تسنیم نوشت: روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به اظهارات محمود بهمنی رئیس‌کل سابق بانک مرکزی در زمینه وضعیت خزانه کشور که روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم مطرح شده‌ بود، جوابیه‌ای صادر کرد:

متن کامل این جوابیه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر بهمنی؛ رئیس‌کل محترم سابق بانک مرکزی، در واکنش به انتقادات از وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات گوناگونی که دولت یازدهم در حوزه اقتصادی با آن روبروست، در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها در مورخ 30/7/1392، ادعا نموده اند: «اصلاً خزانه خالی نیست و اتفاقاً این حساب پر بوده  و دولت را با 100 میلیارد دلار ذخیره ارزی تحویل دادیم». در ادامه ایشان به کاهش بدهی‌های خارجی کشور در دولت دهم اشاره کرده و موضوع بدهی‌های بالای دولت قبل را نیز بطور تلویحی رد کردند. در ارتباط با این اظهارات، نکات زیر جهت تنویر افکار عمومی ذکر می‌گردد:

1-در نهایت تعجب رئیس‌‌کل محترم سابق بانک مرکزی، دچار خلط دو مفهوم کاملاً روشن خزانه دولت و ذخایر ارزی بانک‌مرکزی گردیده، نهاد «دولت» را در بانک مرکزی خلاصه کرده و از منظر مسئولیت‌سابق خود طرح دیدگاه‌ کرده‌اند. این در حالی است که «دولت» و عملکرد آن به مفهوم عام کلمه، به مراتب فراگیرتر از حوزه وظایف بانک مرکزی بوده و مراد از آن، نتیجه عملیات مالی دولت است. یادآور می‌شود خزانه دولت – که نهادی زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است- مسئولیت کنترل عملیات مالی دولت، انجام پرداختها و مدیریت حساب‌های آن را برعهده دارد. مقایسه ورودی‌ها و خروجی‌های خزانه با ذخایر ارزی بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی اساساً قیاسی مع‌الفارق  بوده و با هیچ معیاری قابل انجام نیست. ضمنا"، یادآور می‌شود معادل ریالی ذخایر خارجی بانک مرکزی طی سالهای مختلف و بر اساس احکام قانون بودجه کشور به خزانه دولت واریز گردیده و لذا این ذخایر جزو داراییهای بانک مرکزی بوده و نمی‌تواند در عملیات مالی دولت و تامین کسری های فراوان بودجه مورد استفاده قرار گیرد.

2- یادآور می‌شود اشاره ریاست ‌محترم جمهوری در خصوص وضعیت نامطلوب صندوق‌های بازنشستگی و رفاهی هیچ ارتباطی با وضعیت صندوق توسعه ملی ندارد. سازوکارهای صندوق توسعه ملی توسط قانون به روشنی تعریف گردیده و قانونگذار جریان ورودی و خروجی آن را مشخص نموده است. این در حالی است که صندوق‌های رفاهی و بازنشستگی در منابع و مصارف و کارکردهای خود، اهداف کاملاً متفاوتی را دنبال می‌نمایند. انتساب کاهش حجم بدهی‌های خارجی کشور به عدم گشایش اعتبار اسنادی ریالی نیز جای بسی تعجب و تامل دارد. اساساً استفاده از ابزارهای بدهی خارجی برای تامین مالی واردات، ارتباط خاصی با میزان اعتبار اسنادی ریالی دارا نمی‌ باشد.

3-یادآور می‌شود محور اصلی انتقادات دولت یازدهم از وضعیت اقتصادی کشور، به وجود بی‌انضباطی‌های مالی گسترده و فشارهای دولت سابق برای اجرای طرح‌های عظیم توسعه ای (نظیر طرح مسکن مهر) بدون توجه به لزوم وجود منابع لازم و تامین مالی از محل منابع پرقدرت بانک مرکزی باز می‌گردد که موجب افزایش پرشتاب پایه پولی و نقدینگی گردید که آثار سوء آن را در قالب تورم فزاینده و بی‌ثباتی‌های بازارهای دارایی شاهد بوده ایم. نگاهی به شاخصهای رسمی اقتصاد نشان می دهد که طی دوره 1391-1384 ، بدهی بانکها به بانک مرکزی 13.6 برابر و بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی 2.6 برابر گردیده که این امر در اثر عدم توازن مالی دولت و عدم کفایت منابع خزانه رخ داده است.

نتیجه چنین رویکردی 4.4 برابر شدن پایه پولی و 5.0 برابر شدن نقدینگی در کشور بوده که ضمن تغذیه تورم 40 درصدی کنونی و ایجاد بی ثباتی، از طریق ایجاد رشد منفی سرمایه گذاری و تولید امکان ایجاد فرصت شغلی لازم برای سیل عظیم جوانان جویای کار را از بین برده است.

در نتیجه چنین رویکرد ناسالمی در تامین مالی دولت، عملاً اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد با بیشترین‌آسیب‌در زمینه قدرت خرید مواجه گردیده‌اند و دولت جدید با مشکلات گسترده‌ای در مدیریت اقتصاد کلان و پاسخگوئی به نیازهای معیشتی روبرو می باشد.

در خاتمه انتظار می‌رود مسئولین  محترم  سابق  اقتصادی کشور در اعلام نظرهای خود به حداقل اصول حرفه‌ای و موازین کارشناسی توجه کرده و از تحریف واقعیات خودداری نمایند.

کد خبر 318962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عربلو NL ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  24 13
  اين حرف ها را ول كنيد ، فكري به حال قيمت ها و نرخ ارز بكنيد
 • بی نام A1 ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  16 67
  تا اون موقع که بهمنی رییس بانک مرکزی بود ادم خوبی بود حالا که رفته شده ادم بد کاش همیشه اگه میخواستیم انتقاد کنیم زمانی میکردیم که موثمر ثمر باشه مثلا چرا روابط عمومی بانک مرکزی از صحبت های سیف در مورد اینکه دلار زیر ۳۰۰۰ تومن نمیاد انتقاد نکرد
 • حمید A1 ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  83 2
  دولتی که محمود خان رییس جمهورش باشه باید رییس بانک مرکزیش بهمنی باشه به قول اقای طهماسب مظاهری بمانید تا کار کنید کاری نکنید تا بمانید جناب بهمنی این پند رو اویزه گوششون نکردن
 • کورباطن A1 ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  40 2
  بدون اینکه بخواهم ایشان را محکوم کنم و برای ایشان و دیگر مسئولین دولت های نهم و دهم عرض می کنم: 1. شما می دانستید که چه می کنید و کردید که در آن صورت مجرم هستید و مجرم بایستی محاکمه شود و جواب پس بدهد. 2. شما می دانستید که چه می کنید و به فرمان و از ترس رئیستان و برای نگه داشتن مقامتان کردید که در آن صورت هم شما و هم رئیستان مجرم هستید و مجرمان بایستی محاکمه شود و جواب پس بدهند. 3. شما نمی دانستید که چه می کنید و کردید که در آن صورت هم مجرم هستید و بایستی محاکمه شوید و جواب پس بدهید هم به محکمه این دنیا و هم به آن دنیا که چرا باری را که نمی توانستید ببرید قبول مسئولیت کردید. در هر سه صورت شما مجرم هستید و به جای این همه منم منم بازی بهتر است با خود و خدای خود خلوت کنید و استغفار.
 • بی نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  69 1
  کلا اقای بهمنی همیشه وقتی حرف میزد و میزنه فکر نمیکنه!!!
 • نعمت IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  60 0
  بهمنی اقتصاد را با بله چشم گفتن در بانک مرکزی نابود کردید ، توجیه نکن .
 • نوبل A1 ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  69 0
  آقای بهمنی یک نابغه اقتصادی است چون افزایش تورم در یک دوره کوتاه مدت از 12 درصد به 40 درصد کار هر کسی نیست .
 • بی نام A1 ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  55 0
  دولت احمدی نژاد، اقتصاد ایران را سلاخی کرد
 • u3f A1 ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  46 0
  بدبختی ایران اینه که هر کی حرف میزنه هیچ پیگردی نداره به خصوص یه مسئول!!!!یه دادگاه بزارین ببینیم کی دوروغ میگه !!!حرف که باد هوا نیس !!!!
 • میثم A1 ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  38 0
  من از مسئولین فعلی بانک مرکزی تقاضا دارم اسناد بی تدبیری های مسئولین سابق بانک مرکزی رو در صورت صلاحدید در رسانه ها منتشر کنند یا به سازمان بازرسی کل کشور بدهند تا نسبت به آنها رسیدگی قضایی صورت گیرد. مملکت اونقدر ها هم که بعضی ها فکر می کنند؛ بی در و پیکر نیست.
 • بی نام A1 ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  3 21
  یادبگیریم گناه گردن هم نندازیم وتلاش کنیم مشکلات رو حل کنیم اگر قرار به پیدا کردن متهم باشیم باید دنبال کسانی برویم که بعداز جنگ پایه های اقتصادی فرهنگی را به بدترین شکل ممکن پایه ریزی کردن
  • بی نام A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
   19 0
   نه اتفاقا باید به دنبال کسانی برویم که تورم رو رسوندن به 40 درصد!
 • بی نام A1 ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  18 1
  ایولله سیف. این حرف هارو سنخگوی دولت هم باید بزنه و جواب بده به این ها.
 • بی نام A1 ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  42 0
  وزیر اقتصاد آقای احمدی نژاد یکشنبه در شبکه یک مصاحبه زنده داره. از دولت خواهش داریم یک نماینده از دولت در برنامه شرکت کند.
 • بی نام A1 ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
  19 0
  وزیر اقتصاد آقای احمدی نژاد یکشنبه در شبکه یک مصاحبه زنده داره. از دولت خواهش داریم یک نماینده از دولت در برنامه شرکت کند.
 • سرور A1 ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  44 1
  متاسفانه هرچی بدبختی میکشیم ازدولت قبلی و آمارهای اعجاب انگیزشان است.اقای بهمنی هنوز یادمون نرفته که هرروز میگفتین قراره دلار رو ارزون کنیم ولی با اعمال نسنجیده شما و دولت قبل باعث این همه گرانی و بدبختی برای ما و خوشبختی برای دوستان و فامیل هایتان شده اید. قیمت فراری هم شده 8500 خبرانلاین خواهشا سانسورش نکن.مرسی
 • وحید A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  18 0
  از بانک مرکزی درخواست داریم به حاشیه نرود... مردم خوب می دانند دولت قبل و آقای بهمنی چه بلایی سر کشور آوردند... لطفا به وضع اقتصادی برسید
 • بی نام A1 ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  17 0
  به آقای بهمنی باید جایزه نوبل بدترین مدیر جهان را داد
 • علی IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  11 0
  آقای بهمنی بجای محاکمه شدن برای شرکت در به فلاکت کشیدن اقتصاد این مملکت در افشانی هم می کند؟ این نتیجه بی قانونی در مملکت است.