کشف حلزون شفافی که در عمق 1000 متری زمین زندگی می‌کند

دانشمندان حلزونی شگفت‌انگیزی را در عمق 1000 متری غاری در کرواسی کشف کرده‌اند که به دلیل نیمه‌شفاف بودن صدفش، می‌توان اندام‌های درونی بدنش را مشاهده کرد.

محمود حاج‌زمان: در اعماق یکی از ژرف‌ترین غارهای دنیا که عمق آن به بیش از 1350 متر می‌رسد، دانشمندان با موجودی خارق‌العاده روبه‌رو شده‌اند: گونه جدیدی از حلزون که پوسته‌ای تقریبا شفاف دارد.

این گونه جدید از حلزون‌های خاکی که Zospeum tholussum نام‌گذاری شده، رده کاملا جدیدی در خانواده حلزون‌های صدف توخالی است. این حلزون بسیار کوچک دارای صدفی مارپیچی، نیمه شفاف و گنبدی‌شکل است. این گونه حلزون که صدها متر زیر زمین زندگی می‌کند، کاملا با زندگی در تاریکی خو گرفته است. برای مثال، ظاهرا این حلزون هیچ‌گونه حس بینایی ندارد که جهشی عادی در چنین جانورانی محسوب می‌شود. حیوانات غارزی، شامل سخت‌پوستان، ماهیان و سمندرها، اغلب طی هزاران سال حس بینایی خود را از دست داده‌اند: وقتی نوری برای دیدن وجود ندارد، مصرف انرژی برای تفسیر محرک‌های نوری هم معنایی ندارد.

حلزون شفاف

این حلزون خاص که در عمق بیش از 1 کیلومتری زیر زمین و در مجموعه غارهای لوکینا جاما-تروجاما در کرواسی کشف شده، توانایی حرکتی اندکی دارد. این حلزون اغلب در گل و لای سرد و عمیق غار و نزدیک آب جاری باقی می‌ماند، تا بتواند رطوبت بدن خود را حفظ کند. دانشمندان هنوز به درستی نمی‌دانند که نحوه تولیدمثل این حلزون چگونه است، و یا اینکه از چه چیزی تغذیه می‌کند. 
نتیجه کامل این کشف در شماره اخیر مجله Subterranean Biology چاپ شده و برای مشاهده مشروح مقاله، می‌توانید اینجا را کلیک کنید.
53275

کد خبر 313523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  40 2
  چه نازه!
 • دلاویز A1 ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۷
  1 1
  خ
 • سعید A1 ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۹
  1 2
  اینجور که من فهمیدم این طفلی اصلا تغذیه نمی‌کنه! آخه چی اون‌جا هست که بخواد ازش تغذیه کنه؟!