فارس نوشت:

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه تفاوت نرخ تورم و مرکز آمار و بانک مرکزی طبیعی است، گفت: وقتی مرکز آمار ایران تورم روستایی را هم در آمارهای خود لحاظ می‌کند، این اختلاف زیاد می‌شود.

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در خصوص محتوای گزارش ارائه شده به شورای عالی اشتغال، گفت: این گزارش، درباره وضعیت اشتغال و بیکاری و جامعه فعال و غیر فعال براساس طرح نیروی کار بر مبنای محاسبات سال 91 بود.

وی افزود: در آن جلسه بیشتر این موضوع مورد بررسی قرار گرفت که نرخ بیکاری 12.2 درصدی در سال گذشته و نرخ مشارکت اقتصادی در گروه‌های مختلف سنی جوانان مردان و زنان و بیشترین نرخ بیکاری به تفکیک استان‌ها ارزیابی شد.

به گفته آذر این جلسه بیشتر تبیین نتایج طرح آماری نیروی کار در سال گذشته بود.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: نرخ بیکاری کل کشور و جمعیت 10 ساله و بیشتر 12.2 درصد بود که این نسبت بالایی است، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله 26 درصد است؛ بر اساس استاندارد موجود، اگر نرخ بیکاری از یک حدی بالا رفت، به نقطه بحرانی وارد می‌شویم.

وی با بیان اینکه بالاترین نرخ بیکاری در استان لرستان بود و برخی استان‌ها مانند گلستان نرخ پایینی داشت، گفت: مساله دیگری که بررسی شد این بود که چرا نرخ مشارکت اقتصادی افزایش نمی‌یابد.

عادل آذر افزود: جمع‌بندی جلسه که معاون اول رئیس جمهور ریاست آن را بر عهده داشت این بود که آمارهای متفرقه‌ای که راجع به بیکاری و اشتغال مطرح می‌شود، رسمی تلقی نمی‌کنیم و ملاک آمار‌های مرکز آمار ایران است.

*اختلاف آمار بانک مرکزی و مرکز آمار طبیعی است

عادل آذر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت افزایش اختلاف نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران چیست و چرا پس از مرجع شدن مرکز آمار در اعلام این نرخ، عدد منتشر شده کمتر از نرخ بانک مرکزی شد، ‌گفت: وجود اختلاف تا حدودی طبیعی است، زیرا این برآوردها براساس مظنه‌های  نمونه‌‌ای محاسبه می‌شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال آمارگیر ما به فروشگاهی مراجعه کرده و قیمت‌ انواع کالا را به ثبت می‌رساند و در کشور 600 هزار مظنه اخذ می‌شود؛ به همین دلیل اگر مرکز آمار ایران هم دو گروه را برای جمع آوری اعداد و ارقام قیمت‌ها مامور کند، ممکن است اختلافی در ارقام آنها مشاهده شود، اما نباید اختلاف آماری زیاد باشد.

*محاسبه تورم روستایی علاوه بر تورم شهری، علت اصلی اختلاف نرخ دو نهاد

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه اختلاف اعداد مرکز آمار ایران و بانک مرکزی طبیعی است، تصریح کرد:‌ بانک مرکزی عددی را که اعلام می‌کند، تنها شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوار شهری است، ولی مرکز آمار علاوه بر تورم شهری تورم روستایی را هم محاسبه و اعلام می‌کند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه یک فاکتور مهمی مثل تورم روستایی هم به محاسبات مرکز آمار افزوده می‌شود، مقایسه تورم این دو نهاد چندان معنایی ندارد.

خبرنگار پرسید، مرکز آمار ایران در گذشته هم تورم روستایی را محاسبه می‌کرد، اما این قدر اختلاف نرخ وجود نداشت، عادل آذر گفت: خیر ما تا سال 90 فقط تورم شهری را اعلام می‌کردیم و اختلاف آماری تورم شهری مرکز آمار و بانک مرکزی حداکثر یک درصد است و چون تورم روستایی که در برگیرنده 30 درصد جامعه است، به عدد کل اضافه می‌شود، فاصله نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار زیاد می‌شود.

وی با بیان اینکه تورم روستایی از تورم شهری بیشتر است، گفت: مرکز آمار تورم شهری در شهریور را 36.5 درصد و تورم روستایی را 42 درصد اعلام کردیم؛ در گذشته تفاوت سال پایه هم وجود داشت که خوشبختانه یکسان شده است.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: اگر تورم شهری، روستایی و کل مرکز آمار را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که اختلاف آماری این دو نهاد به چه دلیل است.

وی اظهارداشت: اینکه می‌گویید نرخ تورم منتشر شده مرکز آمار قبل از مرجعیت بیشتر از بانک مرکزی بود و اکنون کمتر شده است، واقعا بدون توجه به این مسائل، تنها اعداد را اعلام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی مرجع معتبری است و قدردان همه نهادهای آماری هستیم، اظهارداشت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، برخی مواقع و در برخی فصول اعداد نرخ تورم مرکز آمار بیشتر از بانک مرکزی و بعضی مواقع هم کمتر بود و نمی‌توانیم بگوییم قبل از مرجعیت بیشتر و هم‌اکنون کمتر شده است.

عادل آذر افزود: برای ما اصالت اعداد مهم است و این پدیده بیشتر به تفاوت فصول برمی‌گردد، بنابراین چندان مساله غیر متعارفی نیست.

*اطلاعات طرح جمع‌آوری اطلاعات خانوار در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌هاست

وی در پاسخ به این سوال که آیا از نتایج طرح جمع آوری اطلاعات خانوار برای حذف سه دهک درآمدی در طرح هدفمندی یارانه استفاده خواهد شد، گفت: از اوایل سال 90 که سازمان هدفمندی یارانه‌ها آغاز به کار کرد، همه اطلاعات را به آن سازمان دادیم و دیگر از جزئیات اقدامات آنها اطلاعی نداریم.

رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: اطلاعات خانوارها که در قالب فرم‌هایی از مردم اخذ شد و تحت عنوان جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها بود، همچنان در سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دارد و پلیس+10 هم به صورت روزانه اطلاعات را به روز‌رسانی می‌کند.

3939

کد خبر 319078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  2 0
  12 درصد.. امکان نداره! مثل آمار نرخ تورم که 120 درصد رو 15 درصد اعلام می کنن...
 • بی نام IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  2 0
  اگه وجدان دارین نرخ بیکاری رو به تفکیک سن و جنس هم بیان کنین آقای مرکز آمار! یعنی مثلا بگین آقایون بالای 22سال چند درصدشون بیکارن و یا اینکه مثلا بگین از جمعیت فعال چند درصد سربازن چند درصد دانش آموز و دانشجو چند درصد خانم خانه دار و چند درصد هم مردان بیکار خونه نشین و چند درصد هم شاغل.اونوقت آمار درست به مردم دادی نه اینکه یه عددی رو بگی بدون اینکه نحوه ی محاسبه اش رو واسه مردم روشن کرده باشی
 • بی نام IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
  1 0
  والا ما که تو جامعه میبینیم جوونا بالای 70 درصد بیکارن این آمار درست نیست.
 • محمد IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
  1 0
  نرخ بیکاری خیلی بیشتر از این حرفاست ! 12 که هیچی حتی خیلی بیشتر از اون 26 که اینا میگن !
 • علی IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  1 0
  غم برادر مرده، بردار مرده داند که چیست! جنابالی که می گید با 24 درصد بیکاری هنوز به نقطه بحرانی نرسیدیم بیا یک روز در زندگی من تا ببینی من تحصیل کرده که دو سال از عمرمو زیر پرچم خدمت کردم چه طور توی جامعه خودم بی اهمیت شدم و از مفاهیمی چون مفید بودن در تولید یا خدمات کشور، برنامه ریزی برای زندگی مشترک، سرمایه گذاری،... کلا دور افتادم