فارس نوشت:

در هفته‌ای که گذشت مهمترین تحولات رخ داده در بخش مسکن انتظار متقاضیان مسکن از کاهش قیمت مسکن، اعلام سه گروه جدید برای امضای پیش‌قرارداد مسکن ویژه تهران و دادن خط‌مشی اتحادیه‌های املاک از سوی وزیر راه‌ و شهرسازی بود.

 در هفته‌ای که گذشت اگرچه بخش مسکن با سرعت تحت تأثیر توافق ژنو قرار نگرفت اما ظاهراً و به گفته کارشناسان اقتصادی، بخش مسکن نیز به آرامی و در ماه‌های آتی می‌‌تواند تحت تأثیر این توافق قرار گیرد.

این تأثیرگذاری بازار مسکن از توافق ژنو را مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک این گونه تشریح می‌کند: مطمئنا بازار مسکن فعلا به این سرعت نسبت به توافق ژنو واکنشی نخواهد داشت، بنابراین باید تا 10 روز دیگر صبر کرد و دید چه اتفاقی رخ می‌دهد.

وی گفت: در حال حاضر مشتری در بازار مسکن برای خرید به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند، اما چون قیمت‌ها یک مقدار بالا است و با عقل و قدرت خرید مردم جور در نمی‌آید، خرید و فروش راکد است.

رئیس اتحادیه املاک کشوری افزود: مطمئنا تا 10 روز آینده بازار مسکن واکنش خود را در قبال توافق ژنو نشان می‌دهد.

*دادن خط ‌مشی به اتحادیه‌های املاک از سوی آخوندی

مصطفی قلی خسروی در خصوص دیدار با وزیر راه و شهرسازی و دادن خط مشی از سوی آخوندی به اتحادیه املاک گفت:یک بار ما به وزارت راه و شهرسازی رفتیم و خط مشی‌ها از طریق معاون امور مسکن و ساختمان وزیر به ما ارائه شد که یک تغییر ساختاری نسبت به مشاوران املاک ایجاد شود.

*آخوندی معتقد است حق کمیسیون تنها از فروشنده اخذ شود

وی ادامه داد: در این خط مشی تاکید شد که حق کمیسیون تنها از فروشنده دریافت شود و خریدار حق کمیسیون ندهد، این صحبت‌ها صورت گرفت، اما تاکنون خود وزیر راه و شهرسازی را شخصاً ندیده‌ایم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم مثل کشورهای پیشرفته در خصوص اخذ حق کمیسیون برخورد کنیم، باید خیلی از موارد تغییر کند و اگر تنها بخواهیم از فروشنده کمیسیون بگیریم، باید فرهنگ‌های دیگری را نیز ایجاد کنیم، تا به مشکل نخوریم.

قلی خسروی گفت: در حال حاضر واسطه بین دو طرف (خریدار و فروشنده) و وکیل این دو نفر است و هم از خریدار و هم از فروشنده حق‌الزحمه می‌گیرد، پس اینجا تعادل برقرار می‌شود.

وی ادامه داد: حال اگر واسطه تنها به طرف فروشنده برود، ممکن است تنها به سمت فروشنده سوق پیدا کند و مشکلاتی ایجاد کند.

به گفته وی، در اروپا حق کمیسیون 5 تا 6 درصد تنها از فروشنده‌ها دریافت می‌شود.

*معرفی ترکان، زنگنه و هاشمی برای ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی

اکبر ترکان، بیژن نامدار زنگنه و سید مهدی هاشمی از بین 8 کاندیدا ، جهت ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی به رئیس جمهور معرفی می‌شوند.

مراسم تودیع و تقدیر از اعضای دوره پنجم، معارفه و اعطای احکام اعضای دوره ششم شورای مرکزی با حضور وزیر راه و شهر سازی برگزار شد.

هاشمی هم‌اکنون رئیس کمیسیون عمران مجلس، زنگنه وزیر نفت و ترکان مشاور رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد،با حفظ سمت سرپرستی معاونت بین الملل، شورایعالی ایرانیان، دبیرخانه جنبش عدم تعهد و سازمان فضایی است.

*نقش بخش خصوصی در نوسازی شهری افزایش می‌یابد

محمد سعید ایزدی مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تقویت نقش نهادهای غیر دولتی و بخش خصوصی کشور را از اهم اقدامات آینده در بازآفرینی پایدار محلات هدف نوسازی و بهسازی بافت‌های شهری کشور برشمرد و اظهار داشت: می‌توان با ارائه مدل حکم‌روائی شهری و تعریف ساختارهای محلی، بستری جدید در نوسازی بافت‌های فرسوده شهری فراهم کرد.

معاون وزیر راه و شهر سازی گفت: دولت مصمم است در بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف نوسازی و بهسازی شهری با کاهش نقش تصدی‌گری به ایفای نقش تسهیل‌گر، حمایت و نظارت کننده بر اجرای طرح‌های و برنامه‌های نوسازی و بهسازی بپردازد.

*دولت در طرح مسکن اجتماعی به موضوع مالکیت توجه کند

ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان اینکه فرهنگ ایرانی‌ها در خصوص مالکیت مسکن با سایر کشورها متفاوت است، گفت: دولت در طرح مسکن اجتماعی به موضوع مالکیت که در فرهنگ ایرانی‌ها بسیار پررنگ است، باید توجه ویژه‌ای کند.

وی افزود: هر دولتی که بر سر کار می آید، دنبال طرحهای جدیدی در بخش مسکن است، بنابراین دولت می خواهد با مسکن اجتماعی نقاط ضعف قبلی را بپوشاند و در جهت بهبود کار اقدام کند.

وی ادامه داد: طرح مسکن اجتماعی در همین جهت بوده است چرا که در اظهارات مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز این موضوع به طور مشخص دیده شد که مسکن اجتماعی شامل سه بخش است که بخش اول به افرادی که باید 100 درصد حمایت شوند که حدود 16 درصد جامعه و در حدود 50 هزار واحد مسکونی است می توان آنها را سر و سامان داد.

وی گفت: بخش دوم شامل افرادی می شود که نیازمند حمایت های نصفه و نیمه از سوی دولت هستند و بخش سوم نیز شامل توانمندهایی که خود به دنبال تامین مسکن می روند و نیازمند حمایت های معنوی هستند، تا صاحب مسکن شوند.

*خریداران مسکن همچنان منتظر کاهش قیمت/ بنگاهی‌ها: زمان خرید است

اگرچه این روزها قیمت مسکن در بازار افت چشم‌گیری داشته، اما همچنان خریداران مسکن منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و در مقابل مشاوران املاک توصیه می‌کنند الان زمان خرید است و بیش از این صبر کردن به صلاح نیست.

فعالان بازار مسکن معتقد هستند که هنوز بازار در یک بلاتکلیفی و انتظار به سر می‌برد و هر چند قیمت‌ها افت قابل ذکری پیدا کرده است، اما هنوز هم خریداران منتظر کاهش بیشتر هستند.

از سوی دیگر فروشندگانی که تا ماه پیش حاضر به فروش نبودند دیگر خسته شده و سعی دارند، تا حدودی قیمت‌های خود را کاهش دهند، اما خریداری در بازار نیست که بخواهد وارد بازار شود.

اکثر خریدارانی که این روزها در بازار مسکن از عهده پرداخت قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها بر نمی‌آیند، در مواجه شدن با قیمت‌های فعلی که به دلیل عدم استقبال آنها با کاهش رو‌به‌رو شده است، تاکید می‌کنند که هنوز قیمت‌های فروش با توانایی مالی آنها فاصله دارد.

در نقطه مقابل برخی سازندگان که اتفاقا وضعیت مالی خوبی دارند هنوز حاضر به فروش زیر قیمت‌های تمام شده نمی‌روند.

این گروه از سازندگان آخرین نفراتی هستند که در مقابل این وضعیت به وجود آمده در بازار مسکن مقاومت می‌کنند.

از شواهد حاکم بر بازار معاملات مسکن مشخص است که متقاضیان مسکن بودجه کافی برای خرید نیز ندارند و گزارشها حاکی از این است که متقاضیان مسکن دوست دارند تا وام مسکن افزایش یابد تا حداقل بتوانند، از این وضعیت رکود و پایین بودن قیمتها استفاده کنند. هر چند این انتظار نیز خیلی معقول به نظر نمی‌رسد، چرا که اگر وام مسکن افزایش یابد، قیمتها در این حد باقی نمی ماند.

*سه گروه جدید برای امضای پیش قرارداد مسکن ویژه اعلام شد

اداره راه و شهرسازی استان تهران طی اطلاعیه‌ای اسامی 390 نفر از ثبت‌نام کنندگان مسکن ویژه را برای امضای پیش‌قرارداد واحدهای این طرح را اعلام کرد.

اداره راه و شهرسازی استان تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دوم ، سوم و چهارم آذرماه ٣٩٠ نفر از ثبت نام کنندگان مسکن ویژه تهرانسر برای امضاء قرارداد می‌توانند مراجعه کنند.

اسامی ٣٩٠ و سه گروه بعدی را از لینک مسکن شهر تهران همین سایت ملاحظه نمایید.

پیرو آغاز انعقاد قرارداد مسکن ویژه تهرانسر، به اطلاع می‌رسد مهلت زمان پرداخت قسط چهارم (20 میلیون تومان) از تاریخ 11 آبان ماه تا 11دی ماه است.

البته گفته می‌شود، تعدادی از متقاضیان مسکن ویژه که حدود 800 نفر هستند، نسبت به قیمت تمام‌شده مسکن ویژه معترض هستند و به همین دلیل از امضای پیش‌قرارداد عرصه و اعیان واحدهای مسکن ویژه خودداری می‌کنند.

3939

کد خبر 324994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  73 41
  به هیچ وجه نخرید به زودی خونه مفتی میشه
  • بی نام A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   17 4
   اخ ! ببخشید منفی دادم,حواسم نبود منظور دقیقت چی بود کلک ;)
  • بی نام A1 ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   35 16
   نوشته ات مرا به خاطرات کودکی برگردانید که میگفتیم "یه قرون بده آش ،به همین خیال باش"
  • بی نام A1 ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   38 7
   تازه قراره یه بنز هم بعنوان اشانتیون بدن روش!!!!!!!!!!
  • بی نام IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   40 16
   مردم نخرند نخرند
 • ناشناس EU ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  44 17
  مفت نمیشه ولی مگه عامل گرونیشو نمیگفتن تحریمه و....هر صدتومنی که دلار گرون میشد متری یک میلیون گرونش میکردن ....حالا هم بااااااااید بیارن پایین
 • بی نام IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  51 17
  نخرید تا سرمایه مسکن سازان راکد بماند. خونمان را در این مدت در شیشه کردند!!
  • بی نام IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۳
   3 1
   اینها همه خونخوارند ... ولی تا کی میتوان مقاومت کرد؟
 • بی نام EU ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  23 5
  اینها فقط به فکر سود شخصین. "به گفته وی، در اروپا حق کمیسیون 5 تا 6 درصد تنها از فروشنده‌ها دریافت می‌شود."
 • جمال IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
  28 9
  الهیه تهران خونه ها 30 درصد امده پایین.چطور میگین کاهش نداشتیم؟؟؟
  • بی نام A1 ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۷
   1 0
   سعادت آباد بیشتر ....
 • بی نام A1 ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  24 4
  آخه بااین حقوقها وتورم کدام بدبختی میتونه یه متر این خونه هاروبخره تاحالاهم توی دست دلالهای ازخدا بی خبر میچرخید وخریدوفروش میکردن وگرنه چه کسی میتونه این پولارو برای خونه بده؟
 • بی نام A1 ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  41 14
  مردم خداوكيلي با دولت همكاري كنيد فعلا خريد نكنيد درود بر دولت روحاني.
 • بی نام JP ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  42 9
  بزرگترین عامل گرونی مسکن بنگاه داران مسکن هستند،از زمانی که خونه گرون شده به یاد ندارم که یک روز اینا گفته باشند که فعلا مردم خونه نخرند،هر روز مصاحبه می کنند که حباب مسکن ترکید الان دیگه وقت خونه خریدنه،تا زمانی که شیوه تعیین حق الزحمه بنگاهداران به قیمت ملک بسته بشه مردم توان صاحب خونه شدن رو نخواهند داشت،چون با کاهش قیمت ملک کمیسیون بنگاهداران هم میاد پایین،و ااینجاست که بنگاهدار در برابر کاهش قیمت مقاومت میکنه.
 • بی نام A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  19 8
  هروقت دلار شد 1200 تومن مثل قبل خونه هم قیمتش مثل قبل میشه.هروقت قیمت همه چیز نصف شد قیمت خونه هم نصف میشه.فعلا که دلار 3000 تومنه و از این پایین تر هم فعلا نمیاد.اونی که پول داره میخره اونی هم که نداره چاره ای جز منتظر شدن تا مدت نامعلوم نداره.
  • بی نام IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
   3 6
   درست ترین تحلیل بود
 • لطفی IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  16 11
  خواهش می کنم نخرید اینها سرپناه مردم را وسیله دلالی کرده اند قیمت هنوز حباب دارد
 • هادی IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  6 13
  خدمت اون عزیزانی که بنگاه داران را مقصر میدونن باید بگم اقایان وقتی که میخای ملک بخری بلند میشی تموم بنگاهای شهر رو میگردی یا تو منطقه مد نظرت میچرخی ا زهر بنگاه داری میخای که برات با فروشنده صحبت کنه و تخفیف بگیره و اون هم با فروشنده صحبت میکنه ..وبرای خرید ملکش که از چند تا بنگاه بهش تماس کرفته بشه با خودش میگه چه خبره که اینقد بهم زنگ میزنن و اون هم از بی سباتی بازار احتیات لازم رو میکنه که کلاه سرش نره قیمتو میبره بالا وشما هم که از اینکه ممکنه گرونتر بشه میخرید ملکو اینجا بنگاهدار چه تقصیری داره وقتی طرفین به توافق رسیدن وشما دوست عزیزوقتی که میخای ساختمان بسازی وبا این قیمت مصالح و دستمزد روبرو میشی شما هم که فروشنده باشی کمتر نه به اجاره میدی و نمیفروشی یه خورده انصاف داشته با
 • منوچهر A1 ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  22 12
  اونایی که تونستن تاجایی که تونستن خونه وزمین خریدن بقیه هم اگه بخوان نمی تونن بااین قیمتها بخرن .پس نگران نباشید افت شدید قیمت مسکن درراه است
 • مهدی EU ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
  8 12
  دوست عزیز در اقتصاد "تو رو خدا نخرید" نداریم اینقدر عوامانه حرف نزنید مسکن در ایران دارای دوره های تناوبی رکود و رونق است و الان در فاز رکود هستیم در فاز رکود به علت خروج خریداران سرمایه ای و خروج سازندگان از بازار بازار با کاهش عرضه مواجه می شود و سپس فاز رونق شروع شده و تقاضای انباشته مسکن باعث افزایش قیمت ها می شود . این چندان به دولت اقای روحانی ربط نداره در دوره رفسنجانی خاتمی و احمدی نژاد هم این دوره ها را داشته ایم و در فاز رکود دولت ها کری زیاد می خونند که ما قیمت ها را پایین اوردیم اما این چرخه است و چندان به اونها ربط نداره در مورد بازار فعلی الان بهترین وقت خریده چون دوباره نزدیک عید بازار رونق میگیرد و ممکن است تا 5 درصد افزایش داشته باشیم .
 • امید US ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  6 2
  با عرض سلام من حدود سه سال بیش زمانیکه هنوز میشد با 30 میلیون خونه خرید اومدم وتو یکی از مسکنهای مهر معتبر تبتنام کردم ودر حدود 35 میلیون برداخت کردم ولی هنوز هیج خبری نشده و فقط اسکله هاش درست کردن و حدود یک سال هیج کاری انجام نشد و دیگه با این مبلغی که ماداریم هیج جا به ما یه اتاق نمیدهند خدا کند دولت جدید یک اقدامی جهت کمک به قشر ضعیف جامعه انجام بدهند.