آسمان در گفت و گویی با سعید حجاریان نوشت:

آقای دکتر! اخیراً آقای خاتمی در پی حادثه فرودگاه مهر‌آباد هشدار داده‌اند و این مطالب را مطرح کرده‌‌اند که این قانون شکنی‌ها راه به ترور می‌برد. به عنوان کسی که سوژه ترور بودید و به نوعی این گفته  به شما برمی‌گشت؛ معتقدید چرا آقای خاتمی این مطالب را عنوان کرد؟ آیا شرایط موجود با فضای ایران پس از دوم خرداد 76 یکسان است؟
آقای خاتمی چشم‌انداز تحولات را می‌بیند. او تجربه دارد و می‌داند اگر از ابتدا جلوی ایران اقدامات گرفته نشود، بعد‌ها دیگر نمی‌توان در برابر آن ایستاد. خاتمی می‌گوید لنگه کفش مقدمه است. به قول معروف، «تخم مرغ دزد، شتر دزد می‌شود!» به همین خاطر، من معتقدم حق با خاتمی است باید از ابتدا جلوی این اقدامات غیر‌قانونی را گرفت. دولت جدید که با مشکلات جدی در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی مواجه است؛ نباید در حوزه داخلی هم با بحران‌سازی و خشونت دست به گریبان شود. الان هم روشن است که هشدار خاتمی بجا بوده است. مخالفان و تندرو‌ها از همین الان برای 13 آبان برنامه دارند و می‌خواهند پرچم آتش بزنند. طبعاً پشت این اقدامات و سازماندهی‌ها نقشه‌ای وجود دارد. والا چرا امسال ناگهان 13 آبان برای آنها اینقدر مهم شد؟ از سال گذشته تا امسال مگر چه اتفاقی افتاده، جز تغییر دولت و رویکرد دستگاه‌ سیاست خارجی؟

در این میان به نظر می‌رسد مسائلی نظیر اقدام سایتت آقای هاشمی درباره شعار «مرگ بر آمریکا» هم بستر تحرک بیشتر این جریان‌ها را فراهم می‌کند، همانطور که در جریان سخنرانی هفته گذشته ایشان در کرمانشاه تا حدی دیده شد...
بله. این هم هست. اما این جریان باید به یک سؤال پاسخ دهد. آقای ظریف الان سرباز نظام در میدان‌های دیپلماتیک از ژنو تا نیویورک است که با حمایت نظام برای مذاکره اعزام شده است. آیا در میدان نبرد سرباز خودی را از پشت می‌زنند و کاری می‌کنند که شکست بخورد؟ آیا این شرط جوانمردی است؟ یا آنکه باید کاری کرد که سرباز در میدان پیروز شود؟ البته این نوع برخورد‌ها هم از سوی این جریان سابقه دارد. خاطرمان هست که در دوران اصلاحات، هرگاه آقای خاتمی به نیوریورک و کشور‌های مهم اروپایی می‌رفت، در داخل بحران و مساله‌ای راه می‌انداختند. به‌هرحال، نان عده‌ای در تیرگی روابط با جهان خارج است.

برای مقابله با بحران آفرینی‌های این جریان چه باید کرد؟
قوه قضائیه باید جلوی این تحرکات را بگیرند. دولت که قوه قهریه نیست. اگر مجموعه نظام بخواهند این مساله حل خواهد شد. البته من خوشبین هستم معتقدیم جریان‌های بحران‌ساز و بحران آفرین مجبور هستند کوتاه بیایند. مردم دست آنها را خوانده‌اند و دیگر این روش‌ها برای آنها حاصلی در بر ندارد.

به عبارتی، شما معتقدید آن حمایتی که الان آقای روحانی دارد؛ آقای خاتمی نداشت...
خاتمی هم در ابتدا حمایت داشت؛ اما بعداً آن را از دست داد.

بنابراین، شرایط آقای روحانی از آقای خاتمی بهتر است...
از نظر سیاسی الان شرایط بهتر است؛ اما شرایط کلی کشور از آن زمان بهتر نیست. یعنی کار روحانی سخت‌تر از خاتمی است اما مقاومت‌ها و بحران آفرینی‌ها هم کمتر از آن زمان است.

با این حال آقای خاتمی در سخنان خود هشداری را مطرح کردند که ذهن را به سمت تکراری حوادث و خشونت‌های پس از دوم خرداد می‌برد. این هشدار البته واکنش‌های تندی را هم به همراه داشت. از جمله آنکه خاتمی را مسئول ترور‌های احتمالی آینده معرفی کردند. چرا این واکنش‌ها شکل گرفت؟
مخالفان هشدار خاتمی عمدتا از جبهه پایداری هستند. فردی هم که این مطلب را عنوان کرده،‌از افراطی‌های جامعه روحانیت مبارز است. و الا این حرف درون جناح راست هم خریدار ندارد. جریان جبهه پایداری به این بهانه خواستند قصه ترور را زنده کنند. با این تصور که داستان ترور من برگ برنده آن است؛ در حالی که آنها در این ماجرا بازنده‌اند.

پیش‌بینی شما چیست؟
بعید می‌دانم.

یعنی شما معتقدید مجموعه نظام به ویژه در حوزه سیاست خارجی با آقای روحانی همراه هستند؟
همانطور که گفتم، مخالفان جریان کوچکی هستند که در برابر تغییرات به ویژه در حوزه سیاست خارجی مقاومت می‌کنند و به کل جریان مقابل و مجموعه نظام مربوط نمی‌شود.

29301

کد خبر 318183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  124 5
  تو مملکت ما حتی به یه آدم عادی نمیشه لنگه کفش پرت کرد!چطور جرات کردند؟؟؟خب وقتی سلیقه ای با این جور کارها برخورد شه بایدم جرات کنن.
 • بی نام A1 ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  121 5
  ظریف یک الگوست
 • اقازاده A1 ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  48 4
  چشم قربان!ماهم نظرشما راداریم!
 • بی نام A1 ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  29 3
  بنده به عنوان یک هموطن از تمام والدین عاجزانه تقاضا دارم تا در روز 13 آبان از فرستادن فرزندان خود به مدرسه خودداری کنند تا طرح افراطیون دم بریده بماند .
 • بی نام A1 ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  آقای حجاریان شما که شخصی کاملا مذهبی هستید و انقلابی بودید و در خنثی سازی کودتای نوژه تاثیر داشتید چه شد سر اردوگاه اصلاح طلبان در آوردید؟
  • بی نام A1 ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   43 5
   یه جوری حرف میزنی که انگار اصلاح طلبان غیرانقلابی و غیرمذهبی اند. اشکال شما در این است که دین را در جناح سیاسی خودتان خلاصه کرده اید. اگر خدا طبق تفکر شما بخواد در میان ادم ها قضاوت کند، از 7 میلیارد آدمی که توی دنیا هستند، فقط 4 میلیون نفری که به جلیلی رای دادن میرن به بهشت و بقیه میرن جهنم :) تازه کسانی که به قالیباف هم رای دادند جهنمی هستند چون که به ساکت فتنه رای داده اند :) آقای بی نام، امثال شما گرفتار "خود حق پنداری" هستید.
  • بی نام IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   11 2
   شما چه شده که درست و غلط را برای دیگران تعریف میکنید؟ چه شده که نظری اگر نظر شست لاجرا بر سکوی درستی قرار میگیرد؟ دوست عزیز زمانی قادر به پیشرفت هستیم که نظراتمان را نه لزوما درست که تنها نظر خود و پایگاه اجتماعی خود تلقی کنیم،تا بدین سان فرصتی برای شنیدن نظرات فراهم گردد.
  • بی نام IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   27 3
   اتفاقا به همين دلايلي كه گفتيد، سر از اردوگاه اصلاح طلبان درآوردند. چون با سابقه، انقلابي و مدير بودند و يك شبه سر برنياوردند.
  • ندا A1 ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   14 3
   چرا فکر میکنی اصلاح طلبان مذهبی و انقلابی نیستن؟؟؟؟؟؟این واژه ها محدود به یه عده خاص نیست
  • بابا اصولگرا A1 ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   7 4
   خداهدایتشان کندان شالله
  • بی نام GB ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   17 3
   مگر اصلاح طلبان چه کسانی هستند و چه هدفی دارند. اینها هم جز همان اکثریت مردم هستند که خواهان اصلاح امور مملکت برای پیشرفت و تعالی مملکت و وضعیت زندگی مردم هستند.
  • گردباد EU ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
   17 3
   اقای حجاریان از کودکی اصلاح طلب بوده . شما تازه فهمیدید تعجب داره . بعدشم اکثریت اصلاح طلب ها با اعتقاد هستند. این شمایید که فکر میکنید فقط خودتون اعتقاد دارید
  • بی نام IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
   15 3
   برای اینکه اصلاح طلبها دوست نظامند و اصولگرا ها دوستی خاله خرسه!!
  • بی نام A1 ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
   14 5
   اگه كسى بتونه به اين ملت مملكت كمك كنه إصلاح لبان هستند همه ديدند اصول گراها و تند روها سر اين مملكت چى اوردن
  • mehrshad IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
   6 2
   آیا نظرات و تفکرات یا حتی عادت روزمره شما مثل لباس پوشیدنتان با ده سال پیش مطابق است آیا نسبت به اجتماع و افزایش سطح آگاهیتان هیچ گونه تکاملی نداشته اید.
  • علی A1 ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
   8 2
   یا واقعا خوابی یا اینکه خودتو به خواب زدی!!
  • مرضیه IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
   11 2
   خیلی ممنون که خودت جواب خودت رو دادی... مذهبی و انقلابی بودن منافاتی با اصلاح طلبی نداره ! به همین سادگی ! کلا یه بار بشین با خودت فکر کن ببین اگه به دنبال اصلاح امور نباشی ، آیا اسمش تحجر نیست؟!
 • بی نام A1 ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  7 1
  زنده باد
 • میثم A1 ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  11 0
  دلمون برای "صبح امروز" لک زده ... یادش بخیر ... عجب هزینه ای پرداختی استاد برای اون روزنامه!!! گلوله در گردن!!! صدام هم نمی تونست اینجوری تو رو هدف گلوله قرار بده ...!
 • صلواتيان قربانعلى A1 ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  15 2
  متاسفانه هم حجاريان را ترور كردند و هم نكذاشتند واقعيتهاى ان اعلام شود منجمله اينكه موتور سيكلت مورد استفاده و راننده ان و نيز اسلحه مورد استفاده متعلق به كجا بود؟ جرا مجازات جرم ضارب معادل يك دعواى خيابانى هم نبود ؟ و سعيد عسكر در حال حاضر حقوق بكير كجاست ؟
 • ظریف میگویم IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  12 1
  دوستان یه نکته ظریف میگم . اگر مثل وزیر امور خارجه های قبلی فعال نبود و حال خودشو میکرد بهتر بود ؟ آیا یه کسی مثل متکی میخوایین ؟ پس اینقدر ظریفو اذیت نکنید
  • بی نام A1 ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
   1 0
   یه لحظه فکر کردم دکتر صالحی رو میگی ناراحت شدم
 • غضنفر A1 ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  8 1
  ببخشيد شما؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه هر كس كه اصلاح طلب هست غير مذهبي هستش؟؟؟؟؟
 • محمد IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  15 0
  خوب گفت نان عدهای در تیرگی روابط با جهان خارج است..!! والا که راست میگه.. یک دهات آباد ساختن برای خودشون که بهتر از 100 تا شهر خراب باشه...
 • بی نام IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  7 2
  راستی اگه حجاریان همفکر ایشان می بود بهش چه القابی می دادند. چرا جانباز اعلامش نکردن فرقش با بقیه چیه آیا ایشان شهید زنده نیست.
 • شن طبس A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
  0 0
  تحویل دودستی مملکت به اجنبیا؟ خوابشو ببینین.
 • بی نام A1 ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  0 0
  از رییس جمهوره فهیمموم درخواست داریم مدال لییاقاتو به آقای ظریف إعطا کنن
 • حسین IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  1 0
  به نظر من مهم نیست پرچم امریکاراآتش بزنیم چون مهمتراینه که تودلمون ازش تنفرداشته باشیم