وزنه برداری قهرمانی جهان / تقیان در یکضرب پنجم شد

رسول تقیان وزنه بردار 77 کیلوگرمی تیم ملی ایران برخلاف انتظارها در حرکت یکضرب پنجم شد تا در دو ضرب کارش برای رسیدن به مدال جهانی سخت شود.

محمدرضا آخوندی،روتسواف لهستان: رقابتهای وزنه برداری قهرمانی جهان در دسته 77 کیلوگرم با هزار امید و آرزو برای ایران آغاز شد و امیدوار بودیم در پایان این رقابت، قهرمانی جدید در عرصه وزنه برداری ایران و جهان متولد شود.


حدود 15 دقیقه پیش از آغاز رسمی رقابت، وزنه برداران برای معرفی روی سن آمدند که رسول تقیان به عنوان آخرین نفر وارد صحنه شد و با روی خندان و تی شرتی که نام خلیج فارس به دو زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن حک شده بود، برای تماشاگران دستی تکان داد و دوباره به پشت صحنه بازگشت تا برای آغاز حرکات یکضرب به روی تخته بازگردد.

پس از طی شدن زمان قانونی، رقابت در حرکت یکضرب با وزنه 143 کیلوگرمی وزنه بردار کلمبایی آغاز شد و پس از آن وزنه برداران به ترتیب وزنه ای که انتخاب کرده بودند، به روی تخته می آمدند.

در شب پنجم رقابتهای جهانی وزنه برداری، به دلیل حضور وزنه برداران لهستان و کره شمالی، سالن مملو از تماشاگر شده بود و صدای تشویق همه را فراگرفته بود. پس از وزنه بردار لهستانی که برای مهار وزنه 158 کیلوگرم به روی تخته آمده بود، نوبت به رسول تقیان رسید که با دو کیلوگرم کم کردن رکورد، برای مهار همین وزنه به روی تخته بیاید. تقیان در نخستین حرکت برای مهار وزنه 158کیلوگرم به روی تخته آمد. آماده و مصمم. دستش را به پودر آغشته کرد و پشت وزنه
رفت. دستش را دور میله قفل کرد و وزنه را کشید. بالای سر برد. اما نتوانست نگه دارد و این شانس او از بین رفت. او باید دو دقیقه بعد برای مهار همین وزنه به روی تخته می آمد. باز هم همان روند طی شد تا اینکه به پشت وزنه آمد و خم شد و میله را
گرفت. این بار باید بر این وزنه فایق می آمد تا همه آرزوهای ما نقش بر آب نشود.
تمرکز کرد و نفسی عمیق کشید. وزنه سنگین بود، اما نه به اندازه ای که نتواند بر آن فایق آید. وزنه 158 کیلوگرمی را بالای سر برد و با قدرت ایستاد. او چنان با قدرت ایستاد که نشان داد در حرکت نخست مفت شانسش را از دست داده، چراکه براحتی توانست وزنه را بالای سر نگه دارد.

 مربیان در حرکت سوم یک ضرب، وزنه 161 کیلوگرم را برای او انتخاب کردند. رسول تقیان در آستانه حضور بر روی تخته، یک کیلوگرم دیگر به رکوردش اضافه کرد تا برای مهار وزنه 162 کیلوگرمی به روی تخته بیاید. او با دو بنده قرمز، مچ بندهای آبی، فریادهای "شیر - شیر" زالای و تشویقهای هم تیمی هایش پشت وزنه ایستاد. وزنه را گرفت. بلند کرد. درحالی که وزنه بالای سرش می آمد، وزنه را انداخت تا با همان وزنه 158 کیلوگرم در یک ضرب پنجم شود. نتیجه ای که برای یک جوان تازه کار در نخستین حضورش در رقابتهای جهانی خوب است، اما برای رسول تقیان باتجربه و قوی نه.

البته نباید همچنان برای قهرمانی ناامید بود. محمدعلی فلاحتی نژاد در رقابتهای جهانی سال 2003 در حالی قهرمان جهان شد که در یکضرب در مکان هشتم قرار گرفته بود.

251 41

کد خبر 319060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  67 2
  به رضا زاده و کوروش خان تبریک میگیم
 • رضا زاده و باقری A1 ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  78 2
  شدیم زنگ تفریح خخخخخخخخخخخخخخخخ
 • بی نام IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  49 2
  این نتایج ضعیف همش به خاطر این حاشیه ها و بگیر و ببند های اخیر در تیم وزنه وزنه برداری و مدیرت بسیار ضعیف آقای رضازاده هست.. البته ایشون تقصیر ندارند شورای شهر وقتشون را پر کرده!!!!
 • بی نام A1 ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  41 3
  ایشون چهارمین وزنه بردار ما بودن ، تیم فزنه برداری هم که فکر کنم 5 نفره باشه ، یعنی واقعا این دوره یه تک مدال برنز هم نمیخواییم بگیریم؟ سلیمی و انوشیروانی بودن حداقل دلمون به 3 طلا و 3 نقره خوش بود
 • بی نام IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  40 1
  خسته نباشید جمیعا
 • مهربان توسی A1 ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  52 7
  کاش باقری بعد از مسابقات جهانی مثل یه مربی مسول ناکامی استعفا بده
 • محمد اطهری A1 ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  5 24
  حرفهای کاربران محترم یعنی بها دادن به ورزشکار سالاری و قلدر سالاری.یعنی نتیجه اینقدر مهم است که غرور چند نفر تازه به دوران رسیده همه چیز را لجن مال کند؟
  • بی نام IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
   1 8
   شما معنی ورزشکار را نمی دونید!! اون افرادی که شما در ذهنتون دارید ورزشکار نیستند ، ارازل و او باش اند .
 • لرستان IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  8 1
  استاد تیم وزنه برداری شامل 8 نفره ! دسته 94 و 105 کیلو گرم که اگه جزوه ده نفر باشن شانس اوردیم میمونه بهادر مولایی که رقابته سنگینی داره ایران امسال براحتی میتونس قهرمانه دنیا بشه برای اولین بار البته با حضور المپیکیها و یه تغییره جزیی حیف که فعلا اینا واسه خودشون همه کاره اند حیییییییییییییییییف
 • مرجان GB ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  16 2
  شان و جایگاه ما در وزنه برداری زیر سوال رفت. اقای رضا زاده استفا بدید. اقای باقری شما هم همینطور. مردم دوستتون ندارند.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  8 0
  جناب باقری تو برنامه در وقت اضافه گفتند ... حالا شما خواهید دید چه کسانی مدال های جهانی خواهند گرفت... ما که منتظریم
 • مجید A1 ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  18 1
  آقا ترا خدا یکی این رضازاده رو عوض کنه
 • كامرانديا A1 ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  7 0
  اگر توهين مربي محترم به المپيكي ها صحت داسته بأشد أقاي رضازاده نمي بايست تا اين مرحله مدارا ميكر دند مگر شان و حيثيت كشور بأيد فداي دوستي أيشان بشود
 • %55 IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  0 1
  پیشنهاد به رییس فدراسیون ساله اینده 69 کیلو جابر بهروزی از فارس 77 کیلو رسول تقیان از اصفهان 85 کیلو کیانوش رستمی از کرمانشاه 94 کیلو سعید محمد پور از اردبیل و محمود بیرانوند از لرستان 105 نواب نصیر شلال از خوزستان فوق سنگین بهادر مولایی و بهداد سلیمی از مازندران حتما این تیم قهرمان میشه بخدا
 • بی نام IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
  1 1
  دولت عوض شده چرا اين رضازاده عوض نمي شه؟!
 • زنگ تفریح A1 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
  1 1
  بابا توهین بالاتر از این به ملت...شما که میگین به ما توهین شده چه جوابی برای توهین به این ملت بزرگ ایران دارید...شما با این زنگ تفریحی که تو لهستان ایجاد کردید به تمام مردم ایران توهین کردید.
 • بی نام A1 ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۶
  0 0
  حسین رضازاده واقعا سواد یه مدیر رو نداره. من مطمئنم ایشون بلد نیس حتی یه نامه بنویسه. شاید بتونه مربی خوبی باشه اما مدیر خوب اصلا. حالا من موندم چطور ایشون به عنوان عضو شورای شهر تهران رای آوردن. از تهرانیا بعید بود بخدا. یکی از ایشون در مورد اختیارات شورا یا کلا مدیریت شهری سوال کنه، جواباشون باید جالب باشه. البته این موضوع فقط به آقای رضازاده تنها مربوط نیس. منم خیلی از این قهرمانا رو دوس دارم اما خوبه هرکسی به کاری بپردازه که در اون تبحر داره.