باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:

در حال حاضر دریافت وام در صدر مشکلات و دغدغه های فعالان اقتصادی و بخصوص مردم عادی قرار دارد. پولدارها به فکر وام های کلان برای رونق کسب و کار خود و کسب درآمد بیشتر هستند و کم بضاعت ها هم به دنبال وام های خرد برای حل مشکلات پیش بینی شده و نشده شان. 
 
عده ای می گویند حرص و ولع مسئولان دولت های قبل در وام دهی بی حساب و کتاب به افراد حقیقی و حقوقی باعث ایجاد این وضع شده و در حالی که بانک ها مجبور به ارائه هزاران میلیارد تومان وام تحت عناوین مختلف شده اند، غیرواقعی بودن نرخ سود بانکی و نورچشمی بودن برخی افراد باعث بازنگردانیدن وام ها به بانک ها و بروز مشکلی به نام مطالبات معوق شده است. 
 
از سوی دیگر منابع زیادی از پول بانک ها به طرح مسکن مهر اختصاص یافته و منابع بسیاری از بانک ها را در اختیار گرفته و جیب آنها را خالی کرده است. 
 
در این باره معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که در حال حاضر بانک های کشور تا 96 درصد از سرمایه خود را به عنوان تسهیلات ارائه می کنند، اظهار کرد: باید بانک های کشور حدود 80 درصد از سرمایه خود را تسهیلات دهند، اما اکنون بانک ها تا 96 درصد تسهیلات می دهند که 16 درصد بیش از حد مجاز است. 
 
عده ای دیگر از کارشناسان، موضوع تطابق نداشتن تورم موجود در جامعه با سودهای پرداختی بانک ها را عامل کاهش نرخ سپرده گذاری شهروندان در بانک ها می دانند. 
 
در نتیجه به دلیل بضاعت کم بانکی و بخصوص بانک های دولتی متقاضیان تسهیلات درنهایت مجبورند بر وام گیری از موسسات مالی و اعتباری که دارای مجوزهایی نه چندان تائید شده هستند، تمرکز کنند. با این که براساس اعلام بانک مرکزی تنها یک موسسه ـ موسسه توسعه ـ رسما مجوز فعالیت دارد، اما ده ها موسسه مالی و اعتباری در بازار بانکی کشور فعالیت کرده، وام می دهند و سپرده می پذیرند. 
 
با این حال، نگاهی به نرخ سودهایی که موسسات مالی، اعتباری به سپرده ها می پردازند و متقابلا نرخ سود سنگینی که برای پرداخت تسهیلات از متقاضیان دریافت می کنند، نشان می دهد که عملکرد این موسسات به تجارت پول با حاشیه سود های بسیار بالا تبدیل شده است. در حقیقت این موسسات به مردم پول می فروشند و می توانند بسرعت وام بدهند و در نتیجه در شرایط حاضر مطلوب نیستند، اما در دسترس هستند و به هرحال گره گشایی می کنند. 
 
چگونه از موسسات مالی و اعتباری وام بگیریم؟ 
 
وام گرفتن از موسسات مالی و اعتباری دو گونه است. شکل اول دریافت وام در برابر سند و بدون نیاز به سپرده گذاری و شکل دوم، پرداخت وام در قبال سپرده گذاری. در اکثر موسسات دریافت وام در برابر سند انجام نمی شود و بیشتر تمایل به دریافت وام در برابر اخذ سپرده است. اگر سند ملکی معتبر دارید، می توانید به موسسه ها مراجعه کرده پس از ارزیابی ارزش سند، 80 تا 90 درصد ارزش آن را وام بگیرید. این روش ساده، اما گران است چون نرخ سود موسسات مالی و اعتباری بالا و به قول خودشان واقعی است، اما اگر سند ندارید، موسسه از شما سپرده دریافت کرده، آن را به عنوان وثیقه می پذیرد. 

رویه کلی در این روش دریافت وام که البته موسسه به موسسه فرق می کند، این است که شخص حداقل به مدت سه ماه مقدار پولی را در موسسه سپرده گذاری می کند و آنگاه بین سه تا هشت برابر موجودی وام دریافت می کند. در این میان یک نکته وجود دارد و آن این است که برخی موسسات پس از پایان دوره سپرده گذاری، اصل سپرده را همراه وام به متقاضی برمی گردانند، اما برخی دیگر سپرده را تا پایان مدت بازپرداخت وام نزد خود نگاه داشته و پس از تسویه وام آن را می پردازند. 
 
موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج 
 
این موسسه نیز در بیشتر موارد بدون سپرده وام پرداخت نمی کند و تنها در مقابل پرداخت سپرده به عنوان وثیقه به ارائه تسهیلات می پردازد. این موسسه تا 90 درصد رقم سپرده را به صورت وام به متقاضی پرداخت می کند. پس از سپرده گذاری مدت زمانی که لازم است تا وام به شخص متقاضی ارائه شود، دو تا سه روز خواهد بود. 
 
موسسه مالی و اعتباری میزان 
 
دریافت تسهیلات در موسسه مالی و اعتباری میزان متنوع است اما درمجموع به دو شکل بدون سپرده گذاری و با ارائه سند و با انجام سپرده گذاری و ارائه وثیقه صورت می گیرد. با این توضیح که برخلاف برخی موسسات، در صورت دریافت وام از طریق سپرده گذاری، اصل سپرده نیز حین پرداخت وام به شخص عودت داده می شود. در ارائه تسهیلات با ارائه سند، پس از ارزیابی سند، وثیقه ای معادل مبلغ وام در رهن بانک قرار می گیرد و براساس آن وام پرداخت می شود. اما درباره دریافت وام با پرداخت وثیقه و سپرده گذاری باید گفت، این موسسه تا سه برابر سپرده گذاری را به صورت وام به متقاضی پرداخت می کند. 
 
موسسه مالی و اعتباری توسعه 
 

پرداخت تسهیلات در موسسه مالی و اعتباری توسعه نیز به دو روش بدون سپرده گذاری و با ارائه سند و با انجام سپرده گذاری و ارائه وثیقه صورت می گیرد. قبلا این موسسه فقط در قالب مشارکت یا مضاربه وام پرداخت می کرد، اما در حال حاضر تا 70 درصد رقم سپرده گذاری وام می پردازد. 
 
موسسه مالی و اعتباری آرمان 
 

موسسه مالی و اعتباری آرمان نیز هم با دریافت سند و هم به شکل دریافت وثیقه و سپرده گذاری به ارائه تسهیلات می پردازد. درباره پرداخت وام با سند، این موسسه ششدانگ از سند واحد مسکونی را تا وصول همه مطالبات در قالب قرارداد رهنی در وثیقه خود می گیرد. اما درباره پرداخت تسهیلات به سپرده گذاری در این موسسه، میزان تسهیلات، صددرصد مبلغ سرمایه گذاری است و سه ماه پس از سپرده گذاری پرداخت می شود. 
 
موسسه مالی و اعتباری ثامن 
 
این موسسه در مقابل ارائه تسهیلات سه ضامن می خواهد و 30 درصد مبلغ تسهیلات باید به مدت سه ماه تا دریافت وام در موسسه سپرده گذاری شود.

3131

کد خبر 323258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ميثم IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  22 1
  دي ماه سال پيش سپرده اي جهت دريافت وام قرض الحسنه نزد موسسه مالي اعتباري مهر وطن در شعبه كاشاني شهرستان اروميه گذاشتم.قرارداد 5 ماهه براي دريافت وام يك برابر با 4% ،‌بعد از 5 ماه جهت دريافت وام به موسسه مراجعه كردم در شلوغي و داد و بيداد كه نيروي انتظامي هم حضور داشت نه تنها وام بلكه سپرده خودم رو هم ندادند و يك فرد بيست و چند ساله به عنوان نماينده موسسه با گستاخي تمام " در حضور نيروي انتظامي " به همه گفت كه نه وام ميديم نه پولتون رو برين هر كاري ميتونين بكنين شكايت كنين و ...
 • nima IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  23 0
  مراجعين محترم مي توانند با ارايه درخواست وام و دريافت آن بعد از اين فرآيند ساده!!معني واقعي دزدي رو از اين موسسات كه اكثرا نام مقدس ائمه رو براي اعتماد سازي و سوءاستفاده يدك مي كشند، درك كنند.
 • بی نام DE ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  8 0
  ما که یه بار رفتیم از صندوق مهر میهن وام بگیریم ادغام شد با بانک رسالت. بازپرداخت 36 ماهه شد 15 ماه! اینم از وام گرفتن از موسسات مالی غیر اعتباری!
 • سعید A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  80 3
  باسلام : بهتراست کارمزد وامهای آنها راهم بنویسید که بعضی ازآنها ازجمله میزان 30%هم بیشتر کارمزد می گیرند
  • ایرانی IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
   36 1
   وام نیست که! نزول گرفتن هم راحت تره هم به صرفه تر!
  • بی نام A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
   6 0
   تازه سپرده گذاری در نهایت باعث میشه که سود وامها از مقدار اعلام شده بیشر هم بشه. چون مؤسسه از سپرده هم تا قبل اعطای وام استفاده می کنه.
  • علوی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
   311 5
   آقا من یه سوال اساسی دارم که مدتهاست برام پیش اومده. موسسه یا بانک مهر، بالاخره موسسه مالی اعتباریه یا بانکه؟؟ چون داره سود همان موسسات مالی اعتباری را می دهد ولی تازگیها نام بانک را به همراه دارد.
  • صدرا A1 ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
   14 0
   از من که دربه در دنبال وام بودم بپرسید: از کجاش بنالم؟! از سود های سرسام آور؟ از ضامنهای بی شمار ؟ از دوندگی های بی امان ؟ یا از دروغهایی که موقع سپرده گذاری بهت میگن اما موقع دادن وام که میرسه کار خودشونو میکنن، بعد هم میگن اگه نمیخای پولتو بردار !!!
 • بی نام IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  3 9
  موسسه نیست یک ماهه حداقل صد در صد سپرده رو وام بده؟!
 • بی نام EU ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  30 4
  موسسه ثامن الحجج خیلی باحاله،ده میلیون سپرده میکنی دو روز بعد بهت نه میلیون وام میده پولت هم باید بمونه تا قسط وامت تموم بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!خوب جه کاریه با همون ده میلیون خودت برو کارتو انجام بده خخخخخخخخخخخخخخخ
  • بی نام IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
   14 0
   اینو بهش میگن رولت اسرائیلی
 • بی نام IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  4 0
  این موسسات غالباً با بانکها لینک داشته و منابع مالی خود را از طریق آنها بدست می آورند و فقط کافی است بخشی از سود خود را بابت لینک های ناپیدا پرداخت نمایند. به همین دلیل موفق تر از بانکها نیز می توانند عمل کنند.
 • شهر باران IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  11 0
  درخواست 4میلیون وام کالا از بانک ملی داشتم که تمام مدارکش را در 23مهر امسال تحویل دادم و فقط امضای ضامن باقی مانده بود که رییس شعبه هی امروز و فردا کرد تا اینکه دیروز گفت وامت حاضره!!!وقتی که مراجعه کردم ایشان گفتند: از شنبه به ما ابلاغ شده که سود وام از 15درصد به 26درصد افزایش یافته.اقساطش هم 36قسط 170هزار تومانی !!!که میشود 6120000هزار تومان یعنی 2120000تومان سود یک وام 4میلیونی!!!!! در واقع با این دست اون دست کردن 11درصد ایشان برگرده بنده آوردند و باعث انصراف من شدند دوستانی که در این باره اطلاعاتی درباره سود بانکی دارند لطف کنند نظر بدن که چنین چیزی صحیح است یا خیر؟متشکرم
  • نیما IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
   3 23
   وقتی تورم 40 درصد است اگر شما وام با سود 26 درصد هم بگیری نرخ واقعی وام شما منفی 14 درصد است و به معنی این است که شما حتی اصل ارزش پول گرفته را پس نمی دهید بلکه بانک به شما 14 درصد هم سود پرداخت می کند
 • بی نام EU ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  9 0
  يعني از پول سودي گرفتن تو بازار سياه بدتره. روزگار ادم رو سياه ميكنن
 • پدرام IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  16 1
  این موسسه نیز در بیشتر موارد بدون سپرده وام پرداخت نمی کند و تنها در مقابل پرداخت سپرده به عنوان وثیقه به ارائه تسهیلات می پردازد. این موسسه تا 90 درصد رقم سپرده را به صورت وام به متقاضی پرداخت می کند. پس از سپرده گذاری مدت زمانی که لازم است تا وام به شخص متقاضی ارائه شود، دو تا سه روز خواهد بود. 10 ميليون بزار 9 تومن وام ميدن بهت بعلاوه اينكه ده تومنت تو بانك بمونه!!!!!!
 • بی نام IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  20 1
  در همه این موارد در اخر جهت گرفتن وام وجود ضامن الزامیست
 • بی نام IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  43 4
  سود وام های بانک ها و این موسسه‌ها برای یک کشور اسلامی شرم آور است
 • ای کاش مسلمان! IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  14 1
  در یزد ما یه یهودی به نام اسحاق بود که البته قدیمیها به نام اقک جوهود (eghoke joohood) میشناختنش. ایشون کارش نزول دادن به مسلمونا بود و البته میگفت من فقط کار ملت رو راه میندازم. الان نوادگان ایشون مالک بهترین نقاط شهر یزدند. رفتار و منش این موسسات عین همون بنده ی خداست، با قدری صداقت کمتر!
 • بی نام IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
  13 0
  اینو بهش میگن ربا و نزول با رنگ و لعاب قانونی.راستی این بانکداری اسلامی بدون ربا قضیه اش چی بود؟
 • هم وطن دربه در A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  5 0
  من پنج میلیون وام گرفتم باید هشت و نیم پس بدم با برجی دویست هزار تومان
 • بی نام A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
  0 0
  خدا بخ داد ما برسه، وام هم نخواستیم