ایسنا نوشت:

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت، مذاکرات صلح با رژیم صهیونیستی را بدون توجه به رویدادهای جاری طبق توافق قبلی تا 9 ماه آینده ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از آنکه دانشمندان اعلام کردند یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین مسموم شده است، خواستار یک تحقیقات بین‌المللی برای مشخص شدن قاتل وی شد.

یک روز پیش از سفر مهم فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه برای مذاکرات حول روند صلح، عباس در مصاحبه‌ای اختصاصی اظهارنظرات خود را اعلام کرد.

وی در این مصاحبه بار دیگر بر تصمیم خود برای ادامه مذاکرات تحت حمایت آمریکا به‌رغم نارضایتی‌های به وجود آمده به دلیل شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

عباس گفت: ما متعهد شده‌ایم تا بدون توجه به اتفاقات افتاده به مذاکرات صلح با اسرائیل برای 9 ماه آتی ادامه دهیم. ما متعهد شده‌ایم و به تعهدات خود عمل می‌کنیم و پس از آن تصمیم مناسبی در مورد آن اتخاذ خواهیم کرد.

وی افزود: ما متوجه شده‌ایم که یاسر عرفات به دلیل کهولت سن یا مریضی فوت نکرده است بلکه وی از مسمومیت جان باخته است. چه کسی او را مسموم کرده و چه کسی این سم را فرستاده است؟ این مسائل به تحقیقات نیاز است. به همین دلیل است که ما خواستار بررسی بین‌المللی شده‌ایم همانند تقاضایی که فرانسه در رابطه با قتل رفیق الحریری، نخست‌وزیر سابق لبنان کرده بود. می‌خواهیم مشخص شود قاتل یاسر عرفات کیست.

جامعه فلسطین، اسرائیل را قاتل یاسر عرفات می‌داند اما عباس گفت: فلسطین نمی‌تواند بدون سند و مدرک اسرائیل را متهم کند.

پس از ماه‌ها تلاش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی هر دو طرف در اواخر ژوئیه سال جاری میلادی با برگزاری مذاکرات مستقیم موافقت کردند.

رژیم صهیونیستی موافقت کرد تا 104 تن از اسرای فلسطینی را آزاد کرده و شهرک سازی‌ها را متوقف کند، اما روز سه‌شنبه اسرائیل اعلام کرد که 20 هزار واحد مسکونی جدید خواهد ساخت.

یک روز بعد صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطین از استعفای فلسطین از مذاکرات صلح خبر داد.

عریقات گفت: هیات مذاکره کننده فلسطین استعفای خود را ارائه داده اما هنوز پذیرفته نشده است. مردم فلسطین می‌دانند که صلح تنها از طریق مذاکرات به وجود می‌آید، اما آن‌ها همچنین می‌دانند که ما بر یکپارچگی فلسطین تاکید می‌کنیم. این چیزی است که مردم فلسطین از ما می‌خواهند. اگر ما به این مساله نرسیم، هیچ چیز را امضا نخواهیم کرد.

52261

کد خبر 323086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =