مهر نوشت:

مدیرکل کوی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت دانشجو حادثه دیده این دانشگاه گفت: تا جایی که به دانشگاه ارتباط داشته باشد سعی می کنیم دانشجو با کمترین مشکل مواجه شود و تا جایی که محدودیت قانونی نداشته باشد دانشگاه کمک خواهد کرد.
روز دوم مهرماه، ماریه جعفری دانشجوی بوکانی که در رشته الهیات مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران تحصیل می کند، از سرویس دانشگاه پیاده می شود. درب عقب اتوبوس دچار اشکال فنی بود و فقط یکی از درها باز می شد، به محض پیاده شدن ماریا، در بسته می شود و چادر او لای درب اتوبوس گیر می کند و اتوبوس از روی پای وی رد می شود.
ماریه جعفری به بیمارستان شریعتی منتقل می شود در آنجا انگشت شصتش را با پلاتین به پایش پیوند می زنند. در داخل بخش به خاطر اهمال کارکنان این بیمارستان پای وی دچار عفونت می شود و عفونت در کل پای وی منتشر می شود.
وقتی خانواده ماریه می بینند که هر روز حال مریضشان بدتر از دیروز است، شکایتشان را به نماینده شهرشان می رسانند و محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان در مجلس به دیدن دانشجوی بوکانی می آید و وقتی وضعیت خراب او را می بیند، با معاون بیمارستان شریعتی مسئله را مطرح می کند و خواستار پیگیری هر چه بیشتر وضعیت ماریه می شود بعد از آن دستور انتقال ماریه به بیمارستان سینا صادر می شود .
برخی معتقد هستند مسئولان دانشگاهی درخصوص این دانشجو کم کاری کرده اند. دکتر موسی عنبری در این باره گفت: این دانشجوی دانشگاه تهران دچار حادثه ای شده که ممکن است این اتفاق برای همه رخ دهد. ما هم متاثر شدیم و آن وظیفه‌ای که در زمان تحصیل دانشجو برعهده داریم را انجام داده و وی را به بیمارستان منتقل کردیم.
وی ادامه داد: اما مساله ای که مطرح شده این است که تعهد و تخصص، پرکاری و یا کم کاری بیمارستان در قبال بیمار جدا از دانشگاه است و دانشگاه نمی تواند در آن دخالتی داشته باشد. ما برای اینکه از احوال دانشجوی دانشگاه مطلع باشیم مسئول خوابگاه دختران و مدیر پذیرش کوی دانشگاه را مسئول پیگیری و رسیدگی به کارهای این دانشجو قرار داده ایم.
مسئول کوی دانشگاه تهران افزود: این دانشجو بیشتر از وضعیت بیمارستان ناراضی بوده که دانشگاه نمی تواند در آن دخالتی داشته باشد. 
وی ادامه داد: واقعیت این است که دانشگاه در این حد می تواند فعالیت انجام دهد که پیگیر وضعیت بیمه دانشجو بوده و جویای احوالش باشد و در نوع عملی که بر پای وی انجام شده و اینکه چقدر در بیمارستان تلاش می شود قدرت اجرایی ندارد .
عنبری افزود: مسئول خوابگاه دختران هر دو روز یک بار به عیادت وی می رود و آخرین اخبار از وضعیت وی این است که عمل دیگری برروی پای وی انجام شده و پزشکان امروز نتیجه را اعلام می کنند که چقدر بهبودی داشته است .
وی درباره اینکه برخی معتقدند که دانشگاه درخصوص این دانشجو کم کاری کرده است گفت: ما نمی خواهیم بگوییم بیش از حد تلاش کردیم اما آن چیزی که وظیفه داشتیم را انجام دادیم اما آن حادثه ای که مدت درمانش زیاد می شود باعث می شود یک امر تخصصی شده و از حوزه ما خارج شود در این نوع حادثه ها دانشگاه فقط می تواند در حوزه بیمه و رفتارها و ارتباطات انسانی کمک کند.
عنبری افزود: تا جایی که به دانشگاه ارتباط داشته باشد دانشگاه سعی می کند تا دانشجو با کمترین مشکل مواجه شود و تا جایی که محدودیت قانونی نداشته باشد دانشگاه کمک می کند .
وی افزود:همین مسئول خوابگاه دختران که پی گیری کارهای دانشجوی حادثه دیده برعهده وی است همزمان به وضعیت چند دانشجوی دیگر نیز رسیدگی می کند که وضعیت برخی جدی و برخی غیر جدی است.
مسئول کوی دانشگاه تهران افزود: درست است که آسیب جدی به این دانشجو وارد شده است و ما هم متاسف شدیم اما ما مسئول خوابگاه هستیم و نظیر این اتفاق برای دانشجو زیاد است و دانشگاه با محدودیت امکانات برای رسیدگی شخصی و کامل مواجه است.
دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، در تاریخ 8 آبان ماه به روسای مراکز حراست و روابط عمومی دستور داد وضعیت دانشجوی بستری (ماریه جعفری) در بیمارستان سینا را پیگیری کنند.
دکتر غلامرضا پورمند رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سینا به وزیر بهداشت گزارشی ارائه داده است که در این گزارش آمده است:
"به دنبال حادثه تصادف اتوبوس سرویس خوابگاه دانشگاه تهران در تاریخ 2 مهرماه، ماریه جعفری دانشجوی این دانشگاه دچار آسیب دیدگی شدید اندام تحتانی چپ و کوفتگی وسیع در پوست و عضلات و بافت های نرم ران، زانو و ساق پا و شکستگی در استخوان های مچ و کف پا شده است. بیمار در طول بستری در بیمارستان قبلی دچار تشدید علایم و عفونت بافت های نرم و آسیب دیدگی سراسری پوست، ران، زانو، ساق، مچ و کف پشت پا شده و پس از انتقال به بیمارستان سینا در تاریخ 21 مهرماه توسط سرویس ارتوپدی بیمارستان به اتاق عمل منتقل و تحت عمل جراحی برداشت بافت های ضایعه دیده و عفونی و شستشو قرار گرفته است."
"بیمار برای بهبود تاکنون 7 بار به اتاق عمل منتقل شده و در آخر گرافت پوستی از پای مقابل برداشته و در ناحیه ضایعه دیده پوستی وی پیوند شده است. وی در حال حاضر در بخش VIP بیمارستان سینا بستری و تحت مراقبت است. حالی عمومی بیمار رضایت بخش است ولی به علت اعمال جراحی متعدد دچار کم خونی بوده که در چند نوبت تزریق خون به وی انجام شده است."
"در حال حاضر تمام شاخص های کلیوی نرمال، اشتها و تغذیه بیمار طبیعی و از نظر گوارش، قلب، ریه و عفونی مورد مشاوره قرار گرفته که ارگان های مرتبط وضعیتی قابل قبول دارند. لذا با عنایت به وسعت ضایعه و از بین رفتن نسوج و آسیب دیدگی پوست نیاز به انجام عمل جراحی گرافت پوستی دارد." همچنین در تاریخ 9 آبان ماه از بیمار توسط مسئولان بیمارستان عیادت به عمل آمد که همراهان بیمار از روند ارائه خدمات درمانی صورت گرفته توسط پزشکان معالج و کادر پرستاری اظهار رضایت کامل کردند.
45282

کد خبر 320810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  40
  آقای وزیر بهتر است به جای دستور پیگیری وضعیت یک بیمار یک دستور پیگیری جدی برای نحوه عملکرد بیمارستانهای دولتی بدهید اصلی ترین مشکل بیمارستانهای دولتی مدیریت ضعیف است استفاده از انسانهای بی تعهد و غیر حرفه ای بزرگترین ضربه را به بدنه مدیریتی بیمارستانهای دولتی زده است و در این بیمارستانها بیمار را بیشتر به چشم یک موش آزمایشگاهی میبنند تا بیمار بد تر از همه برخوردهای بد و طلبکارانه پزشکان و پرستاران است که آنهم ناشی از ضعف مدیریت است.
  • جراح IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
   2
   یعنی الان که رو به بهبوده حاصل کار کیه؟مهندس شهرداری یا نگهبان بیمارستان یا تنگ نظری امثال شما؟ نه جونم حاصل تلاش پزشک وپرستار هاست. علت حادثه یه تصادف بوده /تو بیمارستان اولیه انگشت قطع شده رو پیوند زدن که این همه جای دنیایه عمل با عوارض زیاده. خدا رو شکر که الانم شرایطش رو به بهبوده. دیگه شما که چیزی از طب نمیدونی چی میگی؟ فقط حب و بغض؟ ضمنا بیمارستان فعلی/سینا/ هم یه مرکز دولتیه.
 • فرهاد IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  23
  ممنون که پیگیری کردید. لطفا اگه اخبار بیشتری در مورد مقصرهای این حادثه بود، منتشر کنید. امیدوارم هرکه مسئول بوده و کمکاری کرده، با عواقبش رو به رو بشه.
 • کامران IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  36
  واقعا متاسفم که جان انسانها در ایران اینقدر بی اهمیت است. حال شما فرض کنید که آقای عثمانی پیگیر کارهای ایشان نمیشد چه بلایی سر این دانشجو بیچاره می آمد.
 • ساسان IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  29
  واقعا با تجسم وضعیت این خواهر عزیز بسیار متأثر می شوم و ناراحت از اینکه چه بسا در همین لحظه هزاران نفر در سراسر ایران مانند ماریه با بی توجهی مسئولان بیمارستان ها متحمل سختی شده باشند. از خبرآنلاین به خاطر پیگیری این موضوع بسیار سپاسگزارم.
 • بی نام A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  36
  حتما یکبار به بیمارستان شریعتی سر بزنید,اونوقته که میفهمید این خانم چه دردی کشیده
 • بی نام A1 ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  46
  یعنی راننده پایه 1 حتی تو آینه بغل را نگاه نکرده درب رو زده ؟! بعدش هم پای دختر رو له کرده ؟!! باید بازداشت بشه چون صد در صد مقصره
 • مهديزاده A1 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  37
  آفرين بر خبر آنلاين كه اخبار اين بنده خدا را منعكس مي كرد و احسنت بر وزير بهداشت كه مشغله كاري را بهانه اي براي عدم رسيدگي به اين مسايل نميكند. اميدوارم به همت رسانه هايي مثل شما و مردان نيكي چون دكتر هاشمي وضعيت بيمارستانها بهبود يابد.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  26
  طفلک چقدر زجر کشیده و اون راننده بی ملاحظه و بی دقت همینجور از روی پای این دختر رد شده. واقعا چی جوری میخواد جواب پس بده!! حالا اگه تو جاده اتفاق می اقتاد سریع دفترچه ساعت زنی باطل میشد! اما راننده الان داره ول میچرخه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بی نام IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  70
  ازدکترعثمانی ترسیدندوگرنه کاری براش نمی کردند
  • فرزان IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
   52
   بیمارستان شریعتی بیمارستان خوبی نیست. به نظر من باید این بیمارستان از هر نظر مورد رسیدگی قرار بگیرد.
 • بی نام A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  134
  نامشخص بودن مقصران حادثه ؟؟ راننده از خدا بی خبر حتی حاضر نشده آینه بغل رو نگاه کنه بعدا درب رو بزنه و حرکت کنه! وضعیت آلوده بیمارستان و عفونت کردن پای بیمار... این همه مقصر. بازم بگم ؟!!!!!!!
  • بی نام IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
   6
   این مرتبه اول نیست که از این اتفاقات می افتد . در سال گذشته نیز دانشجویی در اتوبوس ، به دلیل سرعت زیاد اتوبوس در روی سرعت گیر از روی صندلی افتاده و از ناحیه ی کمر دچار مصدومیت شده و مدت طولانی را در بیمارستان گذرانده بود .
 • شهاب A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  53
  خدا خیر بده دکتر پورمند و همکارنشون در بیمارستان سینا رو مسوولان بیمارستان شریعتی هم باید پاسخگو باشن درباره وضعیت پیش آمده برای این دانشجو
 • بی نام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  70
  توی این مملکت کسی مریض نشود
 • بی نام A1 ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  37
  من تا 8 مهر دانشجوی دانشگاه تهران و ساکن کوی بودم.عجیبه که این اتفاق 2 مهر افتاده ولی به گوش من نرسیده بود.ما که اون موقع ها نبودیم ولی اگه این اتفاق 10 سال پیش میفتاد، دانشجوها کل دانشکده های دانشگاه تهران رو چند روز تعطیل می کردن
  • بی نام IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
   29
   دانشگاه مُرد...
 • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  21
  من ماریه را میشناسم و از همه لحاظ ماریه تکه واقعا حقش نیست اینطوری در قبالش سهل انگاری بشه
  • بی نام A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
   8
   رفتی دیدنش بهش بگو ما هموطناش در سراسر ایران واسه خوب شدنش دعا میکنیم.. بگو پیگیر کاراش بشه تا مقصر رو مجازات کنن و این بلا سر هموطنای دیگه نیاد
 • پزشك IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  7
  نشستيد يه گوشه ميگيد شصت پاشو چسبوندن به پاش بعدش كم كاري كردن، حالا همه جاش عفونت كرده!! عزيزم اولا از مچ پا به پايين خرد و له شده بود، بعدشم عوارض عمل همه جاي دنيا وجود داره. اگه ميخوايد خبر درست و حسابي بديد يكم علمي بنويسيد. اگه ميخوايد فقط خواننده داشته باشيد كه ديگه حرفي ندارم. بيشترين زحمت و خستگي رو پزشكان بيمارستان شريعتي و امام ميكشند كه هركي از هرجاي ايران مريضي لاعلاج داره مياد اونجا... اما آخرش هم همه ازشون طلبكارند.
 • بهزاد A1 ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  4
  سلام ضمن آرزوی سلامتی هرچه زودتر برای این هم وطن، اگر پایش هنوز عفونت دارد میتونه از زالو درمانی استفاده کنه.خیلی زودتر ازاونی که فکرشو بکند خوب میشود
 • nima IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  8
  اين چندمين بار است كه خبر گير كردن چادر در اتوبوس رو مي شنوم. قبلا هم شاهد گير كردن چادر در چرخهاي موتورسيكلت و مضروب شدن شديد بعضي خانمها رو ديده ام. حتي جلوي چشمم خانمي كه در حال پياده شدن از اتوبوس بود،چادر زير پايش گير كرد و با صورت به جدول خيابون خورد بطوريكه بيني ايشان تقريبا كنده شد. صرف اجبار پوشيدن چادر در جاهاي خاص...!
 • آرمان A1 ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  11
  نماينده اى كه بوكان داره آقاى عثمانى ،به اين زوديها ول كن ماجرا نيست،اين بيمارستان شريعتي و روبراه ميكنه،آفرين به چنين نمايندگانى،تبريك ميگم به مردم بوكان
 • بی نام A1 ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  2
  فکر میکنید تو بیمارستان چ کسایی هستن که کار می کنن، همونایی که تحصیل کرده همین دانشگاه ها هستن، ادعای تحصیل کردگی و قشر نخبه دارند، و اتفاقاً مستخدم دولت هم هستند. بیمارستان دولتی همینه دیگه.
 • علی A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  11
  به نظر شما فقط بیمارستان شریعتی اینجوری سری به بیمارستان گلستان اهواز بکنید صد رحمت به بیمارستان شریعتی
 • بی نام A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
  12
  انشاال.. هر چه زودتر خوب بشه توی این مملکت دستت به جایی بند نیست.
 • نازنين FI ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
  4
  سلام چقدر بي انصافي مي كنيم كه راننده اتوبوس را مقصر مي دانيم در صورتيكه 30نفر از دانشجويان بياده شدن وماريه بخاطر اضافه وزن و حركت اهسته از صندلي كه نشسته بود نزديك در ولي در لحظه حركت اتوبوس قصد بياده شدن گرفت بي احتياطي از خودش بود من درهمون سرويس بودم.هركز يك طرفه اجازه قضاوت بخود ندهيم...