اعمال حاجیان در منی در تصویری مربوط به 4 قرن پیش

دکتر رسول جعفریان، مطلبی درباره یک نقاشی که مزدلفه و منی و اعمال حاجیان را به تصویر کشیده، در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین منتشر کرده است.

جعفریان در این مطلب نوشته است: «تصویری از فضای مشعر الحرام و منی از قرن هفدهم میلادی وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است، ما نقاشی های فراوانی از مسجد الحرام و مسجد النبی و حتی اماکن مکه و مدینه داریم، اما تصویری که صحنه های آن اعمال حاجیان را در شب و روز عید قربان نشان دهد، تا آنجا که بنده می دانم، نداریم.»

جعفریان درباره این نقاشی نوشته است: «نقاشی بی نظیری درباره مزدلفه و منی از قرن هفدهم میلادی / یازدهم هجری در اختیار ماست. این نقاشی که در کتاب Hajj journey to the heart of Islam چاپ شده از تصاویر زیبا و نادری است که ما در باره حج در اختیار داریم. در معرفی آن آمده است که تصویر مزبور در جریان سفر حج نویسنده که در سال 1667 و با حمایت زیب النساء دختر اورنگ زیب انجام شده، کشیده شده است.»

وی درباره موضوع به تصویر کشیده شده توضیح داده است: «این  نقاشی تصویری از اعمال حاجیان را در شب و روز عید قربان نشان می دهد، اینها دو تصویر هستند. نخستین آنها نقاشی مزدلفه است. جالب است بدانیم که حاجیان به تصویر کشیده شده همه به سبک اهل سنت محرم شده‌اند. تصویر دوم فضای منی است، و در اینجاست که نقاش سعی کرده است نمایی از آنچه در منی می گذرد را برای مخاطب به نمایش بگذارد.»

متن کامل این مطلب به همراه تصاویر منتشر شده از این نقاشی را اینجا ببینید.

/6262

کد خبر 319242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =