ایسنا نوشت:

رئیس‌جمهور پیشین کشورمان با تاکید بر لزوم تدوین و اجرای حقوق شهروندی، به انتقاد از وضعیت شنودها پرداخت و گفت: جوی را درست کرده‌اند که همه افراد احساس می‌کنند تحت شنود شدید هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در جمع استانداران دولت اصلاحات اظهار کرد: درباره خودم می‌گویم که ای کاش شنود می‌شد یا آنچه بود، همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر؛ نه اینکه مطالبی سرتاپا دروغ محض به نقل از من در بولتن‌ها بیاید و به بزرگان منتقل شود.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جمع استانداران پیشین کشور گفت: به نظرم استانداران محور حرکت کشور و طبعاً نزدیک‌ترین افراد به مرکز حکومت هستند یا باید باشند، چون بالاخره مجری سیاست‌هایی هستند که رئیس‌جمهور مستقیماً درباره آنها از مردم رای گرفته است. بنابراین نزدیکی آنها با مرکز حکومت بسیار مساله اساسی است و انتخاب آنها هم بر این اساس بسیار ضروری و محرز است.

رییس بنیاد باران افزود: استانداران از نظر جایگاه اداری، مکانتی میان وزیر و معاون وزیر دارند یعنی به خاطر حیطه فعالیتشان و مسئولیتی که دارند بالاتر از معاون وزیرند و پایین‌تر از وزیر و این نشان‌دهنده اهمیت آنهاست.

خاتمی با بیان اینکه "استانداران، رئیس‌جمهور یک منطقه هستند"، اظهار کرد: آنها دقیقاً همان نقشی را دارند که رئیس‌جمهور در کل کشور دارد. اینها نشان دهنده اهمیت و نقش آنان است.

وی تصریح کرد: به یک معنا، اگر بگوئیم استانداران نقطه اتصال حکومت با مردم و نزدیک‌ترین و پیداترین نقطه اتصال جامعه به دولت هستند، سخنی به گزاف نگفته‌ایم و در این نقش نسبت به وزرا نیز مزیت دارند چون وزیران این طور ارتباط مستقیم را با مردم ندارند.

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: تمام مدیران ادارات شهرستانها زیر نظر استاندار کار می‌کنند و در واقع نمایندگی از کل مدیریت کشور در بخش‌ها و مناطق مختلف و مسئولیت آنجا را دارند. اگر به این نکات توجه شود، شاهد یک نوع انسجام و در غیر اینصورت شاهد آشفتگی کلی خواهیم بود.

خاتمی در ادامه با بیان اینکه "به دوستانی که فکر تأسیس مجمع استانداران را داشتند و پیگیری کردند، دست مریزاد می‌گویم"، تصریح کرد: تأسیس این نهاد که همه جناح‌ها و گروه‌ها هم در آن بودند و هستند، خیلی خوب بود. این از افتخارات دولت ما بود که از آن دوره آغاز شد.

وی ادامه داد: کاری دیگری که مبتکرانه و خوب بود، کار جناب آقای ناطق نوری بود. ایشان بعد از اینکه از وزارت کشور کنار رفتند رابطه‌شان را با استاندارانشان حفظ کردند به عنوان محورهای حرکت کشور، بطور مرتب نشست داشتند و دارند. ایشان در مسئولیت‌های دیگری هم که داشتند این رابطه را حفظ کردند. من هم خدمت جناب آقای موسوی لاری عرض کردم که این کار را انجام بدهید و کم و بیش این کار انجام شده است.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان با بیان اینکه "این تجربه و دانش و به‌روز بودن در مقاطع مختلف می‌تواند مؤثر و مفید باشد"، اظهار کرد: این جمع حاضر، در منصب و مسئولیت رسمی باشند یا نباشند، می‌توانند به کشور، دولت و جامعه کمک کنند، پیشنهاد بدهند و حرکت به سوی جلو را سریعتر کنند. ما هم در سطح دیگری در این سال‌ها سعی کرده‌ایم دور هم بنشینیم، گپ بزنیم و صحبت کنیم، بدون اینکه تشکلی باشد و آن جمع قصد دخالت در امور را داشته باشد ولی نگاه داشت این سرمایه و انسجام و حتی‌الامکان انتقال دانش و تجربه به بعدی‌ها مفید است.

خاتمی در ادامه صحبتهای خود، به صحبت‌های مطرح شده در جلسه از سوی استانداران دولت اصلاحات درباره انتخابات اشاره کرد و گفت: همیشه این را گفته‌ام که باید ببینیم انتخابات اخیر چه شد و چه بود؟ اگر ما آن را از یاد ببریم، هیچ وقت از آنچه پیش آمده است نمی‌توانیم راضی و خشنود باشیم. همیشه نباید ایده‌آلی فکر کرد. مگر وقتی دوران ما بود همه‌چیز ایده‌آل بود؟ بالاخره مشکلاتی بود که یا ناشی از ضعف خود ما بود یا شرایط و اقتضائات جامعه ایجاب می‌کرد. ممکن است توقعاتی داشته باشیم ولی نشود، یعنی واقعاً عملی نباشد. ولی آنچه واقع شده است مبارک است و آثار خیرش هم در جامعه آشکار است.

رییس بنیاد باران اضافه کرد: همین مساله رفع حصر و آزادی‌ها که دوستان گفتند و امروز خیلی از آن صحبت می‌شود، آیا دولت می‌تواند مستقلاً و مستقیماً چنین بکند؟ در این که دلش می‌خواسته و تلاش هم کرده تردیدی نداریم ولی بالاخره مملکت است و عدم تداخل قوا باید باشد، بویژه دولت قانون‌گرایی که می‌خواهد تداخل نکند. گرچه ممکن است نهادهای دیگر تداخل بکنند ولی دولت باید روی روال عادی کار کند و امکاناتش هم محدود است.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه "ما معتقد به باز شدن فضا و نزدیک شدن دلها به یکدیگر هستیم تا همه با اشتیاق در خدمت نظام و انقلاب باشند"، تاکید کرد: این به نفع همه است و مطمئناً باز شدن فضا و رفع محدودیت‌ها و مسائل دیگر به نفع همه است و باید سعی کنیم این مسأله بصورتی که راضی‌کننده برای همه اطراف قضیه باشد انجام بگیرد. باید توقعاتمان را در حد امکانات و میسوراتی که وجود دارد در نظر بگیریم.

وی خطاب به استانداران دولت اصلاحات گفت: نگاه کنید به دولت و استانداران و آن را مقایسه کنید با آنچه قبلا بوده است. شما قطعاً خشنود می‌شوید، هرچند در برخی جاها سلیقه ما با آن‌ها ممکن است متفاوت باشد ولی روی هم رفته تحولی ایجاد شده است. امروز افراطیون بیشترین گلایه را دارند تا شما. ما هم باید توقعاتمان را محدود بکنیم، اصلا توقع نداریم جناح و جریانی که رسماً به ما تعلق دارد همه سرکار بیایند. نخیر، ما می‌خواهیم مملکت ادراه شود و مشکلات حل شود؛ حال بدست هرکس که می‌خواهد باشد.

سیدمحمد خاتمی تصریح کرد: یک چیز را بارها گفته‌ام و الان هم دوباره تکرار می‌کنم که رئیس‌جمهور عهدی با مردم بسته، شعارهایی داده و مطاللبی را گفته و متعهد است اینها را تا آنجایی که می‌تواند پیاده کند. مهمترین ابزار و شرط موفقیت او همکارانی هستند که با ایشان کار می‌کنند؛ آیا واقعاً این رویکردها را قبول دارند و صددرصد حاضرند آنطور که رئیس‌جمهور قول داده می‌خواهد پیاده کند، او را همراهی می‌کنند؟ این ملاکی است که باید بر اساس آن توقعمان را تنظیم کنیم؛ حالا مسئولان از هر جناحی که می‌خواهند باشند.

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: در دوره گذشته خیلی به افراد ستم شد و به اتهامات مختلف یا به خاطر وابستگی‌هایی که به جاهای دیگر داشتند، از زندگی ساقط شدند، مورد تنگنا قرار گرفتند و در کار و کاسبی‌شان مشکل ایجاد شد حبس و حصر شدند. این مشکلات وجود داشته است و باید جبران شود.

وی ادامه داد: این بدان معنا نیست که افراد وابسته به یک جریان بیایند و همه امور را به دست بگیرند و دیگران از صحنه بیرون بروند. نه؛ همه باید باشند ولی یک ملاک وجود دارد و آن اینکه رئیس‌جمهور محترم عهدی با مردم بسته است و این عهد باید عملی شود و همکاران کسانی هستند که باید مومن به این رویکردها و آماده برای پیاده کردن آن باشند. این مسأله‌ای است که خیرخواهانه می‌شود گفت. اگر هم نقدی وجود دارد، در این زمینه انجام بدهیم.

خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به طرح پیشنهادی دولت درباره تدوین حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: این مسأله قبلا هم در بحث جامعه مدنی مطرح بوده و ما هم می‌گفتیم که یکی از مهترین مسائل آن، حقوق شهروندی است. از نظر تئوری خیلی می‌توان روی آن بحث کرد. بسته به اینکه مبانی فکری و اعتقادی چگونه باشد، می‌شود در توسعه یا تضییق حقوق شهروندی بحث کرد. اینها مسائلی است که در جای خودش هم به لحاظ فلسفی، هم جامعه‌شناسی و هم تاریخی و سیاسی می‌تواند مورد بحث قرار بگیرد.

رییس بنیاد باران خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوئیم حقوق شهروندی، یعنی این مملکت نظامی دارد، قانون اساسی دارد و باید طبق آن حقوقی که شناخته شده است برای افراد آن تأمین شود. در بحبوحه جنگ، حضرت امام(ره) فرمان 8 ماده‌ای را صادر کردند؛ محور آن فرمان چه بود؟ ایجاد امنیت برای افراد در زندگی شخصی و اجتماعی‌شان. ایشان به شنود حساسیت داشتند، برای اینکه ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی که امنیت و آزادی لااقل در حیطه مسائل شخصی است از بین می‌برد! آیا امروز مسأله شنود به همان صورت که امام می‌خواستند هست؟ آیا همان طوری است که در قانون اساسی ماست یا لااقل جوی را درست کرده‌اند که همه افراد احساس می‌کنند تحت شنود شدید هستند.

رئیس‌جمهور پیشین کشورمان افزود: درباره خودم می‌گویم که ای کاش شنود می‌شد یا آنچه بود، همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر. بنده از بولتن‌ها و مطالبی که علیه من گفته می‌شود باخبرم. چیزهایی گفته می‌شود که اصلاً از سر تا پا دروغ محض است. لااقل صداقت در انتقال آن چه شنود می‌شود داشته باشند و بویژه آنچه را به بزرگان منتقل می‌کنند.

وی افزود: دائماً سعی می‌کنند کسانی را که نمی‌پسندند، بدبینی نسبت به آنها را در سطوح بالای مملکت ایجاد کنند و حتی دوبه‌هم‌زنی کنند. حقوق شهروندی یعنی در این مملکت قانون اساسی وجود دارد. بخش عمده‌ای از آنان هم حقوق ملت است که معتقدیم کمتر مورد توجه بوده است. شاید در دوره ما هم آنطور که باید و شاید مورد توجه نبود ولی علاقه‌مان این بود که این کار انجام بگیرد. می‌گفتیم و تلاش هم می‌کردیم ولی موانعی هم بود. امروز اگر از حقوق شهروندی سخن می‌گوئیم، باید فصولی که مربوط به حقوق ملت است، دقیقاً پیاده و از آن دفاع شود.

رئیس بنیاد باران همچنین اظهار کرد: امیدوارم این حقوق شهروندی همان طور که قانون اساسی می‌خواهد تامین کننده نظر همه افراد و صاحبنظران و جناح‌های مختلف باشد. ان‌شاءالله طبق قانون حقوق شهروندی بیاید و پیاده هم بشود و همه می‌گوئیم این کار به نفع نظام و انقلاب است و باید انجام بگیرد.

خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به انتخابات مجلس آتی اشاره کرد و گفت: مساله دیگری که دوستان گفتند، انتخابات آتی بود. باید ببینیم ما از انتخابات چه انتظاری داریم. این است که همه بیایند و به کاندیدای مورد نظر ما رای بدهند؟ ابداً این مورد نظر نیست. البته این توقع را داریم که کاندیداهای جناح‌های مختلفی که هستند به بهانه‌های مختلف حذف نشوند از صحنه بیرون نروند.

وی اضافه کرد: همچنان که رهبری هم فرمودند، رای مردم حق‌الناس است. این باید ادا شود و اتفاقاً مجریان جریان هستند که این امر را تامین می‌کنند و حق‌الناس را ادا می‌کنند. اگر خدای ناکرده مجریان هم همسو باشند با جریاناتی که معتقدند مصلحت اسلام و انقلاب را بهتر از هرکس تشخیص می‌دهند و برای تامین این مسأله هر کاری می‌توانند بکنند، حتی اینکه مردم نتوانند آن طور که باید و شاید رای خود را اظهار کنند یا کاندیداهایی که مورد نظرشان است داشته باشند یا بالاخره به هر صورتی چه قبل و چه بعد از آن افراد حذف شوند، این مساله‌ای است که اگر مجریان ما درست امانتدار باشد می‌توانند کار را درست انجام دهند و هرچه از صندوق درآمد برای ما قابل قبول است.

رئیس بنیاد باران با بیان اینکه "ما انتخاباتی آزاد می‌خواهیم؛ انتخاباتی که رأی مردم حق‌الناس باشد و مردم قدرت انتخاب داشته باشند"، گفت: این خواسته بدین معناست که کاندیداهای دارای سلایق مختلف به عرصه بیایند و به بهانه‌های مختلف بخش‌هایی حذف نشوند یا بخش‌هایی دوپینگ نشوند و رانت‌گونه به صحنه نیایند یا اینکه امکاناتی برایشان فراهم شود و برای دیگران نشود؛ البته دوستان ما در شهرستانها از الان می‌توانند نیروهای سالم و متدین را شناسایی و تشویق کنند که بیایند و انسجامی باشد و پراکندگی نداشته باشیم و انتخابات سالمی هم انجام شود. اتفاقاً دوستانی نظیر شما که آشنا به شهرستانها و مناطق مختلف هستند در چارچوب قانون فعال شوند و نیز چون الحمدالله همه شما استانداران موفقی بوده‌اید، محبوبیت و جایگاهی هم در میان مردم دارید.

رئیس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ادامه سخنانش، به موضوع سیاست خارجی دولت اشاره کرد و افزود: معتقدم دولت در این بخش موفق بوده است، به شرط اینکه بگوئیم چه می‌خواستیم و چه می‌خواهیم. اگر مساله این باشد که صددرصد مسائل و مشکلات ما حل شود، این عملی نیست.

سیدمحمد خاتمی ادامه داد: آنچه عملی است، پا گذاشتن در راه حل مشکل به صورتی است که ایران صاحب تکنولوژی هسته‌ای باشد و در عین حال بتواند فعالیت‌های بین‌المللی و داخلی و اقتصادی‌اش را انجام دهد و تنگنا نداشته باشد که بحمدالله گامی به سوی آن برداشته شد.

وی با بیان اینکه "به نظر می‌رسد طرف مقابل هم تمایل دارد که مساله حل شود"، اظهار کرد: دیدیم آمریکا هم تلاش کرد تا جلوی تحریم‌های جدید مجلس و کنگره را بگیرد اما در مورد اعمال تحریم برخی شرکت‌ها، کار آنها نادرست بود؛ هرچند که این امر مربوط به مساله‌ای بود که قبل از توافق اخیر اتفاق افتاده بود، ولی دولت آمریکا می‌توانست جلوی آن را بگیرد تا به سوءظن‌ها دامن نزند و تردیدها نسبت به حسن نیت خود در ایران را بیشتر نکند. به هر حال معتقدم امور با فراز و نشیب‌ها، پیش به سوی کاهش مشکل و ان‌شاءالله به نفع ایران پیش می‌رود.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان تاکید کرد: موفقیت دولت جناب دکتر روحانی، موفقیت نظام و مردم و موفقیت کشور و همه ماست. همه ما باید برای آن هم دعا بکنیم و هم هر کاری از دستمان برمی‌آید انجام بدهیم، توقعاتی بیش از آنچه در اختیار دولت است نداشته باشیم. کار ما اصلاح‌طلبان نیز این است که نصیحت و نقد کنیم و اگر ما برای تقویت نظام و کشور سیاسیت‌هایی را نقد می‌کنیم، کسانی هستند که می‌آیند و می‌گویند این برای تضعیف نظام است. نخیر؛ ما طرفدار نظام هستیم، ما تقویت نظام را می‌خواهیم، ما می‌خواهیم مشکلات حل شود و اگر هم نقدی داریم معتقدیم با رعایت آن نظام و جامعه تقویت می‌شود. ما معتقدیم برخی روش‌ها و سیاست‌ها در درجه اول، دودش به چشم نظام و انقلاب و اسلام و بعد هم مردم می‌رود.

وی با بیان اینکه "کار ما نقد است و خیرخواهی و به این کار ادامه می‌دهیم"، خاطرنشان کرد: ما سیاست‌ها را نقد می‌کنیم و در عین حال راه حل‌ها را عرضه می‌داریم و در همه حال قدرت و قوت کشور و مملکت مورد خواست ماست.

خاتمی ادامه داد: از ترفندهایی که در پی ضربه زدن به اصل نظام و انقلاب هستند، در مسیر تخریب و براندازی است. ما در مقابل آنها همچنان مقاوم هستیم و مواضع ما روشن است و اتفاقاً نقد ما و پذیرش تنوع در درون کشور یکی از مهمترین عامل‌هایی است که صلاح کسانی را که می‌خواهند نظام بر بیفتد و از بین برود کند خواهد کرد، نه اینکه تقویت‌کننده آنها باشد، بلکه تنگ‌نظری‌ها و محدود کردن امور بیشترین کمک را به کسانی می‌کند که می‌گویند اصل نظام نباشد و ما می‌خواهیم اصل نظام باشد و دنبال همین هم هستیم. امیدوارم خداوند به همه شما توفیق و سعادت و سلامت بدهد.

/2727

کد خبر 328069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام JO ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  خیلی محترم و انسانی آقای خاتمی. امیدوارم افرادی چون شما در جامعه ما تربیت شوند.
  • بی نام IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   در اون صورت نعمت فتنه و اختلاف در کشور رو هر روز خواهیم داشت ...
  • محمد A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   داستان این منفی ها رو نمیفهمم! تا جایی که میدونم گفتار هر کس آیینه درونیات اون شخص هست و من از سید محمد خاتمی همیشه مطالبی متین و منطقی و انسانی شنیدم. جاهایی هم با ایشون موافق نبودم ولی ذره ای از احترامم به ایشون کم نشده.
  • بی نام A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   آقای خاتمی یک انسان با شخصیت هستند و ربطی به جناح سیاسی ندارد و وجود دارن افراد با شخصیت دیگر در جناه اصول گرا که شاید کمتر نامی از آنها به میان می اید من خود طرفدار خاتمی هستم ولی این به این معنا نیست که مخالف حکومت هستم بلکه اعتقاد فراوانی به حکومت دارم ولی از بعضی تندرویها خسته شدم
  • بی نام IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   آمین
  • بی نام IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   امیدوارم دیگه در طول تاریخ تکرار نشه.
  • بی نام IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   102 6
   هر چه مي خواهند خرابت کنند عزيز تر مي شوي
 • بی نام A1 ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  درود بر خاتمي مرد خدا كسي كه خدا او را دوست دارد
  • مهدی A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   7 24
   جزززززززززززززززز
 • بی نام IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  مرده سیاسی هم مگه شنود میشه؟؟!!
  • بی نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
   مرده سیاسی که هیچ پسرم ، او قبلی یه بود که - عوامفریب چاخان بود - توام می شناسیش ، اونم شنود می شه باباجون...
  • بی نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   15 21
   خيلي احمق تشريف دارين
  • علی A1 ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   26 3
   خداوند متعال میفرماید یه افرادی هستند که هر فریادی را بر ضد خویش می پندارند. بنا براین اگر کسی یه همچین طرز فکری داشته باشد بطور حتم نگران و مضطرب است و سعی می کند با شنود کردن مخفیانه از دیگران خود را برهاند. لازمه بگم که این افراد از نظر قرآن کریم همان منافقان هستند.
  • بی نام A1 ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
   30 6
   این ادب راطی 8 سال گذشته آموختی؟
 • بی نام A1 ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  سید عزیز به قرآن تمام مسلمانیم به خاطر وجو د توست
 • بی نام A1 ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۶
  ایشون اگه حرف نزنند به خدا هیچ کس نمیگه که لال هستند !
  • بی نام A1 ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   61 4
   وشماهم اگه دهنتوببندي....
  • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   5 32
   ایضاً شما هم
  • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
   53 4
   اتفاقا به کوری چشم حسودها اکثریت مردم ایشونو قلبا دوست دارند مخصوصا حرف زدن ایشونو که منطقی وزیبا هست البته یک عده که منافعشون از بقیه جدا هست دوست ندارند کسی حرف حق بزنه ...
  • بی نام US ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
   29 0
   مگه شريعتمداري كه حرف ميزنه ما بهش ميگيم حرف نزن؟همه حق دارن حرف بزنن مث ِ خود ِ شما كه با اين كامنتت حرفت رو زدي
 • عقیق A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
  11 86
  متاسفم برای کسی که مسلمونیش به خاطر یه فتنه گره .
 • امیر IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
  63 5
  امثال آقایان هاشمی و خاتمی زنده اند تانهضت زنده است محبوب ملت ایران هم هستندبه کوری چشم بدخواهان نظام هم هروقت نیازبه وجودشان داشته بیدریغ وبی ادعاوبااخلاق درصحنه حاضرشده اندمانندانتخابات خردادماه امسال تانقش مهمشان درخلق حماسه سیاسی بیش ازپیش روشن گردد.
 • مجید استقلالی 444 IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
  48 6
  شما هم اگر درباره سید عزیزمان نظر ندید کسی نمیگه لالی
 • مهدی A1 ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
  10 98
  اگر قوه قضائیه این فتنه گران را محاکمه کرده، به مجازات میرساند، امروز گنده گویی نمیکردند. لعنت خدا بر همه فتنه گران
  • بی نام A1 ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   1 0
   سود سهام عدالت دم انتخابات 88تخلف نبود خخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • بنده خدا A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
  7 102
  این فتنه گر دوباره حرف زد
  • بی نام US ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
   32 0
   مگه جلوي حرف زدن ِ شما رو گرفته؟شما بيا توو خيابون نظراتت رو توو بلندگو اعلام كن. مطمئن باش از دانشگاه يا محل كار ِت اخراج نميشي.
 • بی نام IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
  39 4
  درود و سلام خدا بر خاتمي عزيز
 • علی IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
  29 1
  زنده باد آزادی و زنده باد خاتمی
 • بی نام A1 ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  26 1
  درود بر هاشمی، خاتمی و روحانی
 • بي نام IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
  16 1
  خاتمي،انسان،منطقي،با شخصيت.در کشور همه حق حضور دارند
 • ايراني A1 ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۴
  5 0
  اي هموطن گرامي اين كشور به همه تعلق دارد جنگ را همه اداره كردن توي هر روستايي 7 يا 8 شهيد هست بس همه حق نظر دارند ميزان راي مردم است ته عده اي كه با ندانم كاري كشور را به ورطه سقوط كشانده اند . خاتمي يا هر شخص ديگر دلشان مي سوزد و انتقاد دارند در غير اينصورت از آبرويشان مايه نمي گذاشتن . منطقي باشين