واحدمرکزی خبر نوشت:

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اقدامات جدید دولت برای رشد اقتصادی و کاهش تورم خبر داد .
محمد باقر نوبخت در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: با اعمال مدیریت صحیح در لایحه بودجه سال 93 ، دولت انتظار دارد نرخ رشد اقتصادی در سال آینده به مثبت 3 درصد افزایش و نرخ تورم نیز تا 25 درصد کاهش یابد.
وی افزود : دولت امیدوار است با سیاست هایی که اعمال می کند تا آخر امسال نرخ منفی رشد اقتصادی را نزدیک به صفر و حتی مختصری مثبت کند.
سخنگوی دولت گفت : در سال گذشته ایران رشد اقتصادی منفی پنج و هشت دهم درصدی را پشت سر گذاشت و در حال حاضر نیز نرخ تورم حدود چهل درصد است.
نوبخت با بیان اینکه دولت اعتقادی به مداخله در اقتصاد ندارد، گفت: با این حال دولت معتقد است باید جایگاه نظارتی و کنترلی خود را در بازارها داشته باشد .
سخنگوی دولت افزود : در شرایط کنونی که بازارها نامتعادل هستند دولت نمی تواند دست روی دست بگذارد تا ساز و کار تعیین قیمت‌، بازارها را تنظیم کند و ما به این نوع اقتصاد لیبرالیستی معتقد نیستیم.
وی تاکید کرد: البته این به معنای آن نیست که ما تیمی را بفرستیم و برای کسبه مزاحمت ایجاد کنیم ضمن آن که معتقدیم کسبه باید خودشان از طریق برچسب قیمت و جلوگیری از اجحاف به مشتریان نظارت کامل و جامعی اعمال کنند.
نوبخت به عنوان مثال گفت: اگر بازار ارز بخواهد به هر دلیلی از تعادل خارج شود و به ضرر مردم عمل کند دولت نمی تواند بگوید من به ساز و کار بازار معتقدم و دخالت نکند بلکه دولت قطعاً به نفع مردم و اقتصاد کشور نقش نظارتی و کنترلی خود را ایفا خواهد کرد.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از نظارت به عنوان یک رکن جدی در برنامه ریزی ها نام برد و افزود: قطعاً دولت ضمن رعایت دخالت نکردن در اقتصاد همواره نقش نظارتی و کنترلی خود را به نفع مردم ایفا خواهد کرد.
وی با اشاره به این که تجربه نشان داده است انبساط بودجه ای الزاماً به معنای رشد اقتصادی و رفاه جامعه نیست ، گفت: مردم به یاد دارند که در سال های اجرای برنامه چهارم توسعه که با نبود تحریم ها درامدهای خوبی از محل صادرات نفت بدست آمد رشد اقتصادی به طور متوسط به جای 8 درصد در حد 4 و نیم درصد متوقف شد و نرخ بیکاری هم کاهش پیدا نکرد.
نوبخت ادامه داد: به اعتقاد ما مدیریت منابع و به درستی خرج کردن ولو مواجه شدن با محدودیت های مالی به مراتب راهگشاتر از بودجه های انبساطی و بی ضابطه است.
وی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید با این رویکرد و تخصیص مدبرانه منابع در نظر دارد ضمن بهبود نرخ رشد اقتصادی تورم را نیز کاهش دهد.

3131

کد خبر 326111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  4 8
  پس بگو چرا تو دولت قبلی تورم به وجود اومد؟؟دوستان پشت پرده سنگ اندازی میکردند وحالا دارن تورم رو ظرف چند ماه 15درصد کاهش بدن ..اونهم با خزانه خالی!!!!
 • بی نام A1 ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  3 6
  من به این اعداد و ارقام کاری ندارم اگه دلار شد زیر 2000 تومن خوبه
 • وحید KW ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  5 0
  امیدواریم.
 • بی نام IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  9 0
  شاید همین پیش بینی ها احمدی نژاد را براشفته کرده دنبال اغتشاش و شانتاژ بازی از طریق درخواست مناظره است تا دولت فعلی به اهداف خود نرسد چون در صورت بهبود وضعیت معاش مردم لعن و نفرینهای مردم نسبت به دولت قبل بشتر از ایام اخیر خواهد شد
 • نیک بخت A1 ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  6 0
  افزایش حقوق کارمندان هم باید متناسب با تورم باشد و همچنین نباید کارمندان از سبد کالایی مورد تحریم قرار داد.
 • کارمندمالیاتی IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  13 5
  وزیراقتصاددولت تدبیرهمچنان درخواب و آقای نوبخت مردی برای تمام فصول
 • بی نام A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  3 3
  سعی کنید قیمت ارز رو پایین بیاورید بیش از نصف مشکلات حل خواهد شد