دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت هفته بین المللی علم و صلح11 تا 17 نوامبر 2013 برابر با 20 تا 26 آبان ماه جاری خواستارهمکاری جوامع علمی و دانشگاهی برای تحقق ماموریت جهانی سازمان ملل متحد یعنی صلح، توسعه و حقوق بشرشد.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 25 سال پیش مناسبت هفته بین المللی علم و صلح را اعلام نمود.

علم و فن آوری نقش تعیین کننده ای در ارتقای پیشرفت و صلح از تغییرات اقلیم تا سلامت همگانی؛ از امنیت غذایی تا رعایت اصول بهداشت؛ از خلع سلاح تا آمادگی در برابر بلایا ایفا می کند.

با این همه بسیاری اوقات، سیاست گذاران از راه حل هایی که علم و فن آوری می تواند در برابر چالش های امروز عرضه کند، آگاه نیستند. و بخش های عمده ای از جهان از پیشرفت های علمی به دور می مانند. چالشی کلیدی ترویج پژوهش درباره "حمایت از فقیران" است که نیازهای فقیرترین ها و آسیب پذیرترین های جهان مانند کشاورزان خرده پا را مورد توجه قرار دهد. سایر الزامات مشتمل است بر بستن شکاف دیجیتالی در دستیابی به فن آوری اطلاعات و گسترش آموزش در جهت تعلیم بهتر جوانان برای مشاغل در رشته های علوم، فن آوری، مهندسی و ریاضیات. چنین تلاش هایی در سرعت بخشیدن به کارمان برای آرمان های توسعه هزاره و دیدگاهی جسورانه در امر توسعه ورای 2015 تعیین کننده هستند.

علم پاسخ های زیادی به تهدیدات مشترک ارئه می دهد و ابداعات زیادی را مطرح می کند که می تواند به ما برای دستیابی به فرصت های مشترک کمک نماید. نسل ما نخستین نسل مجهز به دانش و ابزارلازم برای امحای فقر مطلق است. نسل ما نسلی است که باید و می تواند با فن آوری هایی که از قبل در دسترس ما بوده راه را برای آینده ای پایدار هموار نماید. همچنین ما مسئولیت حمایت از نوع بشر در برابر استفاده مخرب ازتوان و دستاورد های علمی را به عهده داریم که مهمترین آن ها همکاری برای جهانی عاری از سلاح های اتمی و جلوگیری از اشاعه سلاح های کشتار جمعی است.

اگر با یکدیگر به منظور بهره برداری از توان علم برای پیشرفت بیشتر در هرمکان و ارتقای سیاست گذاری مبتنی بر شواهد همکاری کنیم، می توانیم موارد فوق و حتی بیشتری را به انجام رسانیم. اینجانب مشتاقانه منتظر همکاری با جوامع علمی و دانشگاهی، همچنین سایر شرکاء هستم که می توانند به ماموریت جهانی سازمان ملل متحد برای صلح، توسعه و حقوق بشر کمک نمایند. بهترین آرزوی هایم را برای گرامی داشت این هفته پذیرا باشید.

4545

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 321932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =