فوتبال، یوزپلنگ را نجات می‌دهد؟ / یوزپلنگ‌هایی که با تیم ملی می‌دوند

معصومه ابتکار و سپ بلاتر نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته شده و خواسته‌اند از پروژه استفاده ایران از نماد یوزپلنگ در جام‌جهانی برزیل حمایت کند.

فهیمه حسن‌میری: این فقط فوتبالی‌ها نبودند که ورود سپ بلاتر، رییس فدراسیون جهانی فوتبال به ایران را غنیمت دانسته و خواسته‌های ورزشی‌شان را مطرح کردند بلکه گروه‌ها و افراد دیگری هم تصمیم گرفتند از این فضا استفاده کنند.

یکی از مسائلی که با ورود سپ بلاتر به ایران مطرح شد حضور زنان در ورزشگاه‌ها بود که او گفت با رییس مجلس در این رابطه صحبت کرده و خواستار رسیدگی برای اجازه ورود زنان به استادیوم‌ها شده است. از سوی دیگر، فعالان زیست محیطی هم وارد کار شدند و با حضور رییس فیفا در ایران به خواسته‌‌شان رسیدند. اما آنچه آنها خواستند چه بود؟ پیوند دادن موضوع یوزپلنگ ایرانی با یکی از بزرگترین اتفاقات ورزشی یعنی مسابقات جام جهانی فوتبال.

جالب اینجاست که با این که عده‌ای احتمال می‌دادند فیفا با این موضوع مخالفت کنند، بلاتر گفت: ما از این موضوع استقبال می‌کنیم، در بازار داغ بین‌المللی استفاده از این موضوعات می‌تواند خیلی خوب باشد و اینکه بخواهید از نماد جانوری حتی در لباس‌ها استفاده کنید مورد استقبال ما است. رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال حتی گفت: من نماینده یوزپلنگ ایرانی هستم و برای این که این یوزپلنگ نماد پیراهن ملی پوشان فوتبال ایران در جام جهانی شود، تلاش می‌کنم. تیم ملی فوتبال ایران فقط یک تیم ورزشی نیست، بلکه نماد تاریخ و فرهنگ این کشور است.

چرا یوزپلنگ؟ چرا جام جهانی؟

محمد درویش، فعال محیط زیست که پیش از مطرح شدن این پیشنهاد با رییس فیفا، در روز ملی یوزپلنگ ایرانی، این خبر را در خبرآنلاین مطرح کرده بود، درباره چگونگی شکل‌ گرفتن این ایده می‌گوید: ماجرا از آنجا شروع شد که تیرماه امسال در یک کارگاه محیط زیستی در یزد، دوست طبیعت‌گردی به نام آرش نورآقایی این ایده را مطرح کرد و گفت حالا که تیم فوتبال ایران به جام جهانی برزیل می‌رود و از طرفی هم گونه در حال انقراضی به نام یوزپلنگ ایرانی داریم که تنها 70 قلاده از آن باقی مانده و آن 70 قلاده هم در ایران است، خوب است که نماد تیم ملی ایران را در جام جهانی برزیل، یوزپلنگ ایرانی قرار بدهیم تا به این ترتیب هم توجه مردم و مسئولان کشور خودمان و هم توجه جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی را به این موضوع جلب کنیم.

درویش در ادامه درباره رابطه ورزش و محیط زیست می‌گوید: در المپیک پکن دیدیم که چینی‌ها خرس پاندا را انتخاب کرده بودند یا به عنوان مثال فرانسه از خروس استفاده کرد و چنین اقداماتی سابقه دارد، ما هم می‌توانیم یوزپلنگ ایرانی را به عنوان نماد کشورمان استفاده کنیم. می‌توان تشابهی را هم بین ورزش فوتبال و یوزپلنگ مشاهده کرد که مبنای هر دو دوندگی سریع است و این پروژه با این ورزش متناسب بوده و فرصت خوبی برای حمایت از این حیوانات است.

این فعال محیط زیست معتقد است این کار چند ویژگی به همراه دارد: یکی از اتفاق‌های خوبی که این موضوع در پی خواهد داشت آشنا کردن مردم خودمان با یوزپلنگ ایرانی است. الان بسیاری از مردم اصلا در جریان نیستند که حفاظت از این حیوانات چه اهمیتی دارد در حالی که باید بدانند وقتی حال این حیوانات خوب باشد یعنی حال محیط زیست ایران خوب است و هنگامی که حال محیط زیست خوب باشد یعنی شرایط بهتری برای زندگی کردن داریم. با این کار، قرار شده است با ویژه‌برنامه‌هایی در سطح مدارس، دانش‌آموزان با یوز ایرانی آشنا شوند و آنها هم می‌توانند این اطلاعات را در سطح خانواده‌ها ببرند.

درویش تاکید می‌کند: همچنین این کار در بعد جهانی می‌تواند به وجهه بین‌‌المللی کشور ما اعتبار زیادی ببخشد و تصویرهای نادرستی که از ایران و ایرانی‌ها به عنوان افرادی خشونت‌طلب ارائه می‌شود را خنثی کند و نشان دهد مردمی هستیم که طرفدار محیط زیست هستیم و ملاحظات زیست محیطی برایمان مهم است. در کنار اینها شاید بتوان بخشی از بودجه هنگفتی که برای حفاظت از این حیوانات لازم است را تامین کرد و با رساندن تعداد آنها به 200 قلاده، خطر انقراض را از آنها دور کرد.

این بار کسی مانع نشد

این کارشناس محیط زیست در ادامه درباره واکنش مسئولان کشورمان به این موضوع می‌گوید: بعد از این که این موضوع را با هومن جوکار که مسئول پروژه یوز ایرانی و معاون بخش آموزش محیط زیست است در میان گذاشتم، او نامه‌ای را برای سرپرست وقت وزارت ورزش فرستاد، با توجه به این که هنوز وزیر ورزش انتخاب نشده است کارها مقداری کند پیش می‌رود ولی با توجه به این که دکتر ابتکار معاون سازمان محیط زیست هم از این موضوع بسیار استقبال کرد و دکتر نجفی هم از این موضوع به عنوان یک فرصت برای تقویت گردشگری نام برد، توانستیم در سازمان میراث فرهنگی کارگروهی تشکیل دهیم و با بخش خصوصی هم برای اسپانسر شدن وارد مذاکره شویم.

درویش همچنین در رابطه با این که فیفا با این موضوع مخالفتی نشان داد یا نه، می‌گوید: وقتی بلاتر به ایران آمد فرصت خوبی بود که این موضوع را مطرح کنیم و هنگامی که دکتر ابتکار این موضوع را با او مطرح کرد، برخلاف این که گمان می‌شد فیفا اجازه چنین کاری را ندهد، او بسیار به این موضوع علاقه نشان داد و گفت من خودم را نماینده یوزپلنگ ایرانی در جام جهانی برزیل می‌دانم.

به گفته عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، قرار است به این مناسبت و برای آشنایی بیشتر مردم با این پروژه، کارهایی هم انجام شود. او درباره این اقدامات توضیح می‌دهد: قرار شده است سازمان محیط زیست کلیپی با موضوع یوزپلنگ ایرانی در جام جهانی تهیه کند تا از صدا و سیما پخش شود. جالب اینجاست که انجمن‌ها و افرادی به صورت داوطلبانه کار در این حیطه‌ها را قبول کردند به عنوان مثال فرهاد توحیدی یا رییس کانون انیمیشن‌سازان که پذیرفت انیمیشینی درباره این موضوع بسازد و حسین صافی که قرار است لوگوی یوز ایرانی را طراحی کند و انجمن‌هایی مانند انجمن یوزپلنگ ایرانی و انجمن میراث پارسیان که با ما همکاری کردند.

او به چگونگی استفاده از این نماد در مسابقات جام جهانی فوتبال هم اشاره می‌کند: نماینده فدراسیون فوتبال اجازه داده که این نماد روی پیراهن بازیکنان استفاده شود. در کنار آن ما به تهیه تی‌شرت برای طرفداران و کفش و کیف ورزشی هم فکر می‌کنیم و این که روی اتوبوس حامل بازیکنان هم این نمادها وجود داشته باشد. همچنین قرار است عکس بزرگی را پیکسل‌بندی کرده و به دست 10 هزار تماشاچی بدهیم و در طول بازی‌های جام جهانی و حتی پیش از آن در طول بازی‌های دوستانه و بین‌المللی تیم ملی این تبلیغات را انجام دهیم.

نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل متحد

هومن جوکار، مدیر پروژه بین‌المللی یوزپلنگ ایرانی هم در رابطه با طرح استفاده ایران از نماد یوزپلنگ در بازی‌های جام‌جهانی فوتبال در برزیل می‌گوید: تاکنون تلاش‌ها و اقدامات بسیاری در این زمینه انجام شده و همچنان برای رسیدن به هدف نهایی مشغولیم. با این حال به دلیل آن که بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال درج هرگونه تبلیغ روی پیراهن تیم‌های حاضر در جام‌جهانی ممنوع است ما به ‌دنبال یافتن راهکارهای لازم برای استفاده از این نماد در این بازی‌ها هستیم.

به گفته مدیر پروژه بین‌المللی یوزپلنگ ایرانی، وقتی تیم‌ملی کشورمان بازی دارد، همه فوتبال آنها را نگاه می‌کنند از مردم نقاط شمال شهر تهران تا دورافتاده‌ترین روستاهای کشور پس به این شکل می‌توان پیام حفاظت از یوز ایرانی را در سطحی فراگیر به همه مردم رساند.

در راستای این اقدامات، نامه‌ای هم از سوی ابتکار و بلاتر به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته شده و در آن خواسته‌اند که‌ با اشاره به تاثیرگذاری و جذابیت ورزش فوتبال برای اقشار مختلف مردم در گوشه‌ و کنار جهان، از پروژه استفاده ایران از نماد یوزپلنگ روی لباس تیم‌ ملی فوتبال در جام‌جهانی برزیل حمایت کند. نامه‌ای که قرار است توسط برنامه محیط ‌زیست ملل متحد (UNEP) به‌دست بان ‌کی‌مون رسانده شود.

حالا، اگر هیچ مانع دیگری ایجاد نشود و این کار صورت بپذیرد این جلب توجه دوستداران ورزش و سایر مردم به مسایل محیط زیستی در کشورمان از مواردی است که تاکنون سابقه چندانی نداشته است. اگرچه در سایر کشورها پیوندهایی میان ورزش و عرصه‌های دیگر با محیط زیست برقرار شده، اما در ایران این پروژه جزو معدود مواردی است که به این شکل قرار است از طریق ورزش برای حفاظت از محیط زیست و حیوانات گامی برداشته شود، با این حساب، دوستداران و فعالان محیط زیست منتظر و امیدوارند که شاید این قدم‌ها بتواند مسیر جدیدی را برای بهتر کردن شرایط زیست محیطی کشورمان فراهم کند.

45234

کد خبر 322493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سارا IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  104
  اقدام بسيار ارزشمند و جالبيست!! از دكتر ابتكار ممنونيم!
 • جوکر A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  28
  حالا با شرکت پوما هم یه قرار داد ببندید که به هم بیان نه بریم با همین ال اشپورت که موجب شادی و خنده ی تیمهای دیگه رو فراهم کنیم
  • بی نام US ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   18
   پوما شايد بهتر باشه چون نماد خودش هم يه نوع پلنگ سياهه كه تو قاره آمريكاست.
 • حمیدرضا IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  73
  فقط امیدواریم واسه اولین بار یه کار هماهنگ ببینیم حالا واسه یوزپلنگ یا هر چیز دیگه.امیدواریم.
 • شين IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  88
  زنده باد يوز و فوتبال و ايران
 • حمیدرضا خدابخشی GB ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  98
  از طرف خودم و همکارانم از این همه تلاش بی منت و بی توقع از تمام کنشگران این عرصه به خصوص محمد درویش و آرش نورآقایی نشکر می کنم.
 • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  138
  درود بر محمد درويش عزيز. زنده باشي انشالله 120 سال.
  • بی نام A1 ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
   2
   دوستان قبل درود و به به کمی فکر کنید لطفا. همونطور که در مطلب بالا نوشته راه کمک به یوزپلنگ آگاهی بخشی به "مردم ایران" هست. جام جهانی یه اتفاق "جهانی" ست که "هر 4سال" یه بار رخ میده و ایران احتمالا در اون 3 بازی خواهد داشت فقط. آیا این راه آگاهی بخشی به "مردم داخل" هست؟ باز اگر بحث استفاده از نماد یوزپلنگ در لیگ برتر ایران بود منطقی تر بود. ولی در جام جهانی این کار فقط کج سلیقگی و به هدر دادن یه فرصت جهانی برای معرفی یک نماد تاریخی و فرهنگی حقیقی از ایران خواهد بود.
 • رضا داوری IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  60
  دست مریزاد ... امیدوارم این پروژه مفید به ثمر رسد.
 • بی نام A1 ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  8
  والا نه نماد کشور ایران یوزپلنگه نه نماد تیم ملی یوزپلنگه و نه با اینکار یوزپلنگ ایرانی دوباره احیا میشه، برید یه فکر اساسی بکنید، هر کی تو مدت حضور سپ بلاتر تو ایران دو ساعت باهاش جلسه داشته یه تزی داده
 • amin IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  77
  بازم دم خانوم ابتکار گرم ...
 • بی نام A1 ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  6
  فوتبال ما در جام جهانی باعث آبروریزی خواهدشد بدون چند تا بازی تدارکاتی با تیمهای مطرح و بدوا اردو می خواهیم بریم جام جهانی زنگ تفریح تیمهای دیگر همون بهتر که انصراف بدهیم حداقل 10 بازی جون دار لازم است آبروی یوز ایرانی هم میرود
  • بی نام A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   1
   کسانی که منفی دادند فکر میکنند فوتبال ما بدرخشد؟ مگر بدون بازی تدارکاتی خوب میشه این منفی نشان میدهند که ما ایرانی ها بیشتر تایع احساس هستیم تا عقل
 • پانته آ ارداني A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  48
  ممنون از همه زحماتي كه تا به حال در اين رابطه كشيده شده. عااالي است. اميدوارم همه چيز خوب پيش برود
 • امیر باقری A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  48
  ایده جالبی بود مطمئن باشید که ایران با نماد یوزپلنگ در جام جهانی حضور خواهد یافت
 • علی GB ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  13
  خلیج فارس مهمتره یا یوزپلنگ؟متاسفم
  • علی IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   52
   منفی دادم چونکه: خلیج فارس خیلی خیلی مهمه ولی طبیعت و حفظ محیط زیست هم مهمه و این عمل میتونه چهره ایرانی ها رو در دنیا یکم بهتر کنه. که فکر نکنن همه ما یه عده تند رو نفهم هستیم. که بدونن ما هم انسان های فهمیده ای هستیم و محیط زیست برامون مهمه
  • بی نام A1 ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   6
   اصلا بعضیا به این دلیل اینقد دنبال نماد شدن یوزپلنگ هستن که خلیج فارس یا یه نماد ملی مطرح نشه یه موقع. و جاش رو یوزپلنگ بگیره.
 • بی نام IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  5
  مممممنننننننننننننننننننننننننننننننن
 • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  7
  بذاریم فوتبال خودشو نجات بده ....یوزپلنگ ایرانی پیشکش!
  • بی نام A1 ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   8
   فوتبال پیشکش یوزپلنگ ایرانی .
 • آرش A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  6
  اینکه با این کار از حیوان محافظت میشه کار بسیار خوبیه ولی اینجا که درویش میگه( تصویرهای نادرستی که از ایران و ایرانی‌ها به عنوان افرادی خشونت‌طلب ارائه می‌شود را خنثی کند ) خوب خود یوزپلنگ درنده هستش و می تونه تصوری جز این که گفتند رو در ذهن مردم ایجاد کنه .
 • یلدا A1 ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  53
  جالبه خدا کنه بشه(یوز پلنگ ایرانی)
 • بی نام IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  7
  نه این که سرش کوچیکه ...
 • بی نام A1 ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  10
  این یک کار کاملا بی فایده است هم برای یوزپلنگ ایرانی هم برای تیم ملی. اگه قرار نماد ایرانی باشه که از کی تا حالا یوزپلنگ نماد ایران شده؟ اگر قراره یوزپلنگ رو نجات بده که یه عکس نمیتونه بی کفایتی مدیران محیط زیست یا بی برنامگی رو جبران کنه. (خبرآنلاین چاپ کن لطفا!!)
 • سعيد سورى A1 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  10
  عكس قاسم دهنوي رو بزنيد
 • آرمان A1 ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  55
  نمایندگان مجلس نمی خواهند بابت چنین کاری به خانم ابتکار و آقای نجفی و وزیر علوم تذکر بدهند! ضمنا میتوانند برای تلافی به وزیر پیشنهدی ورزش هم رای ندهند!!!
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  20
  همه دوست دارن که یوزپلنگ حفظ بشه ولی نماد تیم ملی ایران باید چیزی مربوط با تاریخ و فرهنگ و هنر ایرانی باشه. اونکه فرانسه خروس رو گذاشته روی پیرهن شون بخاطر اینه که خروس یه نماد هست در فرانسه. حیوانی هم اگر قراره نماد ایران باشه شیر یا هما یا سیمرغ هست نه یوزپلنگ! با این کارتون جلوی استفاده از یه نماد واقعی ایران رو میگیرین. و غیر از یه حرکت تبلیغاتی بیجا هیچ کمکی به یوزپلنگ نمیشه.
 • خانوم مارپل IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  40
  طرح نو ومتمايزيه...باعث ميشه توي جام جهاني راجع بهش خيلي صحبت بشه و ما هم يه ذره تو چشم بيايم...
 • بی نام IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  9
  یه سوال: این دوستانی که فنگلیش کامنت می زارن و تاییـــــــــــــــــــد هم میشه، چکار می کنن؟؟ چطور تحریم ها رو دور می زنن؟؟ من میخوام یه شعار به انگلیسی بنویسم نمیشه
  • بی نام IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   22
   الان کدوم کامنتا فینگلیش بوده؟ سوال می پرسیا
  • بی نام IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
   3
   کلا پرسیدم الان رو که خودمم میبینم کسی ننوشته! جای اون شعار من اینجاست واسه همین اینجا پرسیدم
 • بی نام IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  7
  آخـــه همــش به شــعــار نیســت که، میخوام ببینم اینایی که پوزپلنگ یوزپلنگ میکنن اسلحه دستشون باشه یوزه بیاد جلوشون چکار میکنن؟؟؟؟می زنن نسلش رو منقرض کنن یا میگن نه 70 تا بیشتر نمونده و... میخوام بگم محیط زیست محافظت کنه ازشون یاد اون پلنگ های سیبری می افتم که مشمشه گرفتن و مردن... اینقدر تو بوقشون نکنید بزارید زندگیشون رو کنن
 • بی نام US ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  5
  جمشیدی یوزپلنگ
 • شقایق DE ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  7
  چرا مسئولین و کلا ایرانیان محترم حرفی از پلنگ ایرانی نمی زنند ، شاید پلنگ ها در ایران نسلشون منقرض شده . همین چند وقت پیش در سایتی ویدیویی دیدم که در آن هموطنان بی ...چند تا سگ را به جون پلنگ انداخته بودند و تمام بدنشو تیکه تیکه کردند ، تازه این آقایون آنقدر خوشحال بودند که انگار مدال طلای ..را به شون داده اند. این ویدئو را تا آخرش نتونستم ببینم ، خیلی گریه کردم ، تا یک هفته مریض بودم . ایران اول باید مردم داخل کشور را به محیط زیست علاقه مند کنه ، بعد بره عکس یوز را نشون بده!! مگه از خارج کشور آدما باید بیان یوز و پلنگ ایرانی را حفاظت کنند ، اگه دست من بود هر شکارچی حیوانات را حداقل چند سال زندانی و با همون پنجه حیوان شکار شده روی صورتشو یه نقاشی خوشگل می کشیدم که دیگه هوس شکار نکنه !!!!
 • بی نام A1 ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  4
  کاش می شد دریاچه ارومیه رو پپیشنهاد داد....
 • محمودی اهواز A1 ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  6
  درود بر آرش نورآقایی.....
 • بی نام A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
  2
  چرا در مورد فعالیت علی کریمی در گروه رفتگران طبیعت چیزی نمی نویسید؟
 • علیرضا IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
  1
  لوگوی فدراسیون قدیمی شده و اصلا خوب نیست . خوبه یه لوگوی جدید با نشان یوزپلنگ براش طراحی بشه