امام جمعه موقت تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران در سال ۸۲ و ۸۳ اظهار داشت: ما در آن زمان تعلیق غنی‌سازی را پذیرفتیم، اما آن تعلیق یک تاکتیک برای «تست حریف» بود.

آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت این هفته نماز جمعه تهران طی سخنانی در خطبه دوم نماز جمعه، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 اظهار داشت: ایران براساس اعتبار مدنی، فرهنگی، اخلاقی و دینی که دارد و فضایی که از دنیا مطالبه می‌کند که فضای مذاکره و گفت‌وگو است، فضای اتمام حجت است، فضای عقلانیت است، وارد مذاکرات شده است و این هم برای ما استراتژی است و هم تاکتیک است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: غربی‌ها چه بپذیرند و چه نپذیرند، اولا ما از موضع ضعف مذاکره نمی‌کنیم، ما امروز قوی، مقتدر، یکپارچه هستیم. اقتدار ما به این است که یک محور، یک رهبر داریم و یک پرچمدار همه را زیر یک پرچم جمع کرده است. اگر چند پرچمدار و چند گروه بودیم، ما متفرق بودیم و نیروی کافی نداشتیم، ولی حکومت ما حکومت سلطنتی و جمهوری محض نیست، حکومت جمهوری اسلامی است.
صدیقی با بیان اینکه اسلامیت حول محور ولایت و جمهوریت ما با حضور قاطبه مردم زیر پرچمدار واحد است، گفت: این صاحب پرچم برای ما شکوه و عظمت بی‌بدیلی آفریده است و امروز ما از هر زمان دیگری منسجم‌تر و مقتدرتر هستیم.
وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران در سال 82 و 83 با طرف‌های قبلی و آمریکا اظهار داشت: ما یک بار در سال 82 و 83 توقف غنی‌سازی را داشتیم. ولی این معلوم بود که تعلیق تاکتیکی برای تست حریف بود، وقتی دیدیم که آنها اهدافشان، اهداف شومی است و آن مایه قدم بعدی است، حال هم یک تست و زمینه‌ و فرصتی برای غربی‌هاست که اگر از این فرصت استفاده کردند، با حفظ مصالح ملی و با حفظ روحیه جهشی جوان‌های دانشمند و حفظ اصالت و رشادت و حماسی ملت ما و بدون عقب‌نشینی و در چارچوب ضوابط مذاکره می‌کنیم.
دیگر اظهارات امام جمعه موقت تهران به نقل از تسنیم به شرح زیر است:
* آنها اگر مذاکره را بپذیرند فرصتی است برای بحران خودشان، به‌خاطر این بدنامی که برای خودشان درست کرده‌اند به نفع‌شان است که از مذاکرات استفاده کنند. البته که برای ما هم گشایش‌هایی دارد، ولی این‌جور نیستیم که اگر آنها به بن‌بست رسیدند و نتوانستند با ما کنار بیایند، احساس کنیم که بدون آنها نمی‌توانیم زندگی کنیم.
* ما با داشتن ملتی اصیل، مقاوم، شهادت‌طلب و قربانی‌داده و ولایی و مومن و 34 سال کارآزموده و با داشتن رهبری حکیم و فرزانه، دنیادیده و متوجه به همه جوانب و متصل به الله و متوسل به ائمه اطهار و با بینش وسیع دینی همانگونه که دنیا را در عرصه نظامی متحیر کردند، از مواضع خود نیز کوتاه نخواهیم آمد.
* جنگ نظامی علیه ما یک جنگ جهانی بود که یک طرف ایران قرار داشت و در نقطه مقابل همه دنیا قرار داشتند. آن روز جوانان ما با اعتقاد و ایمان وارد شدند و 8.5 سال با قدرتهای نظامی شرق و غرب در افتادند و در نهایت پیروزی را برای خود رقم زدند و شکست دشمن را به ارمغان آوردند.
* با داشتن چنین مردمی در این جنگ نیز موفق خواهیم بود و حتی اگر آنها کوتاه نیامدند، ما سر موضع خود هستیم و مطمئنیم به فضل پروردگار و با داشتن منطقه جغرافیایی خاص و مدیران زحمت‌کشیده این فشارها برای ما ذلت و شکستی در پیش نخواهد داشت و با اقتدار مذاکرات را پیش خواهیم برد.
* طرف‌های مذاکره‌کننده به مانند همیشه فرافکنی می‌کنند و اخیرا نیز اعلام کرده‌اند طرف ایرانی مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای شده است. این از آن دروغ‌های واضح است آنها برخلاف صحبت‌های قبلی خود عمل کرده‌اند و هنوز هم با سعه صدر زمینه وجود دارد. ما انتظار داریم غربی‌ها از این فرصت استفاده کنند.
* آهنگی که گروه مذاکره‌کننده ما در پیش گرفته با حفظ خط قرمزها، با حفظ عزت، حکمت و منافع ملی‌مان بوده و امیدواریم تا آخر نیز این راه ادامه داشته باشد و این اعتماد را مردم نسبت به همه مسئولین همیشه داشته باشند.
/27212

 

کد خبر 322571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  25 6
  آقای صدیقی حرف هایی می زنند که خیلی تعجب آور و عجیب است و بیش از این نمی توان گفت!....
 • داریوش IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  22 4
  والا تا اونجا که ما میدونیم به خاطر آب سنگین ارک پرونده مون حسابی سیاه شده بود و رفته بود به شورای امنیت و فقط مونده بود به تایید برسه تا همه دنیا اجازه حمله بهمون رو بگیرن اونوقت الان حرف از تست و اینها میشه روحانی به خاطر همین موضوه از سمتش بر کنار شد و همین روحانی بود که از جنگ نجاتمون داد
 • بی نام A1 ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  16 2
  تست ... آزمودن آزموده را دوباره آزمودن خطاست
 • بی نام A1 ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  24 4
  آره دیگه این من مردم موش آزمایشگاهی شدن!
 • بی نام IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
  13 3
  آقای صدیقی خواهش میکنم لطف کنید و این مساله که تعلیق غنی سازی در سال 82 تاکتیکی بود را به آقای شریعتمداری روزنامه کیهان تفهیم کنید.... چون ایشان نظرشون یک چیز دیگه هست!!!!!!! توی ای مملکت چه خبره؟!
 • بی نام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
  13 4
  پس چرا ماجرای تعلیق را به زبونی و ترس دولت اصلاحات نسبت می دادید و هرگز از دولت اصلاحات برای کار تاکتیکی که نظام انجام داد دفاع نکردید. جواب خدا را چه می دهید که در برابر ظلم به دولت اصلاحات سکوت کردید.
 • بی نام A1 ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
  2 1
  ولی به نظر من بیشتر تشریحی بود تا تست!!!!!!!!! خخخخخخخخخخخخخ