سید مهدی طباطبایی در گفت وگویش تذکر می دهد تا به قول خودش« کار کشور به جلو برود و مبادا مطالبات اصلی مردم که اقتصاد است، از نگاه دولت دور بیفتد.»

محمود عزیزی:حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی روحانی مشهور تهران که از حامیان دولت روحانی است ،اخیرا دو نامه خطاب به رئیس جمهور نوشته است و در آن درباره خطری که دولت را در مواجهه با منتقدان زمین گیر می کند سخن گفته است. او معتقد است روحانی و همکارانش نباید در صدد پاسخ دادن به هر انتقادی برآیند.

موضوع حفظ یا حذف شعار مرگ بر آمریکا موضوع دیگری است که در این گفت وگو به آن پرداخته شده است. شعاری که طباطبایی معتقد است گره زدنش به اصل نظام یک اشتباه است و برای این اعتقادش به شعارهای دهه اول انقلاب اشاره می کند که در دهه 90 برخی از آنها دیگر در میان شعارهای مردم نیست.

گفت وگوی خبرآنلاین با حجت الاسلام سید مهدی طباطبابی در ادامه می آید:

آقای طباطبایی! اخیرا دو نامه به آقای روحانی نوشتید و از احساس خطر برای دولت وی سخن گفتید. هدفتان از نوشتن این نامه ها چه بوده؟ چه خطری را احساس کردید؟

به‌طور طبیعی هر قشر و جناح و تفکری در کشور رأی می‌آورند طرفین مقابل مخالفت‌هایی را از خود بروز می‌دهند و این طبیعت ماجراست ولی در این میانه بعضی رفتارها و حرف‌ها بوی بهانه‌گیری و گاهی کینه‌توزی می‌دهد که این ماجرا را بسیار پیچیده و خطرناک می‌کند به دو دلیل: ۱. فضای نقد و تحلیل درست را دچار مخاطره می‌کند دوم اینکه اختلافات و دشمنی‌های زیادی ایجاد می‌کند و مانع رشد و سرعت عمل دولت خواهد شد. از این جهت بنده به آقای روحانی نامه نوشتم و تذکر دادم که شما قطعاً با افراد بهانه‌گیر روبه‌رو خواهید شد. اول گفتم حدالامکان بهانه به‌دست آن‌ها ندهید. دوم درگیر نشوید و به‌دنبال پاسخ نباشید. هرچند می‌دانم آقای روحانی کار بسیار سختی را پیش رو خواهند داشت.

فکر می کنید در این 60 روز آغاز کار دولت یازدهم فلش فضای دولت و منتقدان به‌سمت  عقلانیت و تامین منافع ملی بوده یا اینکه دو طرف گرفتار هیجان های سیاسی شده اند؟

اجمالا مصالح کشور در این مدت خیلی دیده شد. هم در نقد پذیران و هم منتقدان. الان مسائل کشور روی دو محور است.یکی بحث سیاست خارجی ما است و یکی هم مسائل اقتصادی. این مدت تمرکز دولت سیاست خارجی بوده است.

یکی از موضوعاتی که اخیرا باز حواشی زیادی را در فضای کشور ایجاد کرد طرح مساله حذف شعار مرگ بر آمریکا در خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی بود. منتقدان می گویند این اقدام با هدف ریل گذاری برای سیاست خارجی  دولت جدید انجام شده و تصادقی نبوده است، موافقان هم از طرح خود این مساله خوشحالند که باعث ایجاد یک بحث شده است.از شما به عنوان یک روحانی مسائل دینی سوالم این است که لعن کردن دشمنان اهل بیت در ادبیات دینی ما تناسبی با شعارهای سیاسی دشمنان سیاسی کشور دارد.در مورد موضوعی مثل رابطه با آمریکا فکر می کنید مصلحت ما این است که به سمت حذف این شعار برویم یا اینکه این اقدام یک اشتباه استراتژیک است؟

نظام یک اصلی دارد و  یک فرعی. ما نباید مردم را به فروع گرفتار کنیم تا از اصول باز بمانیم. فکر می کنم این مساله این جور که در افکار عمومی مطرح شده ، مساله ما نبود. اصل ارتباط با آمریکا ارتباطی به این شعار ندارد.

ببینید! دید سیاسی با دید اجتماعی متفاوت است. دید سیاسی همیشه در مدارج بالا باید فکر کند. این طور نیست که آمریکایی ها مدام به شعار داخلی ما نگاه کنند یا نکنند. آنها ارتباطات را هم حساب می کنند.

من رفتار قوام السلطنه را دقیقا یادم هست. او در ماجرای غائله آذربایجان  وقتی خواست این کار را انجام دهد و راضی شد مذاکره کند، گفت: من  مذاکره کنم شما مرا عزل کنید. بعد در شعارهایی که در آن زمان داده شد، می گفتند:« قوام سگ ننه،» خودش هم می دانست این جور می گویند و می گفت این حرف را بزنید. هدفش این بود که اهدافی که مدنظر داشت اجرا شود. در نهایت هم قوام، روسها را بیرون کرد. من معتقدم در این رابطه این قدر بحث کردن و این قدر بد و بیراه  گفتن، مصلحت انقلاب نیست. حرف من این است که مرگ بر آمریکا شعاری نیست که امام نفرمود بگوئید.
گره‌زدن شعار مرگ بر آمریکا به اسم نظام غلط است. اگر روزی نظام به این نتیجه رسید که که این شعار ادامه پیدا نکند،آیا اسلامیت نظام از بین رفته است؟

امام انتقادهای زیادی به امریکا داشت و برای مردم روشن‌گری کرد و این خود مردم بودند که شعار مرگ بر امریکا دادند یعنی مردم با نبوغ و بلوغ خود به این نتیجه رسیدند و شعار مرگ بر امریکا دادند.

من حرفم این است که امام از ابتدایی که شروع کرد هیچ وقت نگفت بگوید مرگ بر آمریکا. امام خودش را قیم نمی کرد. اینها عظمت رهبری و انقلاب است. بنابراین حرف من این  است که در این زمینه، این قدر کش دادن لازم نیست.

اگر بخواهیم مرگ بر آمریکا  به عنوان اصلی از اصول نظام تلقی کنیم،  بنده مخالف هستم. من می گویم این شعار کاری است که باید بشود. اما گره‌زدن شعار مرگ بر آمریکا به اسم نظام غلط است. اگر روزی نظام به این نتیجه رسید که که این شعار ادامه پیدا نکند،آیا اسلامیت نظام از بین رفته است؟ این طور نیست. ما باید بدانیم که این شعارها یک حرکت انقلاب است که باید هم باشد و مخالفتی با گفتن آن نداریم، اما بدانیم که  شعار مرگ بر آمریکا مبنای اصل نظام نیست. یک مثال برای شما بزنم. مگر ما یک زمانی نه شرقی و نه غربی نمی گفتیم؟ شرق چه شد؟ دیگر لازم است این شعار را بگوئیم؟ اگر آن شعار جزو نظام بود، الان هم باید می گفتیم دیگر. هر چیزی باید در زمان خودش باشد. من نمی گویم الان زمان دادن شعار مرگ بر آمریکا هست یا نیست.

بعضی می گویند آقای هاشمی در این  مساله دچار اشتباه سیاسی شد.

آیت الله هاشمی از دلسوزان انقلاب  است. چه بخواهند و چه نخواهند. معتقدم او تغییری دردلسوزی به خودش نداده است، چه دیگران این را قبول کنند، چه قبول کنند. در زندگی اش هم روشی پیش نگرفته که به نظام آسیب بزند.دلیلش هم این است که همه فحاشی ها  را تحمل کرده است. این آدم کسی است که بینشش از این آقایان که تخریبش می کنند، بیشتر است.

این مساله شعار بر آمریکا سال 62 در کتاب خاطرات آقای هاشمی هست. مثلاً اگر ما وارد قضیه پذیرفتن  قطعنامۀ 598 بشویم، خیلی حرف‌ها در آن است. آقای هاشمی تاریخ زنده انقلاب است. حرفش می تواند سند برای انقلاب باشد. چون امین امام بوده است. اگر بگوییم حرف هاشمی دربارۀ امام درست نیست، فردا در تاریخ انقلاب به چه کسانی می‌تواند اعتماد کرد. وقتی آقای هاشمی ترور شد امام فرمود نهضت زنده است چون هاشمی زنده است. برخی از کسانی که امروز آقای هاشمی را نقد می‌کنند آن دوران اصلاً به دنیا نیامده بودند، حالا می‌خواهند بگویند فلانی انقلابی نیست.

اخیرا در روزنامه ها از کسی خواندم که گفته بود آقای هاشمی از ابتدا هم روحیۀ انقلابی نداشت. من نمی دانم چه اغراضی پشت این حرفها هست

من نگرانی ام قدرت گرفتن افراد نپخته در کشور است.  انقلاب در حال صدمه دیدن از افراد ناپخته و هوچی‌گر است. کسانی که درد و رنج برای انقلاب نکشیدند. متاسفانه برخی از آنها تریبون دار هم هستند و  قدرت اجتماعی هم پیدا کردند. به سن اینها نگاه کنید. یک بار دلم سوخت ایام درگذشت امام خمینی(ره)  فردی در تلویزیون حرفهایی می زد که  اصلا به سنش نمی خورد. من واقعا خودم خجالت کشیدم.

این شاخص را که ملاک حال فعلی افراد است را که قبول دارید؟

 بله، منتها من می گویم گذشته افراد را منکر نشوید. اخیرا در روزنامه ها از کسی خواندم که گفته بود آقای هاشمی از ابتدا هم روحیۀ انقلابی نداشت. من نمی دانم چه اغراضی پشت این حرفها هست. آقای هاشمی به اذعان همۀ انقلابیون اصیل یار نزدیک، امین و مورد توجه امام بود. حتی مقام معظم رهبری به این موضوع اشاره کردند.

هرچند من نظرم این نیست که کسی را بیش از حد بالا ببریم که مورد نقد نباشد. حرفم این است که اصالتی در انقلاب هست، دستاوردهایی در انقلاب هست که باید حفظ شود. و اگر موضوعی مطرح می شود نباید فضای مجادله و توهین باز شود تامردم از  اصل کار خودشان دور بمانند.این نان و آب برای کشور نمی شود. به اقتصاد مردم فکر کنید. 

شما از مشکلات اقتصادی گفتید. دولت هم از خزانه خالی صحبت می کند برخی منتقدان دولت می گویند دولت هم راضی به این هجمه ها است تا از این طریق بتواند زمان بخرد و اگر این بحث ها نباشد مردم توقعاتشان بالا می رود.

نیت‌خوانی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. اینکه دولت و سیاستمداران آن از مطرح‌کردن این قبیل مطالب چه هدفی را دنبال می‌کنند باید به درستی تحلیل شود. هرچند من با این شیوه که مشکلات را به این شکل مطرح کردم خیلی موافق نیستم. اما آنچه مشهود است وجود مشکلات بسیار پیچیدۀ اقتصادی که یادگار سوءمدیریت دورۀ قبل و تحریم‌های ظالمانه است و مردم آن را لمس می‌کنند.

طیف حامیان دولت متکثر هستند و درخواست های متنوعی دارند. اظهارات اخیر اشراقی یکی از نوه های امام خمینی(ره) در فضای مجازی با واکنش هایش شدید مواجه شد. ارزیابی تان از این صحبت ها چیست؟

 عرض کردم انقلاب ما اسلامی است و آقای روحانی ، احمدی نژاد برای ما فرقی ندارد. هر کس اسلام را بهتر  بیان کند، به اسلام نزدیک تر است برای مردم محترم است.

معتقدم انقلاب باید اسلامی بودنش حفظ شود. انقلاب وابسته به ائمه معصومین(ع) باید حفظ شود. اگر ولایت ائمه را خراب کنیم، ولایت امر از بین می رود. مثلاً مقاله می نویسند و چیزهایی را به امام علی(ع) نسبت می دهند. اینها ما را به جای دیگری می برد. اینها چیزهایی است که هر قدر به دنبال آن برویم، از اصالت دور می شویم.

 ما می گویم دستاورد بزرگ انقلاب را ذبح نکنید! اسلام باید حفظ شود. مراجع باید حفظ شوند. احکام دین باید حفظ شوند. همه باید در اظهارنظرها دقت کنند. وابستگان به امام بدانند امام یک چهرۀ کاملاً مذهبی، دینی و مرجع تقلید و مورد توجه جهان اسلام بود و از خانوادۀ ایشان و وابستگان به ایشان توقع بیشتری در گفتار و نظریاتشان می‌رود. من از اظهارنظر سید حسن آقای خمینی در این مسئله تشکر می کنم. ایشان خیلی دقیق از منش امام استفاده کردند. و به درستی مؤسسه و بیت امام را مدیریت می‌کنند.

/27212

 

کد خبر 320059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 48
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد DE ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  311 2
  حاج آقا کسی نمی گوید که شعار مرگ بر آمریکا به اصل نظام گره خورده ولی یک نگاهی بندازید که در کجاها این شعار داده می شود و چه کسانی مروج آن هستند .آیا نباید در سیاستهای ما بجای مرگ بر ... منطق حکمفرفا بشود .در سی و خورده ای سال گدشته چند دفعه دیده اید که مردم آمریکا از هر گروه ایی در خیابان بیایند و شعار مرگ بر ... بدهند. آمام جمعه ما در نماز جمعه می گوید آمریکا برای حسن نیتش باید تحریمها را لغو کند و پشت سر آن حضرات در تایید آن شعار مرگ بر آمریکا می دهند . مگر صلوات و درود بر خاندان محمد (ص) فرستادن چه اشکال دارد .چند دفعه آقایان شعار مرگ بر ... می دهند و چند دفعه صلوات.......... همیشه سلامت و تندرست باشید
  • بی نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   235 3
   "امام جمعه ما در نماز جمعه می گوید آمریکا برای حسن نیتش باید تحریمها را لغو کند و پشت سر آن حضرات در تایید آن شعار مرگ بر آمریکا می دهند" واقعا اگر همچین چیزی رخ داده باشد چقدر مسخره و بی معنی هست!!! اول از یک کشوری بخواهیم تحریم را برداره و در ادامه بلافاصله بهش بد و بیراه بگیم و براش آرزوی مرگ بکنیم!!! ماشا الله به این بینش سیاسی فوق العاده!!!!
  • بی نام A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   26 4
   چه جالب.هنوز چند وقتي بيشتر از ساخت فيلم ضد ايراني كه اسم تروريستش ناصر حجازي بود نميگذره،اونوقت احمد ميگه....
  • بی نام IR ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
   40 2
   درود برحاج اقای طبلطبایی
 • رامین IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  554 2
  احسن اقاقی طباطبایی بسیار بیان مفید و ارزنده ای بود.خدا به شما طول عمر بدهد.
  • بی نام A1 ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   15 0
   ::مثلاً مقاله می نویسند و چیزهایی را به امام علی(ع) نسبت می دهند. اینها ما را به جای دیگری می برد. اینها چیزهایی است که هر قدر به دنبال آن برویم، از اصالت دور می شویم.
 • اميد IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  217 1
  اقاي طباطبايي از بيانات ارزشمند شما تشكر ميكنيم شما وخانواده امام و خانواده هاشمي دلسوز اين مملكت هستيد نه تندروهاما ديگر مرك بر امريكا نمي گويم اي تندرهاي اين مملكت به دانيد
  • بی نام A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   17 2
   ما مرگ بر امریکا گفتیم چون ظالمه عوضش اونا چی کار کردن اونا مرگ بر ایران نگفتن فقط توی فیلماشوناخبارارشون ما رو تروریسم معرفی کردن ای دلسوزان نظام که اگه فرصتی پیش میمودالان نظام بدستشون تغییر کرده بود
  • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   10 1
   مگه تا حالا مرگ بر آمریکا هم گفته بودی شما هم جزو همون کسایی هستی تا حالا....
  • سعید IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   18 3
   امید جان شما هوای این سه خانواده رو داشته باش خودش نه گفتن به مرگ بر آمریکاست ، همین دیشب بود که تحلیلگران اروپایی به مواضع درست ایران نسبت به لانه جاسوسی در سال 57 و شناخت درست انقلاب اسلامی از فتنه بزرگ خواندن آمریکا از ابتدای انقلاب تا کنون اقرار نمودند اما امثال جنابعالی در حال برگشت به عقب هستید ، ببخشید تا کنون از آن تلفن .. و ارتباط بعد از 32 سال آن هم به این شکل عجولانه چه گیر ما آمده که اینک امید مستظعفان جهان برای مبارزه با شیطان بزرگ(به گفته امام امت یعنی همان شخصیتی که شما این خانواده ها را به واسطه ایشن می شناسید و قبول دارید) را می خواهید نا امید کنید. مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر منافق مرگ بر ضد ولایت فقیه
  • بی نام IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   8 0
   میبخشید برید تو چتریم و فیس بوک توییتر بگید که ایرانی هستید بعد ببینم کی بهتون میگه تروریست شما دروغگو هستید
 • مروتی CH ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  60 1
  نکات بسیارگویایی درسخنان ایشان بود.1:آقای هاشمی به اذعان همۀ انقلابیون اصیل یارنزدیک،امین و موردتوجه امام بود.2:آیت الله هاشمی ازدلسوزان انقلاب است.چه بخواهندوچه نخواهند.چه دیگران این را قبول کنند،چه قبول کنند.این آدم کسی است که بینشش ازاین آقایان که تخریبش میکنند،بیشتراست3:امام ازابتدایی که شروع کردهیچ وقت نگفت بگوییدمرگ برآمریکا.امام خودش راقیم نمی کرد.اینهاعظمت رهبری و انقلاب است4:اگر روزی نظام به این نتیجه رسیدکه این شعارادامه پیدا نکند،آیا اسلامیت نظام از بین رفته است؟این طور نیست.5: مگرمایک زمانی نه شرقی و نه غربی نمی گفتیم؟شرق چه شد؟دیگر لازم است این شعار را بگوئیم؟اگر آن شعار جزو نظام بود،الان هم بایدمی گفتیم دیگر.6:آقای هاشمی تاریخ زنده انقلاب است.حرفش می تواند سند برای انقلاب باشد.
 • رضا ازرشت A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  77 3
  دوکلمه حرف حساب زدیدواقعابعضی ها فکرمیکنندبایدتاابدمرگ براین وآن بگویندزمان حذف مرگ خواهی برای این وآن رسیده
 • محمد A1 ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  78 2
  احسن آقای طباطبایی بسیار بیان مفید و ارزنده ای بود.خدا به شما طول عمر بدهد.
 • سيد A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  66 1
  خداوند ايشان و ساير علما كه واقعا مايه مباهات و تعقل و ميانه روي هستند را حفظ كند. اينها واقعا مايه آبروي اسلامند. نوع سخن ايشان بيانگر تفكر منورشان است .
 • سامیه IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  208 3
  زنده باد طباطبایی.... پاینده باد هاشمی..... سربلند باد خاتمی.... پیروز باد روحانی..... آباد باد ایران.....
 • حسین A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  56 2
  حاج آقا حرف حق خریدار نداره....
 • حمید EU ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  101 0
  خبر پس کو منفیا برشون گردون منفیارولطفا
  • بی نام A1 ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
   7 1
   بابا مگه نمیدونید با بودن منفیا همه میفهمند اینا چقدر طرفدار واقعی دارن
 • یک اصلاح طلب A1 ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  93 3
  طباطبایی متشکریم
 • بی نام A1 ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  101 3
  درود بر شما و مردم امریکا به امید روزای بهتر ....
 • داش ماکو A1 ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  62 1
  نمی دونم این آقایان نظرات مردم رو می خونن یانه. به قول آقای طباطبایی مردم مسیر انقلاب را تعیین می کنن نه بالانشین ها متاسفانه ما ازمردم سالاری دینی امام (ره)دورشدیم ورادیکالیستی عمل می کنیم البته قرارهم نیست مملکتو دودستی تقدیم اینو اون بکنیم باید منطقی حرکت کردتامنافع مردم به خطر نیفته.دیگه دوران بزن وبکوب سپری شده سیاستمداران ماباید طوری حرکت کنن تامنافع این ملت بیش ازاین به خطر نیفته.
 • شیما A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  73 1
  واقعا دمت گرم.خدا طول عمر بدهد به این سید جلیل القدر
 • بی نام EU ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  49 1
  درود وسلام خدا بر انسانهای آزاده وخلیقی همچون آیت الله طباطبائی وبا شناختی دورادور از ایشان دارم هیچوقت از بیت المال و وجوهات شرعیه در زندگی شخصی خویش استفاده نمیکنند! اسلام وتشیع با وجود این حضرات زنده مانده و میماند
 • بی نام A1 ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  160 3
  حاجی جون بعضیا با این شعر دارن نون می خورن این شعار نباشه نمی شه خوب
  • بی نام A1 ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   61 2
   دقیقا
 • مجتبی RS ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  50 2
  وقتی از زبان یک معلم اخلاق بیاناتی منطقی و درست می شنویم در های امید دوباره به رویمان باز می شود و پلشتیهای و نادانیهای تندروها که فقط سنگ خوشون به سینه می زنند فراموشمان می شود از خدا می خوام انسان هایی با منش جناب طباطبایی را که اسلامیت را همراه جمهوریت بیان می کنند و در مقابل ظلم و ناحقی سکوت نمی کنند محافظت کند .
 • محمودددد DE ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  63 2
  درود بر این سید بزرگوار که از جنس و دل مردم هستن
 • بانو IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  48 2
  حاج اقا خدا حفظتان کنه به فکر مردم هستيد
 • علی IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  12 5
  به نظر بنده ایشون مثل همون سخنرانی های تلوزیونیشان زیادی مهربانی به خرج داده اند. آمریکائی که می گوید "هنوز هم گزینه نظامی روی میز است" این شعار همچنان حقش است. این آمریکا است که باید با توجه به گذشته سیاهش اقدامات اعتماد ساز انجام دهد نه ایران. مگر ایران چه کرده است که مرتب باید به این کشورهایی که جر پول چیزی را نمی شناسند باج دهد.
  • بی نام IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
   37 0
   منفی
  • علی IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
   2 0
   تکمیل نظر قبلی ام. بابا ما باید ببینیم در این مذاکرات چی میدیم و چی می گیریم؟ . این مهمه!! و من بعید می دونم این آمریکائیها از اون ژست قلدری خودشون کنار بکشن و یه مقداری هم به ایران حق بدن ؟ اونها می گویند چون ما آمریکا هستیم هرکار بخواهیم می کنیم!!!!! خوب ما هم می گوئیم نه !!!!! و این نه گفتن ما است که اینقدر هزینه دارد. از یه طرف تحریم کردن و از یه طرف مذاکره چه معنی دارد ؟ شما بگوئید چه معنی دارد؟ آقای روحانی رئیس جمهور محترم گفتند که آمریکا درخواست مذاکره را در سفر داده است. اما چندی نگذشت که آمریکائیها گفتند نه این ایران بوده که درخواست مذاکره داشته!!!!!!!!!! خوب این رفتارها است که نشان از غیرقابل اعتمادبودن آمریکا دارد. ایرانی عزیز تولید کنیم تولید تولید مشکل ما این است.
 • ایرانی IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  42 2
  بعنوان یک ایرانی آذری زبان که خاطرات تلخ تجاوز و جنایت روسها را به خاک کشورم از زبان بزرگانم شنیده ام و بارها گریسته ام اجازه میخواهم اگر آزادی بیان وجود دارد با تمام وجود فریاد بزنم مرگ بر روسیه، مرگ بر روسیه ، مرگ بر روسیه اگر شما هم اعتقاد به آزادی بیان دارید دلنوشته یک هموطنتان را چاپ کنید تا بدانند چقدر بد است دهانی که بی موقع بازشود،اگر مصلحت اندیشان نیک سیرت امروز مظلومانه میخواهند این کشور را از دام بدخواهان نجات دهند چه لزومی دارد ما با گفتار بی موقع از پشت به آنها خنجر بزنیم؟مگر ما جنایات روسها را از یاد برده ایم که اکنون حرفی نمیزنیم ؟به خدا سوگند از یاد نبرده ایم فقط بخاطر مصالح کشورمان سکوت کرده ایم پس بسیار بجاست که در مورد غرب هم مصالح عموم ملت را درنظر بگیریم .
 • بی نام A1 ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  8 0
  فعلا كه در هم تنيده شده اند!
 • محمد A1 ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
  23 1
  درورد خدا بر انسانهای پاک وحقگو . تحلیل آقای طباطبایی بسیار زیباست و نشان از بلوغ سیاسی و صداقت ایشان است . با شجاعت تمام حرف حق را میزنند و ترسی از هجمه ا قلیتی افراطی با تفکر طالبانی ندارند ملت ایران به این سید جلیل القدر افتخار می کنند
 • رضا ازتبریر A1 ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  19 2
  با تشکر ازبیانات حاج اقا طباطبائی
 • فدائیان رهبری A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  4 5
  متاسفم که فقط نظرهای موافق رو منعکس می کنید. بعدشم اگه در دولت های اصلاحات غائله 18 تیر پیش بیاد تندروی نیس ولی اگه دیگران دیدگاهشون رو بگن تندرو هستن نه؟ لابد شما موافق ها هم خوارج هستین دیگه بله؟ بعدشم حضرات زیاد نترسن با مرگ بر آمریکا گفتن ها حداقل نون شما بریده نمیشه. این نظام اسلامی همیشه از آمریکا چوب خورده، ولی چشمتونو بستین به آمریکای خونخوار؟ اگه فک کردین که باز زمانی رسید ه که علی خونه نشین شه کور خوندین.یادتون نره این 14 شهید که از همشهریان ما بودند حاصل مذاکرات ناشیانه بود و نتیجه اش این شد .. نه صداقت آمریکایی..............بلکه شیطنت ابلیس بود.
  • کیان A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
   21 0
   من به شما منفی می دهم.
 • حسن IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  7 0
  چرا مخالف هاهمیشه از دیگران وخصوصا رهبری مایه خرج میکنند تا بگویند برحق هستند مگر شما نماینده ویا سخنگو هستید چرا خودتان را به جاها یی میچسبانید چرا حرف دل خودتان را نمیزنید بهترنیست بعنوان یک انسان مستقل ودارای اندیشه اظهارنطر کنید تا دیگران هم از شما درس بگیرند
 • علي IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  10 1
  درود بر شرفت حرف دل مردم رو زدي سيد جان (طباطبايي)
 • بی نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  9 2
  تو این زمونه که قدرت دست یک عده اقلیته.تشخیص مصالح مملکت و نه گفتن به شعارهای مرگ شجاعت تمام می خواهد.
 • یک ایرانی IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  8 0
  جانم نان ما بریده نمیشود ولی برای شما حسابی آب ونان دارد وگرنه هر کسی کمی عقل داشته باشد (البته منافع زیاد نداشته باشد) میداند با ارتباط منطقی با جهان است که کشور ها مشکلات خود را حل وبرای کشور مطبوع خود آرامش وآسایش فراهم میکنند نه با مرگ گفتن
 • بی نام IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  4 8
  یک سئوال از شما و بینندگان هوشیار و آقای طباطبایی دارم راستی استکبار جهانی و مبارزه دائم بیه اسلام ناب محمدی و اسلامی که امام (ره) نا آن راامریکایی گذارده بودند در کجای بینش شما جای دارد؟؟ آیا تمام شد؟؟ یا دیگر باید نبرد دائمی استضعاف و استکبار را تنها در صحیفه امام (ره) آن هم تنها در صورت سانسور نشدن جستجو کنیم؟؟ آقای طباطبایی آیا شما به اسلام ناب محمدی و اسلام .... اعتقاد دارید؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  12 1
  برید رودخانه ها را درست کنید ومردم را از گرانی خانه وگرانی همه چیز نجات بدهید وتمام کار های ما خرابه .مرگ بر این و مرگو ان کاری را درست نمی کنه .ایران را اباد کنید بیکاری بیداد می کنه
 • بی نام A1 ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
  8 1
  درودخدابر سید بزرگوار طبا طبایی
 • بی نام A1 ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۲
  1 1
  مرسی حاجی کارت درسته
 • علی IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  0 1
  آقایونی که دست به مانورتون در زمینه تاریخ معاصر خوبه اگه فرصت کردید یادی از عراقی هایی که الان شدند برادر هم بکنید که چه جنایاتی در اوایل جنگ کردند . یادی از روسها بکنید که چه به روز انقلابیون مشروطه آوردند ولی الان برادر ناتنی ما هستند . امریکا اگر آمر به جنایت بود، تک تک عراقی ها عامل به جنایت بودند
 • محمد IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  0 0
  سید جدت نگه دارت