تسنیم نوشت:

با افتتاح پروژه ملی تأمین تجهیزات نوسازی شبکه انتقال مخابرات، هزینه هنگفت سالانه پرداختی به شرکت ارتباطات زیرساخت بابت برقراری ارتباطات بین‌شهری حذف می‌شود.

شرکت مخابرات ایران روز گذشته نخستین فاز از پروژه تأمین تجهیزات نوسازی شبکه انتقال ۱۴ استان، را افتتاح کرد که حجم اعتباری آن که از اوایل سال ۱۳۹۱ شروع شده، حدود ۱۲۵۰ میلیارد ریال است. ویژگی‌ فنی و بارز این پروژه، انطباق تجهیزات تأمین شده با ارتباطات مبتنی بر IP است که در حمل داده‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

این اتفاق در حالی افتاد که مخابرات در فاصله زمانی یک ساله، طرح‌های مهم نوسازی شبکه مخابراتی را در کشور بر بستر NGN/IMS، پروژه ترمیم شبکه انتقال، GPON، تأمین تجهیزات دسترسی به اینترنت پرسرعت، IPDSLAM، به طور متوسط تا هشتاد درصد انجام داده و قرار است که تا پایان سالجاری تکمیل شود و به این ترتیب بخشی از چالش‌های ناشی از اعمال تحریم‌ها در این حوزه با تأمین نیازهای شبکه‌ مخابراتی کشور مرتفع می‌گردد.

تجهیزات انتقال به مثابه شاهراهی حیاتی هستند که هرگونه توسعه به خصوص گذار به نسل‌های جدید ارتباطی، مستلزم ایجاد زیرساخت‌های انتقال در سطح شهرها و روستاهای کشور است.

هم‌اکنون و در فاز اول این پروژه، فرایند نصب و راه‌اندازی تجهیزات، در چهارده استان آذربایجان غربی، قم، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، بوشهر، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، مازندران، اصفهان و گیلان صورت گرفته است.

در راستای این بهره‌بردای و با توجه به ورود فناوری‌های نوین مخابراتی، مدل‌های آموزشی این تجهیزات نیز در کشور راه‌اندازی و دوره‌های آموزشی مقدماتی و پیشرفته مربوط به آن‌ها در چند مرحله برگزار گردید.

از مزایای این پروژه نیز می‌توان به برگشت سریع سرمایه و سوددهی کوتاه مدت و بلند مدت، رفع مشکل حاد تراکم بیش از حد ترافیک، فراهم آوردن بستر مناسب برای ارتباطات مبتنی بر ATM، حذف هزینه هنگفت سالانه پرداختی به شرکت ارتباطات زیرساخت بابت برقراری ارتباطات بین‌شهری، کاهش هزینه‌های سرسام‌آور مربوط به نگهداری ایستگاه‌های سیستم انتقال رادیویی در مناطق کوهستانی و بهبود شاخص‌های ارتباطی، رضایتمندی و جذب مشترکان جدید اشاره کرد.

افزایش پهنای باند از نوع اپتیکال به منظور تأمین نیازهای دیتا، ADSL، اترنت، گیگا اترنت و اینترانت، و توسعه ظرفیت‌ سیستم‌های قدیمی انتقال متناسب با نیاز شبکه‌ استان‌ها نیز بخش دیگری از این مزایا است.

 

56503

کد خبر 323112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =