یارانه نقدی 123 هزار میلیارد تومانی، معادل هزینه شش سال بهداشت و درمان خانوارهای ایرانی و دوبرابر عملکرد عمرانی سه سال گذشته دولت است.

علی پاکزاد: در آستانه سومین سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بنا بر گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسنا در سی و چهارمین دوره پرداخت یارانه نقدی سر جمع یارانه پرداختی به 123 هزار میلیارد تومان رسیده است.

رقمی بسیار بزرگ که در پی رشد شدید قیمت ها و در طوفان تورم در عمل مرهمی برای هزینه های رو به افزایش خانوارها محسوب نمی شود. پرداخت سرانه یارانه 45500 تومانی معادل 3500 میلیارد تومان برای دولت هزینه در بر داشته است و در دوره سه ساله ای که پشت سر گذاشته شده حجمی معادل بودجه جاری سالانه دولت را بلعیده است.

مقایسه با بودجه عمومی کشور

برای آنکه بهتر بتوانیم حجم یارانه نقدی پرداخت شده در این سالها را به تصویر بکشیم، رقم 123 هزار میلیارد تومان را با چند شاخص دیگر اقتصادی می توان مقایسه کرد. نگاهی به بودجه عمومی کشور نشان میدهد در سال 92 دولت کشور ایران را با رقمی معادل 236 هزار میلیارد تومان اداره می کند که از این رقم 154 هزار میلیارد تومان حجم بودجه جاری کشور است، به عبارت ساده تر میزان یاران نقدی پرداختی در سالهای اخیر معادل هزینه جاری سالانه یک دولت بوده است.

مقایسه با بودجه عمرانی

بودجه عمرانی به عنوان اصلی ترین موتور محرکه دربدنه اقتصادی کشور محسوب می شود، حجم بودجه عمرانی مصوب دولت طی سالهای 89 تا 92 رقمی معادل 167 هزار میلیارد تومان بوده است. یارانه نقدی پرداختی طی سالهای 89 تا آذرماه 92 معادل 76 درصد از کل بودجه مصوب عمرانی کشور بوده است. نکته جالب اینجاست که براساس گزارش های منتشره از سوی مرکز پژوهشهای مجلس بودجه عمرانی محقق شده طی سالهای 89 تا 92 معادل 42 درصد بودجه مصوب بوده است یعنی رقمی معادل 68 هزار میلیارد تومان که این رقم کمی بیشتر از نصف یارانه نقدی پرداختی بوده است، یعنی در صورتی که دولت طی دوره سه ساله اجرای قانون هدفمندی بودجه مربوط به یارانه نقدی را به بخش های عمرانی اختصاص می داد عملکرد بودجه عمرانی کشور دو برابر امروز بود.

مقایسه با مسکن مهر

بنا بر طرح اولیه قرار بود که در غالب مسکن مهر سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی با قیمت هر متر مربع 300 هزار تومان احداث شود که براساس گزارشهای جسته و گریخته ای که از عملکرد مسکن مهر منتشر شده هنوز تعداد واحد مسکونی بهره برداری شده این طرح به یک میلون واحد نرسیده است، میزان یارانه نقدی پرداخت شده در سالهای اخیر معادل هزینه احداث 5.8 میلیون مسکونی مهر 70 متری است، حتی با شرایط هزینه بالای ساخت و ساز در شهر تهران که امروز کف آن حدود هر متر مربع 700 هزار تومان محسابه می شود با این بودجه دولت می توانست 2.5 میلیون واحد مسکونی مناسبه برای اقشار آسیب پذیر احداث کند.

123 هزار میلیاردر

دوستی به شوخی می گفت در صورتی که این بودجه به صورت قرعه کشی بین 123 هزار خانوار کم بضاعت کشور توزیع می شد امروز 123 هزار خانوار به میلیاردر های ایرانی افزوده شده بود، نکته جالب اینجاست که براساس گزارشهای بانک مرکزی در حال حاضر پولدار ترین خانوارهای ایرانی با متوسط درآمدی معادل 6.6 میلیون تومان در ماه حدود 254 هزار خانوارهستند، اگر این شوخی را جدی بگیریم با این بودجه می توانستیم تعداد میلیاردهای ایرانی را 1.5 برابر کنیم.

بودجه آموزش و پرورش

در سال 92 حجم بودجه آموزش و پرورش کشور رقمی معادل 15.5 هزار میلیارد تومان مصوب شده است، به عبارت ساده تر با یارانه نقدی پرداختی طی یه دوره سه ساله تمامی هزینه آموزش و پرورش کشور طی 8 سال قابل تامین بوده است. براساس ارقام بانک مرکزی حجم هزینه تحصیل خانوارهای ایرانی در سال 90 به رقمی معادل 7.7 هزار میلیارد تومان رسیده است، از محل یارانه نقدی امکان تامین هزینه تحصیل رایگان تمامی خانوارهای ایرانی طی 15 سال ممکن بوده است.

هزینه های بهداشت و درمان

براساس آخرین ارقام منتشره کل هزینه بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی در سال 1390 رقمی معادل 19.7 هزار میلیارد تومان بوده است که با احتساب یارانه نقدی پرداختی طی سه سال دولت می توانست تمامی هزینه های بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی را طی شش سال به صورت مجانی تضمین کند.

در سال 90 احداث یک تخت بیمارستانی بین 10 تا 40 میلیون تومان هزینه برمی داشت، با احتساب بودجه 123 هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی طی سالهای اخیر امکان ایجاد بیش از سه میلیون تخت بیمارستانی در کشور فراهم می شد، تازه ترین امارها نشان میدهد در حال حاضر در ایران به ازای هر 1000 نفر 1.34 تخت بیمارستانی وجود دارد، یعنی رقمی معادل 100 هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که از محل رقم 123 هزار میلیارد تومان امکان افزایش 30 برابری آن وجود دارد.

در مقایسه با حجم بورس

در سال 1389 یعنی همزان با اجرای هدفمندی یارانه ها و پرداخت ایارنه نقدی حجم بازار بورس اوراق بهادار کشور معادل 96 هزار میلیارد تومان بوده است این شاخص در حال حاضر به رقمی معادل 426 هزار میلیارد تومان رسیده است، یارانه نقدی پرداختی معادل 29 درصد از کل سهام بزرگترین صنایع کشور است و طی سالهای 89 تا آذر 92 معادل 37 درصد رشد 330 هزار میلیارد تومانی بازار بورس اوراق بهادار کشور را پوشش می دهد.

63 میلیارد دلار یارانه

طی سالهای 89 تا آذرماه سال 92 قیمت هر دلار آمریکا از 1044 تومان به 3250 تومان افزایش پیدا کرده است با احتساب نرخ روز دلار آزاد حجم یارانه نقدی پرداختی 123 هزار میلیارد تومانی معادل 63 میلیارد دلار می رسد، این رقم بزرگتر از درآمد 50 میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در سال 91  و حدود دو برای متوسط درآمد نفتی ایران طی سالها 1358 تا 1391 که رقمی معادل 32 میلیارد دلار در سال بوده است.

31222

کد خبر 327810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 53
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  51 2
  ای کاش قطعش کنن ولی قیمتا برگرده به سابق:(
  • بی نام IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   6 0
   نه اینکه قطعش کنن و قیمتها همین طور بمونه
 • عقیق A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  42 1
  یه زمانی میگفتند با پول ناشی از هدفمندی یارانه ها و گرونی سوخت چه کارهای می تونن بکنن ! دیدیم که کاری که نکردن هیچ تورم هم چند برابر شد . حالاهم می خوان گوش مردم رو پر کنند که اگه یارانه ندیم چه کارا که نمی کنیم . بازم یه بازی تازه برای مردم بیچاره !!!!!!!
 • بی نام IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  13 1
  خب حق مردم ..حالا که چی
 • بی نام A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  15 10
  کارشناسی نشده ترین کار در میان تمام دنیا همین داستان یارانه بود که مردم را تنبل کرد و تولید را نیز در کنار 30% نقش تحریم ها و 70% بی انضباطی های دولت نهم و دهم و بی برنامگی هایش به شدت کاهش داد.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  62 2
  میتوان به برخی کشورها بصورت بلاعوض داد
 • بی نام IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  39 9
  همون بهتر که دادنش به مردم.فکر می کنید اگر دست دولت بود غیر از تهران و اصفهان جای دیگری هم خرج می شد؟
 • بی نام US ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  12 2
  این ها چیه ؟حساب کن چند شرکت اروپایی رو میشه خرید
 • هوشيار IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  17 15
  با یارانه نقدی 123 هزار میلیارد تومانی چه کارهایی می شد کرد؟ مي شد آنرا به مردم نداد مي شد آنرا عاقلانه براي براي مردم خرج كرد ...
 • بهروز IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  24 0
  با اين مقدار فراوان منابع طبيعي و ثروتي كه كشورمان دارد چه كارهايي مي توان كرد؟؟؟
 • مهندس IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  39 2
  لطفا خواهش می کنیم از شما اینگونه خبرهای عوامفریبانه و پوپولیستی را منتشر نکنید که آیا می دانید با این یارانه که گرفتید نمی دونم هزاران مدرسه یا بیمارستان و کارخونه و چه و چه ساخته میشد یا نمیدونم صدهزار خانواده میلیاردر میشد و...همه شاهد بودیم در آستانه ان سالی که قرار بود هدفمندی اجرا شود و سوبسیدها حذف شود با همین استدلالات عوامفریبانه آقای مهران مدیری و تیم بازیگرانش(از جمله بهنوش بختیاری) هر شب می آمدند و در گوش مردم نجوا می کردند با گران شدن نان و بنزین و خدمات و برق و گاز و.. می دانید چقدر مدرسه و بیمارستان و کارخانه و.. احداث می شود! پس کو و کجاست آنهمه بیمارستان و مدرسه و خانه و شغل؟جز اینست که همه پولها یک شبه تبدیل به بزرگترین اختلاس کل تاریخ ایران شد؟ سیلی نقد به از حلوای نسیه!
 • آراز A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  85 1
  می شد 41 مورد اختلاس 3هزار میلیاردی انجام داد.
 • بی نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  43 1
  با 123 هزار ميليارد نميشد کاري کرد ولي اگر به مردم نميدادن تعداد اختلاس گران چند تايي زياد ميشد
 • کیومرث A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  24 1
  قیمت اکثر اقلام نیز بیش از سیصد برابر شده .!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بی نام A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  15 5
  آقا ما مردمی هستیم که مدیریت توی زندگیمون بسیار کمه و همین مشکل در مسئولین مملکتمون هم وجود داره. یارانه ای که به مردم میدهند، خودشون میگن بیشترش بابت هزینه ی حامل های انرژی است. اگه واقعا همین یارانه صرف توسعه انرژی های نو می شد و یا به منازلی که امکان نصب آبگرمکن خورشیدی داشت، بجای پول دادن میومدن یه آبگرمکن خورشیدی می دادن هم در مصرف گاز و برق مملکت صرفه جویی می شد و هم از لحاظ اقتصادی به سود مردم بود و الآن هم دچار این تورم نبودیم.
 • صابر A1 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  71 3
  ميشه داد دست بابك زنجانى و مرتضوى و... اونا بهتر بلدن!!!!!!!!!!!!!!!
 • خودم IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  31 0
  بابا این یارانه روهم قطع کننین انقد واسه ما آسمون ریسمون نبافین اه اه همه چیز که گرون شد خیالتون راحت
 • بی نام A1 ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  8 2
  تازه مسی رو هم میشه خرید!!!!
 • بی نام A1 ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  12 25
  خوب قطعش کنید۰ عوضش به مملکت برسید
 • بی نام A1 ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  27 1
  شما لطف کنید از جیب خودتون خرج کنید , به جیب ما کاری نداشته باشید , چطور ان زمان که میلیاردها تومان را خرج سوبسید برای 30 درصد جامعه میکردید از بهداشت و درمان صحبتی نبود .
 • reza A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  19 13
  دقیقا برعکس. این پول برای بسیاری از خانواده ها کمک خرج و مرهمی برای هزینه های رو به افزایش است.
  • بی نام IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   0 1
   آخه این افزایش های 3 برابری ناشی از این یارانه هاست . نمیدانم شمار حاضرید هزینه 500000 تومانی در ماهتان بشه 1500000 تومان و 182000 تومان یارانه بگیرید؟
 • علیرضا A1 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  15 1
  پرداخت یارانه به مردم برای حذف یارانه ی بسیاری از کالاهای مصرفی از قبیل آب، برق،گاز ، مواد شوینده، لبنیات ، نان ، بنزین و ... که دولت مجبور به پرداخت آن بود میشد؛ پس پرداخت مبلغ 123 هزار میلیارد تومان در مقابل واقعی کردن قیمت اجناس مبلغ ناچیزی هست. مطمئنا پرداخت یارانه نقدی نیز طی دو سه سال آینده حذف خواهد شد.
 • بی نام IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  24 1
  من همین داستانو همون 3 سال پیش حددس میزدم(حالا دوست دارید باور کنید یا نه)اون زمان که میگفتن این طرح که اجرا بشه فلان قدر درامد داره برا دولت چه کارا که نمیکنیم . میگفتم همین پول چند سال دیگه میشه هزینه (الان یکی میگه براورد 23 تونم بود دو برابر داد) اگه هزار تون هم بود همین داستان بود
 • عرشیا A1 ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  71 0
  از همه اینهایی که گفتی مهمتر اینکه میشد 40 تا خونواده بیچاره و بدبخت مثل محمود رضا خاوری رو باهاش بفرستیم کانادا !!!!!!
 • 63 ميليارد دلار يارانه A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  9 0
  همين الان هم با دلار 3000 تومني يارانه ها چيزي معادل نصف درآمد نفتي هست بعد بعضيا ميگن يارانه ها روي گراني ارز بي اثر بوده! مثلا اگر دلار الان 1500 بود كه كل درآمد 30 ميلياردي نفتمون كفاف يارانه ها رو هم نميداد! اگه به همين راحتي بود همه دنيا همين كار رو ميكردن و هيچ فقيري توي دنيا نميموند
 • قندنمک A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  106 5
  میشه باهاش صدها پاداش چندصد میلیونی داد.
 • بی نام A1 ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  52 4
  هیچی به عنوان هدیه میدادنش به نور چشمیا ... حالا اقلا یه پول ناچیزی میره تو جیب این ملت پولی که از خودشون میگیرن و بخودشون پس میدن
 • عطا IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  29 3
  یعنی شما واقعا عوارض این کار را نمیدانستید وای بر مردم ایران که این چنین تصمیم گیرهایی دارند هر اقتصاد دان کوچک هم میدانست وای بر شما و مردم
 • من A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  63 5
  با پول آب و برق و گاز و مالیات چه کارههای که نمیشه کرد . فقط این ماهی 40 تومن رو دیدی
 • عقیل فلاح لیاولی A1 ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  49 7
  سلام کشور ایران با این همه ذخایر خدادادی و با این همه سرمایه ، حالا که نفری 45000 تومان پول می دهند ، عده ای چشم دیدن ندارند ، به دولت فشار می آورند تا جنس های بنجور خودشون را به جای پول به مردم بدهند و چپ و راست می روند و ایراد می گیرند ، مردم نیاز به قیم ندارند و خودشون می دونند چطوری خرج کنند ، دوله که هم خدمات را پولی کرده ، حتی توی توی خیابان پار کنی باید پول بدی ، دستشویی عمومی باید پول بدی ، همه خدمات دولت پولی شده ، دست بکشید از سر یارانه مردم ، خودمون می دونیم کجا و چطوری خرج کنیم
  • بی نام IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   2 3
   شما هنوز نمی دونی حق پارک و دستشویی به جیب شهرداری ها میره نه به جیب دولت!
 • بی نام IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  59 2
  تازه مسي رو هم ميشه خريد!!!
 • مجتبی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  25 1
  البته این پول رو ببربد باید یه قشری از جامعه از زور بی پولی سوتغذیه می گیرن. مثله اینه که بگید یه خانواده اگه سه سال نخوره و نپوشه می تونه ماشین بخره!!!!!!! شما لطف کنین با بقیه پولها به فکر نظام بهداشت و سلامت باشید.
 • الیمی A1 ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  71 10
  با این پول بزرگ می شه فرصت های اقتصادی ،،، فرهنگی بزرگی خلق کرد ،، حیف که ...
 • الیمی A1 ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  115 9
  هر چند که چند بار گفتم اما باز هم می گم ::::::::: دولت های بزرگ از پول های کوچک فرصت های بزرگ می سازند و دولت های کوچک از پول های بزرگ ، فرصت های کوچک .....
  • بی نام A1 ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
   5 0
   میشد بالا بالا خرید برای بعضی از مسئولین
  • reza A1 ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
   7 0
   بود و نبود این پول هیچ فرقی برای عموم نداشته و نداره مثلا اگه این پول رو به مردم نمیدادن با هاش چه کار میکردند ؟ فقط بجای اختلاس سه هزار میلیاردی میشد چند تا اختلاس چند هزار میلیاردی
  • بی نام IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   2 1
   میشد به جای دادن پول نقد، به اندازه یارانه مردم هر شهر یا روستایی در اون سرمایه گذاری کرد و سند اون رو به نام مردم همون شهر و روستا زد. تا : 1- در بعضی از نقاط کشور اندازه تمام کشور سرمایه گذاری نشود. 2- بین شهرها رقابت اقتصادی شکل گیرد. و... به عنوان مثال در شهر مشهد با 2.8 میلیون جمعیت ماهانه 127.4 میلیارد تومان پول تزریق می شود که معادل هزینه 5 کارخانه متوسط می باشد.
 • بی نام IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  45 0
  بعد ار انقلاب 2 الی 3 هزار میلیارد دلار نفت فروختید. به تومان معلوم نیست چقدر می شود. با آن دلارها چه کار کردید؟
 • آرمین A1 ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  0 0
  کارت هدیه راه انداخت
 • رسول A1 ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  1 0
  یارانه نقدی , حق مسلم ماست ... رفاه مردمی زیربنای آرامش و پیشرفت میباشد.
 • احمدی A1 ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  0 0
  بخدادوسه ماه قبل اجرای این کار میدانستم این عمل یعنی تیر خلاص به سر اقتصاد مملکت وبه تبع ان کل مردم ضعیف ایران
 • حمید A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  2 0
  مهم اینه که حتی اگه این پول رو به مردم نمیدادن ازون ور هم هیچکاری هم نمیکردن و پروژه ای هم انجام نمیشد.پس همون بهتر که به مردم بدن هرچند دردی هم ازشون دوا نمیشه ولی لااقل بعضیا میتونن نون خالی باش بخرن. . . .
 • بی نام A1 ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  0 0
  حقوق بیکاری که هم خرج خودته هم اگه زنم داشته باشی این مبلغ افزایش پیدا میکنه ومیتونی خرجی یه زندگی روهم با هاش بدی (مثل استرالیا وبیشتر کشورهای اروپایی) . نفعی که این طرح داره اینه که مانع از بوجود اومدن دزدی.فحشا. انواع فساد .افسردگی .ناراحتی .خشم و... که برای بیکاران بوجود میاد بشه .و کلا اینکه جامعه با این کار نشون میده که یه بیکار فراموش نشده و براش مهمه این خیلی ارزش داره .و در کنارش ایجاد شغل ازطریق افزایش کارخانه ها و کارگاه ها. وام های پژوهشی .سرمایه گذاری در بخش اموزش و دادن حقوق به افراد از کار افتاده در شهر و روستا ها و.....
 • حجت IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
  2 0
  تا کی میخواید با این نوع تیتر زدن اذهان مردم رو از اصل مسئله دور کنید؟ یعنی این منبع تهیه این یارانه ها غیر از جیب خود مردمه؟ آیا نان اب برق گاز گوشت برنج و ... که گرون شده ده ها برابر این یارانه به مردم فشار وارد نکرده؟ خدا ناظر بر همه اعمال رفتار و گفتار ما آدمهاست . ایا وضع زندگی عموم مردم قبل از اغاز هدفمندی بهتر نبود ؟ یا اگر نگم بد بود الان بدتر نشده ؟ تا کی آزمون و خطا ؟ یارانه ها رو میخواید قطع کنید بکنید ولی قیمت ها رو به قبل از یارانه ها برگردانید 99 درصد مردم برای صد پشت شما دعا میکنند
 • بی نام IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  0 0
  من از همون ابتدا اعتقادم بر این بود که این پول داده نشه و هزینه های بهداشت و درمان برای تمام اقشار جامعه مجانی بشه. به نوعی همه ایرانیا بیمه درمانی بشوند. به نظرم این بهترین انتخاب بود.
 • بی نام IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  1 0
  انضباط مالی باشه و پولها از کشور بیرون نره و صرف کارای عمرانی برای کشورهای به اصطلاح دوست و برادر نشه اونوقت می بینیم ،بهترین کشور از نظر اقتصادی میشیم.
 • ناشناس DK ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  3 0
  شما کلی حساب نکنید بگین با 45000 تومان در این زمان چیکار میشه کرد با این همه افزایش قیمت توسط دلالهای خودتون دهن منو باز نکنید
 • بی نام A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  4 0
  آقای اقتصادان کلان این پول یارانه ها خون مردم است نه پول دولت
 • بی نام IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  3 0
  بهترین راه برای صرف این بودجه ایجاد شغل برای سرپرست خانوارها براساس پولی که از این طریق بهشون میرسه وباتوجه به تخصصشان به صورت پاره وقت کار بدند که این پول در قبال کار انجام شده داده بشه بیشتر این افراد که نیازمند هستند بیکارند بخدا دیگه خسته شدیم از بیکاری بنده خودم متاهل بیکار با مدرک لیسانس مدیریت علاقه به ادامه تحصیل دارم ولی پول ندارم لطـــــــــــــــــــفا خبر آنلاین و کاربران با بررسی این نظر و کارشناسی ،اون رو به مسولین انتقال بدند شاید جواب بده
 • حسن IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۹
  0 0
  به روستائیان وبهزیستی وطرهای عمرانی اختصاص یابد
 • نیما A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۳۰
  1 0
  بهترین راهش اینه که اقتصاد ما جهانی بشه و رقابت بین تولید کننده های داخلی و خارجی ایجاد .....و به این ترتیب که ما میتونیم یه کشوری با رفاه نسبی رو داشته باشیم .......نه با صدقه دادن به ثروتنمد ترین مردمان دنیا و این که این یارانه رو چه جوری بدیم یا ندیم