رضا سلیمانی

پس از طرح مجدد بخشی از خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌ها در مورد موافقت امام(ره) با پیشنهاد حذف شعار مرگ بر آمریکا و شوروی در رسانه‌های دولتی که بهار سال 1362 در کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آمده بود، در حالی که انتظار می‌رفت موافقان و مخالفان به طرح مکتوب دیدگاه‌های خویش بپردازند و قاطبه مردم هم با رصد نظرات هر دو طرف، به نتایج خوبی برسند، ناگهان عده‌ای محدود با شیوه همیشگی هیاهو، سر رسیدند و چنان فضا را آلوده کردند که دلسوزان جامعه و مردم، باز هم عطایش را به لقایش بخشیدند.

در این مقال، به هیچ وجه بر آن نیستیم که به شیوه ایجابی یا سلبی به قطع یا تداوم این شعار بپردازیم، بلکه می‌خواهیم گوشه‌ای از پرده تجاهل و تغافل را کنار بزنیم و ببینیم چگونه عده‌ای می‌خواهند با «گل‌آلود کردن آب» ماهی مراد خویش را بگیرند.

در خبرها، مصاحبه‌ها، مقالات، توضیحات و یادداشت‌های فراوانی که حول این موضوع طی دو سه هفته اخیر در فضای رسانه‌ای کشور بر زبان‌ها و قلم‌ها بود، یک واقعیت مطلق، مکتوم ماند و اتفاقاً همین کتمان که از جانب موافقان، سهوی و از جانب مخالفان عمدی بود، باعث شد که این موضوع، همچنان ابتر بماند و آن، جایگاه راوی این خاطرات پس از نقل آنها در ذهن، زبان و قلم منتسب آن خاطرات، یعنی امام راحل است.

راوی این خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است که در خاطرات سیاسی سالهای 62 و 63 در چهار مورد و به قرار ذیل به «شعار مرگ بر آمریکا» اشاره کرده است:

1- 16 فروردین 1362 «... احمد آقا تلفن کرد و اطلاع داد، امام با پیشنهاد قطع شعار «مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی» از رسانه‌های دولتی موافقت کرده‌اند و پذیرفته‌اند که بگویند به امر امام قطع شده است.»

2- 20 فروردین 62 «... ظهر احمد آقا آمد. اعترافات توده‌ای‌ها را به ایشان دادم که بخوانند و به اطلاع امام برسانند. قرار شد از طرف امام رسماً به صداوسیما ابلاغ کنند که [شعار] مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی را که در شعارهای مردم می‌آید، حذف کنند و دوستان دیگر هم موافقند.»

3- 1 اردیبهشت 62 «... جلسه شورای مرکزی حزب [جمهوری اسلامی] داشتیم. درباره دستور امام برای حذف شعارهای مرگ بر آمریکا و «مرگ بر شوروی» بحث داشتیم که شیوه حذف آن - به صورتی که عکس العمل بدی نداشته باشد- انتخاب شود.»

4- 14 تیر 63 «... [آقای امام موسوی] نماینده شوشتر هم آمد و پیشنهاد قطع شعار مرگ بر آمریکا و شوروی را می‌داد. گفتم به طور اصولی تصمیم گرفته‌ایم، امام هم موافقت کرده‌اند، ولی منتظر فرصت هستیم.»

موضوع هر 4 خاطره، قطع و حذف شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شوروی» (که به صورت توأمان در شعارهای سراسری مردم گفته می‌شد) است و نه فقط شعار مرگ بر آمریکا، آن هم قطع این شعار مرکّب از رسانه‌های دولتی و رایو تلویزیون و نه حذف آن از ادبیات سیاسی مردم در تظاهرات و راهپیمایی‌ها و مناسبت‌ها.

مخالفان حذف این شعار برای انکار این خاطرات و اثبات حقانیت خود!! به جای یافتن مستندات در نزدیک‌ترین نزدیک، به دوردست‌ها استناد می‌کنند و فراوان تکرار می‌کنند که «چون امام(ره) سه سال، چهار ماه، پنج هفته و شش روز، پس از تاریخ این خاطرات، سخنانی در مذمت آمریکا فرموده‌اند، پس راوی خاطرات یعنی «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» حفظ امانت نکرده است!!

هرچند پاسخ دفتر حفظ و نشر آثار امام(ره) به عنوان یک مرجع رسمی به منتقدین، متقن و محکم بود و تأکید داشت که «موضوع پیشنهاد حذف شعار مرگ بر شوروی به طور اخص و کل شعار (مرگ بر امریکا و شوروی) از صداوسیما و رسانه‌های دولتی در آن زمان با توجیهات منطقی فراوان و از کانال‌های مختلف به دفتر امام(ره) و به حضرت ایشان منعکس شده است و در آن تردیدی نیست»، اما متأسفانه در برنامه‌سازی‌های صداوسیما که شاهد بازپخش آن در همه بخش‌های خبری و از همه شبکه‌ها بودیم، این پاسخ روشن، مورد تحریف و تفسیر ناجوانمردانه قرار گرفت و در رسانه‌‌های مکتوب و فضای مجازی طیفی خاص به آن دامن زده شد و می‌شود.

در پاسخ به تردیدافکنان، دفتر حفظ و نشر آثار امام(ره) آنان و جامعه را به استعلام از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران دعود کرد تا واقعیت را بشنوند و در تفاوت نقل خاطرات از سوی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با کسانی که سخن امام را یا با واسطه شنیده‌اند و یا یکی دو بار دیده‌اند، به خوبی گفت: «قطعاً موقعیت گوینده خاطره و منصبی که در تناسب با موضوع خاطره داشته است، خصوصاً از حیث میزان و نوع ارتباطش با امام برای مخاطب تعیین‌کننده است. بدیهی است بین ادعا و خاطره مربوط به مسائل مهم حکومت و نظام، از زبان فردی که شاید در تمام عمرش و یا دوران بعد از پیروزی انقلاب، به خاطر شرایط سنی، علمی، اجتماعی و یا تفاوت در مشرب سیاسی، دیداری با امام نداشته و اگر مطلبی را نقل می‌کند، با واسطه است و همچنین کسی که احیاناً تمام ارتباطش با امام منحصر به یکی دو دیدار کوتاه عمومی و یا خصوصی می‌باشد، با خاطرات کسی که در زمره نزدیک‌ترین یاران و اصحاب امام خمینی، قبل از سال 42 تا زمان رحلت امام است، کسی که احکام متعددی از بنیانگذار نظام در حساس‌ترین مقاطع و مسائل نهضت و انقلاب و بعد از انقلاب داشته، کسی که نماینده امام در شورای عالی دفاع و جانشین فرمانده کل قوا در دوران جنگ بوده و کسی که در پیام حضرت امام در جریان ترور نافرجامش جمله منحصر به فرد: «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است» آمده و کسی که در هفته، گاه چندین نوبت با امام دیدار داشته و در حوادث مهم انقلاب و عملیات‌های مهم دوران جنگ، روزانه و حتی ساعت به ساعت از طریق فرزند حضرت امام و اعضای دفتر امام با رهبر کبیر انقلاب ارتباط داشته و به خاطر همین ارتباط مداوم و وثیق، منزلش در مجاورت منزل امام بوده و جدای از اقتضای مناصب و نمایندگی‌ها و مأموریت‌ها، رفت و آمد خانوادگی با حضرت امام داشته است، وضعیت خاطرات چنین شخصیتی در قیاس با مواردی که اشاره شد، کاملاً متفاوت است.»

واقعیتی دیگر که متأسفانه به آن توجه نشده و یا نمی‌خواهند توجه کنند، احکام کتبی و سخنان محکم و مستدل امام راحل(ره) درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همان مقطع است که ثابت می‌کند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تا آخر عمر بابرکت حضرت امام، امین ایشان در نقل سخنان بوده است.

به عنوان مصداق، اولین مورد، موضوعی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقل می‌کند: «در سالهای آخر عمر شریف امام(ره) نامه‌ای را بدون اینکه تایپ نمایم به امام دادم، چون نمی‌خواستم کسی از محتوای آن خبر داشته باشد و در آن نامه، مواردی را یادآوری کردم که حضرت امام(ره) خودشان در زمان حیاتشان حل کنند.»

بسیاری از تریبون‌داران و صاحبان رسانه، وقتی چنین اظهارنظری را از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شنیدند، با کمال تعجب و به دور از اخلاق و ادب سیاسی که برگرفته از حقد و کینه دیرینه آنان است، گفتند: هاشمی حرف‌های خود را، به نامه‌ای استناد می‌کند که وجود خارجی ندارد. الحمدلله در فضای کنونی، در بیانیه دفتر نشر آثار امام مشخص شد که: «چنین نامه‌ای نوشته شده است. اصل دستخط این نامه خصوصی 4 صفحه‌ای که به تاریخ 4 فروردین 1366 می‌باشد، در بایگانی اسناد مؤسسه نگهداری می‌شود. موضوع این نامه درخواست آقای هاشمی از امام برای حل چهار مشکلی است که نوشته‌اند اگر حل نشود، در آینده مشکلات بزرگی برای انقلاب خواهد داشت: اول، دوگانگی نیروهای نظامی و چندگانگی نیروهای انتظامی. دوم، مشخص نبودن مرز سنت‌های شرعی با سنت‌ها و عادات عرفی. سوم، ابهامات در سیاست خارجی و رابطه با دولت‌های بزرگ خصوصاً آمریکا. چهارم، نواقص و ابهامات موجود در قانون اساسی. در ادامه همین مسئله چهارم، ایشان ده موضوع را به عنوان مشکلاتی که تجدیدنظر درباره آنها در قانون اساسی را پیشنهاد دارند، برشمرده‌اند.»

امام راحل که در طول عمر مبارک خویش، با هیچ کس رودربایستی نداشتند و با قائم مقام خویش به خاطر طرح مسائل داخلی، برخورد آن چنانی کردند، مطمئناً با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم علی‌رغم همه علاقه‌ای که به ایشان داشتند و با عنوان «هاشمی عزیز» خطابش می‌کردند، رودربایستی نداشتند و اگر آن‌گونه که این روزها، بعضی از منتقدین و مخربین می‌گویند، امام از طرح موضوع «حذف شعار مرگ بر آمریکا در رسانه‌های دولتی» برآشفته می‌شدند، صراحتاً موضع می‌گرفتند، کمااینکه در موضوع بحث ولایت فقیه در نماز جمعه صراحتاً نظر خود را بیان فرمودند. منتقدین، به این واقعیت تاریخی توجه ندارند که اتفاقاً پس از تاریخ نقل این خاطرات است که امام در سخنرانی‌های متعدد و احکام گوناگون به ترفیع جایگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌پردازند.

تا قبل از آن، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به قول حضرت امام، همه مقام‌ها را از مردم داشت (کتاب امام و هاشمی رفسنجانی، صفحه 50) و پس از آن است که برای تثبیت بیشتر انقلاب و تداوم آرمان‌های آن در دفاع مقدس و مسائل سیاسی و فرهنگی، مطالبی در تأیید آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیان کردند که به بعضی از آنها در ذیل اشاره می‌شود:

1- منتقدین پاسخ دهند اگر امام راحل، تفکرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سیاست خارجی را باعث تضعیف روحیه رزمندگان در جبهه می‌دانست!! چرا در 30 بهمن سال 1362، یعنی
- به قول حضرات، به ویژه مستندسازان غیرمنصف رسانه ملی!!- چند ماه پس از آن نقل قول، ایشان را «به سمت فرماندهی ادامه عملیات والفجر یک منصوب فرمودند؟! (صحیفه امام، جلد 18، صفحه 355)

2- در تاریخ یازدهم آذر ماه سال 1363، یعنی تقریباً پنج ماه پس از تاریخ چهارمین نقل قول، علاوه بر شخصیت حقوقی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که رئیس قوه مقننه بود، با عبارت «علاوه بر کلیه افراد ستاد فرهنگی و رؤسای محترم قوه سه‌گانه» چرا امام راحل ایشان را به عنوان «عضو ستاد انقلاب فرهنگی» برمی‌گزینند؟! (صحیفه امام، جلد 19، صفحه 111)

3- در سالهای بعد و در فضای غبارآلود انحلال حزب جمهوری اسلامی که گروهی مانند بعضی از افراد و حتی چند نفر عیناً همان افراد که این روزها ادعای ذوب در امام را دارند و درصدد انتقام از یاران مخلص و دیرین امام هستند، امام راحل در تاریخ 11 خرداد 1366 در پاسخ به نامه مشترک آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و پس از موافقت، تأکید می‌کنند «لازم است تذکر دهم که حضرات آقایان مؤسسین محترم حزب، مورد علاقه اینجانب می‌باشند.» (صحیفه امام، جلد 20، صفحه 276)

4- در 17 بهمن 1366 وقتی امام می‌خواهند فرمان تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را صادر فرمایند، در کنار اسم شش شخصیت حقیقی، از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نام می‌برند. (صحیفه امام، جلد 20، صفحه 415)

5- در دوم خرداد 1367، بی‌نظیرترین حکم انتصابی امام(ره)، یعنی «جانشینی فرماندهی کل قوا» آن هم با قید «با تمام اختیارات» برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صادر می‌شود و نکته جالب این حکم، جمله پیشنهادی آیت‌الله خامنه‌ای به امام است که «با توجه به همه جوانب، به نظر اینجانب، تنها فرد مناسب برای تصدی این مسئولیت مهم، جناب آقای هاشمی رفسنجانی است. (صحیفه امام، جلد 21، صفحه 56)

6- امام در آخرین ماه‌های حیات طیبه خویش، وقتی به فکر بازنگری قانون اساسی می‌افتند که اتفاقاً از موارد پیشنهاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ایشان در نامه دست‌نویس مورخ 4/1/1366 می‌باشد، با جمله «من نیز مدت‌ها قبل در فکر حل آن بودم» شخصیت حقیقی و حقوقی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عنوان عضو آن هیأت برمی‌گزینند. (صحیفه امام، جلد 21، صفحه 364)

7- مگر بارها از زبان بزرگان نظام نقل نشده است که امام راحل در آخرین روزهای حیات مبارکشان دست آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در دست یکدیگر گذاشتند و فرمودند تا شما دو نفر با هم باشید انقلاب اسلامی نیز بیمه خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق که نمونه‌های بسیار فراوان دیگری نیز وجود دارد، ولی در حوصله این مقال نیست، نظرات امام راحل(ره) درباره ویژگی‌های فراوان علمی، اخلاقی، سیاسی، فرهنگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است که به عنوان نمونه در جملات ذیل مشهود است:

- این‌طور نبود که من‌باب اتفاق یک کسی مرحوم مطهری را ترور کند یا مرحوم مفتح را یا آقای هاشمی را یا آقای خامنه‌ای را یا مرحوم بهشتی را... مسئله یک مسئله تنظیم شده بود و هست. (صحیفه امام، جلد 15، صفحه 15)

- بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است. (صحیفه امام، جلد 7، صفحه 495)

- اینان با این تلاش احمقانه، نمی‌توانند انقلاب اسلامی را ترور کنند، نمی‌توانند شخصیت انسانی- اسلامی مطهری و هاشمی [رفسنجانی] را ترور کنند. (همان مآخذ)

- من به آقای هاشمی [رفسنجانی] - فرزند برومند اسلام- تبریک می‌گویم که در راه هدف تا نزدیک شهادت پیش رفت. (همان مآخذ)

- سلامت و ادامه خدمت ایشان [حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی] را از خدای تعالی خواستارم. (همان مآخذ)

- خدا انصاف بدهد به آنهایی که انحصارطلب بودند و می‌خواستند [آیت‌الله] بهشتی و [آیت‌الله] خامنه‌ای و [هاشمی] رفسنجانی و امثال اینها را از صحنه خارج کنند. (صحیفه امام، جلد 14، صفحه 519)

- من آقای هاشمی [رفسنجانی] را بزرگ کردم. (صحیفه امام، جلد 15، صفحه 200)

و آیا رهبری معظم انقلاب در جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال 76 در پای صندوق‌های رأی نفرمودند: «هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود؟» و یا در خطبه‌های نماز جمعه سال 88 آن تعابیر بلند و شیوا را در مورد شخصیت ایشان بکار نبردند؟

حال سؤال اساسی این است که منتقدان مخرب و افراطی‌های پرکینه و بغض را چه می‌شود که با بهانه و بی‌بهانه، شخصیت انقلابی، مبارزاتی، علمی و دینی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به راحتی زیر سؤال می‌برند و در هیاهو و شانتاژهای سیاسی و مصونیت کامل، هر کس در هر جایگاه و با هر سن و سالی به خود اجازه می‌دهد به این شخصیت مورد اعتماد و اطمینان امام و رهبری توهین کند و در واقع انتقام رأی مردم در انتخابات اخیر را از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بگیرد؟!

حسن ختام این گفتار را سخنان آن پیر روشن ضمیر قرار می‌دهم که در تاریخ 8 شهریور 1365 در دیدار مسئولین کشوری فرمودند: «ما در حال محاصره هستیم، همه دنیا دست‌هاشان، قلم‌هاشان بر ضد ماست، حالا خود ما هم بنشینیم هی هر که هر چه دلش می‌خواهد بگوید، این صحیح است آیا؟ من امیدوارم که آقایان هم در گفتارشان مثل آقای خامنه‌ای و آقای رفسنجانی نصیحت کنند همه را که یک قدری در امور تجدیدنظر بکنند.» (صحیفه امام، جلد 20، صفحه 130)

*مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام

/2929

 

 

کد خبر 318626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  52 6
  هاشمي روشن فكر
 • مهتاب A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  51 4
  مرسی....لازم بود همچین چیزی رو همه بدونن ...
 • بی نام A1 ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  23 31
  وصیت نامه امام خمینی (ره) : اكنون كه من حاضرم، بعض نسبت‌های بی‌واقعیت به من داده می‌شود و ممكن است پس از من در حجم آن افزوده شود؛ لهذا عرض می‌كنم آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود، مورد تصدیق نیست مگر آن‌كه صدای من یا خط و امضای من باشد، با تصدیق كارشناسان؛ یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم. من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه‌ی سالوسی و اسلام‌نمایی بعضی افراد، ذكری از آنان كرده و تمجیدی نموده‌ام كه بعد فهمیدم از دغلبازی آنان اغفال شده‌ام. آن تمجیدها در حالی بود كه خود را به جمهوری اسلامی متعهد و وفادار می‌نمایاندند و نباید از آن مسائل سوء‌ استفاده شود؛ و میزان در هر كس حال فعلی او است
 • مهدی IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  61 6
  این افراطی ها امثال شریعتمداری و... کمر مردم رو شکانده اند!!
  • الیمی A1 ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
   3 0
   واقعا متاسفم اگه منظورتون پروفسور شریعتمداری هستش باید بگم علمتون خیلی کمه ایشون بسیار تحلیلهای قوی دارن و کشورهای زیادی دارن شخصیت ایشون رو آنالیز می کنن حتی گفتن حجم سر ایشون نسبت به بدنشون کمی از حالت نرمال بزرگتره و تحلیل های دیگه که خوب حدود 5 ساله که دارن روش کار می کنن . جای اینکه قدر ایشون رو بدونیم این قدر ... واقعا بیاید عوض کنیم خودمان را ... با تشکر الیمی
  • بی نام BE ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
   1 0
   حجم سر رو خوب اومدی شبیه بیگانگان می ماند
 • بی نام A1 ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  32 2
  حالا راست گفته باشه، دروغ گفته باشه، اصلا که چی؟ مگه هر چی امام راحل گفته ملت بعدش عمل کردند که به این یکی گیر دادند؟ امام راحل گفت زیر بغل مستضعفین رو بگیرید، حالا مستعضفین هستند که به جایی رسیدند یا خاندانهای «اصیل»؟ میتونید مدیرها و وزیرها و وکیلها رو بگردید ببینید چند تا مستضعف از توشون در میاد. امام راحل گفت جنگ ما جنگ فقر و غناست، حالا الحمدلله جنگ ما شده جنگ غنا با غنا،‌ فقرا کلا از میدون به در شدن، آب از آب تکون خورد؟ پس چرا گیر دادید به مرگ بر آمریکا؟ آهان! فهمیدم. چون خرجی نداره. یه عده داد می‌زنن: «مرگ بر امریکا!» نه قراره مستضعفین به جایی برسند، نه قراره فاصله ی فقیر و غنی کم بشه. اتفاقا ظاهر انقلابیمون هم حفظ میشه. حالا باطنمون سرمایه داری هم شد شد. فکر خوبیه. منم موافقم.
  • بی نام A1 ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
   0 0
   حرف حساب..
 • بی نام FI ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  6 16
  بدنیست برای انبساط خاطر این جمله را از ابتدای نوشتار این آقای مسئول روابط عمومی باهم مرور کنیم: ...ناگهان عده ای محدود (البته شاید منظورشان معدود بوده) باشیوه همیشگی هیاهو،سررسیدند!... خوب نویسنده محترم این عده با (شیوه همیشگی !)چطور (ناگهان) سررسیدند!!! و بعد اضافه فرمودند: وچنان فضارا آلوده کردند که دلسوزان جامعه و مردم، باز هم عطایش را به لقایش بخشیدند! خوب چرا آنها به این سادگی بخشیدند و کدام (عطا) را به کدام (لقا)؟ باید گفت کل مطالب ایشان در همین مایه هاست . دومرتبه بخوانیدو
 • ali A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  17 2
  درود
 • من IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  21 5
  افراد منتقد (با تعقل یا بدون آن) همیشه و در همه جا وجود دارند. اما من موندم این صدا و سیما چکارست این وسط که آتش معرکه رو گرمتر میکنه. معلوم نیست با کدوم حزب و ... ارتباط داره که اینجور سنگ مخالفت با دولت و هاشمی رو به سینه میزنه
 • بی نام A1 ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  21 6
  زنده باد ایت االه
 • بی نام IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  26 8
  فقط آقای هاشمی می تواند افراطی ها را رسوا کند. نمی دانم چرا سکوت می کنند؟؟!!!
 • میلاد A1 ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  21 2
  دمت گرم یک کلام
 • چه میدونم A1 ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  9 2
  خدا وکیلی چه رویی دارید شما به لطف خدا بزودی رسوا میشید
 • بی نام IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  5 6
  به نام خدا برادر گرامی همه ی این توصیفات را در خصوص آقای هاشمی شنیده ایم و هیچگاه منکر زحمات بی دریغ ایشان نیستیم اما انتظار داریم خود ایشان لطف بفرمایند در مورد ، موارد بسیاری که از جانب ایشان مطرح می شود توضیحاتی بدهند
 • بی نام IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  13 5
  ملاک حال فعلی افراد است ... !
 • بی نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  16 4
  امیدوارم ادم هایی که با مهر رو پیشونیشون رو داغ میکنن و جلسه و روضه میگیرن و خودشون رو در همچی صاحب نظر میدونن و کلی توهین به این مرد صبور میکنن این متن رو بخونن
 • کسری IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  25 21
  چطور است که نقل قول اقای هاشمی در جلسه تعیین جانشین رهبر فقید به عنوان نزدیک ترین یار امام بدون هیچ اما و اگری پذیرفته می شود اما این خاطره که شواهد بسیاری هم برصحتش موجود است، مورد تکذیب هتاکانه واقع می شود؟ یعنی با گذشت زمان یار نزدیک امام بودن از ایشان سلب شده؟
 • بی نام A1 ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  14 6
  احسنت تلاش در خوری بود ممنون. ضمن این که باید به این گونه اشخاص یادآور شد که هاشمی سند انقلاب است اگر آن را از نهضت جدا کنیم بخش عظمیی از تاریخ انقلاب را هم باید حذف کنیم خوب است این حضرات مشخص کنند می خواهد این خلا را با چی پر کنند با چه وزنه ایی با چه شواهدی با چه ... بگذریم که برای اینان انقلاب مهم نیست حقد و کینه های شخصی و جناحی است که اولویت دارد
 • آرش A1 ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  3 11
  مطلب فوق اشکالات اساسی تاریخ نگاری دارد از جمله اینکه آقای هاشمی رفسنجانی قبل از سال 42 از یاران نزدیک امام نبودند، ایشان هیچگاه نماینده امام در شورای عالی دفاع نبودند و آقای رفسنجانی در تمام طول جنگ جانشین فرماندهی کل قوا نبودند بلکه تنها از تاریخ 12 خرداد 1367 تا 27 تیرماه همان سال (که قطعنامه پذیرفته شد) حدود یک ماه نیم از 8 سال دفاع مقدس آنهم در دوران افول ، این منصب را برعهده داشتند. ثانیا معلوم نیست چرا اینقدر دوستان حاشیه می روند ، وصیت امام در وصیتنامه در مورد صحبت هایشان کاملا روشن است و صدق آنها فقط بوسیله خط و امضا یا صدای ایشان و یا در تصاویر صدا و سیما مشخص می شود و بس! هیچ راه دیگری برای نسبت دادن سخن یا صحبتی به ایشان وجود ندارد و تنها می تواند برداشت های شخصی افراد باشد.
 • بی نام A1 ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  21 6
  درود برهاشمی
 • امیر A1 ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  3 12
  معلوم نیست چرا نویسنده محترم سعی دارد همه صحیفه امام را نادیده بگیرد! ایشان می گوید امام پس از آن 4 تاریخ معروف ذکر شده در خاطرات آقای هاشمی مثلا سه سال، چهار ماه، پنج هفته و شش روز،سخنانی در مذمت آمریکا فرموده‌اند!! ایشان که این همه از صحیفه امام نقل کرده اند ، زحمت کشیده و نگاهی فقط به یکی از جلد های (پس از سال 63) این صحیفه بیندازند و یک آمار مختصری برای خودشان بگیرند که امام چند بار در همان یک جلد علیه آمریکا سخن گفته اند! به قول یکی از دوستان حرفی بزنید که بگنجد!! خود صحیفه امام و صدا و تصاویر باقیمانده از ایشان خصوصا در سالهای آخر عمر پربرکت امام کاملا روشن می کند که ایشان صدها بار و با شدیدترین لحن علیه آمریکا و جنایاتش سخن گفته اند. واقعا ما چه چیزی را می خواهیم پنهان کنیم ؟!!
 • بی نام A1 ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  11 0
  این قضایا خیلی مسایل را نمود. اگر چه تلخ اما معلوم کرد که بعضی ها برای مصالح و منافع جناحی خود حاضرند واقعیت را ذبح کنند معلوم کرد که بعضی ها اجازه رشد فضای همدلی و همراهی ملی را نمی دهند معلوم کرد که بعضی ها از فضای مفاهمه به نفع واقعیت هراس دارند معلوم کرد که این بعضی ها در همه زمینه ها حضور دارند از رسانه تا اقتصاد تا سیاست های داخلی و خارجی معلوم کرد که این بعضی ها خیلی هم بی رحم اند و پیش بیایید ترور شخصیت می کنند معلوم کرد که این بعضی ها در هیاهو خوب تر به نتیجه می رسند تا در فضای آرام معلوم کرد که این بعضی ها شمشیر را از رو بسته است و بزرگ و کوچک سرش نمی شود
 • بی نام A1 ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  14 2
  و البته نرود میخ اهنی در سنگ . خوابیده را بیدار کردن شاید بخواب زده را هرگز . حداوند اقای هاشمی را برای ایران و انقلاب در پناه خودش محفوظ بدارد
 • محمد A1 ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  2 17
  هاشمی،علی(ع) گونه تنهاست
 • بی نام A1 ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  14 3
  کسانی که سنشون حدود 40-50 سال هست یادشونه که روی صفحه ی اول تقویم های دهه هفتاد مینوشتند:امام خمینی:انقلاب زنده است چون هاشمی زنده است...حالا برید هرچی میخایید حرف بزنید...منتشر کن
 • بی نام IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  2 6
  رود خدا برهاشمی
 • سحر IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  12 2
  عالی بود چه کسی بغیر از کیهان وچندتندرو از اینگونه مقاله ها برعلیه اقای هاشمی مینویسند هاشمی مانند قله ای است در نوک کوه چون اقایون نمیتوانند به ان برسند از دامنه کوه به طرف کوه وقله سنگ میزنند انلاین تورا بخدا منتشرکن
 • چگوارا A1 ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
  8 15
  "قاطبه ی مردم" سال 88 با رأی 24میلییونی احمدی نژادو انتخاب کردن اما شماها به علت منافع حزبی 8سال رئیس جمهور مردمو کوبیدید حالا دم از "قاطبه ی مردم" میزنید؟ روز قیامت در مقابل انبیا و اولیا و صلحا که هیچ، شما در مقابل دکتر چگوارا که دین نداشت اما آزاده بود و مبارزه علیه استبداد آمریکا رو به طبابت ترجیح داد چه جوابی دارید بدید؟ ما میخوایم نه تنها تو ایران بلکه تو کل دنیا هیچ گرسنه و مظلومی نداشته باشیم اما آمریکا اینو نمیخواد. زنده باد ((مرگ بر آمریکا))
  • بی نام A1 ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
   9 3
   خيلي متاسفم از اين نظرات كوته فكر شما . 8سال گذشته كه معلوم شد چه به سر مردم آمده . مگه نشنيدي چند هزار ميليارد بدهكاري دولت به صندوقها و خيلي مشكلات ديگر كه الان داره رو ميشه . .اما كلمه مرگ مي دونه يعني چه ؟ وقتي مي گي مرگ بر آمريكا يعني مردم آمريكا بميريد و زنده نباشيد . آيا ما به عنوان مسلمان مرگ ديگران را مي خواهيم يا زنده بودن مردم را؟.....
 • همشهری A1 ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  5 3
  درمورد صدا و سیما باید بگویم که متاسفانه باشگاه خبرنگاران جوان به شکل موذیانه و بی ادبانه ای در همه بخشهای خبری یکه تازی میکند و کسی جلودارش نیست.... من از سلسله مراتب تلویزیون و نقش باشگاه موسوم به خبرنگاران جوان خبر ندارم اما آنچه پیداست نفوذ و قدرت بسیار زیاد آنان و انجام وظیفه بعنوان تریبون رسای جریان تندروی اصولگرایی است. جریانی که همه را دشمن،جاسوس و غیر خودی میداند نمونه بارز آن مجله خبری شبکه یک که علنا شمشیر از رو بسته و تحت پوشش اخبار هرچه میخواهد میگوید و مخالفین خود را از تهمت و تحقیر بی نصیب نمیگذارد.
 • بی نام A1 ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  8 0
  دلیل کاملا واضح است. بغض کینه توزان نسبت به انتخاب مردم نتیجه اش میشود توهین به بزرگترین حامی دکتر روحانی. جالب اینکه کسانی دم از امام می زنند که اخراجی امام خمینی از سیاستند
 • محمد A1 ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  1 2
  خیلی بخودت فشارنیار.رجوع کن به وصیتنامه حضرت امام.موضوع خیلی روشنه؟
 • نجف IR ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  10 2
  زنده باد هاشمي پاينده باد جمهوري اسلامي ايران عزيز
 • بهنود A1 ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  7 3
  واقعا متاسفم...... دیگر مخالفان آقای آیت الله هاشمی چه میخواهند بگویند.......من امیدوارم که آقایان هم در گفتارشان مثل آقای خامنه‌ای و آقای رفسنجانی نصیحت کنند همه را که یک قدری در امور تجدیدنظر بکنند. خداوند همه ما را هدایت کند ....
 • م-ن IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  8 0
  خدا بیامرزد پدر و مادر افرادی که اینچنین واقع بین هستند و برای کسب قدرت و اعتبار به هر قیمتی دیگران را زیر سئوال نمی برند و خدا عاقبت آقای ضرغامی و شریعتمداری و حسینیان و .......را ختم بخیر کند که اینطور بی پروا به شخصیتی چون آیت اله هاشمی رفسنجانی نا جوانمردانه جفا می دارند.
 • بی نام IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  5 0
  شما که اظهار نظر هارا سانسور میکنید چرا این فرمت را باز گذاشته اید؟
 • بی نام A1 ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  9 1
  خداوندا مکر و حیله دشمنان این مرد بزرگ را به خودشان باز گردان
 • بی نام A1 ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  4 2
  کو گوش شنوا؟
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  6 3
  خداوند لعنت کند کسی که منکر هاشمی است ،هاشمی یعنی ایستادگی ،هاشمی یعنی تداوم انقلاب،هاشمی یعنی ایثار،خداوندیه آدم منصف به روز نامه کیهان بدهد ،تا ایقدر شایعه پراکنی نکند
 • میکائیل A1 ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  9 1
  این همه گفتیم مرگ بر این مرگ بر اون ، چی شد ؟ چی گیرمون اومد ؟ از آخر هم مجبور به نرمش در مقابل اونها شدیم
 • majid A1 ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  1 4
  بابا هاشمی تو این موقعیت ایران اشتباه کرده گیرم که درست بوده واقعا الان زمانش بود که این جور رسانه ای بشه
 • مجید US ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  2 3
  آقای کارشناس مردم قضیه رو فهمیدن ، دیگه ولش کنید ، ماست مالی نکنید . تموم شد بیخیال
 • بی نام IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  2 2
  رحمت بر پدر و مادرت که مستند حرف زدی
 • بی نام IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  4 3
  خیلی بی ربط بود
 • ایرانی IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  5 2
  بابا بی خیال فراموش کنید به خدا مردم مشکلات به مراتب خیلی خیلی مهم تر از این مباحث دارن نون شب ندارن اجاره خونه ندارن بدن ماههاست بعضی خانواده ها به صورت استاندارد گوشت قرمز و گوشت مرغ نخورده اند انوقت شما دنبال چی هستین به خدا داره به مردم ظلم میشه بس کنید دیگه
 • مهران م A1 ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  2 2
  آق به قران دمت گرم عجب جالب نوشتی این حرف حقه که باید تو تلویزیون هم برای مردم از شبکه 1 پخش بشه
 • محمود A1 ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  5 0
  هاشمي ستون انقلاب است خداوند چتر عزت و عمود انقلاب مقام معظم رهبري را بر سرمان مستدام بدارد و از وحدت غفلت نكنيم
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  4 3
  با تشكر از مطالبي كه ارائه نموديد . ولي حيف كه خيلي از جرايد و حتي صدا و سيما هم با آيت اله هاشمي متاسفانه مخالف هستند و حاضر به مصاحبه با ايشان نيستند كه آقاي هاشمي بخواهد حقايق را خودش بازگو كند . مطمنا به همين دليل سكوت اختيار كرده ، تا اينكه خيلي از مسائل به مرور زمان براي مردم روشن شود . چه بسا كه چنين شده است .....