ایسنا نوشت:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه "پیشرفت‌هایی از طریق مذاکرات دیپلماتیک بین ایران و 1+5 داشته‌ایم"، ابراز امیدواری کرد که مذاکره‌کنندگان در این هفته به این «پیشرفت خوب» ادامه دهند.

آلن ایر خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا به گفت‌وگو در شرایطی جدی، با حسن نیت و احترام متقابل برای رسیدن به توافقی که به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌یی ایران بپردازد، پایبند است.

مذاکرات 1+5 و ایران در ژنو، محتوایی، محترمانه و جدی بود

وی درباره انتقاد وزیر امور خارجه ایران از سخنان جان کری - وزیر خارجه آمریکا - درباره نقش ایران و فرانسه در مذاکرات اخیر در ژنو تصریح کرد: مهم این است که مذاکرات بین گروه 1+5 و ایران در ژنو، محتوایی، محترمانه و جدی بود. گروه 1+5 در مورد پیشنهاد خود به ایران و رویکرد ما به مذاکرات متحد است.

آلن ایر ادامه داد: پیشرفت قابل توجهی در آخرین سری از گفت‌وگوها صورت گرفت اما فاصله‌ها و اختلافات همچنان وجود دارد و موضوعات مهمی هستند که باید ایران و گروه 1+5 به آنها بپردازند. همه طرف‌ها پذیرفتند که ما با نزدیکتر کردن موضع ایران و گروه 1+5 پیشرفت‌های خوبی در دور اخیر مذاکرات کسب کردیم و امیدواریم این روند پیشرفت را ادامه دهیم.

اعضای 1+5 در هدفشان متحد هستند

وی درباره رویکرد فرانسه در مذاکرات اخیر در ژنو و بیان بخشی از محتوای مذاکرات قبل از نشست مطبوعاتی محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در رسانه‌ها از سوی وزیر خارجه فرانسه و تأثیر تداوم این اقدامات بر روند مذاکرات گفت: همه اعضای گروه 1+5 در هدفشان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی متحد هستند. گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد جزئیات پیشنهاد مورد بحث صورت گرفته است.

بر پیشرفت مذاکرات تمرکز داریم، نه بر تعجیل آن

وی در عین حال گفت: همانطور که وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارات مطبوعاتی اخیر خود بعد از آخرین دور مذاکرات گفت، ما بر پیشرفت مذاکرات تمرکز داریم، نه بر تعجیل آن. این یک مسابقه برای انجام یک معامله نیست. اولین گام چنین طراحی شده است که زمان بیشتری را برای مذاکره در مورد توافقی درازمدت و جامع - که به همه نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌یی ایران بپردازد - فراهم کند.

ایر ادامه داد: ما در پی راه حلی هستیم تا به طور جامع به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌یی ایران بپردازد؛ ضمن اینکه به حق مردم ایران به دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی در تطابق با پیمان ان.پی.تی و شورای امنیت سازمان ملل متحد احترام می‌گذارد.

برای جلوگیری از تحریم جدید، به گفت‌وگو با کنگره ادامه می‌دهیم

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا، درباره تلاش کنگره آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران و رویکرد دولت آمریکا در قبال آن نیز گفت: دولت به روشنی به کنگره گفته است که هر تحریم جدیدی در این شرایط به روند مذاکرات کمک نخواهد کرد. پرزیدنت اوباما گفته اکنون زمان آن است که این فرصت دیپلماتیک را برای حل مسالمت‌آمیز مسأله بیازماییم و ما به گفت‌وگوهایمان با کنگره در این مورد ادامه می‌دهیم.

ایر در پاسخ به این پرسش که "گفته می‌شود برخی کشورها، فشارهای سیاسی را علیه ایران به آمریکا ‌وارد می‌کنند؛ آیا آمریکا می‌تواند مستقل از مجموعه فشارها درباره روابطش با ایران تصمیم بگیرد؟" خاطرنشان کرد: جامعه جهانی در به کار بستن شیوه دو مسیره دیپلماسی حمایت شده با فشار و تحریم‌های اقتصادی متحد باقی می‌ماند.

امیدواریم این هفته به «پیشرفت خوب» ادامه دهیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما پیشرفت‌هایی از طریق مذاکرات دیپلماتیک داشته‌ایم و امیدواریم این هفته به این پیشرفت خوب ادامه دهیم تا بتوانیم به توافقی برسیم که به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌یی ایران رسیدگی کند و ایران بتواند از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی مطابق با حقوق و مسئولیت‌های کشورهای عضو پیمان ان.پی.تی برخوردار شود.
/29220

 

کد خبر 323479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =