتابهای معتبر تر انجیل چیزی که شما میگید نیست و این چیزی که شما میگید مال تورات است که اصلا قابل اعتماد نیست و دلایلش مفصله. و این شبههات این چنین به دلیل جو مسموم امروز هست که در صدد معادل سازی زن و مرد است. هر کاری که برای مرد خوبه و اونو به کمال میرسونه ممکنه برای زن بد باشه و اونو از کمال بیندازه که یکیش همین پیامبریه. زنان در مقامات معنوی بالا همیشه خودشان را از مردان دور نگه می داشتند و لذا چنین شرایطی موقع پیامبری محقق نمیشه و برای همین نه خودشان قبول می کردند که پیامبر شوند و نه خدا این مسئولیت را به آنان می سپرد.و مورد دوم حفظ زنانگی ، پیامبری به دلیل شرایط سنگین اش زنانگی زن و تواضع زنانه و حالات زنانه را میکشد.
 • كاوه A1 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  1 0
  ببخشيد مگه كسي همه ١٢٤٠٠٠ نبي زو ميشناسه كه معلوم بشه بينشون زن بوده يا نه ؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
   0 0
   «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ إِلاَّ رِجالاً نُوحی‏ إِلَیْهِمْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ‏» ‏و (برای تحکیم روابط خود با خلق) پیش از تو نیز نفرستادیم جز مردانی را که به آنها وحی می‏کردیم (نه فرشتگان و نه زنان و نه اجنّه را)، پس از اهل ذکر (از متخصّصین دینی عصرتان) بپرسید اگر نمی‏دانید (تا بدانید که ارسال پیامبر اسلام تعجب‏آور نیست) سوره نحل آیه 43 ، کسی اسامی همشونو نمیدونه اما قرآن با صراحت خودش اروده و نیاز نیست برای پی بردن به این موضوع اسامی پیامبران را دید.
 • مسعود A1 ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  5 1
  استدلال خيلي محكمي نيست! من از برهان خلف استفاده ميكنم .مگر تمام پيامبران در جنگ و ستيز بوده اند؟البته كه اينطور نيست پس نميتوان اظهار نمود كه ذات اقدس پيامبري و نبوت ملازمه اي با جنگ وستيز داشته و به طريق اولي اين استدلال محكم نيست.اينكه فرماندهي جنگ براي زنان سخت بوده درست ولي ناممكن كه نبوده .به نظر من اين دلايل با منطق و عقل مطابقت ندارد چرا كه ميشد به اذن خداوند زني باشد كه فرماندهي را به سهولت در اختيار گيرد .
  • بی نام A1 ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
   2 1
   تا حدی درسته حرفتون ، تفاوت زن و مرد فراتر از استدلال ایشان است.
 • فاطمه EU ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۴
  0 9
  به نظرم زن چنان لطافتی دارد (خصوصا زنان مذهبی) که نمی تواند با مردان زیادی مراوده کند. زن نیازمند محافظت است پس خود چطور می تواند از جمعی کوچک در مقابل جامعه محافظت کند؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  0 4
  حالا اگر همه پیامبران از جنس زن بودن باز می گفتن چرا از جنس مرد نیستن
 • سامان A1 ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
  2 2
  بهترین چواب رو فاطمه داد. در ضمن در قران در سوره یوسف گفته شده که تمام پیامبران مرد بودند. کتاب مقدس هم منظورش زنان الهام گیرنده است که شاید امروزه خیلی از افراد هم بگیرند. در بقعه سمنان هم نه اسم زنی نیست.
 • به رضا و ناصر A1 ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
  2 2
  «ما ارسلنا من قبلک الارجالاً نوحي اليهم فاسألوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون». در سوره نحل و یوسف امده اینم متن ایه اش ، پس پیامبر زن نداشتیم ، درسته از روی تعداد نمیشه به جنسیت پی برد اما از روی این آیه میشه
 • بی نام A1 ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
  8 1
  در اینجا دلیلی مبنی بر اینکه پیامبر زن بر مردم نازل نشده از قرآن خدمتتان ارائه می دهیم: «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ إِلاَّ رِجالاً نُوحی‏ إِلَیْهِمْ فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ‏» ‏و (برای تحکیم روابط خود با خلق) پیش از تو نیز نفرستادیم جز مردانی را که به آنها وحی می‏کردیم (نه فرشتگان و نه زنان و نه اجنّه را)، پس از اهل ذکر (از متخصّصین دینی عصرتان) بپرسید اگر نمی‏دانید (تا بدانید که ارسال پیامبر اسلام تعجب‏آور نیست) این آیه مال سوره نحل است سوره نحل آیه 43