همشهری تندرستی نوشت:

حرف زدن و مقاله نوشتن و توصیه کردن درباره سرطان کار چندان سختی نیست چون فقط کافی است اآخرین اخبار را از رسانه‌ها پیگیری کنید تا از تازه‌ترین دستاورد‌ها و پیشرفت‌ها باخبر شوید. اگر هم خودتان اهل رسانه باشید که با مصاحبه با متخصصان و تنظیم گزارش و مقاله اصلاع‌رسانی می‌کنید. با این حال در واقع اتفاق دیگری می‌افتد؛ کافی است خود آدم یا یکی از اطرفیان و دوستانش دچار سرطان شود تا دنیا برای آدم و کل فامیل تیره و تار شود و هرچه توصیه و مطلب خوانده است یادش برود. »حالا چه کار کنیم؟». «چرا من؟» یعنی می‌میرم؟» .... پرسش‌هایی هستند که اولش مثل پتک روی سر آدم فرود می‌آیند اما اگر بتوان این مرحله بحرانی را با کمک مشاوران و نزدیکان گذراند و سریع مراحل درمان را شروع کرد، همیشه شانس پیروزی وجود دارد. حداقل مقاومت تا آخرین نفس کاری است که خیلی‌ها به تسلیم شدن بی‌قید و شرط در برابر این بیماری ترجیح می‌دهند. این هشت نفر مشهور تنها نمونه‌های کوچکی هستند از هزار و یا میلیون‌ها قهرمان گمنامی که نمی‌خواهند میدان را به همین راحتی خالی کنند.

اریک آبیدال
سرطان کبد

اوایل بهار سال 2011 خبر ناگواری منتشر شد؛ اریک آبیدال، مدافع فرانسوی بارسلونا به تومور کبدی دچار شده است. با انتشار این خبر موج نگرانی‌ها در کنار حمایت‌ها و قوت قلب دادن‌ها به سوی او سرازیر شد. او دو روز پس از انتشار خبر بیماری‌اش تحت عمل جراحی قرار گرفت که به‌طور معجزه‌آسایی موفقیت‌آمیز بود. آبیدال حدود یک ماه و نیم بعد به میدان برگشت و حتی چند دقیقه هم بازی کرد که با تشویق و حمایت هواداران و هم تیمی‌هایش روبه‌رو شد. بیست و پنج روز بعد در فینال لیگ قهرمانان اروپا شادی‌ها به اوج خود رسید؛ وقتی که بارسلونا توانست سه بر یک منچستر یونایتد را شکست دهد و به قهرمانی برسد. حرکت کارلوس پویول، کاپیتان بارسلونا موقع اهدای جام، شادی‌ها را به اوج رساند؛ او درست قبل از اهدای جام بازوبند کاپیتانی را به آبیدال داد تا او اول جام، را بالای سر ببرد، آبیدال آن شب جام قهرمانی در زندگی و حرفه‌اش را بالای سر برد.

لنس آرمسترانگ؛
سرطان بیضه، ریه، معده

 هنوز 25 سالش نشده بود و داشت پله‌های موفقیت را با سرعت طی می‌کرد که در پاییز سال 1996 میلادی شوکه کننده‌ترین خبر‌ زندگی‌اش را شنید؛ ابتلا به سرطان بدخیم بیضیه که به مغز، معده و ریه نیز سرایت کرده بود. لنس آرمسترانگ، دو‌چرخه‌سوار آمریکایی که به برنده شدن عادت کرده بود تسلیم نشد و بلافاصله برای درمان اقدا م کرد. او تحت چند عمل جراحی قرار گرفت و پس از آن نیز چند دوره شیمی درمانی شد. با این حال پزشکان شانس زنده ماندش را تنها 40 درصد تخمین زدند. آرمسترانگ کاری به این آمار و ارقام و تخمین‌ها نداشت؛ بنابراین نه تنها نا‌امید نشد بلکه پس از مشورت با چند متخصص درمان دارویی‌‌ای را در پیش گرفت که به ریه‌اش نیز آسب نمی‌رساند چون می‌خواست حرفه ورزشی‌اش را ادامه دهد. سرانجام در اواخر زمستان 1997 توانست سرطان را شکست دهد. آرمسترانگ از سال 1999 تا 2005 هفت بار قهرمان رقابت‌های «تور دوفرانس» که یکی از معتبر‌ترین مسابقات دوچرخه‌سواری است، شدد اما در سال 2012 با معلوم شدن نتایج آزمایش‌ها، دوپینگش ثابت شد و بدین ترتیب به‌طور دائمی از شرکت در رقابت‌های رسمی دوچرخه‌سواری محروم شد و تمام عناوین قهرمانی‌اش را نیز از دست داد.

حسین محب اهری؛
سرطان لنف

« ده و نه و هشت و هفت شیش با پنج تامی شه یازده تا. چطور همین چیزی ممکنه بچه‌ها.» باورمان نمی‌شد که آن معلم دوست داشتنی که همیشه با مبصر پنج ساله کلاس سر اینکه آدم چند تا‌انگشت دارد بحث می‌کند حالا قرار است با سرطان سرو‌کله بزند. حسین محب اهری، بازیگر سینما و تلویزیون اولین بار در سال 1379 متوجه علائم بیماری در گلویش شد اما به دلیل اختلاف نظر پزشکان و نتایج متفاوت آزمایش‌ها تشخیص قطعی بیماری تا نوروز 81 عقب افتاد. او با‌وجود احتمال خطر فلج شدن صورتش زیر تیغ جراحی رفت و شش ماه هم دوره شیمی درمانی را پشت‌سر گذاشت و توانست سرطان لنف را شکست دهد. با این حال، 9 سال بعد علائم بیماری دوباره ظاهر شدند و این بار ریه‌ها، گردن و پاهایش نیز درگیر شدند. او بار دیگر رودرروی سرطان ایستاد و باز توانست تا حد زیادی آن را از پای در بیاورد.

بیژن نوباوه
سرطان خون

«واحد مرکزی خبر؛ نیویورک» اوایل دهه 1380 پای ثابت اخبار بود و همیشه خبر‌هایش را با این جمله تمام می‌کرد. مدتی خبری از او نبود تا در آبان سال 84 خبر بستری شدن بیژن نوباوه به دلیل ابتلا به سرطان خون منتشر شد. از فردی که روز‌گاری از دل جنگ خبر تهیه می‌کرد، بعید بود بخواهد پا پس بکشد و تسلیم شود که نکشید و نشد. نوباوه در تمام این سال‌ها با بیماری‌اش جنگیده است و نه تنها ذره‌ای از فعالیت‌هایش کم نکرده بلکه در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده حضور داشته است.

پیام دهکردی؛
سرطان مغز استخوان

خیلی‌ها فیلم «یک تکه‌‌نان» ساخته کمال تبریزی را به خاطر بازی پیام دهکردی دوست دارند. دهکردی که خودش کارگردان است نگذاشت هفت سال پیش بازی بد سرطان سکانس‌های زندگی‌اش را خراب کند. او که در کمال ناباوری به سرطان مغز استخوان مبتلا شده بود وقتی شنید تنها چهار درصد شانس زنده ماندن دارد به گفته خودش اولش فکر کرد همه چیز به پایان رسیده است اما کم‌کم توانسته بر این کاربوس هولناک چیره شود و بهبهودی‌اش را به دست آورد.

رابرت دنیرو
سرطان پروستات

«داری با من حرف می‌زنی؟» سکانسی که رابرت دنیرو در فیلم راننده تاکسی دارد جلوی آینه تمرین می‌کند که چطور اسلحه بکشد و دخل اراذل و اوباش را در بیاورد کافی است که اورایکی از بازیگران برتر سینما بدانیم. بازیگر فیلم‌های مهمی مانند گاو خشمگین، رفقای خوب، تنگه وحشت، شکارچی گوزن، پدر خوانده 2 و دفتر چه راهنمای خوشبختی دقیقاً 10 سال پیش شایعه مبتلا شدنش به سرطان پروستات را تأیید کرد. او همان سال تحت عمل جراحی قرار گرفت. جراحی‌ای کاملاً موفقیت‌آمیز بود و دنیرو توانست دوباره سلامتش را به دست آورد و به بازیگری در سینما ادامه دهد.

جان وین
سرطان معده و رویه

شاید اگر دوبله خاصش نبود جان وین این قدر در ایران محبوب نمی‌شد. او که به نوعی نماد فیلم‌های وسترن است اولین بار در 57 سالگی دچار سرطان ریه شد. خیلی‌ها بر این باورند که بازی در فیلم فاتح، که زندگینامه چنگیز خان مغول است، در منطقه‌ای نزدیک سنت جورج یوتا این بلا را سرش آورده است چون گفته می‌شود این منطقه آلوده به رادیو اکتیو است و 41 درصد عوامل فیلم‌هایی که دراین منطقه ساخته شده‌اند سرطان گرفته‌اند. با این حال، خودش شش پاکت سیگار کشیدن در روز را عامل بیماری‌اش می‌داند. جان وین که شخصیت واقعی‌اش هم مانند شخصیت‌های فیلم‌هایش سر‌سخت بود موفق شد سرطان ریه را شکست دهد اما 15 سال بعد در 1979 به سرطان معده پیشرفته مبتلا شد و این بار به دلیل کهولت سن نتوانست از پس‌اش بربیاید.

استیو مک‌کوئین
سرطان ریه

بعید است فیلم فرار بزرگ را دیده و آن صحنه فرار با موتور سیکلت را به یاد نداشته باشید. استیو مک‌کوئین این صحنه را خودش بازی کرده است چون در دنیای واقعی در مسابقات اتومبیل و موتور سیکلت رانی به‌طور حرفه‌ای شرکت می‌کرد. گفته می‌شود همین علاقه آخر کار دستش داد و به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض آزبست که در لباس‌های ایمنی رانندگان حرفه‌ای به کار می‌رفت در پاییز 1980 در 50 سالگی مبتلا به سرطان ریه شد. سرطان به قدری بدختم بود که در مدت کوتاهی به سراسر بدنش سرایت کرد. توموری که در معده‌اش وجود داشت بسیار خطرناک بود و پزشکان عمل جراحی را به دلیل احتمال ایست قلبی توصیه نمی‌کردند اما مک کوئین که ذاتاً سرسخت بود به مکزیک رفت و با نام مستعمار بستری شد و تحت عمل قرار گرفت ولی طبق پیش‌بینی پزشکان دچار ایست قلبی شد.

47301

 

 

کد خبر 317391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  ینی هیچ خانمی با سرطان مبارزه نکرده؟؟؟؟
  • زهرا IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
   65 5
   سلام من با سرطان دارم دست و پنجه گرم میکنم واینا مشهورن اسمشونو نوشتن مطمعنم وقتی من خوب شم سالمه اسمم هیچ جا نمیره در ضمن من
 • من A1 ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  253 8
  ولي سرطان كودكان بي گناهي را شكست مي دهد كه تاب مبارزه ندارند!
  • محسن IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   94 5
   حضرت عباسی من موندم اون بابایی که منفی داده چی تو مغزش میگذره
 • بی نام IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  491 9
  انشالله به حق امام زمان هیچ احدوناسی به بیماری سرطان دچار نشه واونایی که مبتلا شدن خدای بزرگ شفاشون بده الهی آمین
  • امید IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
   52 5
   واقعا منفی برای چی؟
 • بی نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  434 6
  برای سلامتی بیماران سرطانی واینکه انشالله کسی به این بیماری مبتلا نشه *صلوات *
  • lmohammad RS ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
   123 5
   ام من مجیب المضطر اذا دعا و یکشف سوء
 • بی نام A1 ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  82 2
  وقتی بیمار از بیماری خود مطلع می شه به یک روانشناس نیاز داره در کنار کادر درمانی که متاسفانه بیماران و خانوادهاشون از لحاظ روحی شدید" تحت فشارند
 • امیر IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  84 3
  امروز داشت شبکه 4 یه برنامه نشون میداد هاو تو میک استاف لیتل یا یه همچین چیزی. با فناوری نانو یه چیز روبات مانندی ساختن اندازه سلول. یک سری اتم کربن رو به هم وصل کردن مثل یه توپ بعد روشو با چربی پوشوندن بعد زهر زنبور رو چسبوندن به چربیه. چون زهر زنبور به هر سلولی برسه نابودش میکنه اینا میتونن اون روباته که ساختن رو کنترل کنن تا برسه به سلول سرطانی و اون سلول رو نابود کنه. میگفت میتونن اینها رو به تعداد بسیار زیاد تولید کنن و خلاصه که راهی نمونده که با کمترین عوارضی بتونن کل سلول های سرطانی رو از بین ببرن و به درمان قطعی برای سرطان برسن انشاا... . خیلی خفن بود
  • حسین A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   65 5
   از این نوع اکتشافات و اختراعات خیلی زیاد هست....ولی همیشه یه دستی هست که نمیذاره این روش های درمانی به مردم عادی برسه...
 • پزشك IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  29 69
  شايد براي عموم چيز جالبي نباشه، اما مبارزه با سرطان و اراده در اين راه وجود خارجي نداره. اگه سرطان از نوع خوبش باشهممكنه با شيمي درماني خوب بش، اگرم نه كه فوت ميكنه.
  • بی نام A1 ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
   4 1
   ببخشید الان کسی که سرطان لنفاوی یا سروگردن داشته باشه حالا از نوع بدخیمش، فوت میشه یا همچنان قابل درمان هستش با شیمی درمانی ؟
 • بی نام IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  علم پزشكي اينقد پيشرفت كرده كه به طور قطع درمان ميشن.البته با نظر لطف پروردگار و اهل بيت(ع).برا سرطان خون و مغز استخوان الان تو كشورمون پيوند مغز استخوان ميزنن و درمان قطعي ميشه. پروردگارا قسمت ميدم به سالار شهيدان و علمدار كربلا تمام بيماران سرطاني رو شفا بده
 • رضا IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  84 4
  این ها افرادبزرگ ومهمی هستنداماوای به حال کسایی که پول یه دوره شیمی درمانی کمر خانوادرومیشکنه انشاالله کسی دچارش نشه
 • بی نام A1 ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  22 24
  استیو مک کویین و بیژن نوباوه تو یه لیست آخه؟؟
  • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   9 7
   اشتباهی مثبت دادم
 • بی نام US ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
  34 10
  اگر علم نبود همه میمردند
 • بی نام CA ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  19 7
  این دو نفر آخری که فوت شدند که ...
 • بی نام A1 ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  37 2
  بديهي است افراد مشهور توانايي بيشتري نسبت به افراد عادي در مبارزه با سرطان دارند، به هر حال درمان سرطان خرج زيادي دارد و خيلي از افراد عادي نمي توانند آن را تامين كنند!
 • مهیار A1 ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  45 3
  اما کسی که پول نداشت حتی با99% شانس زنده ماندن هم میمیرد
 • منصور IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  38 2
  با "امید" میشه به هر مشکلی پیروز شد. نا امیدی انسان رو حتی در بهترین شرایط از پا درمیاره. یاد داستان آخرین برگ نوشته او هنری افتادم... پسر مریضی که در تخت خوابش به درختی که پشت پنجره اتاقش و برگهاش که میریختن نگاه میکرد و باخودش میگفت هروقت آخرین برگ این درخت بیفته منم میمیرم... یه آقای نقاشی که او رو دوست داشت اینو شنید... یک شب وقتی پسر مریض بود و باد شدیدی می اومد نقاش دید که آخرین برگ هم افتاد. سریع وسایل نقاشیشو برداشت و در اون سوز و سرمای شب ، یک برگ روی دیوار و دقیقا جای آخرین برگ کشید... صبح فردا پسر وقتی دید بعد از بادش شدید دیشب یک برگ روی درخت مونده امیدوار شد و به زندگی برگشت اما ... نقاش بر اثر بیماری که ازون شب گرفته بود مرد.
 • بی نام A1 ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  39 7
  اين فرد محترمي كه در خصوص شفاي بيماران سرطاني امتياز منفي داده بفرماييد يعني چه
 • بی نام IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  146 1
  براي خانمي كه يك بچه چهارساله داره و متولد 57است دعا كنيد سرطان خون داره امروز مطلع شدم و هرچند فقط يك بار اين خانم محترم را ديدم اما دلم به درد آمد خدايا به حق عزيزان درگاهت و معصوميت كودك چهارساله اين خانم اگر صلاح مي داني ايشان را شفا بده آمين يا رب العالمين
 • سرطانزاده اصل تهرانی A1 ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  25 13
  پس چرا نامی از من برده نشد .
 • حميد A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  53 2
  از اطلاع رساني مفيدتان تشكر مي كنم ، اميدوارم خداوند همه بيماران سرطاني مخصوصا كودكان بي گناه را شفا دهد آمين....
 • بی نام A1 ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  85 0
  معلم ریاضی دبیرستان ما سرطان معده داره... خیلی معلم خوبی هم هست... دعا کنید.
 • بی نام IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  43 2
  قابل توجه کشانی که پرسیدند خانم چرا بینشون نبوده: خانم ;کایلی مینوگ هم با سرطان سینه مبارزه کردن ایشون هم هنرمند مشهور استرالیایی در زمینه ی موسیقی هست از خدا میخوام تمام بیماران به خصوص بیماران سرطانی رو شفا بده ........
 • بی نام A1 ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  50 3
  ایشاالله همه بیماران خوب بشن آمین
 • بی نام A1 ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
  10 0
  با سلام شخصی که داره با سرطان لنفاوی یا سروگردن از نوع بدخیمش دستو پنجه نرم میکنه فوت میشه یا همچنان با شیمی درمانی قابل درمان البته بعد یکسال متوجه این غده شده که باید بدخیم باشه؟
  • بی نام A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
   22 0
   قابل درمانه... زنده می مونه.