ایرنا نوشت:

با عقب نشینی چند سناتور برجسته دو حزب کنگره آمریکا از جمله جان مک کین از طرح اعمال تحریم بیشتر علیه ایران، به نظر می رسد کنگره آمریکا به فشار سنگین چند روز اخیر رژیم صهیونیستی و لابی آن در واشنگتن نه گفته و قصد دارد از دیپلماسی دولت اوباما برای توافق بر سر برنامه هسته ای ایران حمایت کند.

مک کین که همکار قدیمی جان کری، وزیر خارجه آمریکاست، گفت: هر چند نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات تردید دارم؛ اما فعلا از اعمال تحریم بیشتر علیه ایران حمایت نمی کنم.

همزمان سناتور کارل لوین از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا گفت: حتی اگر شانس توافق کم باشد، باید به تلاش دیپلماتیک ادامه دهیم.

همچنین سناتور دایان فینستاین از حزب دموکرات که معمولا مواضع تندی در عرصه بین المللی داشته اعلام کرده است که وی تا زمانی که گفتگوها با ایران ادامه دارد، از دیپلماسی حمایت خواهد کرد. سناتور فینستاین که رییس کمیته اطلاعات سنا می باشد، از حامیان سرسخت حمله نظامی به سوریه بوده است.

همچنین سناتور کریس مورفی اعمال تحریم را در جریان مذاکرات با ایران خطا دانسته و آن را غیر سازنده توصیف کرد.

مورفی که نماینده ایالت کانتیکت در سنای آمریکاست، در پایگاه اطلاع رسانی خود نوشت: در این مرحله حساس از گفتگوها که ایران ممکن است آماده دادن امتیازی جدی درباره برنامه هسته ای خود باشد، من نگرانم که تصویب تحریم بیشتر توسط کنگره تاثیر غیرسازنده ای بر جای گذارد.

وی افزود : این اقدام ممکن است که دست آمریکا را خالی کرده و موضع وزیر خارجه جان کری را در مذاکرات تضعیف کند.

تحلیلگران این مواضع علنی چندین سناتور برجسته دو حزب جمهوریخواه و دموکرات را در مخالفت با اعمال تحریم ایران و حمایت از سیاست گفتگوهای هسته ای مهم ارزیابی کرده و آن را نشانه های از تغییر جهت کنگره می دانند که در روزهای اخیر تهدید کرده بود که تا پیش از شروع دور بعدی مذاکرات تحریم های تازه ای علیه ایران وضع خواهد کرد.

در این میان تحلیلگران موضع جان مک کین را با اهمیت دیده و آن را نشانه ای از موفقیت اوباما و کری برای قانع کردن رهبران سنا به حمایت از سیاست گفتگو با تهران ارزیابی می کنند.

ناظران سیاسی این چرخش مواضع را خبری بسیار بد برای بنیامین نتانیاهو و لابی صهیونیستی در واشنگتن دانسته و می گویند به نظر می رسد که اوباما و کری توانسته اند مانع از اخلال صهیونیست ها در سیاست خارجی آمریکا و روند دیپلماسی با ایران شوند.

با این حال هنوز برخی سناتورهای تندرو به مانند لیندسی گراهام و مارک کریک از اعمال تحریم تازه علیه جمهوری اسلامی حمایت کرده و می گویند با توجه به بی نتیجه ماندن دور پیشین مذاکرات هسته ای ژنو، سنای آمریکا باید طرح تحریم های تازه را فورا تصویب کند.

17219

 

 

کد خبر 323065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =