بدهی و تعهدات دولت دهم حداقل بیش از 3.5 برابر درآمد جاری امسال دولت یازدهم است که اگر پیشنهاد دولت درباره اصلاح بودجه تصویب شود این رقم به 5 برابر هم می‌رسد.

ابراهیم علیزاده: طبق سخنان رئیس‌جمهوری، میزان بدهی و تعهدات دولت دهم حداقل 743 هزار میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که درآمد دولت در سال 1392 تنها 210 هزار میلیارد تومان است. با این حساب میزان بدهی و تعهدات دولت دهم حداقل 3.5 برابر درآمد اولین سال فعالیت دولت یازدهم است.

البته اگر بودجه سال 1392 مطابق پیشنهاد دولت یازدهم اصلاح شود و درآمد دولت در بخش بودجه جاری به 150 هزار میلیارد تومان برسد آن وقت می توان گفت میزان بدهی ها و تعهدات دولت دهم حدود 5 برابر بودجه جاری امسال است.

اگر هم پیشنهاد مجلس در مورد بودجه جاری تصویب شود و این رقم به 170 هزار میلیارد تومان برسد، می‌توان میزان بدهی‌ها و تعهدات دولت دهم را 4.3 برابر درآمدهای بودجه جاری امسال محاسبه کرد.

  حداقل بدهی دولت دهم؛ 743 هزار میلیارد تومان

رئیس‌جمهوری شب گذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی خود از ارقام قابل توجه بدهی و تعهداتی که دولت سابق به وجود آورده، خبر داد و گفت: بدهی دولت به سیستم بانکی در روزی که ما دولت را تحویل گرفتیم، بیش از 74 هزار میلیارد تومان بوده است.

این رقم همان 74 هزار میلیارد تومانی است که دولت احمدی‌نژاد در روزهای پایانی کارش قصد داشت با تسعیر ارزی آن را به صفر برساند اما نمایندگان مجلس این کار را غیرقانونی دانستند و جلوی آن را گرفتند.

اما در کنار این 74 هزار میلیارد تومان بدهی دولت دهم، رئیس‌جمهوری بدهی دولت به صندوق تأمین اجتماعی و بازنشستگی را 60 هزار میلیارد تومان و بدهی دولت به پیمانکاران و بخش‌های مختلف و خصوصی را هم حدود 55 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که در مجموع این سه رقم به 189 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

با وجود این، حسن روحانی به بدهی صندوق‌های بازنشستگی هم بدون اشاره به رقم خاصی در این مورد، اشاره کرد و گفت: کل این رقم بسیار بالاتر از 200 هزار میلیارد تومان است.

وی در کنار این رقم 200 هزار میلیارد تومانی، به تعهدات سفرهای استانی دولت دهم هم اشاره و بیان کرد: در سفرهای استانی تعهداتی که داده شد، 211 هزار میلیارد تومان بود که از این تعهدات فقط 32 درصد انجام و اجرا شده و 68 درصد برای دولت‌های بعد باقیمانده است.

68 درصد تعهد باقی مانده دولت در سفرهای استانی معادل 143 هزار میلیارد تومان می‌شود که اگر این رقم را به آن 200 هزار میلیارد تومان اضافه کنیم آن وقت میزان بدهی‌ها و تعهدات دولت به 343 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

علاوه بر این 343 هزار میلیارد تومان، رئیس‌جمهوری به  تعهدات پروژه‌های عمرانی نیز اشاره و این رقم را 400 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. با احتساب این تعهد می‌توان میزان بدهی و تعهدات دولت دهم برای دولت یازدهم را 743 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

اما این بدهی و تعهد 743 هزار میلیارد تومانی دولت دهم در حالی است که به گفته حسن روحانی، طبق قانون بودجه، درآمد دولت در سال 1392 معادل 210 هزار میلیارد تومان بوده است. البته وی اشاره هم کرد که این رقم در حال اصلاح در مجلس و پیشنهاد دولت 150 هزار میلیارد تومان و پیشنهاد مجلس 170 هزار میلیارد تومان است.

با این حساب اگر این اصلاح انجام نشود، میزان تعهد و بدهی دولت دهم معادل 3.5 برابر، اگر این اصلاحیه طبق پیشنهاد مجلس تصویب شود معادل 4.3 برابر و اگر این اصلاحیه مطابق پیشنهاد دولت انجام شود معادل  4.9 برابر درآمد جاری دولت در امسال خواهد بود.

شاید به همین دلیل هم بود که روحانی صراحتا دیشب عنوان کرد: از سوی دیگر، از امتیازات و تسهیلاتی که به مردم تعهد داده شده، 30 درصد تحقق پیدا کرده و معنای این موضوع این است که اگر همان پول و امکانات وجود داشته باشد، 16 سال طول می‌کشد تا ما آن تعهدات را عملی و اجرایی کنیم.

31325

کد خبر 324795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  3 0
  آقا یکی بیاد بگه گندی که دولت قبل زده بالاخره کی جبران میشه؟ والا هرچی بیشتر میگذره گندکاریها بیشتر معلوم میشه. معلوم نیست چه بر سر این مملکت آوردن تو این 8 سال که تازه با کلی مدارا و سانسور بازم عمق فاجعه انقدر زیاده!
 • بی نام A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  2 0
  خدا فقط میتونه با یه معجزه ای حجت الاسلام والمسلمین روحانی رو کمک کنه تا بتونه ملت ایران از این وضعی که دولت قبل درست کرده نجات بده
 • بی نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  4 0
  اجمدی نژاد چکار کرد با این مملکت
 • بی نام IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  3 0
  تازه سه ماه گذشته گوشه های از حقایق آشکار می شود .حساب کنید تاریخ بعدآ" در مورد این هشت سال چه حقایقی را می گوید.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  5 2
  چرا وقتي آقاي احمدي نژاد در آخرين مصاحبه اش گفت اين دولت هيچ بدهي ندارد حتي بدهي دولتهاي قبلي را هم تسويه كرده حتي يكي از نمايندگان مجلس هم به ايشان اعتراض نكرد؟
 • بی نام IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  2 0
  به نظر مي رسد تمام حقايق گفته نشده است
 • بی نام A1 ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  9 1
  اون نوني كه ميخواست سر سفره همه بياره رفت سر سفره اقايان خاص....................
  • آرین IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   3 0
   خیلی ها 5 سال پیش این روزها رو پیش بینی می کردند اما ...
  • بی نام IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   0 0
   60 میلیارد دلار پولهای بلوکه شده که میشه در حدود180 هزار میلیارد تومان نوش جان دولت جدید.
  • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
   2 0
   آخه من موندم اگه آقای احمدی نژاد این همه خطا رفته که مطمئنا رفته چرا محاکمه نمیکنن چرا آزادانه داره میگرده از چی میترسن
 • بی نام A1 ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  3 0
  یه سوال : احمدی نژاد این همه دروغ گفت و تهمت زد و همه رو به هم ریخت کسی هیچی بهش نمیگه. ولی چرا بیت المال و حق الناس رو نادیده میگیرن؟این 100 میلیارد کجاست؟ پول های دیگه که کم اومده ،درآمدها و ... چی شدن؟ یعنی چون یه زمانی رییس جمهور بوده هیچی نمیشه بهش گفت؟اتفاقا بر طبق تعاریف اسلامی باید بیاد و جواب این حق سنگینی که بر دوشش بوده رو بده .باید جواب مردم ایران رو بده.چرا هیچ کس ازش بازخواست نمیکنه ؟این همه دروع و آمار و ارقام الکی و مسخره کردن و بی نزاکتی و پایین آوردن شان نظام و افزایش تورم و کاهش نقدینگی و وعده های پوچ .... اینا هیچ کدوم بازخواست نمیخواد؟ چرا قوای محترم ،نمایندگان مجلس ،رهبری و... اونو رها گذاشتن ؟پس هر کی رییس جمهور بشه هرکار بخواد میتونه بکنه و بازخواستی هم نداره؟
 • بی نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  2 0
  دوران طلایی داشیم که به خاکستر تبدیلش کرد. اگر دولت جدید هم آن کج روی ها را به پای میز محاکمه نتواند بکشد و احقاق حق نکندخودش هم همدست آنهاست(مثتاق :شریک دزد و رفیق قافله).