محمد علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک می گوید هیچ کشوری به اندازه ایران در بازگشت کشتی به المپیک نقش نداشته است.

مهدیه جباری:محمد علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک ایران می گوید این که کشتی المپیکی مانده قبل از هر کشور و نهادی ، ماندنش را مدیون تلاش های کمیته ملی المپیک ایران است. او از نامه های متعدد خود و همکارانش به کشورهای دنیا ، تلاش های دیپلماتیک ایران می گوید که سبب شد تا کشتی المپیکی بماند. البته گفته هایی که بعد از تصمیم گیری کمیته بین المللی المپیک مطرح می شوند. درست بعد از اینکه در زمان دفاع و هیات مدافع کشتی ، هیچ عضوی از ایران در سالن حضور نداشته است!

*شما گفتید ایران توان میزبانی بازی هایی در حد المپیک را دارد؟

المپیک؟ نه من گفتم توان برگزاری بازی های آسیایی را داریم.

*بازی های آسیایی؟ خیلی هم سطح بازی ها کمتر از المپیک نیست!

مگر میزبانی بازی های آسیایی چه چیزی می خواهد؟

*تقریبا همه امکاناتی که المپیک نیاز دارد.

ما اگر 3 هزار ورزشگاه نیمه سازمان را بسازیم ، در 8 سال آینده توان برگزاری بازی های آسیایی را داریم. ما این حرف را بر اساس کار کارشناسی می گوییم. ما توان مدیریتی بالایی داریم که در صورت پذیرش میزبانی ، می توانیم بهتر از خیلی از کشورهای دیگر بر بازی های آسیایی میزبانی کنیم.

*3 هزار ورزشگاه نیمه ساز ، نیاز به بودجه 6 هزار میلیارد تومانی دارد و خیلی از این پروژه ها امکان  بهره برداری را پیدا نمی کنند!

من هم گفتم اگر این پروژه های نیمه تمام مان برای رشته های مختلف از فوتبال تا شنا ، دوچرخه سواری ، بسکتبال ، والیبال و سالن های چند منظوره افتتاح شوند ما حتما می توانیم که میزبان بازی هایی  آسیایی را بر عهده داشته باشیم. از نظر استانداردها برای میزبانی المپیک آسیایی تنها از نظر هتلینگ مشکل داریم که می شود آن را هم در پروسه ای 8 ساله پیش برد و درست کرد.


*برسیم به موضوع کشتی. کشتی المپیکی ماند.

بله خوشبختانه این اتفاق افتاد. خوب از کشور ما هم بعد از آن اتفاقات خیلی پیگیری شد. ما فقط به عنوان یک کشور صاحب کشتی  به صورت گسترده عمل کردیم تا بسیجی برای حمایت از کشتی داشته باشیم. با نهادهای مختلف پیگیری کردیم. با فدراسیون جهانی مکاتبه کردیم. با 200کشور دنیا و کمیته های المپیک شان پیگیری کردیم. به همه این کشورها نامه زدیم  و خواهان حمایت شان از کشتی ها شدیم. فدراسیون کشتی ایران هم با همه کشورها مکاتبه کرد. من در این مدت برای آقای ژاک روگ نامه نوشتم و ایشان به من پاسخ داد.ایشان در پاسخ شان به من گفتند که کشتی  از المپیک حذف نشده است. او در آن نامه ابراز امیدواری کرد که با اجماع دنیای کشتی ، با ایجاد اصلاحات در راه جذابیت بخشی به ورزش کشتی ، این ورزش المپیکی بماند که همین اتفاق هم افتاد. البته ما با وزارت امور خارجه هم رایزنی های خوبی داشتیم و سفرای مان را در سراسر دنیا فعال کردیم که حاصلش در نهایت اتفاق خوشایند ماندن کشتی در المپیک شد. کارهای گسترده ای از طریق ما انجام شد. امروز هم خوشحالیم که مردم از این اتفاق راضی هستند و دل قهرمانان و پیشکسوتان کشتی شاد است. انشالله این روند اصلاحات ادامه داشته باشد و کشتی همچنان المپیکی و جذاب باقی بماند.

ما با وزارت امور خارجه هم رایزنی های خوبی داشتیم و سفرای مان را در سراسر دنیا فعال کردیم که حاصلش در نهایت اتفاق خوشایند ماندن کشتی در المپیک شد. کارهای گسترده ای از طریق ما انجام شد. امروز هم خوشحالیم که مردم از این اتفاق راضی هستند و دل قهرمانان و پیشکسوتان کشتی شاد است.

*البته کشورهای دیگر هم تلاش های زیادی داشتند...

بله کشورهای دیگر مثل ترکیه ، روسیه و آمریکا هم خیلی تلاش کردند اما هیچ کشوری مثل ایران در این زمینه فعالیت نداشت و ما قوی تر از همه کشورهای دیگر فعالیت کردیم.

*پس چرا در هیات مدافعین از کشتی در آرژانیتن هیچ عضوی از ایران حضور نداشت؟

ببینید مجمع عمومی IOC متشکل از IOC Member ها و اعضای هیات اجرایی است پس کمیته های ملی به مجمع عمومی دعوت نمی شوند. درباره هیات مدافعین کشتی هم متاسفانه ما نتوانستیم به دلیل نداشتن یک فدراسیون کشتی قدرتمند در سال های گذشته ، کرسی های بین المللی مان را حفظ کنیم و نبود یک ایرانی در این اجلاس تاسف برانگیز است.

*این روزها کمیته ملی المپیک ایران هم درگیر جنگ داخلی شده است .

درگیری داخلی نیست. فقط آقای خسروی وفا نظرات خاص دارند. بقیه اعضا با هم متحد هستند.

*مثلا می گویند شما و آقای خسروی وفا قهرید و حرف هم نمی زنید؟

نه خیر هیچ کس با هیچ کس قهر نیست. دوستان معترض هستند. نتایج بحث های من و اقدامات همکارانم در روزهای آینده به صورت مفصل برای همه تشریح می شود تا ببینید این انتقادها درست نیستند . البته پیشتر هم آقای قدمی بخشی از این اتهامات را پاسخ داده بودند .

*ولی همین هیات اجرایی مصوب کرده که تخلف داشته اید؟

تخلفات اداری داشتیم. تنها یکی از نامه های مربوط به این معاملات توسط یکی از همکاران ثبت اداری نشده. اما تخلف مالی در بخش فروش اتفاق نیفتاده است. فروش ملک را کلیه اعضای هیات اجرایی تائید کرده بودند. ما یک بررسی کامل را در این زمینه انجام دادیم. نهایتا به نتیجه رسیدیم که هیچ تخلفی نداشتیم و این را مستدل به همه دوستان اعلام می کنیم.

*و انتخابات چه زمانی برگزار می شود؟

برای برگزاری انتخابات دو مشکل داشتیم ، یکی برگرداندن روسای پیشین و  یکی هم موضوع اساسنامه فدراسیون ها  که داریم پیگیری می کنیم.

*شاید یکی از راهکارها برای تسهیل برگزاری انتخابات استعفای جمعی اعضای هیات اجرایی باشد؟

(تماس تلفنی قطع می شود ، تلاش مجدد برای برقراری ارتباط با محمد علی آبادی بی نتیجه می ماند البته مشخص نیست او این پرسش را شنیده است یا نه.)

4141

کد خبر 312215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  178 3
  مگه این بابا هنوز رییس کمیته ملی المپیکه؟بابا چه اعتماد به نفسی داره !!!
  • علی A1 ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   79 1
   هلو! آی ام ا بلک بورد!!ها واری یو؟
  • امير تبريز اوغلي IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   21 4
   اصلا اين كارا در شان فدراسيون هاي ورزشي ما نيست.حتي باشگاههاي ما. پورشه و..... بايدم رئيس باشه
 • پریا IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  114 3
  آره تو که راست می گی!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بی نام IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  138 3
  آقازاده تون چطور؟
  • بی نام IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   60 7
   فکر کنم تنها نظر منفی سه تا کامنت بالا مربوط به خود آقای علی آبادی باشه!
 • مهدی NL ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  میزبانی؟!!!!... :))) خداوکیلی کی جرات می کنه بیاد ایران؟ همون تو فرودگاه گشت ارشاد می گیرتشون..!
  • فرهاد A1 ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   54 0
   آسيا فقط خاورميانه نيست و همة مردم آسيا هم مسلمون نيستن. بسياري از بانوان كشورهاي ديگه تمايل دارن به ديدن مسابقة تيم ملي كشورشون در كشور ميزبان برن. حضور در ايران براي اون‌ها مشكلات خاص خودش رو داره. علاوه‌براين چطور ما مي‌تونيم مسابقه‌هايي مثل واترپلو و شنا و دو و ميداني بانوان رو برگزار كنيم و از اون فيلم‌برداري هم كنيم؟ بدون در نظر گرفتن اينكه سنت‌هاي ما خوبه يا بد، بايد بپذيريم كه با شرايط فعلي نمي‌تونيم ميزبان بازي‌هاي آسيايي باشيم.
 • محسن IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  93 2
  بعد شما از این به بعد میخوای چه کار کنی ،پیشنهاد میکنم یک موسسه ترجمه انگلیسی بزن .ماشالله زبانت که خیلی خوبه.خخخخخخخخ
 • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  71 0
  نهایتا به نتیجه رسیدیم که هیچ تخلفی نداشتیم!!!
 • بی نام IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  98 3
  این مصاحبه به زبان فارسی بوده یا انگلیسی؟!!!!
 • بی نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  65 0
  هیشکی مثل ما .... یاد ... رئیس سابقشون افتادم
 • بی نام A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  44 0
  ببخشید حکم ده سال ...
 • بی نام IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  67 2
  کاملا درست می فرمایند یک ریال تخلف نکرده اند، بلکه......
  • عليرضا **** IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   30 1
   پيمانكار جماعت ريال به چشمش نمياد بلكه ميليارد وبيليارد تومان چشمشون رو ميگيره ........ چي ميگي چي ميگي داداش اينا همه بندگان مخلص خدا هستند
 • بی نام IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  72 0
  بابا يكي اينو دريابه از اتوبوس دولت جا مونده!
 • قاسم IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  88 0
  آقای علی آبادی یه زره انگلیسی به این خارجی های بی سواد یاد بدید
 • بی نام IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  76 0
  من باور می کنم!!! آخه تو انگلیسیت خیلی خوب بوده برای همین تونستی بخوبی اونهارو متقاعد کنی که کشتی رو نگه دارن!
 • بی نام A1 ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  71 1
  واقعا توان مدیریتی ایشان در حد ریاست جمهوری بود
  • بی نام A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
   40 0
   البته ریاست جمهوری هشت سال گذشته رو حتمن می فرمایید. تسلط ایشان بر زبان انگلیسی هم در سطح ریاست جمهوری بود
 • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  110 0
  علی ابادی به زبان تگلیسی: i and hamkaran dont have one rial takhallof
 • بی نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  28 0
  شما بگو ماست سفیده.........
 • مریم IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  37 1
  چقدر ازش بدم می یاد
 • مهدی EU ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  41 1
  خدایی علی ابادی کارش درسته.اگه 4.5 تا سیاستمدار مثل این داشتیم که هم سیاستو خوب میشناخت هم زبان انگلیسی به این خوبی صحبت میکرد دیگه هیچ مشکلی نداشتیم.حالا شماها مسخره کنید تاثیری که سخنرانی علی ابادی با زبانی شبیه انگلیسی تو اوپک گذاشت تو تاریخ ثبت شده.الانم که به تنهایی کشتی رو تو المپیک نگه داشت.البته ایشون زبان فرانسه و المان و ایتالیا و هر زبانی رو هم به خوبی زبان انگلیسی میتونه صحبت کنه !
 • یک شهروند IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  41 1
  آقای علی آبادی من میتونم از شما یک سوال بپرسم ؟ چرا شما وزیر نیرو میخواستید بشید بعد ریاست کمیته ملی المپیک شدید بعدش رفتید اداره شیلات و .... .چه نیروئی پشت شماس که حتما باید مسئولیتی به عهده داشته باشید در صورتیکه این همه جوون تحصیل کرده بیکار هستند
 • تهرانی IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  36 1
  هم خونه ایم با پسر ایشون دوست بود. فقط من و بقیه هم خونه ایام میدونیم که با اون ارتباط هم خونه ایمون میلیونر شد. با استفاده از رانت اطلاعاتی و غیره. دیگه خودشون که بماند
 • بی نام IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  30 2
  اولن باقي ماندن كشتي در المپيك مال سخنراني كاملا به زبان انگليسي عل آبادي بود ثانيا بي نام عزير درست ترجمه كردي رسم الخط رو اشتباه نوشتي آي اند همكاران دونت هوو وان ريال تخلف. تو اوپك واسش اينطوري نوشته بودن.
 • bozorgmehr IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  41 1
  مگر خبر ندارین؟؟ دولت قبلی در تعامل با مجلس دزدی و اختلاس کمتر از 3000 میلیارد تومان را قانونی کرد و دیگر تخلف محسوب نمیشود....
 • بی نام IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  24 1
  شماکه حتی یک نماینده هنگام رای گیری داشتید بهتراست سکوت کنید
 • بی نام A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  12 0
  هیچ کی مثه من نمیتونه کشتی رو حذف کنه دوباره برگردونه(:
 • بی نام A1 ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  17 0
  آمریکا تو نیویورک مسابقه راه انداخت ایران و روسیه را هم دعوت کرد آن وقت ما از همه بیشتر تلاش کردیم؟ تازه وقتی ما را دعوت کردند قرار بود یک مسابقه دیگر هم ایران در لس آنجلس برگزار کند که قهر کرد و نرفت. همه اینها را یادشان است آقای علی آبادی.
 • علی IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
  9 1
  ماندن کشتی در المپیک را تبریک میگم.... ولی هیچ کدام از مسئولین برای حفظ کشتی تلاش نکردن و فقط سکوت کردن و به همین حرف امیدواریم کشتی در المپیک بماند! بسنده کردند. حالا که کشتی در المپیک ماندنی شد آقایون این موفقیت را به خوشون نسبت دادند.