انتخاب نوشت:

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» تاکید کرده است که دوران امتیازگیری‌های یکجانبه در عرصه بین‌الملل گذشته و طرفین باید به دنبال راه‌حلی برای پایان دادن به موضوع هسته‌ای باشند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه «ا‌ن‌بی‌سی» بار دیگر تاکید کرد دوره برد و باخت یکجانبه در دیپلماسی گذشته و طرفین یا با هم می‌بازند و یا با هم برنده می‌شوند.

این مصاحبه شب گذشته و در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو، انجام شده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که مذاکرات از چه طریقی می‌تواند به موفقیت برسد، گفته است: راه صحیح، درک این واقعیت است که در فضای امروز بین‌الملل، برنده و بازنده‌ای وجود ندارد. یا با هم می‌بازیم یا {با هم} می‌بریم. این طبیعت محیط سیاسی جهانی است. شما نمی‌توانید در حالی که دیگران در ناامنی به سر می‌برند، در امنیت زندگی کنید. شما نمی‌توانید در حالی که دیگران در فقر زندگی می‌کنند، به کامیابی برسید. احتمالاً، حادثه یازده سپتامبر می‌تواند مؤید این موضوع باشد که داشتن یک جزیره ثبات در یک دنیای ناامن، امکان‌ناپذیر است، امنیت غیرقابل تقسیم است، بنابراین نباید به دنبال امتیاز باشیم. چه گرفتن و چه دادن امتیاز. ما باید به دنبال یافتن راهکار باشیم. به عقیده من این چیزی است که ما فردا برای پیشرفت در مذاکرات به آن نیاز داریم. من تلاش می‌کنم از همین منطق استفاده کنم.

وی در مورد میزان بالای بی‌اعتمادی‌ها و دشوارهای رفع این بی‌اعتمادی هم گفت: بالاخره همیشه باید گام اول را برداشت. معمولا گام اول، سخت‌ترین گام است، اما باید برای برداشتن این گام شجاعت و مدیریت امیدوارانه داشت. اگر این گام اول برداشته شود، باقی مسیر جاده به آن دشواری نخواهد بود.

/2929

 

کد خبر 317787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  69 1
  منطق زيبا يا با هم ميبريم يا با هم ميبازيم ... خبر جان اينو تيتر كن و بهش بپردازين ... بسيار حرف كليدي و پرباريست ...
  • بی نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   0 0
   درود بر ایران و زنده باد زندگی..........
 • بی نام IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  0 0
  احسنت اين منطق به تمام لفاظي ها از قبيل " توپ در زمين چه كسيست " پايان خواهد داد نه بازي در ميان است نه توپي ... مذاكره هست و رفع سو تفاهم ها ...
 • مهران م A1 ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  0 0
  افرین ظریف یا ما هم میبریم و مانند امریکایی و اروپایی در رفاه و ارامش و ازادی زندگی میکنیم یا میبازیم و کاری میکنیم که روزگار مردمشون مثل ما سیاه بشه الته راه دیگری هم هست" اگر باختیم ما هم پاشیم بریم غرب" الته اگر تمکن مالی داریم
 • بی نام A1 ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  0 0
  احسنت.من استاد دانشگاهم...اگه ظریف کلاس بزاره میرم شاگردش میشم
 • بی نام IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  0 0
  کاملا صحیح است. باید راه حل موضوعات را پیدا کرد و به دنبال برد و باخت نبود.