بلوف طلایی بهمنی بعد از دو سال فاش شد / ذخیره طلای بانک مرکزی حدود 108 تن است

انتشار اطلاعات بانک مرکزی پس از تغییر دولت، اطلاعاتی متناقض با اظهار نظرهای مسئولین پولی گذشته را منعکس کرده است.

علی پاکزاد: روز گذشته روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به موضوع میزان ذخایر طلای یانک مرکزی پرداخته بود، در این گزارش آمده است: "در حالی که مسوولان قبلی در اواخر 90 از ذخایر 500 تنی طلا بانک مرکزی سخن می‌گفتند، آمار رسمی منتشر شده حکایت از آن دارد که موجودی طلای آزاد بانک مرکزی در پایان سال 1389 حدود 95 تن بوده است."

محمود بهمنی در مردادماه سال 1390 در مصاحبه ای اعلام کرده بود، میزان مصرف سالانه طلا در کشور رقمی معادل 30 تا 35 کیلوگرم است و در همان تاریخ تاکید کرده بود: افزایش قیمت جهانی طلا از دو سال قبل پیش بینی شده بود به همین منظور در حال حاضر ذخیره خوبی در زمینه طلا داریم و رقم قابل توجهی به ذخایر کشور اضافه شده است، میزان ذخایر طلا برای مصرف 15 سال کشور کافی است، موضوعی که در آن زمان برای مهار قیمت طلا در بازار بیان شد ولی تاثیر معکوس داشت.

به هر شکل بلوف طلایی رئیس کل بانک مرکزی این توهم را ایجاد می کند که طی سالهای اخیر بخش زیادی از مطالبات ایران به صورت طلا به کشور بازگشته و در بانک مرکزی به پشتوانه ای برای پول ملی کشور بدل شده است ولی انتشار ترازنامه بانک مرکزی بعد از تغییر دولت، فضای دیگری را به نمایش می گذارد.

واقعیت اینجاست که بین سالهای 87 تا 89 کل ذخایر طلای بانک مرکزی از حدود 62 تن به 95 تن افزایش پیدا کرده است که البته بنابر ارقام اظهار شده از سوی محمود بهمنی این میزان افزایش درنهایت توان پاسخ به تقاضای یک ساله کشور را دارد و در نهایت در سال 89 بانک مرکزی با تکیه بر ذخایر خود می توانست در بهترین حالت پاسخ سه سال نیاز کشور به طلا را تامین کند.

نکته قابل تامل اینجاست که بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از سال 88 به بعد به بهانه هایی مانند مقابله با تحریم ها از انتشار اطلاعات اقتصادی خودداری کردند، بانک مرکزی به رقم انتشار منقطع و ناپیوسته اطلاعات ترازنامه سیستم بانکی هیچ اطلاعاتی در رابطه با ترازنامه خود را منتشر نکرده بود و در چنین وضعیت هیچ سندی برای ارزیابی اظهار نظرهای محمود بهمنی رئیس کل وقت بانک مرکزی وجود نداشت.

میزان ذخایر طلای بانک مرکزی

اعتراف به واقعیت در سایه بازی با اعداد

البته بازی با اعداد رئیس کل بانک مرکزی تنها محدود به مردادماه 90 نیست، بهمنی در 19 شهریور ماه سال 91 در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا از افزایش 211.59درصدی ذخایر طلا، ارز و سایر منابع کشور خبر داد.

این اظهار نظر با توجه به عدم انتشار ترازنامه های بانک مرکزی از سال 87 به بعد همانطور که اشاره شد یک بازی عددی بود، اما امروز با استناد به انتشار ترازنامه سالهای 88 و 89 بانک مرکزی می توان دید که برمبنای تاریخ مورد اشاره بهمنی کمترین میزان ذخایر طلای کشور مربوط به سال 1386 بوده است که حجم ذخیره طلای بانک مرکزی کشور به حدود 51 تن رسیده بود، با احتساب به رسد 211 درصدی مورد اشاره در نهایت در نیمه سال 91 کل حجم ذخیره طلای بانک مرکزی رقمی معادل 109 تن بوده است.

بیشترین میزان افزایش حجم ذخایر طلای کشور در سال 84 اتفاق افتاده است (دوران ریاست ابراهیم شیبانی بر بانک مرکزی)، در این سال نسبت به سال 83 حجم ذخایر طلای کشور معادل 53 تن افزایش پیدا کرده است که در سال 84 ارزشی معادل 870 میلیون دلار داشته است (با توجه به تغییر دولت در این سال نمی توان گفت این افزایش توسط دولت هشتم صورت گرفته و یا دولت نهم ولی با توجه به نوع سیاستهای بعدی دولت نهم به نظر این اقدام چندان تناسبی با برنامه های دولت نهم ندارد). طی سالهای 84 تا 89 بالغ بر 17 تن به ذخیره طلای کشور افزوده شده و بنا بر اظهار نظر بهمنی در سال 91 در نهایت کل افزایش این ذخایر معادل 30 تن بوده است ارقامی که هیچ کدام با بلوف طلایی بهمنی در سال 90 تناسبی نداشته است.

یکی از بزرگترین ایرادات وارد شده به محمود بهمنی طی سالهای تصدی ریاست بانک مرکزی، پرگویی های دردسر ساز وی بوده است، پرگویی هایی که اعتماد بازار و فعالان اقتصادی را نسبت به بانک مرکزی سلب کرد و در نهایت شاهد بودیم بازار در واکنش به گفته های وی مسیر معکوس را درپیش می گرفت.

به هر شکل در بهترین حالت باید این بلوف طلایی را به فهرست بلند بالای اظهار نظرهای پرحاشیه این رئیس کل بازنشسته افزود، البته تاکید کرد که آنچه از سوی وی اظهار شده نباید در جمع مطالبات از دولت یازدهم و رئیس کل فعلی بانک مرکزی یعنی ولی الله سیف قرار گیرد.

/31222

کد خبر 314544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  317 6
  اين همه سكه و طلاي بانك مركزي رو جارو كردن آخرش هم دلار و هم سكه 4 برابر شد!!!!!!!!
  • بی نام A1 ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
   71 2
   اگه مثل چین دروغگوها و دزدها رو اعدام کنن وضع درست میشه . اونوقت مردم میگن نه بابا اینا واقعآ با خیانت کارهای واقعی برخورد می کنن .
  • بی نام IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   7 0
   یعنی شما فکر میکنید اربابان قدرت و ثروت اجازه میدهند که دلار پائین بیاید و مثلا بشود 2000تومان ؟؟اونوقت آن ماشینهای میلیاردی را چه کسی میتواند سوار شود؟؟؟وملت نجیب ما پز دیدن یک سوپر ماشین را بهم بدهند
 • بی نام A1 ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  به نظر من رئيس جديد بانك مركزي هم بايد همين رويه رو ادامه بده!! چون مردم دوست ندارن حقيقت رو بشنون مثلا بگه دلار ميشه 900 بعد.... اينجوري راحت تره
 • بی نام A1 ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  5 2
  فكر نكنم اينقدر باشه فقط حدود 9 ميليون سكه پيشفروش شد كه ميشه حدود 70 تن كلي سكه هم در بانك فروخته شد و تعداد زيادي هم در حراج كارگشايي ذخاير بايد خيلي بيشتر باشه كه فقط اين مقدارش به بازار تزريق شده
 • بی نام RS ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  207 4
  دروغ پشت دروغ اینها مردم را چه فرض کرده بودند واقعا که !!!!!
 • بی نام A1 ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  180 4
  وقتى اين ارقام بزرگ را مى بينم ياد آن ٣ميليارد دلار مى افتم. چه ضربه بدى به اقتصاد ايران زد. يعنى آنها با آرامش زندگى مى كنند؟
  • فرزاد A1 ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   23 0
   راحت تر از اونی که فکرش بکنی
 • امیر A1 ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  17 5
  مشابه همان ایرادی که درباره پرگویی های دردسرآفرین به بهمنی وارد بود هم اکنون و در نخستین هفته های ریاست سیف بر بانک مرکزی به او وارد است که شاهد متلاطم شدن بازار طلا و ارز در پی این اظهارات هستیم که اتفاقا برحی از آنها سؤال برانگیز و عجیب است. اظهارات امروز صبح او که در صدر خبرهای رسانه های داخلی و خارجی جا خوش کرده، به نوعی می توان گفت سفر مهم رئیس جمهور به نیویورک و امیدها به دستاوردهای این سفر پر حرف و حدیث را تحت الشعاع قرار داده و حتی می توان خلاف جریان مورد انتظار از این سفر ارزیابی کرد. از ابتدا نیز انتصاب یک با بانکدار به ریاست بانک مرکزی با انتقادهایی از سوی اقتصاددانان همراه شد و اینک شاهد نخستین تکانه های آن هستیم.
 • بی نام A1 ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  33 0
  بلوف نبوده بررسی کنید کجا رفته است ؟
 • بی نام IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  146 3
  عجب ادمای دروغگویی
 • بی نام A1 ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  19 0
  کدوم امارشون درست بود که این یکی باشه
 • کارگر IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  18 0
  با این خبر قیمت سکه ومسکوکات دوباره بالاخواهد رفت... امان از دست این آمارهای غلط بهمنی همیشه هر چی میگفت برعکسش در بازار ارز وطلا اتفاق می افتاد...پس عده ای خبر داشتند
 • بی نام IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  24 8
  این بابایی که تازه امده میگه ارز نباید پایین بیاد اینا می خواستن ارزش پول ملی را بالا ببرند یا به فکر دلارای جیبشانند حال یواش یواش معلوم میشود همین ها بودن دلار می خریدن حالا نباید پایین بیاد چون ثروتشان کم می شود
 • مرتضی A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  35 6
  بهتره آقای سیف سخنرانی نکند و اجازه بدهد بازار خود قیمت ها را تعیین کند، زیرا این حرف غیر منطقی است که دلار 2900 تومان خوب است ، پذیرش این مطلب به معنای قبول بی ارزشی پول ملی است.
  • راستین TR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   15 25
   از ۲۹۰۰ پایینتر هم نمی‌اومد. همه‌رو گردن سیف نندازید.
  • بی نام A1 ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   6 1
   والله 3000 هم کم است شما فقط میزان افزایش حقوقت رو با افزایش قیمت ارز تو این 10 سال حساب کن!می بینی که حقوقت کم کم 7-8 برابر شده ولی ارز 4 برابر هم نشده!این یعنی ضعیف شدن تولید! اگه یه مشت کشور بدبخت مثل چین و هند و ... نبود خیالی نبود ولی با وجود این کشورها تولید تو این مملکت نمی صرفه!لب مرز جنس چینی بهت تحویل می دن نصف قیمت تولید داخل تازه با کیفیت بهتر!
 • ر IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  2 0
  با سلام به همه ی خبرنگاران. لطفا" به خاطر روشن شدن موضوع از خود اقای بهمنی سوال کنید که چرا در ان مقطع این اظهارات عجیب را داشته است. اگر واقعا" دکتر باشه خیلی بد میشه !!!!!!!!!!