قائم مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورگفت: کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود و مردم درباره خروج کاخ گلستان از ثبت جهانی نگران نباشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، مهدی حجت امروز در حاشیه برگزاری جشنواره "میراث فرهنگی، گنج یادگیری" گفت: متاسفانه در گذشته در خصوص سرای دلگشا کوتاهی صورت گرفته و تخریب آن جنایتی فرهنگی بود اما مطئمن باشید که کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود چراکه هیچ عقل سلیمی اجازه نمی دهد که در جنوب میدان ارگ یک ساختمان 27 متری در کنار کاخ گلستان و بازار تهران که آن هم ثبت ملی شده است، ساخته شود.

وی افزود: تخریب سرای دلگشا جنایت فرهنگی و کوتاهی در دفاع از ارزش تاریخی این ساختمان بوده است و امروز هم نباید اجازه داد که یک ساختمان 27 طبقه در کنار کاخ گلستان ایجاد شود.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد نگهداری از آثار تاریخی کشورمان نباید جامعه را با این مباحث نگران کنیم.

به گفته او با همه کوتاهی‌هایی که در گذشته صورت گرفته است در کمیسیون ماده پنج با ارتفاع 10 متر ساختمان در محل سرای دلگشا موافقت شد: چراکه کاخ گلستان ثبت جهانی شده و قواعد بین‌المللی خاص خود را دارد و یک نفر نمی تواند همه قوانین را به هم بزند. کاخ گلستان یکی از ارزشمند ترین بناهای تاریخی تهران است و بر اساس قواعد بین المللی به ثبت جهانی رسیده و نگرانی بابت خروج این بنا ازفهرست ثبت جهانی وجود ندارد.

۴۷۴۷

کد خبر 316728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۶
  11 2
  عزیزم تو حریف این بسا بساز بفروش ها نمیشی این ها مافیاند
 • ضد تاریخ FI ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
  5 10
  دوباره از این اداهای روشنفکری و توقف کارهای عمرانی به بهانه میراث فرهنگی و محیط زیست شروع شد. باز دوباره هر پاره آجری میشه گنجینه و هویت و ما باز باید به 7 هزار سال تاریخ بنازیمو بریم حسرت ماشینای کره ای و ژاپنی رو بخوریم. بس کنین این اماکن تاریخی رو دیگه