فارس نوشت:

رییس‌جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان می‌شود تا در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای شرکت کند.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه هفته جاری برای سفری دو روزه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان می‌شود تا در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای شرکت کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح روز پنجشنبه عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهد شد و روز جمعه به ایران باز خواهد گشت.

روحانی در این سفر، علاوه بر شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان شانگهای با اعضای این سازمان نیز دیدار خواهد کرد.

دیدار با روسای جمهور روسیه، چین، قرقیزستان، قزاقستان و افغانستان از مهم ترین برنامه های روحانی در سفر به بیشکک خواهد بود.

روحانی در این سفر با « شی جی پینگ » دیدار خواهد کرد که اولین دیدار یک مقام بلند پایه ایرانی با رئیس جمهور تازه انتخاب شده چین است.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی ٬ اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای 5» است که در سال 1996 تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، و هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته‌است و بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی‌رود.

/2727

کد خبر 312118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران A1 ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
  5 2
  من همیشه فکر می کردم دین اسلام تجارت با اهل کتاب و دین را واجب و با کشورهایی نه اعتقادی به خدا دارنند و نه کتابی بر حذر // لطفا یکی از آقایان روحانی توضیح دهد چطور بین همه کشور های دین دار دنیا ایران با چین روسیه ونزولا که هر 3 کشور بی دین ترین کشورها هستند بیشتر ین رابطه را دارد؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  2 0
  بویژه با چین کمونیست چرا باید بیشتری رابطه را داشته باشیم که بیشتری کالاهای بی کیفیتش را به ما فروخته هر وقت هم که منافعش ایجاب می کند به ما خیانت می کند و مسبب از بین رفتن صنایع تولیدی داخل کشور ماست و بارها مسلمانان داخل کشور خودش را همچون سایر مردمش که اعتقادات معنوی دارند و نمی خواهند عضو حزب کمونیست باشند تحت فشار و شکنجه و ازار می گذارد.