۰ نفر
۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۷

جعفر قادری

بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها در اصلاحیه دولت نادیده گرفته شده است. در قانون بودجه 92 باید پنج هزار میلیارد تومان از منابع و مصارف دولت با افزایش قیمت حامل‌های انرژی جبران شود. منابع قانون بودجه در سال جاری به نحوی تدوین شده که 28 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها و 11 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی و نان با افزایش 38‌درصدی حامل‌های انرژی تامین شود تا دولت به سقف درآمد 50 هزار میلیارد تومان برسد. در توزیع منابع 50 هزار میلیارد‌تومانی دولت باید 41 هزار میلیارد تومان به مردم، پنج هزار میلیارد تومان برای دارو و چهار هزار میلیارد تومان برای کمک به هزینه‌های دولت اختصاص یابد. از ابتدای تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش قیمت‌ها صورت نگرفت و پرداخت‌ها طبق سابق ادامه یافت.

در دولت یازدهم هم معاون نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری اعلام کرده تصمیمی برای افزایش قیمت‌ها ندارد؛ لذا توازن و تعادلی بین منابع و مصارف قانون هدفمندی یارانه‌ها وجود ندارد و در حال حاضر 41 هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم توزیع می‌شود و هیچ سهمی برای بخش تولید، بهداشت و دارو و کمک‌هزینه‌های دولت اختصاص نمی‌یابد. حال سوال اینجاست که تفاوت بین 42 هزار میلیارد تومان و 28 هزار میلیارد تومان از کجا تامین می‌شود؟ در این صورت اگر فشار بر بودجه را بیشتر کنیم مشکلات متعددی را پیش رو خواهیم داشت. در اصلاحیه بودجه باید این اشکالات که در قانون وجود دارد ولی دولت به آن عمل نمی‌کند و تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد، مرتفع شود. دولت کسری در پرداخت یارانه نقدی را از طریق فشار بر شرکت‌های آب، برق و گاز می‌کند که شرکت‌های مذکور را در ارائه خدمات با مشکل مواجه می‌کند.

*عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

3939

کد خبر 318533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • از شیراز A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  10 0
  ایکاش آقای قادری، نماینده محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، به جای پرداختن بیش از حد به مسئله یارانه، کمی هم به فکر پروژه های نیمه تمام شهرداری، متروی تعطیل شده، معضل ترافیک و خیابانهای داغون شهر شیراز می کردند!
 • بی نام IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  8 0
  بهتر است اول دولت یک چهارچوب و معیاری برای سنجش دهکها اعلام کند و بعد حذف سه دهک پردرآمد را اجرا کند و هر کسی هم اعتراض کرد بصورت شفاف و با دلیل و مدرک پاسخ به او بدهد که چرا حذف شده است ...به نظر من انتخاب مردم در دهکها دارای اشکال و نواقص است و حذف گروهی باعث دلخوری و اعتراض مردم میشود. مثلاً در دهک اعلام شده سابق من که فقط حقوق بازنشستگی میگیرم و املاک و درآمد دیگری ندارم جزء دهک پردرآمد بودم !!!!!!!!!! البته خیلی ها چنین بودند و برایش پیامک و جوک زیادی ساخته شد
 • بي نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  5 0
  آيا همه اون كسايي كه مورد ارزيابي قرار ميگيرن حقوق ودرآمدشان واقعا بررسي شده؟ آيا مشاغل آزاد حقوق واقعي اعلام مكنن؟ آيا اونايي كه اموالشان را به نام ديگران ميكنن واقعا كم درآمدن؟ آيا با گرانيهاي چند سال اخير مردم سزاوار حذف يارانه هم هستن؟