۰ نفر
۳۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۵:۳۶

شرق نوشت:

اول مهر زنگ‌ها که به صدا درمی‌آید دانش‌آموزان با کیف، کفش نو و لباس‌های یک‌شکل، دست در دست پدر و مادرشان یا همراه دوستانشان به مدرسه می‌روند، ولوله‌ای که در حیاط مدرسه از صدای ذوق‌زده دانش‌آموزان به پا می‌شود و دانش‌آموزان که به صف می‌شوند، این طرف دیوارهای مدرسه کودکان و نوجوانانی در خیابان‌ها، کوچه‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و... حضور دارند که اغلبشان دغدغه نان دارند و ثروت اندک را به علم بیشتر ترجیح می‌دهند.
کودکان و نوجوانانی که هیچ حامی و پشتیبانی ندارند که آنان را به حق اولیه‌شان یعنی تحصیل برگرداند و درس و مشقشان را پیگیر باشد. آنان بیرون از مدرسه و کلاس درس برای به دست آوردن یک لقمه نان مشغولند در حالی که میز و نیمکتشان خالی است و معلمی انتظارشان را نمی‌کشد.
البته تمام بازماندگان از تحصیل را کودکان کار تشکیل نمی‌دهند، بسیاری از آنان دانش‌آموزانی هستند که در سال‌های گذشته به دلایل مختلف ترک تحصیل کرده‌اند و عطای مدرسه رفتن را به لقای آن بخشیده‌اند.
آموزش‌وپرورش مولد بی‌سوادی
داستان غم‌انگیزتر اینکه وقتی وضعیت موجود را مرور می‌کنیم، می‌بینیم آموزش‌وپرورش نه‌تنها عزم جدی برای بازگرداندن این‌دسته از دانش‌آموزان به مدرسه ندارد بلکه خود با تکرار روش‌های نامناسب آموزشی و تربیتی به نوعی به مولد این پدیده شوم تبدیل شده است و عرصه را برای ریشه‌کنی بی‌سوادی هر روز گسترده‌تر می‌کند. طبق آخرین آماری که معاون سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرده بود، یک‌میلیون و 800هزار کودک و نوجوان در کشور، به دلایل نامشخصی به مدرسه نمی‌روند و درس نمی‌خوانند. آماری که «حسن الحسینی» معاون اسبق حقوقی و امور مجلس و سرپرست موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش‌وپرورش آن را نزدیک به چهارمیلیون نفر در سال 1388 عنوان کرده و گفته بود: «براساس تحقیقاتی که در زمان حضور من در آموزش‌وپرورش انجام شد، بیش از سه‌میلیون و 10‌هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل وجود داشت.» البته به جز الحسینی، محمداحسان تقی‌زاده، رییس موسسه آموزش از راه دور نیز در اردیبهشت88 در همایش موسسات از راه دور لرستان گفته بود: «بیش از سه‌میلیون‌بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارند.» اما حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر پیشین آموزش‌وپرورش این آمار و حتی آنچه معاون سازمان نهضت سوادآموزی گفته بود را کاملا دروغ دانسته و گفته‌ بود: کسانی که این آمارها را اعلام می‌کنند اصلا نمی‌دانند عدد و رقم یعنی چه؟!

آمارهای متناقض مسوولان آموزشی
حاجی‌بابایی در حالی همه آمارهای مربوط به کودکان بازمانده از تحصیل را تکذیب می‌کرد که همکاران وی در وزارت آموزش‌وپرورش قادر به تهیه آمار واقعی و صحیح از آن نبودند و حتی این پدیده برایشان چندان جدی نبود و سعی داشتند با ارایه آمارهای به‌اصطلاح دم‌دستی کنجکاوی خبرنگاران در این‌باره فروکش کند. به طوری که یک‌بار رییس مرکز آمار وزارت آموزش‌وپرورش در دی‌ماه سال 91 اعلام کرد 159‌هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارند و بار دیگر معاون آموزش ابتدایی در شهریور 92 آن را 120‌هزار مورد عنوان می‌کرد. آمار متناقضی که از دفتر دو مدیر با فاصله فیزیکی کمتر از 10متر بیرون می‌آید.

مرکز پژوهش‌ها: سه‌میلیون و 200‌هزار بازمانده از تحصیل داریم
اما بالاخره چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طبق سرشماری سال 1385، آماری تکان‌دهنده از کودکان بازمانده از تحصیل منتشر کرد که آب پاکی را بر همه تناقض‌گویی‌های مسوولان آموزش‌وپرورش ریخت. طبق این آمار، هم‌اکنون سه‌میلیون‌و 200‌هزار کودک شش تا 17ساله در کشور وجود دارند که یا اصلا به مدرسه نرفته‌اند یا به دلایل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند. این آمار منهای کودکان و نوجوانانی است که در سال‌های قبل از 1385، به دلایل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند و هم‌اکنون از چرخه نوجوانی وارد جوانی شده و پای در دهه دوم زندگی خود گذاشته‌اند. کسانی که از آمارهای مراکز پژوهشی خارج شده‌اند و دیگر از آنها به‌عنوان بازمانده از تحصیل یاد نمی‌شود. آنطور که علی باقرزاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی در زمستان 91 اعلام کرده است هم‌اکنون 9‌میلیون‌و 719‌هزار ایرانی بالای شش سال توانایی خواندن و نوشتن ندارند.
اما نگرانی از آمار بازمانده از تحصیل‌ها در سال‌های اخیر تا جایی افزایش یافته که فرهاد بشیری، نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی گفته است: با شرایط فعلی کشور و وضعیت موجود فرهنگی، حتی یک بیسواد هم برای جامعه زیاد بوده، این در حالی است که در برخی استان‌ها هنوز آمار نگران‌کننده‌ای از کودکان بازمانده از تحصیل وجود دارد که نشان‌دهنده نقطه‌ضعف در ریشه‌کن‌کردن بیسوادی است.

علل بازماندگی از تحصیل چیست؟
وزیر پیشین آموزش‌وپرورش همواره اعلام می‌کرد: «در همه کشور، حتی روستاهای دورافتاده و حتی برای یک دانش‌آموز امکانات آموزشی فراهم شده و کمبودی در این زمینه نداریم.» او درست می‌گوید چراکه این وزارتخانه در سال‌های گذشته امکانات آموزشی خود را به شکل موسسات آموزش از راه دور، مدارس شبانه‌روزی، مدارس بزرگسالان، کلاس‌های نهضت سوادآموزی فراهم کرده تا ادامه تحصیل برای آن‌دسته که به هر دلیل وارد مدرسه نشده‌اند، فراهم شود.
ولی چرا با همه اینها و با وجود اینکه آموزش عمومی تا سن 18سالگی در ایران اجباری است و حتی قانون برای والدینی که مانع از تحصیل فرزندشان شوند، جریمه سنگین در نظر گرفته اما همچنان شاهد افزایش بازماندگان از تحصیل، آن هم در سنین شش تا 18 سال در کشور هستیم؟

دانش‌آموزانی که به مدرسه بازنمی‌گردند
عبدالرضا شاهسوند کارشناس آموزش از راه دور در این‌باره گفت: اولین و اساسی‌ترین مشکل در این خصوص به نبود یک برنامه منسجم و منظم در وزارت آموزش‌وپرورش برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل بازمی‌گردد. در واقع آموزش‌وپرورش هنوز به درک و سواد کافی برای حل این مساله نرسیده یا چنان درگیر روزمرگی‌هایی همچون تامین سرانه مدارس، حل کسری بودجه و تامین حقوق معلمان و ... است که فرصتی برای این موضوع پیدا نمی‌کند.
این کارشناس آموزش از راه دور افزود: دومین علت به کاهلی یا ضعف دانش مسوولان این وزارتخانه نسبت به ریشه‌یابی علل ترک تحصیل دانش‌آموزان برمی‌گردد؛ اینکه چرا دانش‌آموزی در اواسط سال تحصیلی به یکباره از مدرسه خارج می‌شود و برای همیشه بازنمی‌گردد در واقع این موضوع در آموزش‌وپرورش همچون سکته مغزی است که در ظاهر مشخص نیست اما چون موریانه‌ای تمام باطن آن را جویده است. شاهسوند تاکید کرد: مسوولان آموزش‌وپرورش نتوانسته‌اند نگهبان خوبی برای قانون تحصیل اجباری تا پایان 18سال و همچنین جریمه سنگین والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان می‌شود، باشند.
این کارشناس آموزش از راه دور می‌گوید: همچنین نبود راهکار مناسب برای جلوگیری از خروج از مدرسه، یکی دیگر از عواملی است که موجب افزایش بازماندگان از تحصیل شده است. ما شاهد ترک تحصیل بی‌شمار دانش‌آموزانی هستیم که به دلیل برخورد سلیقه‌ای معلم، معاون یا مدیر مدرسه از مدرسه اخراج شده‌اند.برای مثال دانش‌آموزی را در مدرسه‌ای - دبیرستان ملاصدرا- در منطقه 14 تهران به دلیل داشتن انگشتر عقیق و آوردن موتوسیکلت از مدرسه اخراج کرده‌اند و دیگر این دانش‌آموز به مدرسه برنگشته است یا یک دانش‌آموز دیگر به دلیل چندین‌بار افتادن در درس عربی با نمره هشت، نتوانسته به پایه بعدی راه یابد و به این‌ترتیب ترک‌تحصیل کرده است که البته این موارد در دهه 70 بسیار بیشتر شایع بود.

47301

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 314102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حميد IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  148 4
  خق تحصيل رايگان تو قانون اساسي ذكر شده بود.هنوز هست يا پاكش كردن؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
   32 92
   عزیزم قانون اساسی ایران یکی از بهترین و کاملترین قانونهای جهانه که متاسفانه به خیلی از قانوناش عمل نمیشه نه فقط این
  • بی نام A1 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
   15 1
   دقیقا حق باشماست ! من دانش آموخته ی حقوقم وقتی میخونم و میبینم چیزایی که نوشتن اجرا نمیشه واقعا متاسف میشم قانون معادل نظرو مصلحت شخصی افراد شده در کشور ما
 • بی نام IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  43 2
  به قول خودتان این سلیقه های شخصی مسولان آموزش و پرورش را کم کنید تا فرزندانمان از آموزش عقب نمانند
 • میرزائی A1 ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  41 1
  چرا باید یک سازمان دیگری موازی با آموزش و پرورش کار کند منظورم نهضت سواد آموزی است؟ به پیر به پیغمبر شیوه آموزش برای بزرگسالان با کودکان کاملا متفاوت است چرا باید این عزیزان بعد از چند سال روم نمیشه بگم آموزش!! به بزرگسالان(فقط دادن آمار به نهضت)بیایند و در آموزش و پرورش کار با کودکان را شروع کننند؟ اصلا معلوم نیست آموزش دست آموزش و پرورش است سازمان تبلیغات است حوزه علمیه است یا بسیج؟ به هر حال باید تکلیف معلوم شود. وقتی موفقیتی حاصل شود آموزش و پرورش در رده آخر تقدیر و تشکر جا میگیره وقتی اتفاق ناگواری میفته همه ارگانها پاپس میکشند و آموزش و پرورش تنها می ماند.
 • فروغ A1 ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  30 2
  اینان همان کودکان کار یا کودکان خیابانی نیستند؟
 • بردیا EU ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  3 0
  هرچند که بارها نظر گذاشتم و تأیید نکردید، ولی در هر صورت، در خط سوم بخش : آموزش و پرورش مولّد بیسوادی، این عبارت اومده: ((عرصه را برای ریشه‌کنی بی‌سوادی هر روز گسترده‌تر می‌کند. )) در حالی که این جمله با کلّ متن و خصوصاً با جمله‌ی قبل در تضاده. لطفاً اصلاح کنید.
 • معلم IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  1 7
  شما دارید از بیرون گود به قضیه نگاه می کنید. اتفاقا تحصیل باید پولی باشد تا دانش آموز و والدین قدر مدرسه آمدن را بدانند . سری به دبیرستان ها بزنید درصد بالایی عشقی و از سربیکاری به مدرسه می ایند و این مزاحمت برای پیشرفت دیگران.
  • بی نام IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
   0 0
   بهتره نگاهتونو به دانش آموزا بهتر کنید و به چشم یک بزرگسال بشون نگاه نکنید اصلن فلسفه وجود شما معلمین تعلیم و تربیت همه دانش اموزها هست نه صرفن تعلیم قشر خاصی ...
 • بی نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  5 0
  افت تحصیلی بیداد می کنه می دانم معلمان عزیز هم درگیر یه لقمه نان شب هستن اما اگه کسی دلش به حال این دانش اموزان و اینده ایران میسوزه یه فکری بکنه. بچه های فراری از تحصیل را با تدابیری به مدرسه بازگرداند.
 • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  0 0
  با عرض سلام کسی از ابلاغ بخشنامه افزایش مرخصی زایمان خبری داره؟چرا در بعضی از استانها ابلاغ شده و در برخی از استانها نه؟ سایر سازمانها این بخشنامه را اجرا کرده اند اما آموزش و پرورش هنوز اجرا نکرده، علی الخصوص استان مازندران.اگر در استانی این بخشنامه اجرایی شده در همین سایت اطلاع دهید.و این استان احتمالاٌ تنها استانی است که بخشنامه ها را دیر تر و یا هیچ گاه اجرا نکرده است. و اگر آموزش و پرورش با کمبود نیرو مواجه است باید از مرخصی زایمان که حق ماست کم شود؟با تشکر
 • نادر IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  1 0
  از اموزش وپرورش رایگان خبری نیست انگیزه تحصیل رو به نزول است و خانواد ه ها تحمل پرداخت هزینه های جانبی تحصیل را ندارند ودیگر طبقات اجتماعی را برمبنای تحصیلات طبقه بندی نمی کنند انچه امروز در جامعه ما حرف اول را می زند داشتن پول وثروت است تحصیل کردنگان ما از تحصیل خود نا امید شده اند چون باید به انجام کارهایی بپردازند که باتحصیلاتشان هیچ ار تباطی ندارددر ضمن ارزش اجتماعی تحصیل کردگان رو به افول است چون ثروتمندان وکم سوادان تمام امور اقتصادی وکسب ثروت را در دست گرفته اند قانون اساسی به مردم وعده تحصیل رایگان می دهد ودر عمل از تحصیل رایگان خبری نیست باید در رفتار وعمل مسئولین تجدیدنظر شود وبرای تحصیل کردگان بیکار هر چه سزیعتر چاره ای اندیبشید وتحصیلات را کاربردی کرد
 • بی نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  0 0
  سلام بالاخره بخشنامه افزایش مرخصی زایمان کی به آموزش وپرورش ابلاغ میشه ،مدارس که باز شدند پس ما که مرخصی 6ماهه مان تمام شده چه وقت باید از تمدید مرخصی 3 ماهه استفاده کنیم یعنی این حق ما و بچه مان نیست آموزش و پرورش باید همیشه عقب تر از سازمانهای دیگه باشه اگه اطلاعی از این بخشنامه در آموزش و پرورش سایر استانها دارید لطفاٌ در همین صفحه اطلاع دهید. ممنونم
 • دلال مرکزی IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  23 0
  یک سوال دارم ، میشود بودجه دریافتی آموزش پرورش را با بودجه دریافتی کل حوزه های دینی ایران مقایه کنید؟ فکر میکنید کدام بیشتر است؟
 • رضا A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  8 0
  مدیران را بردارید و سیستم جایگزین کنید اونوقت سلیقه ای هم در کار نخواهد بود
 • رقیه IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
  0 0
  کسی از ابلاغ بخشنامه افزایش مرخصی زایمان یا تمدید آن خبری داره؟چرا در بعضی از استانها ابلاغ شده و در برخی از استانها نه؟ سایر سازمانها این بخشنامه را اجرا کرده اند اما آموزش و پرورش هنوز اجرا نکرده، مدارس شروع شده اما بخشنامه به دست ادارات اموزش و پرورش نرسیده لطفاٌ اگر خبری دارید در همین صفحه اطلاع دهید.ممنونم
 • محمد A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
  0 0
  وقتی قوانینی میزارن که بازماندگان از تحصیل نتونن در مدارس اموزش از راه دور تحصیل کنن از این بهتر نمیشه